Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 22:11

Panenka Měli jsme doma křesla, která akorát posloužila na stáčení přaden. A potom také v dávnověku můj ex. Ale vždy k tomu přistupoval tak prkenně, hekal, vzdychal ... zlatá křesla!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 22:35

Kan Jo, já vím, že se na to něco takového dělá... zatím jsem to neviděla prodávat, ale pravda je taky, že jsem se po tom nekoukala. A když se po tom nesháním, často to prostě nevidím... Ale tu otočenou židli bych mohla vyzkoušet.

Hanka H Však právě, radši si to udělám méně pohodlně pro mě, ale bez kyselých ksichtů okolí. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 00:13

Panenka prodavaj to, ty hodně pleteš, určitě by se ti to vyplatilo. Vlněné sestry nabizej, ze do určitého mnozstvi klubicek to previnou a já toho několikrát vyuzila, protože motat to narazeny na operadle židle byl neskutecnej vopruz 


Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 07:38

PotrefenáhusaJj, vím, jak to vypadá, ale nevím, kde to sehnat a co to stojí.

Navíjení u Sester jsem zatím nevyužila, kupovala jsem tam  vždycky přízi už v klubkách (Zauberbally, Jawolly apod.), pokud mě paměť neklame. Ale je to dobrý tip.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 07:54

Panenka strejda Google to vyřeší. Hledej převíječ/navíječ příze/klubíček.

Kdysi jsem ho měla taky. Připevnil se ke stolu a točilo se kličkou. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 08:13

Dadoo Ten koupit umím, neumím ten držák. Ten mi Google nehledá, leda v Norsku.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 09:57

Potrefenáhusa Wow, máš lepší Google. A nebo víš, jak se zeptat, to spíš. Páč motovidlo já nezadávala, ten výraz neznám. No tak za nějakou chvíli budou narozky, zkusím to promyslet, díky!

Offline clothilde
Avatar
1782 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 17:55

Jako uplny pletař začátečník, upletla jsem tak 3 šály, prosim o radu.

Chtela bych uplést deku pro miminko, nejlepe bavlnenou. Jakou sílu příze, jake jehlice zvolit a prosim, poradite mi dobrý eshop, kde to vsechno nakoupit?

dekuji

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 18:02
Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 18:05

clothilde Zrovna včera jsem zkoumala a dobrý výběr mají tady - můžeš si tam navolit materiál.

Tohle tě také nasměruje.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 18:05

Dadoo Bylas rychlejší!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 18:38

clothilde Já bych si na tvém místě nejdřív našla návod na deku, kterou budu chtít plést - třeba například v tom odkaze od Dadoo . Tam budeš mít specifikaci jak příze tak jehlic. Pokud zrovna tu konkrétní přízi nebudeš chtít kupovat (bude vlněná např., zatímco ty chceš bavlnu), tak pak je potřeba ji nahradit přízí podobné síly. Orientační údaj v tomto směru je návin v metrech na klubko, resp. na 50 nebo 100g, nebo taky bývá v eshopech uvedeno značení síly příze, vysvětluje to třeba článek Vlněných sester. A nebo Drops Garn Studio má ještě jiný systém. Pokud bys pletla z návodu od Dropsu, v tom posledním odkazu bys mohla najít bavlněnou přízi ze stejné skupiny. Příze Drops tu pár různých obchodů prodává. Ganella, Moje klubko, Muziker např. (a určitě i jiné). Kdyby sis nevěděla rady, zkus sem dát odkaz na ten vybraný návod a já myslím, že pak už tu vždycky někdo s náhradou příze poradí - a to dostaneš odkazy na eshopy, kde to mají a odkud kupujem. Jehlice se k tomu dají obvykle koupit všude, kde prodávají příze. Radila bych určitě kruhové spíš než rovné,  ať se ulehčí zápěstím. Pak zas záleží, kolik chceš investovat. No je to věda.

Offline clothilde
Avatar
1782 příspěvků moje polička 21. dubna 2022 19:39

Panenka máš pravdu , je to věda

Dadoo Hanka H 

dekuju moc za odkazy a rady. Prostuduji a urcite se na vas obratim o  rady

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 22. dubna 2022 07:56

Panenka mamka mívala takový kolotoč a snad ho nikdy nepoužila. Protože mě to děsně bavilo to přemotávat, když jsem si držela přadeno sama. Jeste dnes si vybavím, jak mi bylo příjemné to lechtání vlákna na předloktí.  A to mamka oplétala kromě nás tří dětí (a táty) veškeré příbuzenstvo. Takže jsem motala často. A raději, než samotné pletení. A ta klubka vypadala úhledně, na rozdíl od mých výrobků.

Kdyby můj vnuk viděl ty HP ponožky, snad by mi slíbil hory doly, abych mu je upletla, jsou parádní

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 22. dubna 2022 08:29

rozarka To jsou zážitky! Úplně na mě padá nostalgie.

Ponožky: Díky a vnukovi upleť - je to jednoduché, prostě hladké ponožky a pak to jen vyšiješ. Vzor tu.

Offline Kan
Avatar
7005 příspěvků moje polička 22. dubna 2022 17:09

Panenka Prosím, nějaký úplně primitivní návod na ponožky, kterej zvládne i úplnej ňouma, nemáš? Něco pro věčného začátečníka, terý plete pouze hladce a obratce a umí napočítal do dvaceti, z ujímání má fakt ujímání.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 22. dubna 2022 23:26

Kan No, pokud je problém ujímání, tak mě napadají dvě možnosti. Ale u každé je třeba umět nebo se naučit něco dalšího, jinak ten nárt a patu nevytvaruješ.

1. dá se plést od špičky, špičku tvaruješ přidávání, pak udělat jenom rouru, ale pak je třeba udělat afterthought heel - prostřihnout pleteninu v místě paty, nabrat oka a uplést patu. Imho pro tebe asi moc složité...Navíc u té paty taky ujímáš, byť jen na malém úseku. 

2. a to mi přijde asi pro tebe vhodnější neb se naučíš jen jednu novou techniku a není těžká, a to je plést ponožky "naplocho" a pak teprve sešít do kruhu. Sice jsem to nikdy nedělala, ale návod je třeba tady (změny barvy vynechat). Ta technika se jmenuje zkrácené řady a jednu jejich variantu ten návod vysvětluje. 

Bohužel vždycky potřebuješ nějakou formu tvarování kvůli patě a rozšiřujícímu se nártu...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 23. dubna 2022 01:29

Kan na tom ujimani nic není, spletes dvě oka dohromady 

ja mám nejradši ponožky od okraje, kdy se nejdriv uplete ta roura, pak se rozdělí na dvě pulky a začne se tvarovat pata na třetiny. Zkusím někde najít navod, já ho mám v Praze v knize i s fotkam a  detailním popisem a pochopila jsem to podle toho i já jako totální začátečník. I rukavice, myslela jsem si, ze je to kdovíjak pokročila dovednost a vono fakt ne 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 23. dubna 2022 01:53

Kan fotky z netu, ty popisy takhle nasucho jsou divny, chce to vzít do ruky a zkusit to u toho 
pujdou vygooglit i videonavody