Zaujímavé články a odkazy o vôňach, parfémoch, čuchu a vôbec

09. ledna 2015 18:20
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 28. prosince 2018 12:45

slniecko Velmi zajímavé! 

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 23. února 2019 12:56

Moc zajímavý to není, ale je to článek  Pobavilo mě, jak v Madeleine jedou ještě pořád dokola to svoje - Chanely a Diory jsou fuj chemickej mainstream...

https://www.novinky.cz/zena/styl/497242-odbornice-pres-parfemy-ivana-rudicova-vybiram-vuni-na-miru-duse.html

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 23. února 2019 13:20

barbucha Taky na mě to PR dneska na Novinkách chvilku vybaflo. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 23. února 2019 13:40

wendulka 

Jo, nic jinýho to neni!

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 23. února 2019 15:45

barbucha 

... pořád stejný. Přeci jenom mě ale něco zaujalo - že jsem ji asi mohla vídat, jako starší trénující krasobruslařku na Štvanici (nevybavuju si ji), a že naší olfaktorickou mapu dětství ovlivňovaly stejný vjemy.

Jinak, já už začínám být trochu alergická na současné striktní dělení parfémů na: fuj umělý/nudný/podbízivý mainstream a skvělý/originální/přírodní niche, kde se s každým parfémem tvůrce mazlí nejmíň dva roky, spíš dýl, je to příběh, ne jen tak nějaké zboží, a v podstatě snad ani nechce vydělávat, jen dělat lidem radost. 

Offline razorblade
Avatar
8142 příspěvků moje polička 23. února 2019 17:17

barbucha me tam zaujalo, ze francouzky si strikaji parfem do podpazdi

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 23. února 2019 17:20

razorblade 

Jo vlastně, to mě zaujalo nejvíc. To je pěkná blbost. Nebo Rudicova zná nějakou specifickou komunitu. Nebo chybně redigovaný text... 

Offline RoSa
Avatar
8149 příspěvků moje polička 23. února 2019 17:37

razorblade

já si teda do podpaží vůně taky stříkám... vím, že je to asi blbě, ale mně to tak vyhovuje

Offline razorblade
Avatar
8142 příspěvků moje polička 23. února 2019 17:44

RoSa a nestipe te to? A neovlivnuje to tu vuni? Ja se treba v podpazi hrozne zahrejvam a v lete ho ani s antiperspirantem nedokazu udrzet suchy (nastesti aspon nesmrdim), bala bych se proto, ze parfem zreaguje s teplotou a mym potem a ze to bude prusvih kvuli tomu si vuni v lete moc nestrikam ani vysoko na zatylek... nedovedete si predstavit, co udelal Eden v rozpalenejch vlasech

Offline RoSa
Avatar
8149 příspěvků moje polička 23. února 2019 18:04

razorblade no já se nijak extrémně nepotim naštěstí... kdysi jsem používala ten přípravek z lékárny ježišmarjájaksetojmenuje? tak možná proto... no a pak si nechávám vozit z Itálie Dermazero vapo a funguje parádně!

jo a to štípání v podpaží je mi příjemný; stříkám teda i na jiný místa

edit-doplnění: Driclor byl ten přípravek z lékárny

Offline Biely kvet
Avatar
4023 příspěvků moje polička 23. února 2019 18:30
Reakce na razorblade:

barbucha me tam zaujalo, ze francouzky si strikaji parfem do podpazdi

​Tiež som sa čudovala...

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 23. února 2019 19:26
Reakce na razorblade:

barbucha me tam zaujalo, ze francouzky si strikaji parfem do podpazdi

​Mě taky a pokládám to za pěknou blbost, RoSa promine  Páč v podpaží mám deodorant, ne? Pokud je to stejná značka tak stačí sám o sobě... a pokud - v horším případě - něco jinýho, tak se to zákonitě musí třískat nebo aspoň minimálně (jestli je nějakej absolutně bez vůně) kvůli vlastnímu (ano, chemickýmu) složení ovlivnit tu vůni.

domenica 

Na ty nikovky s příběhem, dělaný s láskou, jsem alergická už dlouho. Takový žvásty! Nic jinýho než obchodní trik... no nevim na koho to eště může fungovat. Jako jo, je v tom určitá výlučnost - ale ta je daná tou cenou a ničím jiným: že si to nemůže dovolit každá socka  Určitě jsou i dobrý, kvalitní... ale že by to byl jeden každej kterej se za niche prohlašuje, o tom už by se dalo pochybovat. I v tom zatracovaným mainstreamu se najdou dobrý a kvalitní, ne že ne. Že Rudičová mele furt to samý je na jednu stranu pochopitelný páč jí jde o kšeft, ale už je to na druhou stranu právě proto i trapný.

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 23. února 2019 19:34
Reakce na barbucha:

Jako jo, je v tom určitá výlučnost - ale ta je daná tou cenou a ničím jiným

​Hm, aj keď minule som si tak uvedomila, že ak porovnám ceny v kamenných parfumériách, tak medzi mainstreamom a nikovkami je už mnohokrát fakt minimálny rozdiel.

No, v každom prípade, ten rozhovor mal vyjsť tak pred desiatimi rokmi, to ešte mohol pôsobiť dôveryhodne.

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 23. února 2019 19:59

slniecko 

To máš pravdu, v kamennejch prodejnách to vyjde snad nastejno, zvlášť u "velkejch" značek jako je Chanel nebo Dior a i třeba Sisley což je ten špatnej mainstream... a když to srovnáš třeba s Lutensem, kterej patří jakože mezi nikovky...

Otázka je vlastně, jestli mezi nikovky vůbec zařadit produkci, prodávanou v běžnejch parfumérkách - to by Rudičová určitě nesouhlasila! 

A další otázka, co je vlastně dneska ještě nikovka... smí vůbec jako taková patřit pod velkou firmu? To by ten Lutens zrovna vyletěl... Jedině malý podniky, kde se dělaj parfémy nejen s láskou a s příběhem, ale někde v garáži na koleně? 

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 23. února 2019 23:52

barbucha mne sa v tomto páči delenie "mimomainstreamových" vôní na niche, exkluzívky a indie vône. Takže tie v garáži na kolene s príbehom (prípadne už aj v slušnej malej fabričke, ale mimo korporácií) by som zaradila medzi indie, medzi nikovky kolekcie, ktoré sú nejakým spôsobom vybočujúce a zvyšok skôr ako exkluzívky. Inak áno, pri tých pôvodne nikových značkách, ktoré sú už dávno v sieťach sa to aj tak už prekrýva. Ono, asi sa to nedá takto úplne poškatuľkovať, ale v princípe.

Offline Korsičanka
Avatar
12831 příspěvků moje polička 24. února 2019 10:46

Nevím, jak moc lidi kolem vás, ale kolem mě (na venkově i v malých městech) jsou lidé totálně neznalí niche vůní. Nepohybují se totiž na parfémových portálech a v eshopech niche přecházejí - neznají je ani z reklamy ani z běžných kamenek.

Takže niche ( pokud se s tím slovem vůbec setkali) je pro ně přeloženo jako NEZNÁMÝ, DIVNÝ  

Offline Sweet Potato
Avatar
34774 příspěvků moje polička 24. února 2019 12:12

Korsičanka Tak ne každý má to štěstí, že ho osud (a Ada:-)) zavede na Parfumanii.

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 24. února 2019 12:31
Reakce na slniecko:

barbucha mne sa v tomto páči delenie "mimomainstreamových" vôní na niche, exkluzívky a indie vône. Takže tie v garáži na kolene s príbehom (prípadne už aj v slušnej malej fabričke, ale mimo korporácií) by som zaradila medzi indie, medzi nikovky kolekcie, ktoré sú nejakým spôsobom vybočujúce a zvyšok skôr ako exkluzívky. Inak áno, pri tých pôvodne nikových značkách, ktoré sú už dávno v sieťach sa to aj tak už prekrýva. Ono, asi sa to nedá takto úplne poškatuľkovať, ale v princípe.

​Ono to dělení je už dneska těžký... Exkluzivky beru jako exkluzivní řadu v rámci jinak mainstreamový značky (typicky Chanel - Les Exclusifs de Chanel ) a nevím, jestli vybočujou i dejme tomu naprosto přírodním složením nebo co je na nich tak exkluzivního, kromě ceny  (zrovna u toho Chanelu jsou přece kvalitní i jejich "obyčejný" parfémy...)

Indie vidím taky na tu garáž... a s niche mám právě problém anžto bych osobně tipovala někoho, kdo nepatří pod nějakou velkou firmu (jako třeba Lutens a Shiseido, Tom Ford, Jo Malone a Estée Lauder etc. etc.).

V tom principu to už dneska spíš pokládám za pouhý PR, nic víc.

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 24. února 2019 12:40

barbucha no, presne toto podľa mňa exkluzívky sú. Na prírodné zloženie im neskočím a myslím, že ho ani nepredstierajú, ale sú proste kvalitnejšie, lepšie poskladané. Ako keď si vezmeš trebárs Lancome, alebo Dior, tak išli rokmi strašne kvalitou dole a v tých exkluzívnych radách sa akokeby vracajú k pôvodnému levelu. Niche podĺa mňa pôvodne aj takto vznikali, ale keď ich poskupovali rôzne korporácie, tak z mnohých sa mainstram nestal, proste im nechali ten charakter, kvôli ktorému boli úspešné. Tam to beriem skôr, že je to výraz pre vône, ktoré sú vybočujúce charakterom, keď si vezmeš Lutensa, tak ten je "iný", Shiseide-neshiseido, ešte aj tak "banálne" vône ako kvetinovka Nuit de Celophane, ľaliovka Le Vierge de Fer, gurmánska mandľová Louve sú proste "iné", na rozdiel od iná´ých kvetinoviek, alebo gurmániek ich proste neskusne každý. Ford detto, každá tá vôňa má v sebe niečo ľahko odlišného.

Offline Korsičanka
Avatar
12831 příspěvků moje polička 24. února 2019 12:48

slniecko každá tá vôňa má v sebe niečo ľahko odlišného.

Ano, tomu já říkám výklenek!A proto se nám líbí, že?