Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline andulka01
Avatar
10656 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 21:37

viktorka_od splavu No ale když jsou už jednobuněčný vyjmutý ze zvířeny? Edit, blbě přečetla, asi jsme ve shodě?

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 21:41
Reakce na Jos:

Potrefenáhusa Hele klid, myslim, ze matika i dejepis jeste nejsou ztraceny . Za par let budeme svihat vzorecky jedna basen. 

​A ten dejepis budeme mať úplne odžitý .

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 21:42

andulka01 jsme

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 21:42
Offline dorota
Avatar
847 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 21:45

Garfie brrr Pamätám si dátumy narodenín i menín nielen najbližšej rodiny, ale aj značnej časti širšej rodiny (tety, ujovia, bratranci, sesternice, čiastočne aj ich deti), kamarátok i niektorých spolužiakov zo ZŠ či VŠ, aj dátumy narodenín viacerých kolegov a kolegýň. Viem naspamäť nielen svoje rodné číslo, ale aj rodné číslo mamy a súrodencov. A tiež si pamätám telefónne čísla najbližšej rodiny.

Počas štúdia som nemala problém zapamätať si dátumy historických udalostí. Niektoré si pamätám doteraz. Keď sme brali na VŠ Veľkú francúzsku revolúciu, bolo tam x dátumov, nielen roky, ale neraz aj konkrétne dni či mesiace. Stačilo mi to párkrát prečítať a uložilo sa mi to do pamäti, nemusela som sa to nejako bifľovať. Dátumy sa mi pamätajú ľahko.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:26
Reakce na mirajo:

Isca Coz mi pripomnelo, ze jak tu padlo prizvuk v cizim jazyce a inteligence, ja bych spis hledala souvislost s hudebnim sluchem

​Není to tak. Jsou lidi, kterým ani výborný sluch nepomůže.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:29

dynda ten sluch pomůže spíš při porozumění, při mluvení/s přízvukem myslím spíš ne. já třeba opravdu nerozumím, jakože nerozeznávám co to je za slovo, tu melodii řeči nedokážu pobrat, takže rozumím nerodilému mluvčímu nebo učiteli, ale běžné mluvě prostě vůbec, je to jakási divná kakofonie zvuků kterou nerozklíčuju. uplně jako scifi mi přijde když někdo tvrdí že se naučil anglicky z písniček já v tom žádná slova neslyším

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:33

viktorka_od splavu 

Hele, já nerozumím ani spoustě českých písniček...

Offline Kokoska
Avatar
28242 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:36

viktorka_od splavu no, ja hudebni slucb mam, i jsem kdysi hrala na klavir, a stejne mam problem rozumet v cizim jazyku mluvenemu slovu. Ve spanelstine mezi domorodci se mi az tak po 14 dnech ten tok reci zacal rozpadavat na jednotliva slova, americanum nerozumim skoro vubec a anglicanum taky nic moc. Nemam problem s anglicky mluvicimi neanglicany, napriklad maďarce jsem rozumela vyborne

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:51

dynda Já to ale nemyslela ve smyslu porozumění cizímu jazyku, ale ve schopnosti nápodoby, tudíž přízvuku, melodii řeči, kterou produkuju já. Že to asi snáz napodobí někdo, kdo slyší rozdíl mezi falešně/správně a nemusí nutně umět zpívat, než ten, kdo má hudební hluch - je falešnej a ani o tom neví. 

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 23:02

dorota To je pro mě úplně jinej vesmír. I jména si moc nepamatuju, natož data, r.č. znám jen svoje, narozeniny a svátky jen těch nejbližších. Telefony mám v hlavě uložený z prvního zaměstnání a už se mi je nedaří přemazat ničím novým. K anatomii a jiným telefonním seznamům jsem měla spoustu nákresů, jinak by to nešlo.  

Offline Makara
Avatar
2217 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 23:09

viktorka_od splavu presny. Problem porozumeni  neni, ze neznam preklad slova, ja ho vubec  nerozklicuju a nedokazu zopakovat..  Poslechovky v anglictine byly katastrofa.  Slova v  pisnicce dokazu rozlisit tak po sedmem opakovani a to musim videt napsany text.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 23:19
Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 00:24

mirajo 

No já to myslela přesně jak píšu, znám lidi, kteří žijí větší část života v anglofonním prostředí a mají prokazatelně hudební sluch. A někteří z nich mají i po desítkách let života venku příšerný přízvuk, sluch nesluch. Co se týče přízvuku, spíš vidím rozdíl v tom, v kolika letech lidi začali být v intenzivnějším kontaktu s cizím jazykem. Přesazené děti se většinou naučí mluvit tak, že jejich přízvuk za pár let skoro není slyšet.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33672 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:03

viktorka_od splavu ono je to hrozne moc cvikem a ta angličtina je na to mimořádně pitomá, taky má těch přízvuků hodně. Bylo by potřeba tam nějakou dobu žít, aby se člověk procvičil a utuzil. Jsem na tom podobně a hudební sluch mám, ale trochu hur slysim, poslechu byly vzdycky noční můra. A tem nerodilym mluvčím je rozumět většinou  lip, i často mluvej nějakou zjednodušenou variantou s menší slovní zásobou a pomalejc 

Offline dorota
Avatar
847 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:05

dynda citlivé obdobie na osvojenie si takého prízvuku ako rodený hovoriaci je do cca 12-14 rokov podľa psycholingvistických výskumov. Niekto si môže dobre osvojiť prízvuk, aj keď sa začne učiť jazyk neskôr, ale úroveň rodeného hovoriaceho väčšinou nedosiahne. Môže pritom mať veľmi širokú slovnú zásobu, perfektne ovládať gramatiku, ale ten prízvuk ho prezradí.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:11

Potrefenáhusa Presne, clovek by tam musel zit delsi dobu nebo aspon mit casty kontakt s rodilym mluvcim. Soused je z USA, rozumim mu dobre, ale pry mu trvalo 5let nez upravil prizvuk a zacal mluvit pomaleji, aby mu tady lidi rozumeli. Pry si i poustel britske serialy a ucil se jejich prizvuk. 
Navic zije jen se smeckou psu, tak je vzdycky i ted jak kulomet, jak chce neco vypravet. 

Tem nerodilym je sice lip rozumet (taky jak kdy), ale vetsina nema ten prizvuk uplne skvely. Za me nejlepsi je rodily Brit, to je uplna basen. Irum jsem nerozumela ani pozdrav 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33672 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:20

Jos tak Irsko byla kapitola sama o sobě, tam člověk vůbec kolikrat premejsli, jestli je to fakt angličtina 

Offline andulka01
Avatar
10656 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:35

Potrefenáhusa Centrální Austrálie je taky dost mazec jsem netušila jestli mi nabízí kafe nebo ať táhnu ke všem čertům.

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:44
Reakce na dynda:

mirajo 

No já to myslela přesně jak píšu, znám lidi, kteří žijí větší část života v anglofonním prostředí a mají prokazatelně hudební sluch. A někteří z nich mají i po desítkách let života venku příšerný přízvuk, sluch nesluch.

​Ano, to jsem uplne presne ja