Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 07:40

Panenka Mivam same pocity, myslim, ze je to normalni. To strihani je takove konecne, uz se s tim pak neda nic delat. Taky se vzdycky trochu bojim u sestrihavani svovych pridavku, ze strihnu do vrchni latky nebo ze ten pridavek sestrihnu moc a bude se to pak trepit. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 10:15

Friga Jo, to je přesně ono.

Ale jsem nepoučitelná, našla jsem ve Flex-Texu na stránkách celkem pěknou a hlavně levnou vlněnou látku (no, vlněnou... alespoň s většinovým podílem vlny byla), tak jsem si říkala, že bych zkusila své první sako nebo kabátek - aby případný neúspěch díky té ceně tak finančně nebolel... A kdyby to vyšlo, tak super a příště si můžu koupit krásnou látku a nemusím šetřit... No tak vyhlídnutou látku jsem na regále neidentifikovala, ale zato jsem tam našla látku, do který jsem se zamilovala. Dvakrát dražší sice, ale ne úplně pálka. No musela jsem. Vzala jsem k tomu podšívku a jsem na ty výzvy (klopy a dvoušvové rukávy a podšívání) zvědavá, jestli to dám. Z vrchní látky už mám nastříháno... 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 10:23

Panenka to je klasika, já kdyžtak objednávám na netu, kor v tom flex-texu se mi to stalo už několikrát, že jsem odnesla něco uplně jinýho a 3x tolik, než pro co jsem tam původně šla

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 11:40

Panenka Dvousvove rukavy jsou brnkacka :) jen je tam ten sev navic, rukavova hlavice se navolnuje a srazi stejne uz vsech normalne vsazovanych rukavu s vysokou hlavici. Budes klopy pikyrovat nebo pouzijes nazehlovaci vystuhu? Spodni limec je dobry strihat sikmo ze dvou dilu, nevim, jak to ma tebou pouzity strih, ale dobre to upravit. Lip to pak sedi. Klidne se pak ptej, mam siti sacka jeste celkem v pameti 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 12:37

Potrefenáhusa Njn, to tak bývá...

Friga Navolnění mi něco říká, to snad dám, to mě neděsí. Ani sešití jednoho švu navíc... Ale ten spodek rukávu jsem zatím nikdy nedělala - takový to (falešný) zapínání. No, podívám se doma na saka a najdu vzorek toho zapínání, ať to mám před očima, jak to má vypadat udělané, znovu přečtu návod s konkrétními střiženými kusy látky v ruce (takhle bez ničeho mi ten návod nedával moc smysl) a uvidím. Přinejhorším zapínání vynechám a hotovo. Ale nechce se mi to vzdávat bez boje.

Ovšem co je pikýrování, to teda netuším. V návodu myslím používají vlizelín... i na celý přední díl. To jsem teda usoudila, že asi není třeba (látka je celkem silnější, nepatřičně splývat to imho nebude), ale na ten límec/klopy bych ho asi dát měla, že? Nebo myslíš, že se bez toho obejdu? Zas na druhou stranu, když už budu vlizelínovat, tak už je to asi jedno jestli i na celý přední díl... Co myslíš?

Jo, límec jsem střihala dvakrát, každý jinak... Jednou rovně s překladem v látce a jednou šikmo se zamýšleným švem uprostřed. Bylo to tak naznačené v polohovém plánu, tak jsem pány autory střihu slepě poslechla. To jsem ráda, že jsi mi to trochu osvětlila, nevěděla jsem, proč to tak v tom plánu chtějí. (a gratuluju si k poslušnosti , možná bych měla být pokorně poslušná i s tím vlizelínem, říkám si... ) Jinak střih mám normálně ze stařičké Burdy, od těch vím, co čekat...

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 13:36

Panenka pikyrovani je nasivani vyztuhy v ruce, specialnim zpusobem. Tuzeni odevu bych rozhodne nepodcenovala, vypada to pak fakt lip. Dopurucuju vyztuzit tenkou vyztuhou i dolni lemy, jak na rukavech tak na zadnich a bocnich dilech. Rukavovy rozparek jsem nikdy nesila, ale muzu vecer ci zitra vyfotit v Nordheimovi navod. 

Takhle vypadalo to moje sako pred vsitim podsivky. Predni dil a spodni limec je vyztuzen tuhou vystuhou, lemy stredne tuhou a podsadka predniho dilu a vrchni limec tenkou. Ty podsadky a vrchni limec je lepsi usit trochu vetsi nez spodni limec a predni dil.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 23. srpna 2018 16:29

Friga Dobře, tak já nebudu líná tedy a budu vlizelínovat... Jestli máš nějaký srozumitelný návod na ten rozparek, tak sem s ním, víc zdrojů studia určitě neuškodí (a jak píšu, vzdát to můžu vždycky).

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 10:08

Jupííí, mám hotový límec/klopy!!!A vyvlizelínovala jsem teda i celé ty přední díly a musím ti dát za pravdu, Friga , je to rozdíl. Jinak to teda byl zážitek - když jsem všívala límec do průkrčníku, tak mi přišlo, že ty díly k sobě vůbec nepasujou, celý se mi to tak jako kroutilo, asi tak tisíckrát jsem kontrolovala všechny značky, že to sedí - a stále mi přišlo, že to vůbec nesedí, ačkoli značky prokazatelně byly tam, kde měly... No tak jsem se rozhodla důvěřovat, nastehovala to a hodila to na sebe. A jak to dosedlo na ramena, tak "cvak" a krásně si to sedlo. Stála jsem tam před tím zrcadlem a byla úplně paf, jak se to samo srovnalo. Okamžik O. Tak jsem to šla ušít na stroji a mám z toho radost jak malý dítě! 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 10:29

Panenka gratuluju, seš fakt statečná!!!! Já se asi nikdy dál než k obyčejným šatům a sukním nedostanu...

Ale nahodila jsem na svetr Arboreal - už ho mám teda kousek nad pas, ale nestihla jsem ho aktuálně vyfotit

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 11:34

Potrefenáhusa Jo, odvaha je potřeba a je to teda občas adrenalín... ale jinak se člověk nikam neposune a já už prostě o tom saku či kabát(k)u uvažuju moc dlouho a touha prostě zvítězila nad opatrností a leností.

Mě zas fascinujou tvoje pletařské počiny - norské vzory jsem zkusila jednou a řekla si, že nikdy víc. Jenže ono je fakt, že mi bylo nějakých -náct tehdy, možná to bylo prostě jen moc brzy. Možná, že když budeš ještě chvíli provokovat s fotkama, tak třeba zas ta touha zvítězí...? Uvidíme. Arboreal vypadá naprosto úchvatně!

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 15:09

Panenka to je super! Tyhle zazitky, kdy clovek neco resi, ono se to nezda, zda se, ze to nebude pasovat, a pak to najednou je presne ono, jsou k nezaplaceni. Ja teda limec vsivala v ruce, prijde mi, ze je to jednodussi. Ted jsem vyfotila z knihy ten navod na rukavovy rozparek, cela ta kniha je o siti damskeho saka tradicnimi technikami. Uz zhavim pocitac a hned to sem hodim. 

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 15:32

Edit: fotky smazany

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 15:36

Potrefenáhusa Svetr vypada slibne!  Tesim se na fotku hotoveho! 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 24. srpna 2018 22:39

Friga Ó, děkuji mnohokrát,  vypadá to velice názorně a minimálně začátek je mi jasný i aniž bych to  nějak extra studovala a držela v ruce látku. Na rukávy možná dojde o či po víkendu, tak se k tomu určitě vrátím.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 08:39

Tak to bylo celkem jednoduché, díky za návod!

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 10:44

Panenka Skvele! Rada slysim, ze je to neni nejak hrozne slozite! Kdybys chtela nejaky dalsi navod/radu, treba ohledne vsazovani rukavu ci podsivky, rada poskytnu 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 11:58

Friga Díky, díky, s důvěrou se na tebe obrátím s jakýmkoli dotazem.  

Rukávy jsem včera vsadila myslím celkem obstojně a zase jsem podle návodu vlizelínovala pod hlavicovýma švama... ten vlizelín nebudu už nikdy podceňovat, je to fakt vždycky znát, když ho použiju. Jen to mám zatím jen ve fázi nastehování - už jsem krátce před desátou večerní nechtěla rušit partaje šitím na stroji. Žiju v domnění, že podšívka mi je z načteného zatím celkem jasná, ale uvidím, jaké otázky vyvolá praxe... 

Ale mám z toho, jak to zatím jde, velikou radost. Jako není to leckdy easy, ale měla jsem veliký respekt, než jsem se do toho pustila, a jsem nadšená, že se výzvy zatím podařilo zdolat, jak se zdá.

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 12:59

Panenka A vysrazela jsi tu rukavovou hlavici zehlickou? Lip si pak sedne, ale jde to asi i bez toho. Jinak u podsivky je lepsi vsit rukavy zvlast. Telo podsivky kolem pruramku nastehovat, kratky sev rukavu pristehovat za svove pridavky k sobe, ale jen kus. Ted z hlavy si nepamatuju presne jak moc. Zabrani to pretaceni podsivky v rukavu. Pak se podsivka rukavu prisije podel te pristehovane linie zivutku, rukavova hlavice se nenavolnuje, ale udelaji se tam male sklady. Je dobre to sit tak, ze rukav je licem ven, zivutek pres to na ruby (lic na lic), podsivka rukavu se pretahne k podsivce zivutku a tak se prisije. Udela se tim vule u ramene a podsivka neomezuje v pohybu. Jestli chces, muzu ti zase vyfotit prislusne stranky z knihy, kde jsou fotky :)

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 13:53

Friga Jo, žehlila jsem. 

Ehm, nevím teď přesně, jak nemám před sebou ten návod, jak to tam dělají , jen si pamatuju, že jsem po přečtení měla pocit, že celkem rozumím, o co tam jde. Tak určitě zkus hodit tu tvou verzi postupu, třeba to bude užitečný stejně jako rukávový rozparky... (že děkuju).

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 28. srpna 2018 13:55

Panenka Dam to jsem vecer, az prijdu z prace a nejak se vzpamatuju :)