Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33727 příspěvků moje polička 12. října 2022 14:23

Panenka tak já už jsem to sem asi psala, jsk jsem ex upletla k vanocum copankovy kasmirovy rukavice ... ta příze stala docela dost stovek, o praci nemluvím, hned po Vánocích jsme jeli na Silvestra a byli s kamarady na vejlete a začalo nejak trochu sněžit a on je pujcil potřebný kamarádce....která s nima nabirala ten cerstvej mokrej snih s blátem pod tím, aby se koulovali s detma....tam jsem se fakt zarekla, ze už nikdy neupletu nikomu NIC!!!!!!

Offline monis
Avatar
571 příspěvků moje polička 12. října 2022 14:30
Reakce na Potrefenáhusa:

Mulen tohle hobby je fakt dokonala černá dira, ale zase ti nebude zima!!!!

​já jsem začala plést teď na mateřský a myslela jsem si jak ušetřím za látky, když nemám prostor a čas šít. Ehm, tak ne no

Offline Anema
Avatar
830 příspěvků moje polička 12. října 2022 14:58

.

Offline Anema
Avatar
830 příspěvků moje polička 12. října 2022 15:07

.

Offline Mrs.Robinson
Avatar
438 příspěvků moje polička 12. října 2022 16:41

Panenka monis Díky za reference Pure Silk mi padlo do oka hned. A pak taky Compatible Cashmere a Cotton merino. No jdu se zase uklidnit ... :-D

Offline monis
Avatar
571 příspěvků moje polička 12. října 2022 20:05

Anema jo ty zásoby jsou hrozný, mám toho na dva životy

Teď jsem dopletla tenhle svetr (snad se to vloží ok) a dál se chystám na brioche September sweater od Petite knit

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 12. října 2022 23:08

monis Nádherné!

Na brioche se chystám léta... Nemám pocit, že to je těžké, videa vypadají pochopitelně a nějaké základy jsem zkusila na vzorku a v pohodě... ale nějak jsem zatím nepřišla na brioche projekt, pro který bych se rozhodla. Je jich moc krásných, trpím rozhodovací paralýzou.

Potrefenáhusa Jo, historka je mi povědomá a přesně to je to, co myslím. Absolutní nepochopení vynaloženého úsilí a ceny materiálu. A jistá neúcta nebo jak to vyjádřit. Ale zas jaká radost, když někdo ten dárek ocení že?

Offline continuity
Avatar
33723 příspěvků moje polička 13. října 2022 00:41

Ja si vzory často vymýšlím, když už pletu. přesně podle návodu jsem snad neupletla nikdy nic. teď mám zrovna jeden v hlavě, jen to musím nakreslit.

S tím paráním to není tak strašné, počty ok beru z jiných věcí, které mám upletené, z podobné nebo stejně příze, když je ten vzor úplně jinej (nám jeden takový svetr, kde je úplně speciální vzor, dlouho ho trvalo koukat a vymyslet), tak to dělám na zkušebním vzorku a přepočtu. Takže si myslím, že ty pletařky, co ty vzory vymýšlejí, toto už mají vcelku vychytane. Je vždy lepší půl dne kreslit na ctvereckovy papír a počítat než dokola párat.

Ja parám většinou tehdy, když se někde seknu nebo mi uteče oko. ( Naposledy u včera u televize a jak se ta vlna dost plsti, neutíkalo a zjistila jsem to o deset řádku niz.)

Offline continuity
Avatar
33723 příspěvků moje polička 13. října 2022 00:47

Anema no presne, detský svetr z vlny je nesehnatelný nebo šílený ranec. Mně to nějak nevadí, jak s tím kdo zachází, pro mne to účel splnilo tím pletenim. Upletu sobě, co chci, ale skříň nemám nafukovací, stejně deset svetru neunosim. 

Upletla jsem svetr i muži, on to teda nosí rád, jen je to teda fakt strašná dřina. Z jedného kusu nejaký vypletany vzor bych dzelat nechtěla. 

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 13. října 2022 06:00

monis krasny svetr

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 13. října 2022 06:11

A moje čepice.

Offline Kan
Avatar
7006 příspěvků moje polička 13. října 2022 06:45

Mulen Super, jsi šikovná.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33727 příspěvků moje polička 13. října 2022 07:26

Mulen parádní

Offline Mrs.Robinson
Avatar
438 příspěvků moje polička 13. října 2022 07:47

Mulen Parádní čepice

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 13. října 2022 07:48

continuity Njn, já chápu, že je možné navrhnout svetr, aniž by ho člověk předem upletl, ale třeba ten Stephen dělá dost věci, co jsou úplně netypické. Ale jo, asi máš pravdu, že mají prax. Ale hlavně asi nemají problémy se vzorky jako já. Mně totiž vzorek 10x10cm velmi často nic neřekne, respektive podá zavádějící informace. Netuším, co dělám blbě, ale vzorek a reálná pletenina se mi často liší dost znatelně (třeba i 3 oka na 10cm, což pak v celém obvodu udělá strašně velký rozdíl). A to jsem pletla i ty vzorky do kruhu, abych to měla přesně tím způsobem, jak pak budu plést ten projekt. Namočit a usušit jsem to samozřejmě taky dala. Prostě na té malé ploše evidentně pletu s jiným napětím nitě než na velké ploše, to je jediné vysvětlení, co mě napadá. Takže já se spíš orientuju podle počtu ok na 10cm u předchozích projektů z podobné příze než z toho vzorku 10x10cm upleteného z příze, kterou budu aktuálně používat. Jenže ta přesnost tam tímhle způsobem taky není úplně nejlepší a když nechci volný boxy svetr nýbrž svetr relativně na tělo, s tvarováním, no tak mi přijde, že pářu dost často. A když pletu z úplně jiné tloušťky příze než dosud, tak je to dost blbé, páč nemám ty předchozí projekty, se kterými to konzultovat.

Jinak k tomu "Free-form" pletení. Zrovna teď pletu takové triko. Obšlehla jsem někde ideu z obrázku a pletu to bez nějakého návodu. Našla jsem si na internetu copánkový vzor stejný nebo hodně podobný tomu, co mělo to (jinak hladké) triko na rukávech, vysnila si k tomu výstřih do V místo rovného, spočítala, nahodila... a teda trochu jsem to podcenila. Pletu to jako raglán odspodu. Počet nahozených ok v pohodě (obšlehnuto z některého z předchozích projektů), tvarování pasu vyšlo ok (tady jsem to musela oproti předchozím projektům upravit, ale asi už mám prax, viděla jsem, že to vylézá trochu jinak, než jsem zvyklá, tak jsem průběžně zkoušela a reagovala), teď jsem napojila rukávy a tělo na jednu jehlici a pletu ujímání na raglán spolu s ujímáním na véčkový výstřih... Taky jsem si předem trochu kreslila a počítala, začátek dobré, ale došla jsem do stavu, kdy se mi vpředu ty dva typy ujímání střetly. A tady jsem evidentně jednak tuhle situaci nepředvídala (njn, pletu to prvně a evidentně jsem nepočítala dost) a druhak jsem při řešení nepředvídaného problému udělala chybu a upřednostnila ujímání na raglán. No, po vyzkoušení jsem zkonstatovala, že takhle ne. Takže jsem párala, přeplétám to a upřednostňuju ujímání na výstřih. A teda netuším, jak to ukončit. Myslela jsem, že až to doujímám, tak to prostě uzavřu a opletu výstřih, ale zas mě ten reálný stav překvapil, ten vzor na těch rukávech mi tam vadí , narušuje tam tu linii, takže jak jsem si myslela, že to udělám, tak tak to asi nepůjde. Nevím, jak to vymyslet,  takže sedět s tužkou a papírem mi nepomůže, musím to zkusit nějak uplést a riskovat další (velmi pravděpodobné) párání.No evidentně je to o té praxi. Třeba ji postupně získám.

Mulen Moc hezká!

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 13. října 2022 07:49

Mrs.Robinson Potrefenáhusa Kan děkuju

celý ten okraj jsem pletla sice na kruhové jehlici, ale pak jsem zjistila, že se to má plést dokola . To je tak, když si pořádně nepřečtu návod..

Offline Anema
Avatar
830 příspěvků moje polička 13. října 2022 09:18

.

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 13. října 2022 09:22
Offline Anema
Avatar
830 příspěvků moje polička 13. října 2022 09:25
Offline Anema
Avatar
830 příspěvků moje polička 13. října 2022 09:37