Stěžovací parfémový koutek

25. srpna 2014 17:43
Offline Korsičanka
Avatar
12835 příspěvků moje polička 19. února 2019 21:56

slniecko Opři

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 24. února 2019 19:47

Tak mi mamka dnes dala číst úžasný článek o parémech. TADY Ovšem, rozhodně ne se vším souhlasím a hláška v závěru, že je nejlepší si dát parfém na zátylek a do podpaží, no zabila tím vše. Hlavně prostě vím, kolik bab to dělá a používá to místo deodorantu a tady paní jim to potvrdí. A já teda byla v Paříži v létě a to, že tam nikdo nesmrdí mi přijde strašně vtipné. 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 25. února 2019 10:59

Renusatko 

Jj. Také jsem to četla. Stříknout si perfém do podpaží, tak se osypu... No a teze o pařížském metru mi přijde jako klasické klišé. Před nějakým časem jsem četla zajímavou stať, že celá ta idea Pařížanky byla vytvořena jako marketingový tah firmami. Další klišé je fuj, fuj chemický mainstream a super přírodní nikové vůně. 

Offline jerry
Avatar
8983 příspěvků moje polička 25. února 2019 11:42

Renusatko Yvraine 

Staré pořekadlo tvrdí, že každý kramář chválí svůj krám.

Vybrala si nejjednodušší (byť nepravdivý) argument, který omílá už roky. Asi má dojem, že na toto budou zákazníci nejvíc slyšet.

S tím parfémem do podpaží bych dopadla stejně (osypu se i po antierspirantech a deodorantech s alkoholem).  

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 13:17

Renusatko jerry Yvraine jerry 

Podobně jsme nad článkem rozjímaly ve vedlejším vláknu o víkendu.

https://www.parfumanie.cz/forum/detail/parfemova-tlacharna:c17/t454.htm?page=3

Offline jerry
Avatar
8983 příspěvků moje polička 25. února 2019 13:20

domenica 

A koukám, že jsme dospěly k podobným závěrům.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 13:42
Reakce na Yvraine:

Renusatko 

Jj. Také jsem to četla. Stříknout si perfém do podpaží, tak se osypu... No a teze o pařížském metru mi přijde jako klasické klišé. Před nějakým časem jsem četla zajímavou stať, že celá ta idea Pařížanky byla vytvořena jako marketingový tah firmami. Další klišé je fuj, fuj chemický mainstream a super přírodní nikové vůně. 

​S tím metrem ale, v globálu, jí musím dát docela za pravdu, pokud srovnávám s pražskou mhd. I vedrech, narvaném voze... nic, buď vůně nebo nic. A Pařížanky, něco na nich je, aspoň já to tak vnímám... , a marketing to jen s radostí ještě hajpuje.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 13:43
Reakce na jerry:

domenica 

A koukám, že jsme dospěly k podobným závěrům.

​nepřekvapivě.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 25. února 2019 14:12
Reakce na Yvraine:

Renusatko 

Jj. Také jsem to četla. Stříknout si perfém do podpaží, tak se osypu... No a teze o pařížském metru mi přijde jako klasické klišé. Před nějakým časem jsem četla zajímavou stať, že celá ta idea Pařížanky byla vytvořena jako marketingový tah firmami. Další klišé je fuj, fuj chemický mainstream a super přírodní nikové vůně. 

​Vidím to tak nějak podobně. 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 25. února 2019 14:20

domenica 

Já vím, že jezdíš do Paříže hodně často, ale moje zkušenosti tak "voňavé" bohužel nejsou. Obecně považuji pařízské metro za poměrně nevábné. Všude přítomná špína, vše je oprýskané a zašlé. No a vozy jsou hodně úzké, takže i dost stísněné a narazila jsem tam jak na šik Francouze i Francouzky, tak na podivná, nevádně vonící individua... asi tak jako všude jinde. Asi je také dost rozdíl mezi moderními linkami, metrem v centru a více na periferii. Sami Francouzi, co znám, označují bruselské metro za v tomto ohledu lepší než pařížské... a to je tedy hodně co říct. Pražské metro mi přijde o poznání čistčí a hlavně prostornější, takže mi nepřijde, že by tam byl tak těžký vzduch.

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 25. února 2019 14:52

ad Pařížanky - omlouvám se za OT.

Zkusila jsem pohledat ten článek o mýtu Pařížanky - https://zena.aktualne.cz/moda/proc-francouzky-nejsou-o-nic-lepsi-nez-jakekoliv-jine-zeny/r~e6ee64a2d8e811e7af7dac1f6b220ee8/

Rozhodně neříkám, že to tak do puntíku je, jen mi to přijde jako zajímavý pohled "z druhé" strany.

Ještě mě tak napadá, jestli celý ten ideál Pařížanky není ovlivněn už od počátku tím, co si pod tím pojmem představíme, nebo co je nám zobrazováno - bílá žena omezené věkové a sociální skupiny. Což asi zřejmě nebude úplně prototyp průměrné obyvatelky Paříže. Možná bychom našli více společných bodů s obyvatelkou spousty jiných metropolí ve stejné věkové a zejména sociální skupině, než s jinými ženami, co mají trvalé bydliště v Paříži.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 15:24

Yvraine 

Ono to bude tím, že já se na pařížské metro dívám optikou milovníka starých staveb. A tak ho mám ráda a tak ho beru, i s tou stísněností a i s tím leckde nepořádkem a zašlostí. Dlouhé úzké chodby s bílými kachlíčky se mi zároveň líbí, zároveň jde z nich občas strach... jako když najednou nikde, nikdo... nebo někdo hodně zvlášní,  párkrát už mi bylo i trochu ouzko, a to mluvím jak o stanicích a linkách v centru, tak o těch na periférii.  Bruselské metro, o 57 let mladší, je fajn, ale nemá tu "duši" (a není v Paříži :-D). No a pražské metro, ještě o něco mladší, tam je vidět, že vzniklo v úplně jiné době - a je reprezentativní, vzdušné, to jo.

Ale původně byla řeč o lidech v metru, jestli voní nebo jestli smrdí, a tam mi z toho srovnání v globálu Paříž vychází fakt líp. Periférie inlcuded.

Offline Fleur blogger
Avatar
6084 příspěvků moje polička 25. února 2019 16:16

domenica Já tedy v otázce metra dávám za pravdu spíše Yvraine ; samo metro v těch úzkých chodbičkách dost páchne (jinak ho také miluji, ale na některých stanicích je to fakt síla) a u cestujících se to dá těžko zobecnit, ale potkala jsem tam spoustu lidí, kteří byli cítit velmi nevábně, a netroufla bych si dělat nějaké srovnání mezi Prahou a Paříží. Jediný podstatný rozdíl je snad v tom, že ve Francii lze potkat více hezky navoněných mužů, a to ve všech věkových kategoriích (sociální vrstvy si nedovolím odhadnout).

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 25. února 2019 16:30
Reakce na Fleur:

domenica Já tedy v otázce metra dávám za pravdu spíše Yvraine ; samo metro v těch úzkých chodbičkách dost páchne (jinak ho také miluji, ale na některých stanicích je to fakt síla) a u cestujících se to dá těžko zobecnit, ale potkala jsem tam spoustu lidí, kteří byli cítit velmi nevábně, a netroufla bych si dělat nějaké srovnání mezi Prahou a Paříží. Jediný podstatný rozdíl je snad v tom, že ve Francii lze potkat více hezky navoněných mužů, a to ve všech věkových kategoriích (sociální vrstvy si nedovolím odhadnout).

​Ano, třeba stanice Opera je v tomhle ohledu vyloženě "výživná"a to je přitom jedno z center.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 25. února 2019 16:40

domenica Já asi nemůžu srovnat metro v Praze a Paříži. Taky jsme v té Paříži bydleli směrem na Saint Denis, takže možná i tím ty cesty metrem byly ovlivněné. 

Cervanek
Avatar
25. února 2019 17:38

domenica sdílím na metro v Paříži stejný či podobný názor - též mi nevadí leccos oprýskané, pro někoho nevábné až možná strašidelné s úzkými vozy. S prostory někdy spoře osvětlenými, kde však se hraje, zpívá, prostě to tam žije, všude se dostanu, aniž bych "z díry" vylezla, vždy nějak přejdu na jinou trasu.

Pařížské metro je jedno z nejstarších v Evropě, některé stanice mají až starožitnou upoutávku a vstup a má atmosféru a v podstatě mi to tam i "voní" Paříží

Krom toho mám  kladný vztah a úctu ke všem kolejovým vozidlům počínaje od prvního nařezaného špalku z kulatiny z černé oceli přes první výlisky kol z karuselových pecí, výkovky náprav a jejich kalení a opracování a když se tyto dvě věci smontují, čemuž se říká slisují, je z toho dvojkolí, tedy srdce a mozek veškerých kolejových vozidel a RATP obdoba pražského DP provozuje pařížské Metro a vlaky RER, které jezdí jak nad zemí, tak pod zemí (obdoba S Bahn v Německu), kdy jejich auditoři, kvalitáři a technici přijíždějí do Česka na jednání v džínách a vždy navonění - velmi často Hermesem nebo Guerlainem.

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 19:55
Reakce na Renusatko:

domenica Já asi nemůžu srovnat metro v Praze a Paříži. Taky jsme v té Paříži bydleli směrem na Saint Denis, takže možná i tím ty cesty metrem byly ovlivněné. 

Zažila jsem naprosto našlapaný podvečerní vagón metra směrem do Saint-Denis, v létě... trochu se bála nastoupit, resp. nadechnout, a ono nic. Žádný pot. Ani parfém. prostě nic. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 20:05
Reakce na Fleur:

domenica Já tedy v otázce metra dávám za pravdu spíše Yvraine ; samo metro v těch úzkých chodbičkách dost páchne (jinak ho také miluji, ale na některých stanicích je to fakt síla) a u cestujících se to dá těžko zobecnit, ale potkala jsem tam spoustu lidí, kteří byli cítit velmi nevábně, a netroufla bych si dělat nějaké srovnání mezi Prahou a Paříží. Jediný podstatný rozdíl je snad v tom, že ve Francii lze potkat více hezky navoněných mužů, a to ve všech věkových kategoriích (sociální vrstvy si nedovolím odhadnout).

A to já to, s dovolením, klidně zobecním , a srovnání mezi Prahou a Paříží udělám. Praha mi stále vychází jako místo, kde je pravděpodobnější potkat člověka, který je cítit potem než Paříž. Mluvím o centru a širším centru a vynechávám bezdomovce.

K té ošuntělosti některých (nemálo) stanic, včetně centra, patří i roztodivný odér, některá zákoutí jsou nebezpečná a jsou stanice, ve kterých jsem ráda, že jen projíždím... ale mám to metro moc ráda (se vší tou krásou i bídou )

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 25. února 2019 20:27
Reakce na Yvraine:

ad Paří.žanky - omlouvám se za OT.

.....Ještě mě tak napadá, jestli celý ten ideál Pařížanky není ovlivněn už od počátku tím, co si pod tím pojmem představíme, nebo co je nám zobrazováno - bílá žena omezené věkové a sociální skupiny. Což asi zřejmě nebude úplně prototyp průměrné obyvatelky Paříže. Možná bychom našli více společných bodů s obyvatelkou spousty jiných metropolí ve stejné věkové a zejména sociální skupině, než s jinými ženami, co mají trvalé bydliště v Paříži.

Tady ale spíš předkládáš svou představu o představě ostatních o ideálu Pařížanky.  Ale vážně: Elegantní chic Pařížanka - třeba pro mě - není v žádném případě nutně bílá a není tam žádný sociální ani věkový filtr. Dost mě baví pozorovat (případně občas se pokoušet fotit) ženy na ulici (nebo v metru ) a je to opravdu různorodá skladba žen, které mě zaujmou a jsou pro mě tím "ideálem". Snažím se zachytit to Něco, co mnohé Pařížanky (Francouzky) v sobě mají asi od narození. Byť sportovně oblečené, byť třeba vůbec nebo jen jemně nalíčené...  je to jakási přirozenost, spolu s uměním kombinovat drahé a levné kousky, zdravé sebevědomí, cit pro detail a doplňek, cit pro zvýraznění předností... 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 25. února 2019 21:24

domenica 

Já právě moc ideál Pařížanky nevedu, spíš jsem se snažila vyjádřit, co je tak nějak všobecně pod tímto termínem vnímáno, nebo nám je ve velkém servírováno. Na to stačí, když si termín Pařížanka, nebo Parisienne zadám třeba do Google a vidím, co mi vypadne... Tebe třeba fascinují všechny možné typy žen, které tam potkáváš, ale když se někde v dámském časopise apod. mluví o "Pařížance", je tím, IMHO, myšlen určitý typ ženy, který je víc než místem bydliště daný sociální, kulturní a další úrovní. Zrovna ten sociální filtr tam, dle mého názoru, je. Žena, co pracuje za minimální mzdu a je ráda, že vyjde s penězi na jídlo a bydlení, sotva bude kombinovat drahé kousky s levnými a řešit nějaké zvýraznění předností, přesto dle místa bydliště je také Pařížanka. Osobně si myslím, že to je stereotyp, toť vše.