Pravé české i světové peklo

01. prosince 2016 11:05
Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:13

žluťásek To věřím, že mimo Vídeň a na menších školách to muselo být lepší;-) No a ta rakouská němčina... :D Myslela jsem, že už mám fakt plynnou němčinu na úrovni třeba C1 a první týden jsem nerozuměla ani oznámením v tramvaji. Když jsem seděla v hospodě u stolu se štýrskou partičkou, rozuměla jsem třeba 30%? Jediné moje štěstí asi bylo, že na vídeňské WU snad 80% mých učitelů nebyli Rakušani, ale Němci nebo hostující profesoři ještě z jiných zemí;-) Asi po půl roku jsem si ale zvykla na všecky formy "rakouštiny" s výjimkou jihotyrolštiny.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:22

Potrefenáhusa já to teda vidím jinak.

samozřejmě netuším, jestli mají v tbilisi metro ani co tam jedí za jídlo.

ale vím, že jogurt je docela mezinárodní, a že v evropě se dá koupit zřejmě všude. stejně tak tramvaje jezdí v každém evropském státě. na to ten stát nemusíte znát. taky máme v celé evropě splachovací záchody, fény, pračky, sušičky....je to evropa, bože. ne tisíce kilometrů vzdálená asie s jiným kulturní, jídelním, sociálním a nevímjakým podhoubím. i v rusku mají jogurty, tramvaje a metro. proč bych urážela někoho ze sousedního státu tak stupidními otázkami?

proto mně tyto otázky připadají jako buranské nadřazené ignorantství.

něco jiného je vědět, kolik má soused kantonů, jak se jmenuje jeho prezident nebo jaká je tam povolená rychlost. to chápu, že to hodně lidí neví. 

aneb jinak: neumím si představit, že by přijel portugalec (vzdálená evropa, a dost chudá) a já mu říkala, že nám tu jezdí tramvaje, máme jogurty a jak použít fén. 

Offline carries
Avatar
1110 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:34

JanieB Ja som bola au-pair v UK v 2002, v malom meste, a popravde sa ma spýtali tuším len či viem používať mikrovlnku Inak sa ma za tých x rokov tu Briti pýtali na rôzne veci, ale skôr ako to funguje na Slovensku, nie že či máme tečúcu vodu v kúpeľni.

Offline Kokoska
Avatar
28407 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:34

Jiná Realita Spíš byste měla problém se s Portugalcem domluvit, pokud by to nebyl mladší člověk z většího města. Anglicky jich moc nemluví, na venkově byl problém objednat si v hospodě něco k jídlu.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:37

Kokoska já vím, byla jsem tam (a mluvila jsem s mladými portugalci a nikdo mě neurážel debilními dotazy, naopka jsme dobře pokecali o jejich zemi).

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:39

Kokoska aneb zase jinak řečeno - mladé portugalce ani nenapadlo, že neznám fén, tekoucí vodu, tramvaje nebo pračku. zatímco naše bezprostřední sousedy bohužel ano.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:51

Jiná Realita podle mě je to tou železnou oponou a že byly dlouho zavřený hranice a měli bujnou fantazii

 

Offline carries
Avatar
1110 příspěvků moje polička 07. června 2018 14:55

Potrefenáhusa Súhlasím. Tak, ako u nás bola za komunizmu propaganda o zlom a vykorisťovateľskom západe, tak oni mali propagandu (v určitej forme) o tom, ako to strašne nefunguje na východe za železnou oponou.

A v ľuďoch, hlavne tých starších, ktorí možno necestujú, nemajú možnosť/záujem sa vzdelať o vývoji východoeurópskych krajín a možno ani nikdy v živote východoeurópana nestretli, tento skreslený dojem ostáva.

Offline Stará Stanová Kůže
Avatar
1333 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:01

carries Na druhou stranu mě západní Němci okolo čtyřicítky (oblast u hranic s Francií, takže se dá říct že bez vazeb k nám) hrozně překvapili, jaké hluboké znalosti měli o české historii, ať už středověké nebo novodobé a netvářili se, jakože by se to našprtali kvůli mě, měli to jako běžnou součást konverzace. Běžný Čech toho tolik o německé historii rozhodně neví. Přičítám to tamnímu školství, lepší systém.

Offline carries
Avatar
1110 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:06

Stará Stanová Kůže Môže byť. Neviem popravde, aký je systém školstva v Nemecku a Francúzsku. V UK dosť všeobecný, pokiaľ sa človek nerozhodne vyslovene študovať históriu, tak sa inak ako samoštúdiom určité veci proste nedozvie.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:22

No já tady už kdysi myslím dávala k dobru historku, poměrně nedávnou. Asi před třemi lety jsme si měnili na léto dům s francouzskou rodinou, rodičům mohlo být tak odhadem 35, dvě malé děti. Napsali nám potom hrozně hezké hodnocení, ale ve stylu "vůbec se nebojte do ČR jet, je to moc hezká země, funguje tam doprava, jsou tam dětské hřiště, dobré jídlo...." 

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:33

nolita 

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:39

No ono zas, ja som bola na nejakom výmennom pobyte v New Yorku začiatkom 90-tych na 2 týždne a domáca pani bola strašne zlatá a až dojímavo starostlivo mi všetko ukazovala presne týmto štýlom...no a ukázalo sa, že v detstve emigrovala s rodičmi z Rumunska a tam to fakt tak bolo a s otvorenými ústami počúvala, čo sme my v ČSSR mali.

Ale to s tou Viedňou vraví aj moja kamarátka zo ZŠ, ktorá tam žije.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:53

Já třeba když jsem ve čtrnácti poprvý vyrazila na výměnnej pobyt, myslim, že to bylo do Lutychu, tak jsem byla tak vyplesklá z javorovýho sirupu, že jsem ho tam spráskala za ty dva tejdny jejich dvě průměrný spotřeby na rok a hlavu a voni mi furt přidávali a měli radost jak mi šmakuje...no kvůli takovejm jako jsem já pak máte ty dotazy na jogurty a pračky

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:54

Mutziputzi lol 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:56

jinak já kdysi v anglii měla poprvé octové chipsy, dost hnus, ale zachovala jsme dekorum a tedy žádné dotazy nepadly 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 07. června 2018 15:57

nolita octový jsou ale nejlepší, jiný už nejim

Offline carries
Avatar
1110 příspěvků moje polička 07. června 2018 16:01

nolita Nooo, po prvom ochutnaní som ich označila za hnus, ale som sa k nim prejedla. Octové čipsy sú Prawn cocktail si neskúšala? :D

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 16:01

Potrefenáhusa jj já si to pamatuju, myslím, žes to už někdy psala :-) tehdy to byla pro mě dost nezvyklá chuť chipsů, tak možná i proto se mi to nepozdávalo, no ale nepřišla jsem jim na chuť ani později no... 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 07. června 2018 16:02

nolita tak mně chutná i marmite, že jo