Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:19

Zina už je to delší dobu, co jsem to četla, ale líbilo se mi to, určitě si to přečtu znova... 

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:26

Zina Mně by se to víc líbilo, kdyby to bylo kratší - tzn. vynechat opakování stejných scén z pohledu různých postav, ale v podstatě totožně. To mě už ke konci dost otravovalo.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:27

Nedávno som dočítala Den falešné kočky (P.I. Jääskeläinen) a rozhodne môžem doporučiť, pokiaľ máte radi "divné" knihy, kde sa prelína sen so skutočnosťou. Ono sa o tom vlastne ani nedá nič moc napísať bez toho, aby človek spoileroval...  Je to tak trochu detektívka, kde ale nie všetky otázky sú na konci zodpovedané.

A v októbri má vyjsť nový Murakami - Komturova smrt, na to sa teším viac než na Vianoce.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:36

slniecko To nerozporujem. Ale na druhej strane, myslím si, že to celú tragickosť príbehu dosť degraduje, keď to niekto rozpráva, ako keby mu na postavách vôbec nezáležalo a nesnaží sa ich čitateľovi nijak priblížiť.

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:43

Wanda von Dunajew No super, zrovna tuhle jsme to v nějakým vlákně probíraly s Ounz a 711990, že vyšla tomu autorovi už třetí knížka a jestli to stojí za to... Já to teda asi nakoupím na dovolenou, jsou to všecko takový malý paperbacky, to se hodí do kufru.  

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 11:59

slniecko to si nemyslím, pokud je to psáno jako beletrie... nevím, jak je tomu konkrétně u tatéra, protože jsem ho nečetla, ale obecně určitě ne...  

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:01

nolita myslela som to tak, že je lepšie zachytiť to blbo ako vôbec. Isteže je lepšie, ak to má obe kvality.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:03

slniecko aha, tak to jsem z toho nevyrozuměla... nicméně nemyslím si ani to - tedy, že je lepší zachytit raději blbě než vůbec... něco jiného je zachytit dokumentaristicky a dobře... 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:05

Karoleena Rozhodne stojí za to, príde mi, že sa neustále zlepšuje. Z môjho pohľadu:

Literární spolek Laury Sněžné - miestami dosť zmätené a celkový dojem nevýrazný, nápady originálne, ale ich potenciál často nevyužitý

Magický sprievodca - to ma chytilo už viac, malo to atmosféru a celkovo premyslenejší dej

Kočka mi z toho zatiaľ vychádza ako jeho najlepšia kniha, ale priznám sa, že u všetkých troch som mala zo začiatku (prvých 30-40 strán) problém sa začítať, dostať sa do tej atmosféry... začínajú tak pozvoľna, popismi banálnych situácii, hrdinami sú nudní týpci v strednom veku... než sa stane niečo neočakávané (magické) a začne to mať spád.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:20

Wanda von Dunajew no, tohle sme tady tuhle řešily, já si ale fakt budu muset pořídit průkazku do knihovny, ať si nekupuju každej paperback. Nebo kdyby do čtečky to bylo k mání.. (no je mi jasný, že si to při nejbližsí přiležitosti taky koupim)

a toho Tatéra sem tu onehdá taky nadhodila, a taky mi přišlo, že tomu ta autorka moc nepomohla, jak trefně poznamemala nolita, jako by autor neuměl psát. I tak ale nelituju přečtení, úplně odsouzeníhodný to není, ale je jasný, že těch 90% nebo kolik na databázi to má zjevně i ‘díky’ tématu, o kterým pojednává.

Zina  1q84 řadím ke knihám od Murakamiho, které se mi vcelku líbily,i když mi chvilku trvalo se začíst. Bohužel mám doma od něj i několik, který mám rozečtený a nějak se nemůžu chytnout ( ale třeba Hardboiled wonderland sem dala až napotřetí a nakonec sem si říkala, že jako fakt dobrá )

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:28
Reakce na slniecko:

Wanda von Dunajew ja podobné knihy čítať nedokážem, ale príde mi, že majú viac dokumentaristický zmysel, než literárny.

​Já například dokumentaristický smysl u literatury s tématem holocoustu vůbec nepreferuju, pouze pokud je to autobiografie, to má pro mě smysl. Například úplná klasika - Lustig, jemu nejde upřít literární hodnotu.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 12:55

Ounz U tej knižnice je to akurát nevýhoda v prípade niektorých noviniek, že človek na ne nevydrží čakať (aspoň ja)... Zas ale toľko takých superočakávaných kníh ročne nevychádza, tak ma to úplne neruinuje.

Čo mi pripomína, že si musím tiež predĺžiť registráciu. V Brne v Mahenovej knižnici majú k požičiavaniu aj e-knihy, to mi ušetrí navyše vláčenie kníh sem a tam.

Offline baltik
Avatar
4456 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:11

A jak se vam libila kniha V šedých tónech? Jako tema moc zajimave (nebo teda hrozne podobne jako koncentracni tabory), precetla jsem to jednim dechem a jeste dlouho o tom premyslela, ale literarne mi to taky prislo takove jednoduche, vety jak ze zakladni skoly

mylsim, ze stejne by na me zapusobil i kratky clanek se shrnutim zakladnich faktu

pritom na databazi knih to ma vynikajici hodnoceni a ohlasy jako nejlepsi kniha

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:16

Wanda von Dunajew tak to mi uniklo, že existuje i půjčovna eknih..tyjo

Offline MP Marge
Avatar
5819 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:24
Reakce na Sweet Potato:

MP Marge Tchán Kondelík a zeť Vejvara je náhodou boží. A ještě Vdavky Nanynky Kulichovy.

​Pockat, Nanynku neznam!!! Jak je to mozne, ja, takova milovnice stare ceske literatury!? To napsal taky Hermann?

Ani nevite, jak jsem ze nekdo jiny ma taky rad Kondelika, ja jsem si rikala, ze tady budu za exota  Bylo mi kamarady nejednou naznaceno, ze moje posedlost precist vse, co bylo napsane v 19. stoleti, NENI normalni 

Offline MP Marge
Avatar
5819 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:30
Reakce na Potrefenáhusa:

Sweet Potato MP Marge tchán a zeť mě pobavily, doteď jsem znala jen otce a ženicha, obálka tato

​Jo jo, jsou dva dily. Prvni je otec a zenich, viz nahore, a pak se mladi vezmou a je tchan a zet 

Tohle je nejake pekne vydani! Ja kdyz jsem si to objednala pres NIU, tak mi prisly dva takove sesity, jak se vydavaly nekdy v padesatych- sedesatych letech, a ani tam nebyly zadne ilustrace. 

Ale pobavilo me, ze je dodala univerzitni knihovna odnekud z Tennessee! Zrovna od Tennessee bych to necekala...

Offline MP Marge
Avatar
5819 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:32

Sweet Potato Diky 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 13:40
Reakce na baltik:

A jak se vam libila kniha V šedých tónech? Jako tema moc zajimave (nebo teda hrozne podobne jako koncentracni tabory), precetla jsem to jednim dechem a jeste dlouho o tom premyslela, ale literarne mi to taky prislo takove jednoduche, vety jak ze zakladni skoly

mylsim, ze stejne by na me zapusobil i kratky clanek se shrnutim zakladnich faktu

pritom na databazi knih to ma vynikajici hodnoceni a ohlasy jako nejlepsi kniha

​Mala som z toho úplne rovnaký dojem, tiež mi prišlo, že hodnotenie sa odvíja od toho, o čom autorka píše, nie ako píše. Navyše som to čítala v angličtine, takže to 100% nebolo prekladom. 

Bola to jej prvotina, no... čítala som od nej ešte Sůl moře a to mi prišlo napísané už o dosť lepšie.

 

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 10. zaří 2018 15:35
Reakce na Mutziputzi:

​Já například dokumentaristický smysl u literatury s tématem holocoustu vůbec nepreferuju, pouze pokud je to autobiografie, to má pro mě smysl. Například úplná klasika - Lustig, jemu nejde upřít literární hodnotu.

​No, u mňa to nie je otázka preferencií, bohužiaľ. Proste to psychicky nedávam.