Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline Tak Betty
Avatar
4977 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 21:17

Pinot Noir Bobkovišeň na zahradě máme, ale ona není úplně mrazuvzdorná. Sice je stálezelená, ale v zimě dost listů zmrzne. Pak to zase samozřejmě obroste. 

Ale i přes ten nedostatek bych ji do mixu živého plotu zařadila. A možná v Praze nejsou takové mrazy jako u nás na severu.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 21:29

Pinot Noir já taky hlasuju za bobkovišně, jsou fajn, a u nás teda nenamrzají. rostou dobře ale nedosahují žádné obří výšky, neopadají, vypadají pěkně. pokud jich nebude tolik tak ty spodní květy lze ustřihnout, kvetou v takových hroznech, dřív než dozrají v bobule. nám teda letos vykvetly poprvé a máme je 3 nebo 4 roky. květů bylo celkem málo a bobule stejně opadaly teď už tam myslím není nic. viděla jsem je i v pár okolních zahradách a fakt tu nejsou nijak obsypané květy/plody. živý plot ze směsi různých stromů a keřů to je sen...

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 22:41

Tak Betty viktorka_od splavu Díky moc. To je vlastně pravda, že než to začne plodit, mohlo by to mládě aspoň teoreticky mít už trochu rozum  

Offline Ginger
Avatar
1096 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 22:48

Pinot Noir urcite zaradte muchovnik, plody jsou jedle. Pekna je taky stremcha.

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 22:55

Pinot Noir k jedovatym plodum. u nas na sidlisti mestska cast vysadila ptaci zob - vsude kolem je toho plno. jednoho hezkeho zarijoveho dne moje dite, ktere nikdy nic venku samo nejedlo, na prochazce hodilo do pusy par tech kulicek - ze pry boruvky. (byli jsme v srpnu v Krkonosich, kde je jedla). cele to bylo vysperkovane tim, ze to bylo ve tri odpoledne a ve tri rano jsme meli letet na dovolenou. takze se mi nekam naslepo do Motola moc nechtelo, bala jsem se, ze by si nas nechali treba na pozorovani a dovolena v cudu.

zhavila jsem draty ke kamaratce, ktera dela na detske JIP, ta koukala do nejake databaze a rekla, ze do peti bobulek se nedela stejne nic. takze at ji jenom sleduji. a ze jednou takto vyplachovali zaludek cele skolce, protoze jim neco podobneho rostlo na zahrade a nejasny pocet deti stihl snist nejasny pocet bobuli, nez si toho vsimla ucitelka. takze to preventivne vyresili takto.

co tim celym chci rict: ze stejne musis synka zacit ucit, ze co nezna jist proste nesmi, protoze tech jedovatych plodu je vsude kolem necekane dost. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:05

Ginger Muchovník jsem neznala! Super, díky za tip, ten určitě chci. Nejlepší jsou rostliny, z kterých lze něco sežrat 

Offline Ginger
Avatar
1096 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:10

Pinot Noir muchovnik je muj nejoblibenejsi ker. Je suchomilny, roste v jilovite pude, na jare krasne kvete a na podzim ma rude zbarvene listy a rezat se muze kdykoliv. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:10

continuity Snažím se, snažím. Je to ale těžké, protože na zahradě pořád něco jí, tráví odpoledne ponořen do keřů rybízu, josty, malin a v záhonu s jahodami, snědl všechna třešňová rajčátka... Mimo zahradu zakazuji jíst cokoliv, tak právě váhám, jestli zrovna do zahrady dát něco jedovatého. Ale tak zatím je maličký, snad si postupně nechá tyhle věci vysvětlit.

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:14

Ginger Přesně takové rostliny potřebuju  Nejsem bůhvíjaký zahrádkář a moc nedodržuju pokyny, jak s čím nakládat, musím tu mít jen nenáročné exempláře.

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:18

Pinot Noir ja tomu rozumim, babicka mela na zahrade durman, kdyz byly deti male a hlidala je, a nenechala si to vysvetlit, ze to je fakt extra nebezpecne. kdyz byli takto malinke, tak jsem domu nechtela ani jmeli. musis si sama rict, jaka jsou vase pravidla. kazdopadne toto obdobi zas tak dlouho netrva, trilete dite, pokud mu to ale vysvetlis, tak to uz urcite zvladne. 

Offline Ginger
Avatar
1096 příspěvků moje polička 09. zaří 2018 23:21

Pinot Noir ja bydlim nedaleko od vas, tak doporucuju jen, co se osvedcilo me. Risovi jeste poridte previslou morusi. Plody jedle a po par letech koruna vytvori krasny bunkr. Jedna velka rostla u vchodu do letnanskeho vystaviste.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 08:31

Pinot Noir Bobkovišeň jsme zlikvidovali po výplachu dvou žaludků (synoveček byl pažravý a jeho příklad silnější než dosavadnírodičovské působení.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33708 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 10:08

Ginger u moruše bych asi s malýma dětma váhala, převislou neznám, jak moc plodí, ale kamarádka měla na zahradě klasickou a nechávala ji pokácet, protože z ní bylo strašně moc ovoce, které nestíhali očesávat a zpracovávat, takže padalo a slétaly se na zem vosy v takovým množství, že nemohli vypouštět děti na zahradu.

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 10:57

Pinot Noir no ja nevim, jabych tam tu bobkovisen radsi nedavala, kdyz tam budete mit kere, ktere jsou jedle, michat to s jedovatymi, to si rikat o prusvih treba u nejakeho ditka na navsteve, ktere nebude tak vzdelane

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:03

baltik Asi nedám, muž ji stejně nechce.

Potrefenáhusa To asi bude trvat několik let, než to začne tolik plodit, ne? Ale stejně bych ji nechtěla, přijde mi to jako už moc velký strom. Navíc to má býť kolem plotu, ke kterému přiléhá chodník, nechce se mi řešit stížnosti, že to padá na chodník a na lidi 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33708 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:07

Pinot Noir já co jsem moruše viděla, tak bych si to na zahradu fakt nedala, je z toho strašnej bordel, ale třeba někde venku víc v přírodě jsou skvělý, kde se to nemusí uklízet. Jako několik let to asi trvá, ale jednou ta chvíle stejně přijde, kdy to člověk bude muset řešit (ta kamarádka se stěhovala do domu, kde už byla vzrostlá)

možná teda převislý jsou spíš okrasný a ploděj málo, to nevím

Offline Ginger
Avatar
1096 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 19:32

Potrefenáhusa Pinot Noir previsla muruse je mala. Ta nase ma korunu zapestovanou v cca 2.5-3 m a nikdy nebude vyssi. Jak bude siroka zavisi na tom, co ji dovolite. Ta nase ma 10 let a sirku tak 2m. Roste u plotu. Plodi brzy po vysadbe a plody dozravaji postupne cca 1 mesic. Vosy na tu nasi nikdy nechodily, spis slimaci, kosi, straky a hrivnaci. Je pravda ze plody padaji a delaji trochu bordel, ale pada to jen pod strom. 

Obrazek zde

http://www.zahrady-rihacek.cz/morus-alba-pendula/

Offline Estara
Avatar
502 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 21:06

Z bílých moruší není ten bordel tolik vidět Taky je pravda, že zrají fakt postupně, nespadne naráz všechno. My máme normální stromy dva, žádná vosí hejna se kolem nich neslétají (my ale obecně nějak moc problémů s vosama nemáme).

Offline Makara
Avatar
2227 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 21:46

Pinot Noir nezapomeň na zlatici. Kvete dřív než se všechno zazelená. Na mne působí ta zàplava květů časně zjara velmi optimisticky. Pěstitelsky je nenáročná - přežije jakýkoliv řez, ale obejde se i bez něj. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 21:51

Makara jen bych upozornila že až odkvete, tak je to už docela nepěkný zelenisko, vypadá jak plevel (ano máme ji, ale nadšená z ní nejsem)