Vše o těhotenství a dětech

02. února 2017 08:39
Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 09:49

Malenge tak to je dobrý, prý náročnýMoje děti spí taky dobře a hodně, ale já říkám, že mám doma pohodu. Samozřejmě, že jsou i náročné situace, ale kam se hrabou na nevyspání.

Offline SunEclipse
Avatar
3106 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:02

nehodily by se některé z vás, co to nemáte daleko na Zličín, pěnové puzzle dlaždice?

Offline Kokoska
Avatar
28280 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:03

Potrefenáhusa ja za to nemuzu

Offline žluťásek
Avatar
7615 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:07

brrr jéje, v posledních letech jich vyšla úplná záplava.

Od Veroniky Válkové je pěkně napsané Terezínské ghetto, je to ze série, v níž myslím 12leta holka cestuje časem a prožívá zásadní okamžiky českých i světových dějin. Tady se ocitne v Terezíně, je svědkem skutečných událostí a kamarádi se tam s reálnými postavami.

Kluk v pruhovaném pyžamu od Johna Boyne se odehrává v Osvětimi, hlavní hrdina je malý kluk, syn esesaka co dělá dozorce v Osvětimi a přes plot se spřátelí s židovským klukem. Možná to chce už trochu vhled, aby čtenář věděl kde se ty děti ocitly, protože jinak budou možná na začátku trochu ztracený. 

Pak je moc pěkně napsaný Ostrov v Ptačí ulici od Uriho Orleva, tam celou dobu sledujeme osud malýho kluka z varšavského ghetta, kterému odvlekli tátu a on se musí skrývat a postarat se sám o sebe. Z původních pár dnů jsou měsíce a prožívá tam trochu takové dobrodružství, knížka působí malinko jako taková robinsoniáda s válkou v pozadí. Nijak to samozřejmě nezlehcuje, spis tak jakoby popisuje ten dětský pohled, strach a hlad, ale zároveň trochu vzrušení, dobrodružství. A naději že se táta vrátí (vrátí). 

Od Lois Lowry je moc povedená Spočítej hvězdy. Hlavní hrdinky jsou dvě malý dánský holčičky, jedna z židovské rodiny. Celý příběh v nerozsáhlé formě vlastně vypráví skutečnou událost, jak Dánové během krátké doby zorganizovali záchranu židovských spoluobčanů a ukryvali je, než se mohli tajně dopravit na rybářských lodích do Švédska (než jsem četla tuhle knihu, vůbec jsem tuhle část historie neznala, knížka je napsaná moc hezky, tak jemně, dojemně, ale ne pateticky) 

Pak vyšlo nekolik povedených komiksů, o těch kdyztak za chvíli, jestli tě to bude zajímat. 

(knih vyšlo o dost víc, píšu jen o těch co jsem četla a přišly mi velmi dobře napsané, srozumitelné pro to 10leté dítě) 

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:10

Zavidim spave deti! ( to je muj evergreen tady). U nas mala uz nekolik mesicu prechazi ze 2 na 1 denni spanek. kdyz spi behem dne 1x, pak je uz cca od peti hodne mrzuta, usne kolem osme, ale nekdy ma v noci bdele hodinove okenko a pak vstane kolem seste a ten den usne uz kolem devate ranni, tak odpoledne musi spat opet. A kdyz spi 2x denne, tak usina vecer kolem pul dedate- desate pote co hodinu leze vsude po mne a po cele loznici. Uspavani driv vecer vubec nema cenu. No a starsi porad vyzaduje pritomnost tatinka u uspavani, ale posledni mesice obvykle usina uz pred pul 10. a ani to netrva 2 hodiny jako driv, tak to je uspech. Takze my se s muzem poradne vidime a mame klid az kolem te desate vecer. Geny to  u nasich deti nejsou, nebo nevim po kom, i ja i muj muz jsme byli pry velmi dobre spave deti, presne ty typy polozis a odejdes. ja dokonce jeste v predskolnim veku bezne usnula pri hrani si na zemi a tak. 

No nic, je to jen obdobi  ( v pripade starsi uz pres 4,5 roku trvajici)

Offline dzizisketa
Avatar
7445 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:39

mnum

Nechci vůbec rozporovat, že jste s mužem jako miminka dlouho a klidně spali, to vůbec. Ale minulý týden jsem si četla dvě bichle-bible péče o miminka a děti z let '76 a' 87 a tam teda drsně a důrazně nabádaly autority matky, že od konce šestinedělí se má dítě "učit" usínat samo. Matka má zkontrolovat, že má suchou plínu, nemá teplotu apod. a odejít a nechat miminko klidně dal plakat. Hlavně nepolevovat. Nevracet se, nebrat do rukou, nekojit, nemazlit... A věřím, že hodně matek to takto dělalo, když je k tomu tlačili všichni kolem nich. Myslím, že tak nějak jsem byla naučená "dobře spát" i já. A tenhle náhled na to, co je to dobrý spánek miminka, v té generaci našich rodičů pořád přetrvává. 

Offline letfenixa
Avatar
7965 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:44

dzizisketa presne tak.

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:51

dzizisketa to jsem si take myslela. Ale mamka rika ze ja i starsi bratr jsme byli takovi ,,bezproblemovi" a pak nejmladsi bratr byl presne ten nespac super kontaktni co na mamce visel neustale. To bych brala ze kdyz ji neco fungovalo u dvou deti, bude fungovat i u tretiho, a tam to najednou bylo vsechno jinak, kdy naucene postupy doporucovane pred temi 30-40 lety nefungovaly. A tchyne byla na tu dobu velmi progresivni kontaktni matka, vsechny deti treba kojila na pozadani a kojila je cca do 3 let, uspavala je (a taky az jeji treti dite bylo nejvic vyzadujici pozornost a cas), tak tam to asi take nebylo uplne jen naucenim deti na spani. Proste asi jsme byli typy deti jako mela kokoska nebo ma evaeva :)  

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:51

dzizisketa Jojo přesně, moje máma chodila do skleníku když jsem rvala. Proto asi nemám ráda zahradničení. 

mnum Já bych spíš posuzovala, zda jste spavy teď v dospělosti, tak se to dá asi říct, jestli můžou ty předpoklady dědit pro spaní či nespani. Třeba ta moje kamarádka ma potřebu spánku fakt velikou, jako dítě, teenager i dospělá. 

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 10:53

mnum Jo, že to třetí dítě je nejhorší jsem slyšela fakt často, musím si to zapamatovat pořádně, pořádně. Já teda byla hodná, hrozně moc. Ale fakt jsem už slyšela hodnekrat, že měly maminky dvě standardní děti a pak se jim narodila taková neodlozitelna opice jako je malamala:-D 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33708 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 11:03

Karja já mám neodlozitelnou opici hnedka tu první  ale já s tím nějak počítala, mne to přijde i normální? Já teda si nestezuju, ona spí od narozeni docela dobře, jen k tomu potřebuje kontakt a asistenci. Do nějakých asi 9 měsíců ani u těch denních spanku nesla moc odkládat, do 10 minut byla vzhůru, na klíně spala i 3 hodiny. 

edit: já ji pak teda na ty odpolední spanky vozila venku, to bylo taky dobrý

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 11:16

Karja za mne idealne 8 hodin spanku, nekdy 9, takze asi mam spis vyssi potrebu spanku ( a proto jsem si vybrala povolani s nocnimi sluzbami, ze  to jsem nejak nedomyslela, no). U bratru nevim jak a jak dlouho spi, vim jen ze starsi vstava brzo

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 11:21
Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 11:23

A obecne k tematu - ja vubec nerozporuji ze se kdysi k detskemu spanku pristupovalo uplne jinak a ze nase mamky nam davaji rady ne uplne soucasne, take ze muzou mit ty vzpominky zkreslene uz. Take sleduji ruzne ,,spankove" profily na ig, tam se v tomto smeru vzdelavam. Jen zrovna u mne si to pamatuji uz ze sveho detstvi, jak mamka rika ze ja i starsi bratr jsme spaci, zatimco ten mladsi je velmi narocne dite. a take ted zpetne vidim, ze jsem pred narozenin prvni dcery mela zkreslena ocekavani a byla uplne naivni co se detskeho spanku tyce a spolehala na to ze preci my jsme s muzem byli ty ,,hodne" deti, tak u naseho dotete se ty hodne geny preci jen musi znasobit Holt, posledni roky porad rikam ze moje vlastni deti jsou mi nejvetsi ucebnici pediatrie

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 12:34

Karja já jako dítě spala dobře, ale málo. Teď spím dobře a hodně, stejně jako mužTakže by to mohlo být, jak říkáš.

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 12:37

Potrefenáhusa Tak to víš že s tím prvním to není na stěžovani, ale kdyby se ti taková narodila druhá, nedejboze treti, tak by to bylo chvilema na lano. 

Offline Resch
Avatar
152 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 12:45
Reakce na Karja:

mnum Jo, že to třetí dítě je nejhorší jsem slyšela fakt často, musím si to zapamatovat pořádně, pořádně. Já teda byla hodná, hrozně moc. Ale fakt jsem už slyšela hodnekrat, že měly maminky dvě standardní děti a pak se jim narodila taková neodlozitelna opice jako je malamala:-D 

​ne, tohle vůbec nečtu a přeskakuju.. I když moje potřeba spánku je velká a proto mám doma dva nespavce, takže vlastně o moc horší to být nemůže. Snad. Sedmiletá i dvouapůl leťák chodí standartně ve 22-22:30, jedno všední den nebo víkend, malých sám od sebe vstává mezi 6:30-7:00, starší budíme kolem 6:45-7 do školy, přes prvotní řeči vstává celkem ochotně, o víkendu sama od sebe v 7:30. Jinak mimiňák ještě před druhým narozeninama se budil osmkrát i desetkrát za noc (kojený), teď už spí celkem dobře, akorát máme obdibí růstových bolestí a děsů, takže si tak dvakrát či třikrát do týdne střihne noční dvou až tříhodinový řvací koncert, kdy nejde vzbudit a úplně nevnímá  takže se moc těším až do toho budu ještě vstávat s miminem

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33708 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 12:49
Reakce na Karja:

Potrefenáhusa Tak to víš že s tím prvním to není na stěžovani, ale kdyby se ti taková narodila druhá, nedejboze treti, tak by to bylo chvilema na lano. 

​tak to nerozporuju!!! 

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 13:17

Resch Ne, tak ty si nepohoršiš;-). To je fakt pozdní čas ukládání spánku. To budeš ,,na svým,, i s nespavcem.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. listopadu 2021 13:36

Resch taky bych řekla, že ty můžeš být akorát příjemně překvapená