Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline 711990
Avatar
17117 příspěvků moje polička 13. října 2019 23:53

Lilly_Ku presne

 Stejne tak, kdyz chlap nechce bejt zivitelem rodiny, tak at na nej vyvijenej tlak neni. Proste aby kazdej mohl delat to, v cem se citi a ne to, co by podle spolecnosti mel. A aby konecne lidi poxhopili, jak je dulezita diverzita a inkluze. Ne, ze bych nekam nucene cpala zensky/chlapy. V tom me mrzi, kdyz si pak lidi, co zastavaji tradicni role mysli, ze jim neco nakazuju. Pritom jde jen o to, aby kazdy mel tu moznost. 

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 14. října 2019 00:18
Reakce na Lilly_Ku:

​samozrejme si to muzes rozhodnout sama, je ale treba v pripade spravedliveho ohodnoceni prace je to fakt slovickareni

​No, s tim slovickarenim mas svatou pravdu

Kdyz nekdo napise, ze v rovnost obou pohlavi a v socialni spravedlnost lze verit i jako, rekneme, humanista (Unitar, liberal - dosad co chces), ale dostane se mu umineneho ujisteni, ze wage gap, takze musi byt feminista - no, mne to jen ujistuje, ze jsem udelala dobre, kdyz jsem se distancovala. Vnucovani svych nazoru druhym nesnasim, a na to, aby mi nekdo predpisoval, co mam rikat a cemu mam verit, protoze jsem zena, uz jsem trochu stara. 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4127 příspěvků moje polička 14. října 2019 00:49

MP Marge ja zadny vnucovani nevidim, jenom konstatovani, ze jde holt o jedno z nosnych temat.

Asi jsi preskocila posledni prispevky, kde se mluvi o rovnosti prilezitosti a svobode volby?

Online continuity
Avatar
33630 příspěvků moje polička 14. října 2019 14:05

Lilly_Ku k rovnosti prilezitosti mam docela vtipnou historku, ktera se me jako zeny hodne dotkla.

Ozvala se mi HR asistentka z obri korporace, ze by se mnou chtel mluvit technologicky reditel pro region. Zrovna jsem praci hledala, tak jsem tam sla, i kdyz jsem vedela, ze konzultanti som tam priserne zadreni a s dvema detma bych to proste nedala ( ani nechtela), ale zkusim castecny uvazek. No tak jsme si s panem moc hezky povidali, nektere moje zkusenosti a kontakty ho viditelne pozitivne zaskocily a nakonec to zazdil slovy, ze by o mne stal, protoze jsem ta zena a oni maji ty cile na diverzitu. To me tak neuveritelne nasralo!

Pak jsem jenom naslepo vystrelila, ze to zvazim, paklize bychom se domluvili na castecnem uvazku. Tak to byl prosim pozadavek, ktery nikoho ani nenapadl, show stopper uplny.

Pokud toto maji byt vysledky feminizmu, tak dekuji, neprosim. 

Plat si vyhadam i sama a ze neni dost programatorek, protoze to vsichni povazuji za klucici zabavu, je sice smutne, ale z jineho duvodu nez, ze male holcicky se nevenuji programovani v nejakem to modernim obrazkovem jazyce. Ono by firmy nabrali  kolikrat i mimozemstana, kdyby umel to, co potrebuji. 

Tech IT a technickych lidi je totiz obecne extremni nedostatek, tak si uplne nemuzeme jako spolecnost dovolit je nepodporit uz jako deti. Ale jestli je ten zapomenuty devce, nebo kluk z chude rodiny, nebo trans je mi teda dost jedno, co tak vidim ve skolstvi je ten prieser dokonale genederove vyvazeny. Pocitam, ze to nakonec vyresi ta neviditelna ruka, doufam jenom, ze nebude pozde.

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 18:19

Lilly_Ku meli jsme dlouhy vikend, tak mam zpozdeni, promin. Hele tady je to obdobny jak v US, feminiskty, nebo teda zeny co se za ne verejne oznacuji, vetsinou maji extremni nazory. Neni to pripad kazde na 100%, ale klidne bych vetsinu tady oznacila jako man hatery. Me osobne to prijde hrozny (plus si primysli neoholeny nikde, coz je ok, to ze to nutne MUSI bejt videt a davano vsem na odiv, to uz je ok mene, na festaku to mit v obliceji... uaaaa)

Za ty roky co tady ziju, tak mam dojem, ze vetsina chytre normalni populace ma zdravy nazor, ktery by se jinde povazoval za lehce feministicky (stejne financi ohodnoceni, prilezitosti, moznosti a rozhodnuti atd) a feministky jdou vetsinou do extremu. Je to docela smutny, protoze pak vidis spoustu zen co si stezuji na chlapy, ale nevidi ze socialni klima a chovani zen vuci muzum to taky determinuje (uplne simple priklad, nevano mi rikal kamarad, ze kdyz jde na rande s nekym a otevre ji dvere, ze nevi jestli prijde "dekuju" nebo "co delas, to asi umim sama ne..) kolikrat o koule fakt....

711990 tady je wage gap ze zakona nelegalni asi dva roky, nikdo s tim problem nema a nas leadership vsechny directorky vydelavaj stejne jak chlapi. Ze za feministku by se mela povazovat kazda zena, to se mi prici dost, ale chapu, ze zalezi na tom, co to pro dotycnyho znamena... ja kdyz je tady vidim tak fakt ne

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 18:23
Reakce na 711990:

Lilly_Ku presne

 Stejne tak, kdyz chlap nechce bejt zivitelem rodiny, tak at na nej vyvijenej tlak neni. Proste aby kazdej mohl delat to, v cem se citi a ne to, co by podle spolecnosti mel. A aby konecne lidi poxhopili, jak je dulezita diverzita a inkluze. Ne, ze bych nekam nucene cpala zensky/chlapy. V tom me mrzi, kdyz si pak lidi, co zastavaji tradicni role mysli, ze jim neco nakazuju. Pritom jde jen o to, aby kazdy mel tu moznost. 

​tady je spousta chlapu na materske, muj oblibenej banker uz podruhe za sebou. Myslim, ze to jde uplne v pohode osefovat zatimco maskulini a feminin role sutanou cim jsou. 

Zrovna jsme s kamaradama u thanksgiving dinner probirali jak je strasne moc nove terminoligie, vcetne Tebou zmineyho CIS atd, tady jeste spousta veci okolo first nations, v dusledku cehoz docela dost lidi zaslo, podle me, prilis daleko - jeden znamej nas presvedcoval, jak stand up comedy proste NE a proc, a vsichni jsme jen kroutili hlavou, proste kyvadlo zaletelo prilis daleko....

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 15. října 2019 18:56

Lilly_Ku tak jsem zjistila, ze ten Den co den vysel u nas v odeonu v 2007, tedy v dobe, kdy jsem jejich svetovou knihovnu kupovala celou, takze jsem to musela cist a vubec si to nepamatuju :( tak jsem to nasla a zkusim znovu. 

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 15. října 2019 18:58

Jinak ja jsem docetla Monu od Bianci Bellove a ohromena nejsem, ale tem, co se libilo Jezero by se to mohlo libit, je to svym zpusobem podobne - neurcita zeme, ne zrovna stastna doba a odhodlany hrdina, tady tedy hrdinka.

Offline nellielovett
Avatar
5486 příspěvků moje polička 15. října 2019 19:07

baltik Jezero jsem četla, ale nijak mě to neoslovilo, tak do další knihy se asi pouštět nebudu. Ale celkem se těším na ten Příběh spořádané rodiny, jen to ještě nemaj v knihovně.

A naposled se mi líbila Běsa od Táborské a Ohně na planinách od Š.Óoka.

Offline 711990
Avatar
17117 příspěvků moje polička 15. října 2019 20:28

0zero7 tak vidis, to me mrzi ze vas feminismus je jinej nez ten zapadoevropskej:) ale myslim ze zakladni hodnoty sdilime stejny....

K ty terminologii apod, ono zalezi jak moc se dostanes s takovyma lidma do styku. Ja mam takovou historku, kdy jsem se v praci setkala s kolegyni, ktera mi prisla hrozne povedoma odnekud. Nakonec jsem usoudila ze to musi byt sestra kluka, co sr mnou chodil do skoly. No, ukazalo se, ze to byla primo ona, s kym jsem do ty skoly chodila. Tak pak si clovek zacne trochu davat pozor na pusu:) tim spis v anglictine je slusny se zeptat, jak si preje clovek byt oslovovan (he/she/they). 

Ohledne First nations, jakoze se resi cultural appropriation?

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 21:01

711990 ono je to asi jinak odstupnovany tady? Ja s tim evropskym do styku moc neprijdu, respektive ten zdravej ti tady prijde jako normlani nazor, ze se nepozastavis, tim padem se pozastavis jen nad tim extremem. Ja hrozne moc nemam rada, kdyz zensky hejtujou chlapy.

Jinak jako tema me tohle moc bavi, je to nekonecna debata s kamaradama vzdy... 

Moje spoluzacka ze zakladky dela v jedne restauraci v Olo a je to uz davno kluk, moc milej, vzdycky kdyz prijedu tak me pozna (zamerne jsem pouzila "spoluzacka" at to nemusim sahodlouze vysvetlovat :) Tady je fajn, ze terminy lidi pouzivaji a nidko to neresi, jednou pro me pracovala holka, co je pansexual a v poho se o tom bavila otevrene. 

Muj problem je ze ta senzitivita je kolikrat hnana do extremu, viz ten jeden znamej, white caucasian male, co praktikuje od budhismu pres FN ritualy uplne vsechno, hlasa otevrenou mysl a v so sel vandalizovat neci barak, protoze tam bydli jeho kamaradi liberalove, ale majitel si tam dal nejakej pidi transparent konzervativcu, jako COZE?? Plus teda vsechna comedy je samozrejme spatne a jak se bili komici vsude navazej a strasny a my ehm znas Dave Chappelle? 

Proste extrem... na facku jak svina. 

FN se resi uplne uplne vsechno. Ono je v zarodku spatne na neci kulturu drasat jinou, jenze to proste nepredelas uz. Pracuju pro company, ktera docela uspesne spolupracuje s FN, nicmene nejakej problem, bohuzel, je skoro porad. Relativne dost z toho je politicky nekorektni zminovat - bliz druhe strane spektra nez ze by se FN delo neco co by nemelo. Cultural appropriation se resi, krom jeste samozrejme restituovani nejakyho a uznavani territory (penize, ne jen status) atd.

edit: jsem Dava blbe vyspelovala

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 21:06

MP Marge hele mate ty feministky taky tak chlupaty?

Offline Aleanor
Avatar
53 příspěvků moje polička 15. října 2019 21:16
Reakce na 711990:

0zero7 tak vidis, to me mrzi ze vas feminismus je jinej nez ten zapadoevropskej:) ale myslim ze zakladni hodnoty sdilime stejny....

K ty terminologii apod, ono zalezi jak moc se dostanes s takovyma lidma do styku. Ja mam takovou historku, kdy jsem se v praci setkala s kolegyni, ktera mi prisla hrozne povedoma odnekud. Nakonec jsem usoudila ze to musi byt sestra kluka, co sr mnou chodil do skoly. No, ukazalo se, ze to byla primo ona, s kym jsem do ty skoly chodila. Tak pak si clovek zacne trochu davat pozor na pusu:) tim spis v anglictine je slusny se zeptat, jak si preje clovek byt oslovovan (he/she/they). 

Ohledne First nations, jakoze se resi cultural appropriation?

​Mně se stalo něco podobnýho, asi čtvrt hodiny jsem kamarádce vysvětlovala, že ten kluk nemůže být bratr L., protože ta má přece jenom sestru.. 

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:00
Reakce na 0zero7:

MP Marge hele mate ty feministky taky tak chlupaty?

​Jo!!! A je ted tady hrozna moda schvalne ty chlupy vsude vystavovat a psat o tom clanky na feministicke weby

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:04

MP Marge HA HA, hele to uz postoupilo i sem. Ja bych toho mohla napsat (ocity svedectvi), ale je to straaasne politicky nekorektni 

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:19
Reakce na 711990:

0zero7 tak vidis, to me mrzi ze vas feminismus je jinej nez ten zapadoevropskej:) ale myslim ze zakladni hodnoty sdilime stejny....

​Ja bych k tomu jeste pro uplnost dodala, ze v USA jsou lidi mnohem vic verici nez v Cechach/zapadni Evrope, a ti pak maji ty hodnoty logicky taky jine. Ja tady treba mam kamaradky jak mezi krestankami, tak muslimkami, a ty velmi casto feminismus odmitaji, protoze proste veri v tradicni usporadani rodiny. A pokud se podle toho zaridi samy a nesnazi se to vnucovat ostatnim, tak ja s tim nemam problem (jinak by nebyly moje kamaradky, ze jo ). A kdyz jsem byla jeste na skole, tak si mi hodne z nich stezovalo, ze prave feministkam jsou soli v ocich, a ze se je feministky porad snazi pri diskusich v kruhu presvedcit, jak jsou utlacovane - coz jim celkem pochopitelne slo na nervy (a zajimave to kontrastovalo s ujistenim feminismu, ze feminismus "celebrates diversity").

Proste ta tolerance by mela byt na obou stranach, ze jo. A ja bych si moc prala, abych se mohla at na Internetu, tak v beznem zivote vyjadrit, ze se s modernim feminismem neztotoznuju bez toho, aby okamzite nekdo vyskocil jako certik z krabicky a zacal me poucovat o tom, co je feminismus (protoze ja samozrejme nemam tuseni ), anebo me skolit, co bych jako zena mela nebo nemela

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:30
Reakce na 0zero7:

MP Marge HA HA, hele to uz postoupilo i sem. Ja bych toho mohla napsat (ocity svedectvi), ale je to straaasne politicky nekorektni 

​Tak ja bych to ocenila, ale za jine uzivatelky nemuzu mluvit

Pak tady jeste hrozne frci zenske pravo na to ukazovat svoje telo bez toho, aby na muze sexualne pusobilo (protoze to je sexismus a objektifikace). 

Tuhle zase jedna doktorandka od nas z fakulty nadsene rozesilala clanek o "hrdince" v Kalifornii, ktera pote, co byla profesory pozadana, aby si na obhajobu dezertacni prace oblekla neco, co by ji zakrylo aspon prdel (objevila se totiz na zkousce v mikro-sukence), zareagovala tim, ze se na obhajobu dostavila ve spodnim pradle, cimz zasadila smrtelnou ranu patriarchalni spolecnosti

A kdyz jsem to okomentovala, ze hrdinkou je u me mlada Kurdka, ktera brani rodnou vesnici se samopalem v ruce, a ne zpovykana americka teenagerka, ktera je povznesena nad pravidla spolecenske etikety a slusneho chovani, tak mi bylo receno, ze tomu vubec nerozumim, a ze jako terapautka mam povinnost statecnou aktivistku podporovat, jinak nejsem zadna terapeutka!

Tak mam zase na FB o par pratel min

Offline 711990
Avatar
17117 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:36

Aleanor no presne, clovek by si dal facku radsi, ze to nepochopi driv:) 

0zero7 ja teda neznam zadnou man haterku, natoz chlupaticiale dokazu si predstavit, jaky probleny pak ta vyhrocenost zpusobuje. Ten tvuj kamos, wtf fakt. Jinak ja stand-upy zboznuju, ale toho Davida jsem jen zahlidla na Netflixu. Ale netusila sem ze to se taky kritizuje?? Koukam ste fakt porad jinej svet:) I kdyz ted o vikendu muj bracha rika, ze pote co byl u porodu svy zeny, si doopravdy uvedomil ze teda jako white heterosexual man ma obri vyhodu ve vsem vlastne

Offline 711990
Avatar
17117 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:40

MP Marge teda to jsou fakt straslivy veci...i kdyz u tech vericich mam trosicku ja osobni problem, protoze kdyz je tak nekdo vychovanej od malicka, neni to uplne jeho volba. Ale teda fakt to lidem neberu. Proto jsem zduraznovala, ze tady jde fakt o tu diverzitu. 

Offline 0zero7
Avatar
10782 příspěvků moje polička 15. října 2019 23:45

MP Marge lol prisla v pradle, na par facek! Tak pozitivni open-minded spolecnost ne? Hele, ted jsme se bavili nedavno, ze ono je ot na jednu stranu pekny vsechno, nicmene milion let vyvoje cloveka, vcetne vsech nastaveni (jezis to je hrozne obecny, ale snad k pochopeni) proste za 20 let nepredelas. 

711990 no on to nastesti muj kamos neni, jen kamos od kamosu, kde jsme meli Thanksgiving dinner, bylo docela vtipny (naprosta vetsina mych kamaradu to ma srovnany v hlave ok) jak na nej vsichni civeli a on nechapal, ze jako nesouhlasime, kdyz on je prece ten free spirited west coast liberal hehe. Jeden muj kamarad co ted dostudoval prava v Londyne, UK, co si na to sam vydela na burze a ma docela dobrej prehled o politice a mezinarodnich vztazich ho lehce rozebral, to bylo zabavny a poucny, jak rychle dojdou nekomu argumenty, kdyz postrada nejakou edukaci, ktera by je podporila, tzn. vykriky do tmy. 

Na Dava mrkni, on je bozi, hazi treba vtipy na rasismus atd a pak mimochodem zmini, ze jeho manzelka je asiatka, vtipny to je (neumim to popsat, na vtipy jen mantak) jeste se mi libi Chris Delia a jeho prvni stand up co delal pro Netflix, kde si dela prdel ze stereotypu o zenskejch, randeni a nebo italech. Bozi.