EU a ilegální uprchlíci

21. dubna 2015 10:58
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 17. zaří 2015 22:59
Reakce na barbucha:

Ne, žádný sebemrskačství. Rozdíly byly a budou a jinak to nejde. Souhlas.

Já ale nemluvím o zodpovědnosti, já mluvím o využívání. Západní "blahobyt" přece už dávno není výsledkem vlastní píle a snahy. Jaký procento z těch krámů, kterýma jsou obchody narvaný k prasknutí, je naše vlastní výroba? Kolik lidí dneska SKUTEČNĚ něco umí? A kolik z nich se chce něco učit? (Ale novýho ajfouna by chtěli, to jo ...)

Rozhodně nemíním tvrdit, že automatickým údělem toho štastnějšího je se postarat o ty méně šťastný (ve smyslu převzít zodpovědnost). Takový názory už tu ostatně v minulosti byly (i když to byla taková pěkňoučká zástěrka, protože převzetí zodpovědnosti znamenalo samozřejmě převzít i všechno ostatní). Současnej stav je tak trochu důsledek. Jeden můj bejvalej spolužák razí na FB názor, že právě proto jim tu pomoc dlužíme. Já si myslím, že takhle nepomůžeme absolutně nikomu. A ostnatý dráty na hranicích to taky dlouhodobě nevyřešej. Jediný světlo na konci tunelu je ta změna.

V současnosti není realizovatelný, aby se ta šička z Bangladéše měla stejně jako já (stejně jako není realizovatelný, abych se já měla jako západní Němka...leda bych tam zdrhla a ani to by mi nepomohlo). Já se jen nechci podílet na tom, aby živořila proto, abych já měla skříň narvanou levným šuntem (protože největší omyl je myslet si, že jí tím vlastně prokazuju službu) ...zatímco naše švadleny seděj za pokladnou v Bille, protože tý chuděře paradoxně nemůžou konkurovat.

petra.prvni
Avatar
18. zaří 2015 08:33
Reakce na Hoolinkah:

Myslím, že nejde jen o rozdíly, ale že ta formulace zní, že žijeme z otrocké práce jiných, jsme novodobí otrokáři. Jenže si to neradi přiznáváme, protože otroky potřebujeme a vždyť je nakonec nemáme na očích, všechno se děje někde daleko a raději se o tom moc nemluví....

A kdyby se náhodou vzbouřili a chtěli se tlačit na lepší, tak si proti té verbeži určitě najdeme argumenty.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 09:22
Reakce na petra.prvni:

Jo, takhle "radikálně" a napřímo se to dá taky formulovat. Stále je to to, co říkám. Samozřejmě, že formálně to otroci nejsou, ale když se skloubí neochota zadavatele zaplatit víc a ochota majitele továrny na to přistoupit, tak jim moc dalších možností nezůstává, pokud chtějí, aby se jejich dítě najedlo. Že s budovou Rana Plaza není něco v pořádku se vědělo už před samotným zhroucením a pracovníkům se dovnitř to ráno zrovna dvakrát nechtělo. Přesto zůstali a šli pracovat...

Samozřejmě že se dá namítnout, že my neneseme odpovědnost za to, jaký podmínky v tý který zemi panujou (i když v mnoha případech to není tak úplně pravda). Potud OK. Ovšem my toho ještě dál zneužíváme k vlastnímu prospěchu. A to už tedy vůbec OK není.

Přirozeně je ale situace, kdy se vzbouřej a začnou se tlačit na lepší, pro většinu lidí děsivá, protože jediným nevyhnutelným důsledkem je totální kolaps. To nechce nikdo. Na druhou stranu jsou ostnatý dráty jen prodlužováním tý pohádky a agónie. Něco se změnit musí.

Offline daniela
Avatar
1758 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 09:27

Mě tyhle úvahy vždycky dovedou k tomu, že všude je propast mezi obyčejnými lidmi a „těmi nahoře“. Jestli jsme my otrokáři, jak by člověk mohl tohle ovlivnit? Nepodporovat to? Nekupovat si levné věci v supermarketech a u stánků, a jít do značkového obchodu? Stejně to ztroskotá na nenažranosti těch „nahoře“ plus je dost těch obyčejných, kteří se nahoru chtějí dostat. A tam už je to opravdu o tom, že se mají dobře, protože někdo jiný se má špatně…

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 09:43
Reakce na daniela:

No reálně máš jen tyhle dvě možnosti.

1. buď to nepodporovat a doufat, že takový jednání má smysl (potom může být přerod v něco jinýho plynulejší),

2. nebo se smířit s tím, že to zase ztroskotá na nenažranosti těch nahoře a zase se bude začínat úplně od začátku.

Řekla bych, že v historii se dají najít příklady obojího + následků, jaké to mělo.

Tohle je moc dobrý knížka:

Offline daniela
Avatar
1758 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 09:51
Reakce na Hoolinkah:

Tak to teda raději č.1

Děkuju za tip, po knížce se podívám.

Tohle je dobrý článek, taky delší, ale taky stojí za to:

http://blahout.blog.idnes.cz/c/475928/proc-jsem-proti-prijimani-imigrantu.html

Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 10:00
Reakce na daniela:

"Nepodporovat to? Nekupovat si levné věci v supermarketech a u stánků, a jít do značkového obchodu?"

Je to tak! Ale chápu, že to je začaovaný kruh, protože ani "značka" nezaručujedůstojné podmínky dělníkům.

Kupuju české jídlo, ideálně farmářské (výjimka jsou občas mořské ryby, rýže, káva... prostě to, co se tu vypěstovat ani chovat nedá), oblečení pokud možno české, i u bot se poctivě snažím. Nábytek atd. samozřejmě taky. Ale když jdu koupit sportovní boty synovi, žádné české pochopitelně nechce. A logo Adidas samozřejmě neznamená, že to vzniklo v Evropě a kdo ví, jestli dostane ta kambodžská šička aspoň procento výsledné cenovky. Něco ovlivníme, něco už ne.

A to, jak psala Hoolinka, že tu už skoro nikdo nic neumí, nechce se učit nové věci, ale má napřaženou pracku, aby něco dostal (za nic), je bohužel smutný. Setkávám se s tím denně, škoda slov. Každý, kdo poslední dobou sháněl řemeslníka na něco složitějšího, ví, jaká je to krize. Když se dívám na krásný baráky z první republiky a na to, co se buduje dneska (a po 20 letech je to na spadnutí), je to k pláči. Ale to už jsem od tématu hodně daleko... jenže ono to souvisí. Většina těch, co se dnes nahlas bojí o práci v souvislosti s uprchlíky, toho asi moc neumí.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 10:23
Reakce na Mitzi:

"Nepodporovat to? Nekupovat si levné věci v supermarketech a u stánků, a jít do značkového obchodu?"

Je to tak!

No...a na tohle ti samozřejmě spousta lidí řekně, že na tu dražší věc nemá peníze a tudíž si musí koupit tu levnou.

Nutně nemusí. Ale v mnoha případech by to znamenalo návraz k modelu "jedny boty na léto, jedny na zimu", což bohužel spousta lidí vnímá jako společenskou sebevraždu. :/

Anebo si to člověk někdy může udělat (upíct, ušít, vypěstovat, stlouct) sám...ale to taky není moderní.

Anebo...věci co mi zbyly po Kukadelníkovi teď poputujou ke kamarádce, protože prostě není důvod, proč by nemohly.

A když nemám peníze na to, abych jedla každej den maso (beztak to není potřeba), tak nebudu kupovat kabanos, ale dám si to maso prostě jenom o víkendu... i kdyby to mely bejt "jen" kuřecí spodní stehna do rizota. No a co?

A některý věci si prostě člověk nemusí kupovat vůbec...

Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 10:34
Reakce na Hoolinkah:

Hlavně tu poslední větu by si mnozí mohli někam vytesat.

Když mi kdysi kamarádka říkala, že si nemůže kupovat oblečení a kabelky jinde než na tržnici, že si nemůže dovolit značku, kterou nosím já, tak jsem si v duchu ťukala na čelo... já nosím jednu kabelku v zimě (černou) a druhou v létě (červenou), pochopitelně tu samou víc let. Když odejde, vyhodím ji a koupím další. Ale fakt jich nepotřebuju mít patnáct po třech stovkách... všecky ty aktuální barvy, kovové řetězy, obří loga atd. Mám samozřejmě jinou kabelku do divadla, jinou na ples, batoh do přírody, ale spousta ženských má každý měsíc jinou "módní" záležitost a za měsíc se jim to nehodí, protože už to není IN.  Kdyby u nakupování víc přemýšlely, vypadaly by celkově líp.

A ohledně bot... vyrůstala jsem na maloměstě, nebyla jsem zvyklá na desatery boty, i teď obvykle nosím v zimě jedny, na jaře a na podzim střídám troje a jen v létě to je pestřejší. Ona ta nadvýroba lidi vyloženě podněcuje k unáhleným nákupům... Když si koupím drahou kvalitní věc, už nemám na deset podobných (nekvalitních). Vím, že dost lidí opravdu šetří, ale mnozí jen kecají a utrácejí za šmejdy, aby mohli všeho mít hodně.

Online Nadik
Avatar
140 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 12:45

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vladimir-Zelezny-pro-PL-Prijdou-chudaci-Syrane-a-my-jim-predame-v-plnem-rozsahu-to-co-v-kazde-zemi-EU-lide-budovali-po-generace-Neobycejne-nebezpecne-399559

Offline daniela
Avatar
1758 příspěvků moje polička 18. zaří 2015 13:19
Reakce na Nadik:

Děsivé 

A tohle jste už možná taky viděli...

https://www.youtube.com/embed/JeGqpGpjEas?feature=player_embedded

Offline Tassia
Avatar
447 příspěvků moje polička 19. zaří 2015 20:23

Práve čítam, že až každý piaty utečenec je zo Sýrie, ostatní sú ekonomickí migranti -Daily mail. Padol teda hlavný argument proimigračných mimovládnych organizácií a ľavicových aktivistov, že ide o migrantov utekajúcich pred vojnou. Toto, čo sme my vedeli už dávno, potvrdil dnes Eurostat na základe 213 000 žiadateľov o azyl.Som zvedavá, čo bude s nimi ďalej.

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 20. zaří 2015 10:36
Reakce na Hoolinkah:

"V současnosti není realizovatelný, aby se ta šička z Bangladéše měla stejně jako já (stejně jako není realizovatelný, abych se já měla jako západní Němka...leda bych tam zdrhla  a ani to by mi nepomohlo). Já se jen nechci podílet na tom, aby živořila proto, abych já měla skříň narvanou levným šuntem (protože největší omyl je myslet si, že jí tím vlastně prokazuju službu) ...zatímco naše švadleny seděj za pokladnou v Bille, protože tý chuděře paradoxně nemůžou konkurovat."

Já si myslím, že každej dělá, co může - totiž že ani "naše" švadlena nemá nárok na to, švadlenovat do smrti. Stejně jako spousta absolventů méně žádanejch oborů, který se ve finále živěj něčím úplně jiným. Jak budeš podporovat je Ale samozřejmě, můžeš si vybrat, koho 

Co se levnýho šuntu týče, tak já se mu vyhýbám, pokud to jde, a pečlivě čtu cedulky... ale vtip je v tom, že to moc nepomáhá! Jakou jsem třeba měla radost z mýho tvídovýho kabátu od TH, a pak jsem zjistila, že "made in Romania"  V "domovským místě" snad šijou už jen u Chanela nebo Hermés - tak až budeš shánět kabelku... 

A navíc já si na rozdíl od tebe myslím, že těm cizím dělníkům službu prokazujeme: kdyby ty kšefty neměli, co by dělali? Vyřezávali suvenýry? Ti kdo pěstujou rýži,  ji už prostě pěstujou. A ti další mají dělat co? Prodávat ještě víc dětí do bordelů?! Lidí je prostě dneska moc, zvlášť v těch oblastech... a něco jíst musej. Tak já s tím problém nemám, až teda na kvalitu toho zboží. 

dusty
Avatar
20. zaří 2015 11:01
Reakce na barbucha:

Za všetkým hľadaj chamtivosť - šička z tretieho sveta za svoju robotu dostane almužnu, spolu so vstupnými nákladmi na materiál, energie, atď. vyrobí lacnú vec, ktorá sa však predáva NIEKOĽKONÁSOBNE drahšie - kdesi som čítala, že to býva rozdiel 800 až 1400 percent.  Keby si korporácia či kieho šľaka dopriala menej a dala viac chudere, ktorá to šije, vyzeralo by to trochu ináč - možno by šička mohla dať svojmu dieťaťu vzdelanie a vzdelané dieťa by pochopilo, že môže mať len toľko detí, koľkým môže dopriať vzdelanie, aby neboli odkázaní na prostitúciu, kriminalitu či v lepšom prípade otrocké roboty....

Súhlasím, že ľudí na svete je priveľa.  Ale príroda si poradí - napríklad neplodnosť mnohí vedci pokladajú za snahu prírody obmedziť druh, ktorý ju najviac poškodzuje. S tým sa stotožňujem.

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 20. zaří 2015 11:09
Reakce na dusty:

Chápu, že dostává almužnu a chápu rovněž rozdíl ve výsledný ceně. Nicméně ta šička má taky značně nižší životní náklady. 

Vzdělání je fajn, ale to je snad věc těch států, jaký dopřejou svým občanům, t.j. jak ošetří přístup k němu. Já se teda necítím jako spasitel světa a ani na to spasení nemám recept - něco bych přece jen nechala na lidech/státech, kterých se to týká  Nebo je ty korporace nutěj s pistolí u hlavy?

dusty
Avatar
20. zaří 2015 11:20
Reakce na barbucha:

Iste, že má oveľa nižšie náklady na život - problém je v tom, že mnohí takto odkázaní žijú v podmienkach, ktoré sa nedajú nazvať podmienkami na život.

Preto mieria tam, kde podľa ich názoru pečené holuby samé nalietavajú do úst. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 20. zaří 2015 11:44
Reakce na dusty:

No ale žijí v podmínkách, které si sami (za sta a tisíce let) sami vytvořili, nebo ne? Já jen odmítám teorii zlého bílého muže, kterej může za všechnu bídu světa.

dusty
Avatar
20. zaří 2015 11:51
Reakce na barbucha:

Ehm, mnohé z tých krajín možno nazvať kolískou civilizácie, kde boli položené základy vedy či filozofie - ale o tom potom. Obišiel ich však obrodný a osvietenský proces smerom k zdravému rozumu, a to vedia domáci i zahraniční vychcanci využiť dokonale.

Teóriu zlého bieleho muža preto nemožno odmietnuť úplne.

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 20. zaří 2015 13:37
Reakce na dusty:

Mno... taky jsem si vzpomněla například na vynález střelnýho prachu, využití bource morušovýho, případně na koupelny a splachovací záchody v Mohenždo-daru  Chammurapiho zákoník mě až tak nebere, protože pokud si dobře vzpomínám, nejen oko za oko se u nás už nenosí, ale ani otroci... 

Když to všechno ale srovnám zejména s vymoženostmi posledních sta let - t.j. těmi, které ulehčují lidstvu  život, z mnoha vezměme třeba očkování... tak jakým srovnatelným pokrokem přispěly ty asijský a africký země? (doufám, že je jasný, že se nebavíme o Japonsku a jeho technickým pokroku, nebo o Jižní Africe a Dr. Barnardovi )

A vůbec zajímavý mi připadá, že se všichni obracejí/pomoc očekávají od nás, t.j. od "křesťanskejch západních" zemí. Proč třeba to Japonsko není tak citově vydíraný? 

Navíc my jsme taky ušli od dob praotce Čecha docela dlouhou cestu. Vyčítáme snad dodneška Římanům vpád do Laugaricia?  Řekla bych, že si toho spíš vážíme... 

dusty
Avatar
20. zaří 2015 15:47
Reakce na barbucha:

Boli kolonizované Európanmi. Smer, ktorým tiahnu, je preto prirodzený. A práve preto, že sem tiahnu a my oprávnene cítime ohrozenie, je potrebné záležitosť riešiť.  Samozrejme nie tak, že ich sem prichýlime, to je pílenie si konára pod nohami. Svetlo v tuneli vidím napríklad v tomto spôsobe.

Skôr si však myslím, že Európa sa dohodne s Putinom na nejakej forme vojenského zásahu a vrátime sa späť do čias spred arabskej jari. Odhadujem, že Kaddáfimu začnú stavať pomníky.

Do Japonska nepôjdu, lebo Japonsko zvysoka kašle na nejaké konvencie o utečencoch, preto sa prevádzači o to ani neusilujú. BTW, chcela by si trvalo žiť v Japonsku? Ja som tam nebola, ale myslím, že očarenie tamojšou prírodou a fascinácia japonským štýlom života by ma rýchlo prešli a zatúžila by som po európskej všivárničke.

A pokiaľ ide o prínos tretieho sveta k benefitom dneška -  v takej zaostalej  Indii sú komunity, ktoré vymysleli neuveriteľné počítačové systémy. Mnoho súčasných IT korporácií ťaží z ich konceptu a nehanebne na tom bohatne, ale o tom sa veľa nehovorí.