Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Proč ne Eva
Avatar
408 příspěvků moje polička 13. října 2019 08:37

Teď dočítám Smrtku od N. Shustermana. Kdo má rád sci fi,doporučuji.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 08:40

Docetla jsem tri veci od jiriho hajicka - selsky baroko, destova hul a rybi krev. Vsechny se mi libily, ma skvelej jazyk a verohodne prokresleny rodinny vztahy.

Dal jsem precetla Rozhovory s prateli od Sally Rooney, je to mlada autorka, pribeh o mezilidkych vztazich z pohledu generace milenialu, perfektni vhled do vnitrnich pohnutek osob. 

Doporucuju oboje.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 08:41
Reakce na 0zero7:

Edge prototyp hlavni hrdinky co z ni lezu po zdi! A to nejsem zadna feministka, naopak. Soucitim. 

Btw jde jsi s tvym vyzorem vzala 14 lety dite????

​jak u vas vypadaji feministky, nejak hodne extremne?

Ptam se, panc pro vetsinu zen v mym okoli je samozrejmy, ze se za feministky povazujou. V podstate to je standard, i u hodne chlapu, a prekvapujici je spis cokoliv jinyho. Od feminismu se distancujou akorat takovy ty typy, co si mysli, ze zena patri k plotne a kdyztak zkratit retez, hahaha jakoze.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 08:50

A aktualne ctu Den co den od Terezia Mora. Zatim to je nejlepsi kniha, co jsem letos cetla, radim po bok Do tmy od Anny Bolave. Nevim, jak dobrej je ceskej preklad, Mora hodne pracuje s jazykem, ale doporucuju vsem, kterym sedi Bolava. Napisu vic, az roman doctu.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 13. října 2019 08:56

Lilly_Ku přečetla sem si anotaci, to zní zajímavě, díky za tip

Offline baltik
Avatar
4458 příspěvků moje polička 13. října 2019 10:08

Lilly_Ku diky za tip, to jsem zatim nikde nevidela

Ja jsem dneska docetla pribeh sporadane rodiny od Rosa Ventrella. Realie jsou hodne podobne Genialni pritelkyni, ale pribeh vede jinam. 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 17:46
Reakce na Lilly_Ku:

​jak u vas vypadaji feministky, nejak hodne extremne?

Ptam se, panc pro vetsinu zen v mym okoli je samozrejmy, ze se za feministky povazujou. V podstate to je standard, i u hodne chlapu, a prekvapujici je spis cokoliv jinyho. Od feminismu se distancujou akorat takovy ty typy, co si mysli, ze zena patri k plotne a kdyztak zkratit retez, hahaha jakoze.

​Ja se treba za feministku nepovazuju.

Nemyslim si, ze zena patri k plotne a potrebuje zkratit retez. Jsem rada, ze ziju ve spolecnosti, kde si muzu svobodne vybrat, jestli u te plotny stat chci nebo nechci.

Nicmene s modernim feminismem se neztotoznuju, protoze uz davno nezastupuje ani me, ani moje hodnoty. Namisto skutecnych problemu se soustredi na s odpustenim picoviny, pripadne si problemy vytvari (viz kauza "men-spreading" a podobne nesmysly), zachazi do extremu, a hlavne naprosto potlacuje jakoukoliv diskusi; netoleruje odlisny nazor. 

Vychazim samozrejme z toho, jak se moderni feminismus prezentuje v USA. 

Takze ano, ja se distancuju.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 18:00

A abych nebyla uplne OT, nejakym omylem jsem si v knihovne vypujcila knihu, ktera neni thriller a jeste je to pekna bichle! Napsala to Claire Lombardo, jmenuje se to "The Most Fun We Ever Had" a jsou to takove male dejiny jedne rodiny. Chvili mi trvo, nez jsem se zacetla, ale pak se mi to zacalo fakt libit. Kdo ma rad romany o mezilidskych vztazich s vyborne psychologicky vykreslenymi postavami, tak si prijde na sve.

Ale myslim, ze v cestine to nevyslo. 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 18:07

Coz mi pripomnelo, mam novou klientku, starsi damu, ktera se momentalne vraci k tvurcimu psani. V mladi ji nekde neco otiskli, vyhrala par literarnich soutezi, profesori ji predpovidali zarnou budoucnost. Pak toho nechala, no a ted se snazi k tomu vratit. Je neuveritelne sectela. Minuly tyden jsme se po sezeni trochu zakecaly a ona se zacala vyptavat, co rada ctu.

Priznam se, ze mi bylo trochu hanba

Dala jsem si casny zavazek do roku 2020, ze ty svoje odpocinkove krvaky a detektivky zacnu prokladat nejakou hodnotnejsi literaturou. 

Tak jsem na sebe zvedava. 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 18:21
Reakce na MP Marge:

​Ja se treba za feministku nepovazuju.

Nemyslim si, ze zena patri k plotne a potrebuje zkratit retez. Jsem rada, ze ziju ve spolecnosti, kde si muzu svobodne vybrat, jestli u te plotny stat chci nebo nechci.

Nicmene s modernim feminismem se neztotoznuju, protoze uz davno nezastupuje ani me, ani moje hodnoty. Namisto skutecnych problemu se soustredi na s odpustenim picoviny, pripadne si problemy vytvari (viz kauza "men-spreading" a podobne nesmysly), zachazi do extremu, a hlavne naprosto potlacuje jakoukoliv diskusi; netoleruje odlisny nazor. 

Vychazim samozrejme z toho, jak se moderni feminismus prezentuje v USA. 

Takze ano, ja se distancuju.

​tak to tu asi mame nejakej jinej feminismus :))

Panc tyhle extremni polohy z okoli teda vubec neznam a ani osobne neznam nikoho, kdo by na nich ujizdel nebo je treba nejak verejne prosazoval.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 18:31

Lilly_Ku OK, tim lip pro tebe. I kdyz ono taky zalezi, co si clovek predstavi pod pojmem "extremni". Mne tady taky par znamych feminismus hajilo, ze ho prece nemuzu posuzovat na zaklade par "extremistu", ale kdyz pak rec prisla na dalsi temata, tak jejich nazory, ktere him zjevne prisly zcela mainstream pro me uz extremni byly, to je tezke.

Ale vis, i kdybych se za feministku nepovazovala treba proto, ze fakt verim, ze chlap ma byt zivitel a hlava rodiny, tak je to porad moje pravo a nikomu do toho nic neni. Feminismus fakt neni povinny

Offline Edge
Avatar
1617 příspěvků moje polička 13. října 2019 19:27

MP Margeted mi to teda vrtá hlavou ... napadá mě snad jen to, že ta jeho mrtvá manželka byla mrcha A dík za tip na psychologickej román, ty mám moc ráda 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 20:21

Edge Vsak to docti a uvidis

Offline 711990
Avatar
17186 příspěvků moje polička 13. října 2019 20:28

MP Marge hele a mas fakt pocit, ze treba wage gap neexistuje? Nebo rovny prilezitosti? White (cis/hetero) man entitlement? Protoze treba ja wage gap pozoruju a moderni feminismus je take o tom. A v tom se me teda tyky velice. Za feministku se povazuju a mela by se povazovat kazda zena, co chce bejt spravedlive ohodnocena za svoji praci.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 21:17

711990 Nejsem ekonom, ale wage gap mi kdysi davno vysvetlil jeden znamy, postarsi pan (jinak shodou okolnosti zapaleny feminista ), ze je dany alespon z casti tim, ze jsou to vetsinou zeny, ktere zustavaji doma s detmi, cimz jsou znevyhodnene financne? Uz si to moc nepamatuju, ale tenkrat to davalo smysl. 

Ja tento problem nemam, neb v me profesi vydelavame vsichni stejne mizerne

Pokud bych se nekdy octla na miste, kdy by muzsky kolega vydelaval vic za stejnou praci, tak bych se samozrejme ohradila, ale na to nepotrebuju byt feministka - zrovna tak jako za socialni spravedlnost bojovat i z jinych pozic nez z ciste feministickych. 

Jinak ja tady prave spis pozoruju entitlement tady spis u tech zenskych, abych pravdu rekla. Prumerny chlap se vetsinou boji otevrit pusu, aby nebyl oznacen za sovinistu a pricinu veskereho utlaku. V jinych castech USA to samozrejme muze byt jinak (na Jihu zcela urcite). 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 13. října 2019 21:19
Reakce na 711990:

Za feministku se povazuju a mela by se povazovat kazda zena, co chce bejt spravedlive ohodnocena za svoji praci.

​Ja bych si to s dovolenim kdyztak rozhodla sama, za co se chci povazovat - a moznost svobodneho rozhodnuti ponechavam i ostatnim. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 13. října 2019 21:31
Reakce na MP Marge:

​Ja bych si to s dovolenim kdyztak rozhodla sama, za co se chci povazovat - a moznost svobodneho rozhodnuti ponechavam i ostatnim. 

 

s tou netolerancí mi mluvíš z duše. nepěkná věc

Offline 711990
Avatar
17186 příspěvků moje polička 13. října 2019 23:36

MP Marge no vsak v pohode, rikam ze kazda, co ji na tom zalezi:) kdyz se te to netyka tak prosim:) nicmene prave pobyt doma s detma by fakt zenskou znevyhodnovat nemel. Ale nejde jen o to. Treba kolikrat prave o fakt, ze chlapi jsou zvyhodnovani kvuli te myslence ze chlap=zivitel rodiny. A zaroven znevyhodnovani treba kdyz chteji pecovat vic o sve dite. Takze feminismus je fakt i o tom, aby obe pohlavi mela rovne prilezitosti. Ne o tom, ze bych nenavidela chlapy. 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 23:47
Reakce na MP Marge:

​Ja bych si to s dovolenim kdyztak rozhodla sama, za co se chci povazovat - a moznost svobodneho rozhodnuti ponechavam i ostatnim. 

​samozrejme si to muzes rozhodnout sama, je ale treba v pripade spravedliveho ohodnoceni prace je to fakt slovickareni..

Kdyz to prezenu, tak je to jak rikat jsem pro centralne rizene hospodarstvi, ale od levice se distancuju.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 13. října 2019 23:49

711990 presne, jde o rovnost prilezitosti. a pokud se v podminkach rovnych prilezitosti zena rozhodne, ze chce zustat doma a starat se o deti (treba), tak nereknu ani popel.