Pravé české i světové peklo

01. prosince 2016 11:05
Offline Gatita
Avatar
7145 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:25

JanieB to jsme se tam mohly teoreticky potkat,ja byla ve Vidni. Kamarady jsem si tam udrlala spis mezi ostatnimi exchange studenty,prestoze nemcinu jsem mela slusnou a chodila na predmety pro mistni studenty.takova nejaka ostrazitost tam byla.

Jinak ted jsem tam byla v Alpach a opet jsem si pripomnela,jak krasna zeme to je! Lidi usmevavi,prijemni,mili,davali se do reci - zadni zpruzeli Videnaci;)

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:26

barbucha No byla jsem v roce 2001 jako au-pair v Anglii a dotazy, co mi pokládali místní... :D :D Vy jste někde u Ruska, že? (Mysleli si ale to samé i o Německu.) Vidělas už mobil? Cooo, ty víš, co je internet? Máte splachovací záchody? Naši chtějí jet do Prahy na týden, musí si brát sebou kanystry s pitnou vodou??

Tož tak :-)

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:34

Gatita Já jsem byla na WU. Snad po týdnu jsem se bezhlavě zamilovala do svého tandem learning partnera, tak jsem se vyskytovala hlavně s ním :D :D Chodila jsem na předměty i pro incomingy i pro normální studenty. Strašně mě udivilo, že si k nám incomingům nikdo nepřisedal, nikdo se s námi nezačínal bavit a hlavně s námi nikdo nechtěl být ve skupinkách na skupinové práce. To mě udivilo, v Praze jsme měli k ostatním studentům tak nějak blíž a když byl ve třídě cizí student, každý s ním chtěl pokecat, procvičit řeč, dovědět se o jiné zemi... bylo to cool mít ve skupině cizince. Tam ne.

Bydlím v Niederösterreichu (lidi o stupeň milejší a přátelštější), pracuji ve Vídni, rozdíl jde dost vidět :D

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:41

JanieB 

Jako bych ty otázky slyšela  Já spolupracovala s vídeňskou radnicí, která se tehdy rozhodla ukázat čecháčkům, jak se to dělá (jakože všechno). Takový PR to bylo... ale za některý zprávy, kterýma mě zásobovali, jsem se úplně styděla. Začínali ve stylu Ve Vídni jezdí tramvaje! 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:47

barbucha na to se nabizi napsat Finally! Congratulation! 

Offline Gatita
Avatar
7145 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:48

JanieB  ja na pravech na uni wien.je teda fakt,ze ti mistni se moc nebavili ani mezi sebou.kdyz jsem prisla na seminar,bylo mi z toho zaryteho mlceni trochu uzko:) ale i tak to byl uzasny rok.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. června 2018 12:51

nolita 

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:00

Gatita Na WU se místní taky velice nebavili ani mezi sebou. To u nás v Praze tehdy, když si člověk sedl vedle někoho, hned se pozdravilo, zakecalo, pak se společně kolikrát šlo na oběd... na WU, když jsem si k někomu přisedla a pozdravila, tak na mě hleděli... :D No bez mých čs kamarádů a komunity rakouských Čechů by mi tu bylo velice smutno. Právě kvůli té mentalitě bych tu asi jinak nezůstala natrvalo, ale to je asi můj osobní problém, že jsem takový "skupinový" tvor :)

Offline Kokoska
Avatar
28265 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:17

nolita 

Offline Stará Stanová Kůže
Avatar
1333 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:22

Mně se někdy okolo roku 2000 na výměnném školním pobytu zeptali na severu západního Německa, jestli známe jogurty.... a na pračku taky došlo. Ovšem přičítala jsem to tomu, že hostitelská rodina byla taková jednodušší. Jinak mladí Němci byli hodně družní, to bylo v poho, a družba pokračovala i v hospodách a domácích pařbách v Čechách, když oni přijeli se školou k nám. :)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33691 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:25

hele, zas na druhou stranu, já třeba o Minsku/Lvově/Kyjevě (Pobaltí jo, tam jsem byla, ale po pádu železný opony bych třeba taky nevěděla) moc nevím a ty dotazy mi nepřijdou AŽ ZAS TAK ÚPLNĚ MIMO...v tom bejvalým Sovětským Svazu, a to i v jakože evropských částech typu Kavkaz je taky k vidění leccos. A ne že by ty země byly tak zaostalý, ale jsou prostě dost chudý.

Moc pěkný mi to ale přišlo v Díky za každé nové ráno, jak ohrnujou nos nad ukrajinskejma příbuznejma a nad nima zase příbuzný v Rakousku nebo kde to je...

Offline Karja
Avatar
35817 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:33

JanieB Ja byla na BOKU a mistni se se mnou bavili ve skole dost. Ale pak mi to vysvetlil jeden Tyrolak asi mesic pred odjezdem, ve stylu ,,vis my tu nejsme zas tak mili, ale ty ses pekny devce a a tady ve skole jsou sami kluci:-D,,. Nekdy je ta integrace jednoducha.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:34

Potrefenáhusa jako tady ty dotazy ohledně toho, zda máme to a to, a že oni mají tramvaje,jsou takové úsměvné, ale jak se onehdy v nějakém vlákně někteří pohoršovali nad tím, co v cizině vědí, resp. nevědí o ČR, tak to mi přisly mimo spíš ty příspěvky ... 

Offline Stará Stanová Kůže
Avatar
1333 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:38

Potrefenáhusa Ukrajina a Pobaltí ale nejsou naši přímý sousedi a nemáme s nimi tak strašně dlouhou společnou historii i geny. Tohle je fakt spíš ignorantství. Kromě toho třeba v tom Německu nás o něco starší generace (dnes tak 40-50 let) dobře zná z koprodukčních pohádek - Herr Pan Tau, Arabela, to oni znali daleko lépe než já! :) No a co u ještě starší generace "die goldene Stimme aus Prag" - absolutní idol, všechny  desky doma měli! :)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33691 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:39

nolita no jo a jezdí třeba ve Tbilisi tramvaje? Má Minsk metro? Jedí se v Albánii jogurty? Mají v Magadanu splachovací záchody? Samý otázky!

 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33691 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:40

Stará Stanová Kůže tak ale přece jenom tu byla ta železná opona a třeba si o sovětských vlivech nedělali úplný iluze?

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:47

Potrefenáhusa tak jde hlavně o kontext, ve kterém je to řečeno ...  a dneska naštěstí mnohé vyřeší strýček google:-) on by teda asi vyřešil i ty věci, jejichž neznalost tehdy vzbudila to mnou nesdílené pohoršení, ale zase komu by se chtělo že.... :-)

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:47

nolita Tak mě udivovaly řeči kolem roku 2007 (jsme přece jen sousední země!!), že Česko a Čečensko - what? dvě země?? Nebo když jsem posílala něco do Prahy, tak starší pán u přepážky si zapisoval Prag, Tschechoslowakei. Pracovník pošty;-)
Ale tak to nebylo ani tak hlavní téma, spíš jsem chtěla znázornit ten chlad a odstup;-) A ještě se mi tu stávalo (v ČR prakticky naopak), že mě někdo vzal mezi kamarády, seděli jsme třeba šest lidí u stolu tři hodiny, všichni mě pozdravili, ale pak se nikdy nikdo na nic nezeptal, nezajímal se. Prostě se všichni bavili, jako bych tam nebyla, jen o společných zážitcích a známých... V ČR mi přišlo, že když dovede někdo nového známého nebo partnera, že se ostatní snaží se o něj tak trochu "postarat", pobavit se s ním, aby se cítil dobře... Tady max. trochu smalltalku, ale snaha o nějaké zatažení do party/konverzace ani ň.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:52

JanieB tak  @jinx se jednou na poště,  cca šest let zpět, když jinx něco posílala, pracovnice pošty ptala, zda je singapore v evropské unii, jako ano není to sousední země, ale i tak... takže bych ty naše znalosti a jejich neznalosti fakt nepřeceňovala... tam jsem mířila... 

jinak ke vztahům se nevyjadřuju, žádnou zkušenost s rakušany nemám...

Offline žluťásek
Avatar
7611 příspěvků moje polička 07. června 2018 13:54

JanieB Byla jsem na Erasmu v Rakousku ve stejném roce jako ty a mnohé poznávám :) Ale tedy já nebyla na univerzitě ve Vídni, ale na Fachhochschule v Burgenlandsku a tam to bylo takové rodinné, milé. Rakouští studenti si sice drželi odstup, ale protože jsem si nabrala spoustu předmětů i pro běžné studenty, nejen pro Incomings, tak jsme se potkávali ve škole fakt hodně a byli velmi milí.

Třeba když přišla nová vyučující a začala chrlit vídeňskou němčinou požadavky k zápočtu, upozornili, že má zpomalit a vyslovovat zřetelně