Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 12:47

Panenka nepřijde mi, ze by to bylo tak hrozny, on je dost oversize, a v tom strakatým tweedu to celkem zaniká 

jestli ho vyparu, už nikdy ho nedopletu, to ho radši upletu a nebudu nosit (v tyhle fazi)

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 17:37

Ok, ženy, tak nějaké dokončené ponožky a triko, kvalita obrázků pouze dokumentační, ale aspoň pro představu. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 17:39
Reakce na Potrefenáhusa:

Panenka

jestli ho vyparu, už nikdy ho nedopletu, to ho radši upletu a nebudu nosit (v tyhle fazi)

​To úplně chápu. 

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 18:24

Panenka No téda!Představuji si, jak připletení vínového véčka těch inkriminovaných cca deset centimetrů přehazuješ oka!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 19:15
Reakce na Panenka:

Ok, ženy, tak nějaké dokončené ponožky a triko, kvalita obrázků pouze dokumentační, ale aspoň pro představu. 

​mas to nádherný!!! Ale tahle zelená Drops je úplně nejnejnej, mám z ni svetr a cepici

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 19:47

Hanka H Ono to bylo dobře napsané v návodu, takže nebyl problém, ale předtím jsem to nikdy nedělala- je to ujímání na výstřih spolu s de facto copánkem (on to není copánek, ale šikmý pruh... jen ta technika je stejná). Asi bych to nebyla takhle s odstupem schopná z fleku zpaměti dát znova, ale stačilo by to podle návodu oprášit. Problém nastal až pak, jak mám kratší délku od ramene do podpaží, než je typické, musela jsem si tu horní část oproti návodu zkrátit. Ale to je můj celkem častý problém- hluboká vyplétaná sedla taky nemůžu mít, mám prostě tu část od ramene do podpaží kratší než je normální. 

Potrefenáhusa Díky! Jj, Drops Nord. Ponožky s keltským motivem a v zelené barvě- nahozeno na St. Patrick's Day.

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 20:22

Panenka Já jsem měla na mysli střední pruh - s tou spoustou různých copánků! Jinak složité ujímání a nahazování a vůbec pořád zkoumat návod nemám ráda - nejraději pletu stylem pokus - omyl

Ponožky mají fakt perfektní barvu - přemýšlím, zda můj další svetr nebude podobně zelený.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 20:46

Hanka H Jo aha, ale to si člověk pak dost zapamatoval a "četl " to pletení (anglicky mluvící říkají "read your knitting ", nevím jaký je český ekvivalent), nebyl to problém. Jen to musí člověk dobře založit. Já mám copánky ráda, naučila mě je maminka v mládí a cítím se při jejich pletení dost jistá, takže mi to fakt nevadilo. Já brala za výzvu tu konstrukci výstřihu.

Tuhle zelenou mám moc ráda, mám z ní i svetr a lidi mi často říkají, jak mi to jde hezky k očím.

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 20:54

Panenka Copánky mám také ráda. Naučila jsem se základy pletení také od mami, pletla jsem na panenky a medvědy, první svetr na sebe jsem upletla někdy ve dvanácti letech. V době mého mládí to byla velmi potřebná zručnost.

Offline černá káva
Avatar
1912 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 22:20
Reakce na Hanka H:

Panenka Copánky mám také ráda. Naučila jsem se základy pletení také od mami, pletla jsem na panenky a medvědy, první svetr na sebe jsem upletla někdy ve dvanácti letech. V době mého mládí to byla velmi potřebná zručnost.

"V době mého mládí to byla velmi potřebná zručnost."

To musim jen a jen potvrdit. Mě naučila plést babička. Ona dokonce i vypletala u ponožek proděravělé paty tatinkovi do holínek. Uměla jsem plest v peti letech - hlavně předlouhé šály . Jeste i na dceru jsem pletla. Ale teď už ne. Nemám na to ani chuť. Radeji de vrtám v hlíně. Ten tvůj zlatý velikonoční svetr je ovšem parádní.

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 14. dubna 2022 22:27

černá káva Díky! Já mám tu hlínu teď už jenom doma v květináčích, takže se mi uvolnila kapacita na pletení. 

Ještě upřesňuji barvu - ve skutečnosti je méně intenzivní, takový hodně zralý citron se světlejšími nopky.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 19. dubna 2022 21:15

Tak tedy tapetuju. Dnes dokončený dárek pro fanynku Harryho Pottera. Jednoduché ponožky bez vzoru, následně výšivka "duplicate stitch". 

Dopletla jsem nedávno i triko, ale budu ho muset předělat. Se 100% merinem to zatím neumím, délky nějak nevyšly a též při jiných materiálech osvědčené tvarování pasu tentokrát nezafungovalo.Njn, to k pletení (aspoň u mě) patří. 

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 19. dubna 2022 21:20

Panenka Ponožky úžasné, tak ať udělají radost! Pokud nebyl výsledný pletený produkt dle předpokladů, přeplétání bylo vždy za trest! Chci si teď objednat něco s vyšším podílem bavlny.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 19. dubna 2022 22:26

Hanka H Jo, je to psychicky náročné, to přeplétání, to rozhodně. Často musím získat odstup, tj. nechat to nějaký čas vyhnít, než se rozhodnu, co s tím.  Může to skončit i vypáráním do mrtě a nahozením úplně jiného projektu.

Máš v plánu něco letního s tou bavlnou? Já mám teď nakoupeno na dvě lněná letní trika, ale zatím jsem to nenahodila. 

Online Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 19. dubna 2022 22:41

Panenka Ještě k  tomu přeplétání - i příze je potom taková už použitá, z práce s ní se vytrácí radost.

Chci něco s tak padesátiprocentním podílem bavlny, takže slabší pletenina - svetr, svetrotričko ...

Ještě mě tedy přesvědčuje syn, abych mu upletla něco podobného, jako mám ten žlutý copánkový. Ale do toho se mi nechce - nevím, jak bych se strefila do velikosti, a také by to vyšlo sakra draho - na ten můj jsem potřebovala materiál za více než tisícovku, u pánské velikosti bych musela koupit nejméně o třetinu víc.

Teď pletu ze zbytku potah na polštář!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 07:22

Hanka H Použitá příze mi nevadí. Je teda potřeba ji před novým použitím namočit, usušit a smotat do klubek nebo "koláčů". Na motání jsem zvyklá, smotávám i novou přízi, pokud se prodává v přadenech. Trochu méně komfortní je to, že nemám, kdo by mi s tím pomohl a buď držel přadeno nebo motal. Teda jinak - lidi jsou, ale to "nadšení", když je poprosím... To já jsem mamince svého času držela přadeno ráda a brala jsem za věc osobní cti, abych zajistila, že bude moct motat plynule.To jsou ale povzdechy, že? Asi si na to budu muset výhledově pořídit nějaký držák. Ale nechce se mi do toho investovat, plus další krám v bytě navíc... tak to zatím plichtím, jak se dá. 

Pánské svetry jsou náročné tou velikostí, to je fakt. Ať už z hlediska času a práce nebo z hlediska financí. A nejhorší je, když to pak výsledně obdarovaný ani nenosí, to je pak motivace plést další pánský svetr na bodu nula... Ale zas kdyby to nosil... No uvidíš. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 12:45

Panenka přesně, dotycnej pak prohlásí, ze ho to kouse nebo ze si to představoval jako koupenej svetr xy nebo ze mu v tom je vedro...

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 13:18

Potrefenáhusa No hele, už jsem slyšela i že to obdarovaný nenosí, aby to nezničil.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 13:33

Panenka verim!!!!

Offline Kan
Avatar
7005 příspěvků moje polička 20. dubna 2022 21:44

Panenka Na to přadeno měla moje babička takový kolotoč a moje máma otáčela židli, navlékala na nohy a motala a motala.