Chlpáči a iné

09. srpna 2014 22:02
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 21:37

MPLee ten se asi bude divit! U nás už se divej, ale zatím asi nepochopili, ze budou muset začít zdrhat. Brzo.

Online MPLee
Avatar
2340 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 22:04

Zina Chrtíci jsou takoví specifičtí. Já jsem s ním hrozně spokojená, ale uvědomuju si, že jsem měla hodně štěstí na skvělou chovku a má dokonalou povahu. Čekala jsem na něj tehdy 10 měsíců a opravdu se to vyplatilo. Ale je úžasně přizpůsobivý, pořád dobře naladěný a šťastný za jakoukoliv společnost. Já se hrozně bála, aby z něj nebyl ten chrtík s panickým strachem z lidí a nových věcí, jak občas někteří bývají, tak se mnou od začátku chodil všude. Zvládá v pohodě přednášky pro 200 lidí, provoz v ordinaci, byl s námi už i na koncertě, na táborech pro děti, jezdí na vodu, chodí po horách i v zimě na skialpy, běháme canicross, ale zároveň nemá problém třeba týden jen ležet na gauči a válet se. Hodně teda nemá rád vlhko a bahno, takže jakmile prší, preferuje ten gauč.  Nikdy doma nic nezničil, když se hodně nudí, vezme si balonek a háže si ho sám z gauče  Musí mít teda dostatek dek, aby mohl spát přikrytý. Měli jsme problém se separačkou, ale odnaučil se to a je v pohodě i 8 hodin sám. Zvládá cestování, změny prostředí, další zvířata - vychoval se mnou vrh koťat na flašce, chodil do ordinace... Přesto, že je na nás hodně fixovaný, tak neni problém ho komukoliv šoupnout na hlídání. Do bytu jsou ideální - nelínají, neslintají a vůbec neštěkají. Když je člověk doma, jsou mu pořád v patách jako klíště, ideálně se chtějí dotýkat, což je většinu času milé, ale občas už je to moc  Co je jejich prokletí je strašná vychcanost. Oni nejsou hloupí, ale fakt vychcaní a i když ví co nesmí, třeba jídlu neodolá nikdy a i v 7 letech musíme fakt hlídat co kde zůstane bez dozoru. Vyleze na linku, na stůl, rozepne zip na batohu a obslouží se v pikosekundě, jakmile má příležitost a je sám  Spoustu povelů zná, udělá to jednou, dvakrát a když to člověk chce znovu, už znechuceně odejde nebo to bojkotuje. V provozu ale funguje dobře a s poslušností nemáme problém, přivolání má dobré i od zajíců (a to několik let závodil na dostizích, kde běhal za králičí kůží), vychází se psy, má rád koně, kočky... Nedá se uplně čekat, že bude posloucat jak hodinky a plnit zkoušky poslušnosti, ale parťák pro každodenní život umí být skvělý.

Problém je, že teď začali být v módě, někteří chovatelé na nich začali ve velkém vydělávat a spousta lidí z nich dělá panenky. Venku se nosí v taškách, přes zimu se venčí jen doma na plenu, protože chudáci přeci neradi zimu, výchova žádná a pak je to problém. Další nevýhoda je, že u nás nejsou povinné zdravotní testy na uchovnění, všichni řeší jen velikost - aby byli co nejmenší. Proto si často lámou nohy i při skoku z gauče, chová se na psech s nemocným srdcem. Oči, pately, alopecie vázaná na barvu, chybějící zuby - s tím vším se do chovu pustí   My měli s uchovněním problém, protože je vyšší, ale všechny zdravotní testy měl hotové se skvělými výsledky a navíc úžasnou povahu, tak nakonec chovný je. Nicméně jsme za 7 let neřešili jediný problém. Vybírala jsem tehdy plemeno dlouho a i když se mi původně chrtíci ani moc nelíbili, jsem hrozně spokojená a už bych neměnila. 

Offline Tulipe
Avatar
2467 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 22:09

MPLee to je sympaťák! Líbí se mi i podle popisu a ten "zachranarsky" oblecek je super :D

Online MPLee
Avatar
2340 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 22:10

Potrefenáhusa  No ale  Oni to asi nakonec rychle pochopí

U nás bude ještě velký mrzení s hračkama. Gino uznává jenom balonky a pak ty miminkovský plyšáky co růžně šustí a pískají a tak. A nevim, jak mu budu vysvětlovat, které jsou teda jeho a které nesmí

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 22:21

milacka Chrtíka si někdy na jaře pořídila sousedka o dvě patra níže. Štěňátko ohromně roztomilé, pořád je takový ňuňací i teď, ale... Nesnese být doma sám, dokáže hodiny intenzivně fňukat, brečet, skučet. Je mi ho líto, ale moc příjemné to pro nás ostatní není. Doufám, že si zvykne - teď je mu tak 9 měsíců. A je dost bázlivý - jako menší štěně byl takový kontakní, dneska jsme se potkali na chodbě a on se ustrašeně přikrčil a poulil na mě zděšeně oči.

Online MPLee
Avatar
2340 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 22:41

milacka Hanka H Ano, s tím mívají chrtíci problém, je opravdu potřeba je od začátku učit zůstávat o samotě a opravdu dobře socializovat, což teď v této době bude trochu problém, ale určitě se na tom dá nějakým způsobem oracovat i tak. Náš měl separačku taky a vydržel ječet hodiny. Pomohlo naučení na klec a opravdu důsledný trénink i s trenérkou. I tak to byl ale boj na delší dobu. 

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 07. ledna 2021 23:43

Hanka H MPLee viem, že je to záväzok na viac rokov, mali sme dve feny, ale tie mali dostatok slobody a veľký výbeh vonku v záhrade. Bytový psík je veľká výzva, takže naozaj musím zodpovedne zvažovať všetky pre a proti. Ďakujem.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 02:46

MPLee ten je krasny

Offline Janulik03
Avatar
16665 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 05:35

MPLee  ale je krasny taky skaderukaskadenoha

Offline Janulik03
Avatar
16665 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 05:40

MPLee tak tvoj popis je dokonaly a normalne by clovek hned chcel chrtika. Tvojho. 

Offline Janulik03
Avatar
16665 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 05:47

Potrefenáhusa oni to rychlo pochopia apotom pride faza jed sa da na nich hodit vsetko co spadne na zem  to hned sa dvihne prstik a krizi Ezaaaa nonono aj ked Elzicka kludne spi uplne inde

ale laskaje to velika

Offline vydratarka
Avatar
140 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 06:51

Maxík sníh miluje...

Offline vydratarka
Avatar
140 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 06:52

Offline vydratarka
Avatar
140 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 06:53

Ale pak je potřeba si odpočinout...

Offline Janulik03
Avatar
16665 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 07:07
Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 08:13

vydratarka to je krásný netopýr!

Offline vydratarka
Avatar
140 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 09:22

Teda ušák, to on zase je ...

Offline razorblade
Avatar
8171 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:17

MPLee teda, to zni jako dokonalej pes! :)  jedinou vadou na krase je ta potreba oblecku :D

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:21

MPLee kolega má vipeta, je to taky super pes, já taky vzdycky lovila v jiných vodách, tak mě to překvapilo, po chrtech jsem nikdy nekoukala, já mám rada sice malý, ale spis hmotný psy (a neumim ty nehuňatý)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:22

vydratarka boží