Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline razorblade
Avatar
8200 příspěvků moje polička 04. srpna 2018 20:59

Len pred lety jsem si ho koupila v Hornbachu, jako takovyho toho mrzacka obsypanyho plodama, ktery prodavaj na efekt. Od ty doby si ho piplam a mam uz pekne tezkej stromek. Pro me jako pro cloveka, kterej neni expert, ale jen nadsenec, jsou kytky z hobbymarketu dobry reseni. Z pecky se mi totiz nikdy nepodarilo nic dostat a myslim, ze by nezvladla ani roubovani :D snazim se jim ale davat poradnou peci: rosit, strihat, letnit, probirat kvety, aby bylo plodu tak akorat, v zime jim dat co nejnizsi teplotu. Je to veda :D ale miluju je, ja mit vetsi byt, mam ho plnej citrusu :)

Offline Len
Avatar
2240 příspěvků moje polička 04. srpna 2018 21:19

razorblade 

Super, chodím totiž kolem výlohy s nádherným citrusem a pořád o něm přemejšlím, tak možná zkusím zrovna kumquat. My máme doma samý divnoodrůdy z pecek, většina se neujala (zplesnivěla). Ta mandarinka je naroubovaná na rostlině, která roste rychle jak bambus a už je z ní i celkem silnej strom. Citrusy jsou bezva - krásný, voní (a musím teda říct, že vydrží kdeco, i ne zrovna ideální podmínky, který u nás mají).

Offline razorblade
Avatar
8200 příspěvků moje polička 04. srpna 2018 21:32

Len ja chodim ted kazdejch pet minut “fetovat” tu vuni, co se mi line balkonem. Ted, jak zacalo prset (hira!) mi to i trochu zavanulo do bytu otevrenejma dverma na balkon. Kumkvat voni fakt nadherne, mam ale i minicitronik (asi Meyeruv) a jeho kvety nevoni vubec :(

Offline barbucha blogger
Avatar
30691 příspěvků moje polička 13. srpna 2018 08:53

Dalia myslím že v truhlíku venku za oknem by to šlo. ale nevím jak v zimě, venku v truhlíku zmrzne a uvnitř v teple chcípne

​Nene... když ji před zimou ostříháš a truhlík (nebo radši květináč) zazimuješ, t.j. dáš do dalšího většího nebo obalíš novinama nebo prostě jinak izoluješ, tak ti vydrží venku i v zimě. Mám je na balkoně...

razorblade 

Krásnej. Já bych měla mít dobrý podmínky pro citrusy, ale vždycky mi z nějakýho záhadnýho důvodu záhy chcíply 

Offline razorblade
Avatar
8200 příspěvků moje polička 13. srpna 2018 10:34

barbucha no moje citrusy letos trpi jak nikdy. V cervenci jsem snad vyhrala valku se sviluskama... pred chvili jsem sla na balkon patrat po puvodu mravencu, cekala jsem, ze nekde budou msice... a ja ty hajzly objevila v kumkvatu normalne jsem je hajzly postrikala tim postrikem na svilusky, protoze v tom je stejna latka jako v raidu na mravence. Doufam, ze vychcipaj i ti, co jsou v pude. Nejvic me sere, ze zitra rano odjizdim pryc a nebudu to moct ohlidat a treba rychle presadit. Snad to kytka ten tejden jeste prezije

Offline barbucha blogger
Avatar
30691 příspěvků moje polička 13. srpna 2018 10:44

razorblade 

Fuj mšice!  Já je nedávno likvidovala taky, akorát že ne na okrase, ale na libečku  No von se ten postřik vsákne i do půdy, dyk to tam steče - tak předpokládám že se to promoří i vevnitř.

Škoda by bylo krásnýho kumkvatu!

Offline Tak Betty
Avatar
5009 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 18:09

Mám na zahradě kdoulovec, prý kdoule provoní skříň. Ale ty moje vůbec nevoní.  Taky jsou nějaký malý. Tyhle opadaly, ale ani na keři nejsou větší.

Tak možná je keř zplaněný?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 18:12

Tak Betty ne, je to jiná rostlina než kdouloň, ale na jaře zas krasne kvete

kdoulovec japonský x kdoule obecná 

Offline Sweet Potato
Avatar
34877 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 18:13

Tak Betty Kdoulovec není kdouloň. Krásně kvete, ale plody nejsou jedlé ani voňavé.

Offline Tak Betty
Avatar
5009 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 18:26

Potrefenáhusa Sweet Potato Děkuji zza objasnění. A ano na jaře je krásný, jinak nic.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46137 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 19:46

Tak Betty jojo kdoulovec jsem taky měla na zahradě před bytem, hrozně hezkej i ta jablíčka jsou dekorativní, ale bohužel na vyhození až opadají

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 29. srpna 2018 23:31

Tak Betty Plody kdoulovce jsou také jedlé. Nejlepší je přidávat do marmelády, má hodně pektinu a dobře pak tuhne. Samostatnou marmeládu z kdoulovce jsme nikdy nedělali, nebylo ho tolik.

Offline razorblade
Avatar
8200 příspěvků moje polička 30. srpna 2018 07:10

KapkaMM ted jsi me nahlodala, jestli mam jit ocesat kdoulovec, kterej nam roste pred barakem jako udrzovany ozdobny ker :D ze je to kdoulovec jsem zjistila az tady :)

Offline Sweet Potato
Avatar
34877 příspěvků moje polička 30. srpna 2018 08:09

KapkaMM To jsem nevěděla. Ale musí to být strašná piplačka, ty plody jsou tvrdé a mrňavé?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 30. srpna 2018 10:24

Sweet Potato  KapkaMM razorblade hlavně se ,myslím, ty plody kvůli tomu pektinu hodí spíš k něčemu přihodit, než že by se dělala marmeláda jenom z nich. 

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 31. srpna 2018 01:07

Potrefenáhusa Přesně tak, přihodit k něčemu, nejlépe rozvařit. Údajně by to šlo i samostatně, ale u mě doma tedy kdoulovec nedozrává naráz a prý že je kdoulovcová marmeláda fádně sladká bez kyselinky. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24595 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 13:12

Zrušili jsme živý plot že sibiřského jilmu, rychlost jeho růstu byla nad naše síly a finance. Chtěli bychom si zasadit mix keřů, aby nebyl živý plot jednotvárný a nebyl nutný řez vždy celých padesáti metrů naráz, tj. různá rychlost růstu. Máte tipy na pěkné keře a rostliny? Líbí se mi ibišky, teď se mi hodně zalíbila bobkovišeň, ale trochu váháme kvůli jedovatým plodům. Co se líbí vám?

Offline Estara
Avatar
504 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 13:31

Tak při mixu druhů je asi skoro zaručena různá rychlost růstu. Jinak to těch smíšených se dávají habry, hlohy, lísky, šeříky, velké růže (dužnoplodá, svraskalá, parkové druhy), hlohyně, pustoryl, aronie, kalina vrásčitolistá - je toho hodně, záleží pak co se komu líbí.

Offline Myrtila
Avatar
3036 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 19:08

Pinot Noir Taky to zrovna řeším, k výše uvedeným mám ve svém (zatím teoretickém) seznamu janovec metlatý, čilimník purpurový, hlošinu mnohokvětou, už uvedený kdoulovec, muchovníky.

Offline Pinot Noir
Avatar
24595 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 19:19

Estara Díky za vzpomenutí na aronii, chtěla jsem ji už kdysi, teď jsem na ni úplně zapomněla!