Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 12:47

Malvin 

Jedno z těch dětí bude jednou hlava Velké Británie a Commonwealthu a je mu devět - v tom věku už něco vydrží.

Zajímavý, že nikomu nepřekážej děti (i nižšího věku), lemující spolu s rodiči celou trasu smutečního průvodu, a to několik hodin. Proč je tam brali? Příbuzný nebyli... a co mají z pohledu na rakev, obsahující nepochybně mrtvolu? Nebudou z toho mít trauma?

Offline razorblade
Avatar
8201 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 12:52
Reakce na notna:

viktorka_od splavu Hodnotit situaci princů nechci. Je to individuální , co kdo zvládne. ale dřív byl pohřeb se smutečním průvodem běžný. Byla to součást pohřbu. Já to zažila při pohřbu dědečka. Doma byla otevřená rakev a pak šel smutečný průvod z domu do kostela. 

​na vesnicich to driv bylo normalni. Muj otec ma vzpominku, jak nekdy ke konci 50. let sel jako malej kluk v pruvodu spolu s ostatnima lidma z vesnice. Neprislo mu to divny.

Offline Sairon
Avatar
1855 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:04

andulka01

já právě s účastí těch dvou malých na Alžbětině pohřbu žádný problém nemám, spíš mě překvapilo, že se to řešilo, považovala bych to za samozřejmé.

Ale vnímám velký rozíl mezi tím, že byli na pohřbu a že princové šli tím průvodem za rakví. Stejně tak je podle mě sakra rozdíl jít průvodem na vesnici, obklopený připuznými doprovodit zemřelého z domu do kostela a jít průvodem v přesně stanoveném pořadí mezi vojáky a spoustou cizích lidí, být na očích všem... to je spíš show pro poddané a ne skutečný přechodový rituál. Tím nezpochybňuji důvody, proč ten průvod je, a proč tam princové byli, ale přijde mi to nesrovnatelné.

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:14

Sairon A o tom to je, ona to je "show pro poddané"! O tom, velmi zjednodušeně, je velká část existence královské rodiny, jakožto symbolu. Symbol soudržnosti, historie, dědictví. A právě vůči tomu jsou i děti povinovány.
Já tam prostě velký rozdíl nevidím - královna byla doprovázena z domu do kostela ve své (svých) vesnici, obklopená příbuznými a čumily podél cesty. Akorát ta vesnice je holt o něco větší, no.

Online notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:17

razorblade Ano. Vyrostla jsem v tom a proto mi přijde normální jít ve smutecnim průvodu. I když teď už se to běžné nedělá. 

Online Karja
Avatar
36015 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:19
Reakce na andulka01:

Takže chápu, že se o chlapce asi nedbalo jak by mělo a oba je to poznamenalo. Nicméně přítomnost princů v průvodu se mi nezdá být zlem, i oni byli vychováváni s důrazem na povinnosti k rodině, národu, veřejnosti.

I u nás se chodí za rakví.

​já jsem zkopírovala tvůj příspěvek protože je to taková pekna sumarizace. Mně osobně by byl přednější zájem dětí, přijde mi to sileny v jejich případe se všema těma okolnostma. Ono retrospektivně je takový zvláštní se na to dívat (já musím retrospektivně v tý době jsem byla dítě že jo:-D), ale když si představím že by ve stejné situaci za 4 roky šel George, ujetý prostě. No myslím, že by to ,,poddaní,, taky pochopili, že se na to chlapci necítí a budou až v kostele, přijde mi to lidské a pochopitelne a takové i blíž lidu, byly to fakt děti. Ukázat že monarchie nezahyne jde určitě i jinak.  

S nějakým vesnickým průvodem bych to nesrovnavala, nehledě že když někdo zahyne tragicky a je to pro rodinu traumaticke tak je rozloučení často pouze v rodinném kruhu, aspoň u nás na Vysočině. 

No nedivím se nekdy, že se jim na to Harry s Meghan vykaslali:-D

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:22

Mně přijde uolne zvrácené, jak se ta show pro poddané nekriticky adoruje. Vrací se mi pocity ze sledování seriálu Koruna, kdy jsem si celou dobu jen opakovala - proč? Co z toho? Komu tím prospějete? Stojí to za to?

Jsem ráda, že už to divadlo skončilo a přeju královně klidnej odpočinek.

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:23

Malvin Ale tady se to vidí optikou: chudáci děti. Ale ony jsou to královské děti, budoucí hlava monarchie, král (nebo královna). Musí mít v paměti, ve vlastní zkušenosti, že jejich předek byl nejvýše postaveným člověkem v zemi a že oni budou jednou také. 
A ne, nechci rozebírat, že králování je přežitek.

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:38

Karja Tak výše se píše, že si princové mohli vybrat. Nálada ve společnosti i vztahy v samotné královské rodině v době pohřbu Diany byly diametrálně odlišné ode dneška. Na protokoly se kladl daleko větší důraz, komunikace s veřejností byla na velmi špatné úrovni... 

MP Meri I národ potřebuje svou symboliku a potřebuje se s ní rozloučit.
Britové mají obrovské štěstí, že ta "show" je za apolitickou dámu, která dokázala historické dědictví/zátěž monarchie trochu srovnat a důstojně namířit do 21. století a ne za podivného chlápka s knírkem třeba... (úplně mě jímá hrůza co by bylo, kdyby nebylo Wallis Simpsonové)

Online Karja
Avatar
36015 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:41

andulka01 No jasně, tak spoustu věcí dělali blbe, tak to měli vyžehlit kluci na pohřbu vlastní mámy. No jako přijde mi to úplně besny. Ten Georg s Charlotte úplně OK, to jsou úplně jiný podominky, nesrovnatelne. 

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:46

Karja Hele tak hluboko nikdo nevidíme. Jiná doba i podmínky.
Ostatně, tchán své malé děti zvedal do otevřené rakve k babičce, že si mají šáhnout... no hezký to pro ně nebylo. Děsný to může být v jakýkoli rodině.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:49

andulka01 O tom, že národ potřebuje svoji symboliku právě velice pochybuju, vzhledem k tomu, že většina národů se bez problémů obejde bez ní. 

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:50

MP Meri A co je u nás prezident? Žádnou velkou výkonnou moc nemá, bydlí na státní útraty na hradě i zámku, má novoroční projevy... Takže tento post vnímám jako symbol - svou úctu vyjadřuji tomu symbolu, když už teda nemůžu mít v úctě jeho fyzického představitele.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 13:51
Reakce na MP Meri:

většina národů se bez problémů obejde bez ní. 

​nejakydukaz pro toto tvrzeni? MP Meri 

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:08

andulka01 Tak já jsem nikdy nevnimala prezidenta a královskou rodinu jako srovnatelné. Prezident je funkce politická, kromě nějaké té symboliky, kterou upřímně vnímám jako celkem nevýznamnou, má i celou řadu konkrétních "užitečných" funkcí (užitečnost současné hlavy státu radši stranou). Naproti tomu královská rodina má tu funkci uplně čistě jenom reprezentační a symbolickou a mně to proste přijde nadbytečné.

viktorka_od splavu Viz výše, myšleno tak, že většina národů existuje bez monarchie, tj. se bez toho čistě symbolického molochu dost dobře obejde.

Offline Černá kočka
Avatar
1324 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:15

Z meho pohledu je koncept kralovstvi neco co uz je davno za zenitem. Fakt, ze vrcholnym statnim predstavitelem je nekdo jenom na zaklade toho, ze se nejak narodil.  Tu moznost volby hlavy statu u me nevyvazi ani fakt, ze Alzbeta byla dustojnou panovnici a Milos Zeman je jeji pravy opak. Jak tady nekdo psal, stacilo malo a byl panovnikem stryc Alzbety, obdivovatel Hitlera a nebo stacilo, aby se Andrew narodil driv nez Charles a kralem UK byl ted nekdo kdo je zapleteny v sexualnim skandalu.

Offline Malvin
Avatar
1034 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:15

Srovnat pohrebni show pro miliony s vesnickym pruvodem mi přijde neporovnatelne. 

Já mám problém s celou institucí monarchie v moderním světě. 

Offline Černá kočka
Avatar
1324 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:23

Kralovna nebo kral UK dostavaji kazdy tyden tajne zpravy a statni dokumenty, za Alzbety probihalo kazdy tyden setkani s premierem ci premierkou, kdo vi co vsechno ovlivnila,  nebyly nijak zname jeji politicke nazory. Na verejnosti byla posledni dekadu, dve skutecne apoliticka. Ale byla takova i ve skutecnosti? 

Offline razorblade
Avatar
8201 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:24

MP Meri kralovska rodina je super symbol i z hlediska vydelecnosti pro statni kasu. Nekde obcas behaj cisla, kolik britanii rodina vydela na turismu, prodeji suvenyru atd.

edit: a to, ze jsou v tom jeji clenove od narozeni a jsou k vykonu funkce vychovavani odmalicka, ukazuje na ten rozdil mezi reprezentanty rodivymi a volenymi... ti voleni nikdy nebudou slouzit tak oddane. A reprezentativne. Viz treba nase hlava statu.

Offline Černá kočka
Avatar
1324 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 14:31

razorblade Myslela jsem si, ze to tady nekdo napise. I kdyz je to asi pravda a urcite penize to Britanii prinasi (i po odecteni  nakladu na kralovskou rodinu).

Podle me by tohle ale nemel byt argument v debate o monarchii, tady by se melo hledet na jine veci nez na to kolik se proda suvenyru.