Vše o těhotenství a dětech

02. února 2017 08:39
Offline dzizisketa
Avatar
7442 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:06

žluťásek

Ty máš instagram? No teda

Offline žluťásek
Avatar
7611 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:09

dzizisketa no mám účet a nic tam. Sleduju asi tři lidi, jedna z nich je Nikol stibrova, protože to její dítě je děsně vtipný :-))) 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:14

žluťásek Hele, úplně nerejpací a vážně míněná otázka - hraje si tvůj syn taky sám? Jako nějak dlouho? Respektive - je schopný si výmýšlet zábavu sám (třeba celé dopoledne)? Já ti fandím a všechno, ale se přiznám, že z tohohle stylu výchovy mám úplnou hrůzu. Tak jen prostě pro zajímavost

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:21

MP Meri celé dopoledne? To zvládla starší cca v sesti-sedmi, mladší to nedá doteď, vždy k tomu někoho potřebuje. Ledaže si prispi a vzbudí se v půl jedenácté. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46055 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:21

MP Meri tak (před)školkové dítě, které si samo hraje celé dopoledne, jsem nikdy neviděla, nicméně jinak s tebou souhlasím:-)

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:26

viktorka_od splavu hele pokud to matku baví, já na tom nic špatného nevidím. My se dětem věnujeme docela dost až doteď. Když byly malinkate, vždy nás strašně doktorka chválila, že je to poznat, a já jsem vůbec nevěděla o čem to mluví. já si myslela, že to dělají všichni, u nás v siroke rodině to bylo naprosto bezne.

Offline žluťásek
Avatar
7611 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:33

MP Meri vyhraje si úplně v klidu a dlouho. Mě tydle věci dost baví a chci je vyzkoušet, ale většinu času si hraje sám podle svého. Celý dopoledne teda fakt ne, to si neumím v jeho věku představit.

Spolu si hodně čteme, kreslíme, hrajeme hry, občas připravím něco mírně vzdělávacího. Ale vždycky to plyne z jeho momentalniho zájmu, nehustim do něj nic, co ho nezajímá. Ono to ani moc nejde, jak vytáhnu nějaký povídání o přírodě, kašle mi na to a jde zachraňovat figurky koček hasičským autem. 

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:39

žluťásek tak to je mimo synov záber, aktuálne je viac na pohybové aktivity a na pravidelné večerné 'citanie', celkom začal kresliť ak má naladu, ale inak z montessori aktivít ho takmer žiadna nezaujala. Neviem či to je jeho povahou alebo mu to neviem správne podať (trebárs pri rpesypani ryže ju do 30 sekúnd Rozvadze po kuchyni, vodu neprelieva ale vylieva, do cednicka špagety nenastrka, lebo je väčšia sranda ich rozlamat, zoradovat podľa farieb/tvarov nechce, minule som mu dala na kartón farby, zazipovala to do sáčku a nech si na zajtra o kreslí prstami, bavilo ho to desať sekund..). Mne ten montessori funguje skôr na tie bežné bežné veci, že syn pomáha doma - vyloží so mnou nákup, hodí si veci do koša so špinavým práškom alebo odpadky do smetí, utrie po sebe stôl, polejeme kvety...ale tie kreatívne aktivity mu vôbec nepasuju.

Offline žluťásek
Avatar
7611 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:44

DrowRanger ono je to myslím o dost užitečnější, když spolupracuje v běžném životě, než že si presýpá rýži.

Mimochodem můj tříletý dneska deset minut psal prstem do krupice na plechu a pak ji s velkým jásotem rozmetal po kuchyni. 

Do těch montessori skupin musíš umět vyfotit soustředěné dítě v ten správný okamžik

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:46

Tak já nemyslela jako že ho člověk posadí v osm do pokoje a ve dvanáct ho přijde zavolat k obědu, to je mi jasný, že neumí asi žádné dítě (ani lecjaký dospělý ). Prostě myslela jsem, jestli si sám aktivně hledá zábavu. Já jsem asi jen taková "ukazovačka" a "nabízečka", vytáhnu koleje, dovedu ke stolečku s kreslením, otevřu šuplík s kuchyňským náčiním, dám do ruky rozprašovač ... a jdu si po svejch. Je malý, asi to ještě přijde, no jsem na sebe zvědavá, jestli se vyhecuju aspoň k vyrobení nějaké té krabice

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 22:54

MP Meri

Tak ono je to většinou o nabízení, spolu jsme dělali jenom něco, co bavilo i mě.  Treba moje děti milovaly, když jsem jim kreslila, ale já kreslím ráda i teď.  

Ale šuflík s kuchynským náčiním jsem teda aktivne nenabízela nikdy ( a stejně kramarily, ale měly povoleny jenom jeden).

Online Karja
Avatar
35821 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:14

DrowRanger U nas ted hodne frci to duplo. Ale chodi k nam hodne starsi deti, tajze ty ji s tim naucily hrat. Takze uz i vi, ze ma neco postavit a hrat si s tema figurkama. No pak to treba rozmeta vsude po pokoji, pak to zase do krabice uklidi. Je to dobra hracka;-). 

Offline Mrakoplas
Avatar
8799 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:15

continuity to ja ponukam ponukam denne tomu mladsiemu mrncadlu, co sa stale pyta na ruky len nech mi da chvíľu pokoj a mozem daco spravit. Obcas mu aj pracku alebo oblubenu umyvacku otvorim

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:16

DrowRanger

Každé dieťa je iné, moja staršia skladala v roku a pol puzzle, ku ktorým ta mensia dosla ako trojročná a nikdy ju to extra nechytilo, zato z plastelíny tvorila o dušu spasenu. No a obe deti sa vydržali celé dni hrabat v piesku alebo predkladať kamene. 

Robila by som s ním to, čo ho baví. To je podľa mna základny princip Montessori pedagogiky. 

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:19

Karja Duplo a obecne lego je super, ale mám stejnou zkušenost: je potřeba, aby si s dítětem zkraje někdo aktivně hrál, čímž mu ukáže, co s tím. Když to zvládli bratranci tak super, na příběhy si děti umí hrát lépe než dospělí. 

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 06. července 2020 23:20

Karja poslední půl rok syn Duplo vyndá prakticky každý den nebo alespoň ty figurky. Ale stavby zatím nestaví, nejdřív stavěl věže, pak dával ty kostky vedle sebe, teď je převáží. Je to výborná hračka, baví to i nás.

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 06. července 2020 23:23

continuity syn si třeba vezme vodováhu a dělá z ní most nebo klouzačku pro ty figurky, to mu nikdo neporadil. Stejně jako to stavení kostek jednu vedle druhé. On si spoustu věcí vymyslí sám, někdy se mi dokonce stane, že mladší spí a já nepotřebuju nic udělat a nabízím se, že budeme něco dělat spolu a on nechce.

Offline Mrakoplas
Avatar
8799 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:23

DrowRanger ani nasho tieto veci prilis nezaujimaju, jediny jspech som zaznamenala s obkreslenim veci na papier a on ich mal spravne ulozit (zlutasek tu mala teraz take foto) ale to bola tiez zabava za dve minuty. Cez vikend sme boli v B. Stiavnici a vzala som ho do tej Terra Permonia, no z tych mrte aktivit ho zaujala asi jedna plus ten vlacik co tam bol a aj ten ofrflal, ze na prejazde nefungujú zavory a nerobi signalizacia ging-ging. Nic ine ho nezaujimalo iba "gingac", tak som sa jak spravna mater hecla a gingala, dieta bolo šťastné a animator (aka obsluha vlacika) siel so kolien

Offline continuity
Avatar
33633 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:31

Evaeva no oni si potom uz vymýšlejí sami, ale ten prvotní impulz nějak potřebují a když píšeš,že to baví i vás, tak si myslím, že to tam bylo. Nebaví to každé dítě automaticky, mám dost známých, co koupili jednu krabici a říkali, že je to nebaví. Pak přijeli k nám na návštěvu na dvě hodiny a najednou bavilo. 

Offline žluťásek
Avatar
7611 příspěvků moje polička 06. července 2020 23:35

MP Meri jo, umí se zabavit sám a hraje si sám často.

Na druhou stranu mi ale přijde škoda nechat dítě jen tak být, ať se zabaví jak umí. V tomhle věku se učí tak rychle, zajímá je tolik věcí. Stačí nabídnout jednoduchou aktivitu a hned se do toho pustí s plnou vervou.

Já fakt miluju, jak se dívají na svět jinýma očima. Syna teď zajímají ty geometrické tvary. Ukázali jsme si je v knize, nakreslili na papír. Najednou mi ale venku ukazuje dlažbu, že tady jsou kosočtverce a kanál je ovál a druhý kanál kruh. Nebo si je venku kreslíme klackem do písku, poskládáme z kamínků, z listí, z větviček.

Nepředstavuj si ale, že takhle jedu pořád. Často taky jen sedím na lavičce a píšu si s kamarádkou přes Viber