Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. února 2019 13:44

Panenka no u nás je měli v ty kouzelný galanterii v Libni, jak jsem tu tuhle doporucovala kvůli ty jehlici na šátek...ale třeba tenký ponozkovy jsem nakonec kupovala nějaký dost drahy, protože bambusovy se lámaly a obyčejný hrozne ohybaly

ted mám nějaký s nápisem pony, ale vůbec nevim, vodkad jsou, toho tigera nevylucuju

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 11. února 2019 13:54

Potrefenáhusa Hmm, tam jsem se nedokopala jít, budu si to muset dát jako prioritu.

A zapomněla jsem poreferovat o té jehlici objednané z Vlniky. Jako dost dlouho se neozývali, tak jsem si říkala "ber to čert", ale pak nakonec asi za 14 dní jsem si to vyzvedla. Je pěkná, vlastně úžasná, ale do tlustší vlny - do toho Dreambirdu se to zapíchne jen kousek a pak se ten vršek jakoby převažuje dolů. Ale využiju ji na jiný pletený šátky. 

Sponu do Dreambirdu jsme nakonec objednali někde z Číny za pár šupů (to mě smířilo s objednáním přes internet a ze zahraničí, když jsem to neviděla, neosahala - asi jak s tou z Vlniky), ale předpokládané dodání je někdy na konci měsíce teprve. No co by člověk chtěl za tu cenu že... No, tak pak snad zas poreferuju.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. února 2019 14:02

Panenka Na to pletenie rukávov, návlekov a podobných vecí s malým priemerom práve používam normálne dlhé kruhové ihlice, na youtube sú na to početné návody, stačí zadať magic loop knitting socks/sleeves, napr. tu a tu

Ja som to objavila, keď som zrovna nemala poruke ponožkové ihlice požadovaného priemeru, a od tej doby ponožkové vôbec nepoužívam, pretože mi to proste tak nejak vždy vadilo (asi je to o zvyku, ale Kokoska to s tými protitankovými zátarasmi celkom vystihla)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. února 2019 14:04

Wanda von Dunajew já to magic loop prave nedala ani s x navodama  

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. února 2019 14:08

Panenka Bambusové ponožkové ihlice až do priemeru 4,5 má aj Stoklasa 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. února 2019 14:14

Potrefenáhusa Hm, možno to len chce natrafiť na tutorial, ktorý ti sadne... mne takto niektoré veci tiež vôbec nešli do hlavy, som si jednu dobu myslela, že sa nenaučím ani pletenie do kruhu  

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 11. února 2019 15:11

Wanda von Dunajew Jo, pojem Magic Loop jsem taky někde viděla, ale zatím blíže neprozkoumala. Mám se sice za (celkem) pletařského starého harcovníka, ale právě poslední dobou zjišťuji, že toho spoooustu nevím a neumím. Například jsem si celý život vystačila s jedním typem nahrazování na začátku práce, co mě naučila maminka. No a tudlevá nějaký návod začínal Old Norwegian Cast On a já na to koukaka jak puk. Tak Google... a těch různých dalších způsobů nahazování, co na mě vyskočilo! Zjistila jsem, jaké jsem vlastně pletařské nedochůdče...

Hmm, ve Stoklase v kamenném krámě jsme tudlevá byly a nevšimla jsem si... a to jsem se tam po jehlicích dívala.Myslíš, že to mají jinak v krámě a jinak na internetu?

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. února 2019 15:48

Panenka Je možné, že to nemajú všade skladom, ale je možnosť keď tak objednať do obchodu a vyzdvihnúť... mám to vyskúšané a sú celkom rýchli.

Ono je tých techník asi toľko, že to človek ani nemá šancu obsiahnuť... ešte že v dnešnej dobe sa teda dá takmer všetko dohľadať behom minúty v tutorialoch na youtube. A tých krásnych vzorov teda všade je, len keby bol na to čas! 

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 11. února 2019 17:28

Panenka Potrefenáhusa 

https://www.ganella.cz/ponozkove-jehlice/4673-sada-bambusovych-ponozkovych-jehlic-2-10mm/

A mám pocit, že jsem u Stoklasy taky něco viděla, vypadalo to teda jako dřevo, ale nejsem si úplně jistá, že to byl bambus.

Edit - jo, budou to ty, co dávala Wanda.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. února 2019 17:36

Kokoska jako mne se na nich plete asi malinko hůř, jak neklouzou, ale někdy je to naopak vyhoda

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 11. února 2019 17:42

Potrefenáhusa Mně se na těch kovových neplete špatně, jen si teda připadám jak Střihoruký Edward :D

Jsem dost zvědavá, jak to dílo ze tří válců dopadne. Pokud mi to půjde, je to bezva způsob, jak se vyhnout sešívání jednotlivých dílů. Teď tu mám návštěvu, tak pletení nepokročilo.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. února 2019 18:15

Kokoska určitě dobre, kruhový sedla jsou nej 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 11. února 2019 20:25

Wanda von Dunajew Aha, tak to budu muset prozkoumat, ještě jsem na Stoklase nikdy neobjednávala a nenapadlo mě po rozkliknutí toho odkazu jít prozkoumat, jestli se to dá vyzvednout na pobočce a za jakých podmínek...

A jo, je toho všude spousty, mám postahovaných hafo návodů, co bych chtěla podle nich někdy vyrábět, ale jestli a případně kdy se na ně dostane, těžko říct.

Kokoska Díky za odkaz. Z Ganelly jsem zatím nikdy neobjednávala, tak možná někdy k něčemu přihodím, pokud tam budu objednávat a pokud nekoupím dřív někde jinde (tady jsem to už myslím někdy zkoumala, že osobní odběr nehrozí a objednávku malé ceny poštovné prodraží na dvojnásobek).

Střihoruký Edward mě pobavil, ale je to trefné. V každém případě věřím, že to zvládneš. Pak hoď fotku!

Jinak jsem koukala i na dřevěné jehlice někde, ale zatím se je neodvážila zkusit. Na tom bambusu mi vyhovuje to, že je tichý - necinká jako kov. Taky není studený do ruky. Jo, i ten kov se zahřeje, když s tím člověk dělá, nemám s tím vyloženě problém, jen je mi ten "teplejší" materiál sympatický... Dřevo by ale mohlo být těmihle vlastnostmi bambusu podobné ne?

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 13. února 2019 18:46

Ach jo... som si chcela upliesť sveter s nórskym vzorom. Už páram piaty(!) pokus, nejak sa mi nedarí to kruhové sedlo upliesť tak, aby to nebolo moc utiahnuté a zároveň ten vzor pekne vynikol.  Asi si budem musieť nechať zájsť chuť, ale ja som ho tak strašne moc chcela, fňuk 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 14. února 2019 09:26

Wanda von Dunajew Jo, já se norských vzorů bojím přesně z toho důvodu... taky jsem to měla při tom jednom jediném pokusu, co jsem kdy podnikla, moc utažené a ne a ne se to naučit tak, aby to dobře sedlo - vzdala jsem to tehdy. Dlužno říct, že mi bylo nějakých -náct a pletařská praxe nebyla nic moc, takže mám naději, že by to mohlo být teď jiné, ale i tak se k tomu dalšímu pokusu nemůžu dokopat - takové ten první pokus měl na mě následky... Možná že by Potrefenáhusa mohla poradit nějaký fígl, na co si má člověk dát pozor.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 14. února 2019 09:36

Wanda von Dunajew Panenka no, já obecně pletu dost volně, většinou si u těch návodů musim brát o pul čísla, někdy i o číslo, menší jehlice. u těch norskejch vzorů to taky nechávám dost volný (na prstě mám namotanou jen tu barvu, kterou se v tý řadě plete nejvíc a tu druhou nechávám volně, taky když se jednou barvou plete dýl než pět ok, tak je dobrý tu zrovna plonkovou pod tím dominantním vláknem protáhnout)

tady je návod od vlněných sester

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 14. února 2019 10:43

Panenka Potrefenáhusa Ja práve uťahujem tak nejak normálne, resp. nemávam problém s tým, že by veci pletené podľa návodov boli príliš tesné. A nejaké čapice s nórskym vzorom som už úspešne uplietla, tak som si vravela, že ten sveter by mohol klapnúť. No, asi tomu dám čas a budem ešte trénovať to voľnejšie pletenie. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 14. února 2019 10:46

Wanda von Dunajew jako nebát se toho, když je to volný, případně trochu nepravidelný, on až se ten svetr vypere a vyblokuje, tak si to hezky sedne

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 14. února 2019 10:49

Potrefenáhusa To som si hovorila, že asi urobí svoje, čo som sa dívala na nejaké videa alebo fotky WIP, tak to majú často tiež všelijaké a potom výsledok zrazu super. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 14. února 2019 10:51

Wanda von Dunajew jj, ono to ty nepravidelnosti tak nějak vyrovná a napne, to blokování pomůže všemu fakt hodně.