Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:04

mooraPrijdu ti pomoct

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:04

A já zase za ajťáky jsem dneska úplně v šoku, co je možný ve státním, tedy speciálně ve VŠ školství.
Z jedný školy jsem odešla po 10 letech, už jsem 3 roky pryč. Stejně si mne ale ještě pořád zvou na různé konzultace, protože jsem tam ty systémy v podstatě zaváděla, propojovala, celý je to spolu svázaný a troufám si říct, že i po takový době jsem jediná, kdo ví, jak si to ta data předává, proč a kudy to teče.

Takže teď se tam něco vymyslí, natečou do toho velký (státní) peníze a pak, ex post, mi někdo zavolá a já jim do toho hodím vidle, že takhle to fungovat nebude. Nevadí, vyhodíme další prachy, někdo to předělá, jede se dál...

Ale nejvíc mě dostává, když mne tedy přizvou na schůzku s nějakou firmou, v době, kdy už je to rozjetý, třeba i zaplacený, ale furt to teda nějak nefunguje, tak se řeší reklamace a připomínky. Firma prošla řádným výběrovým řízením, všechno v cajku. A pak mluvím s těmi hochy, a nestačím zírat, jak je to všechno amatérský. Asi si řekli: fajn, udělali jsme web kámošovi na propagaci kapely, tak teď zvládneme propojení informačního systému školy s ekonomickým systémem jak malinu. A já nechápu, jak prošli tím výběrkem, jak naprosto netuší, o co go, jak mají pocit, že úkol splněn, když je na pofiderní stránce odkaz do někam, kde si to má už pak škola nějak vyřešit.
Že se to má samo spojit, prý ve smlouvě nebylo. A za co si mysleli, že mají teda dostat ty prachy?

Jestli budou v těch státních institucích, úřadech, školách, pořád zadávat IT zakázky lidi naprosto bez technických znalostí, tak se budou furt vyhazovat prachy komínem. Já spoléhala na Piráty, že s touhle oblastí trochu pohnou, IT oblast je ještě furt taková díra na peníze...

Offline razorblade
Avatar
8176 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:28

Stezuju si na sebe, ze jsem si loni nekoupila caronuv tabac blond. 100 ml refil meli asi za 150 eur. Dneska se na nej jdu podivat a on stoji 295?

Offline rysamona
Avatar
835 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:38

Jennyfor jsem zvědavá na tu digitalizaci veřejné zprávy. Já myslela, že nejslabší článek bude věcná oblast ale ta IT oblast je tedy taky výživná. 

 Dotýká se mě změna stavebního zákona  Dívala jsem se na stránky MMR a tam vypsaly vyberko na člověka na digitalizaci stavebního řízení kdy jednou z pracovní činnosti bude definice potřeb a dodání věcných podkladů. A požadují VŠ vzdělání magisterský stupeň.  Bez nějakých dalších zkušenosti. A to místo není jediné a všude jim stačí jenom VŠ. To je mazec.

Offline Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:53

Jennyfor No jako, tohle by bylo na dlouhou debatu, do který vlastně nechci přispívat:-D:-D. Ale jo, jako tam je tolik odchylek do úplnejch rozdilnejch proudu, včetně toho, že ti to nějakej ,,blbec dobrodinec,, udělá zdarma nad rámec svoji práce po víkendech, nebo přesně dělá to jeden člověk pak se můžeš modlit ať se mu nic nestane....nebo to roky zadávas externí firmě za nehorázný prachy a až pak tě napadne po letech, že bys to třeba mohl nechat vyškolit svoje zaměstnance.....jako jooo no, je to studnice všeho. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 13:57

rysamona no to je taky oblast, která se řeší od devadesátek, digitalizace státní správy.
Jako jo, už se nemusí teda pokaždý všude vyplňovat znovu a znovu papírový formulář se jménem a rodným číslem, bydlištěm a pod. Někde už si to na tu občanku najdou sami, dokonce vystaví i nový doklady online, super. Ale pořád je to decentralizovaný, pořád je hodně různých aplikací různých dodavatelů, který si to neumí předávat online, pořád tam hraje roli lidský faktor, jestli to teda hodná paní přepíše z jedné aplikace do druhé. 
Jak jsem teď měla průběžně kvůli tátovi pořád něco k vyřizování na ČSSZ, PSSZ, ÚP, ZP a pod., tak to bylo občas úplně absurdní. ČSSZ po mne chtěla papír, (poslali to na dávno neexistující trvalé bydliště), pro který jsem musela na PSSZ, tam mi to vydali, pro razítko jsem zas jela na druhou stranu Prahy na ÚP a odevzdat v listinné podobě zas úplně jinde na ČSSZ. Tak snad to mají nějak provázané, ne?

Já byla v těch devadesátkách naivka, věřila jsem, že tu do pár let pojedeme na číslo pojištění jako v Americe a že z toho čísla zjistěj i to, že jsem nevrátila knížky v knihovně

Offline rysamona
Avatar
835 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:04

Jennyfor tak kdyby všechno fungovalo na číslo pojištění to by byla paráda. Já sama zadávám skoro stejné údaje do dvou různých databázi. Když se v jedné ukliknu tak mi z té druhé volají že je to v té první jinak a jak to tedy je. Tak proč krucinál není jen jeden systém. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:06

Karja no přesně. Já byla teda občas ten blbec, co to dělal po víkendech zadarmo, aby se to aspoň hnulo, takže všechno v hlavě a žádná dokumentace a teď mám nervy, kdyby to se mnou seklo

Teda nervy mají i ty organizace, kde jsem za sebou nechala stopu, ale právě se nějak nedaří najít firmy, kde by cena/výkon byly optimální, tak furt čekám, kdy to budu moct na někoho přehodit, doufám, že snad už tentokrát to bude a zase nic.
Jako jo, mám z toho nějaký kačky, táhnu za sebou pár DPP, aby to měl kdo poštelovat, kdyby to kleklo, ale už jsem stará a unavená, fakt bych to ráda předala mladým, výkonným, plným energie, vono zas tolik peněz to není, aby byl člověk furt v nervu, kdy kde co praskne. Nehledě na to, že už i já si někdy nepamatuju, jak jsem to tenkrát před lety dělala

Offline Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:09

Jennyfor No jo, jenže ty mladý a výkonný nedělají ve státním. Náš úřad teda pár takových držel na nějaký vařený nudli a citovejch vazbách, jinak si to nedokážu představit, co tam furt dělali. 

Offline SunEclipse
Avatar
3106 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:15

Jennyfor zbav se mesiášského komplexu, nech si zaplatit vypracování dokumentace, tu jim předej a ukonči DPP.  A pak už je to PNJ.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:21

Karja tak tak, ti staří držáci tam setrvávají za mrzký plat kvůli citové vazbě a pocitu, že když už se na tom tak dlouho dělalo, tak je škoda to spláchnout do záchodu. Jenže je to průser pak často.

Před rokem takhle umřel na covid pán z ČVUT, otec zakladatel jejich studijního systému a doteď je problém udělat v tom programu i drobnou změnu, on jedinej tomu rozuměl globálně, jak je to celý postavený, ti další mladší kluci už mají každej svou oblast a ty spojitosti neznají.

A když je někdo fakt borec, do státního nepoleze, ty tabulkový platy jsou v IT proti komerční sféře směšný.

Offline notna
Avatar
6544 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:25

JennyforŽasnu podobně jako ty už několik dní. Jen ohledně státní finanční správy. Nefungují elektronické formuláře na daň z příjmu. Prý někdy během února a děkujeme za pochopení

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:34

SunEclipse PNJ neznám. Našlo mi to Psychiatrická nemocnice Jihlava, to by ale asi možná pomohlo

A mesiášský komplex nemám, já už bych fakt ráda, aby to zachraňoval někdo jiný. Už mi to ani tak nemyslí, jako zamlada, dělám chyby, všechno mi dá dost práce, co byl dřív za večer, teď táhnu těch večerů několik a vysiluje mne to. Jenže: Jak do toho vidím, tak si představím, že když tohle teď neopravím, tak ráno nebudou fungovat vstupní karty, spadne web, student se nepřihlásí na zkoušku, nebude možný se přihlásit k počítačům, nepůjdou maily, nepřenesou se údaje o platbách, vypadne ip ústředna.... protože je to všechno propojený. A na telefonáty v šest ráno nejsem zvědavá. 

Jako mohla bych se na to vykašlat, je to jen blbý osobnostní nastavení, co mi nedá to neřešit....

Offline Pinot Noir
Avatar
24484 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 14:34

notna ty nefungující daně jsou dobrý džouk 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:02

Jennyfor ano, tomu co popisujes se rika mesiassky komplex, nebo ted jsem se naucila novy termin: people pleaser. a je to ciry zlo. 

Offline SunEclipse
Avatar
3106 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:14

Jennyfor blbý osobnostní nastavení, co mi nedá to neřešit  = mesiášský komplex. A PNJ je Problém Někoho Jiného.

Btw. zajímalo by mě, kde očekáváš, že vezme ten někdo jiný, kdo by měl zachraňovat místo tebe znalosti systému - pokud nebude mít dokumentaci.  Z nebe mu ty znalosti nespadnou.

Máš před sebou tři možnosti - ukončit to bez pardonu, dál nemám zájem, končím DPP, už nevolejte.

Za druhé hodit veškeré znalosti na papír, ten odevzdat a dále pokračovat bodem 1.

A nebo to můžeš nechat jak to je, nespokojeně vzdychat a čekat na deux ex machina..

Offline Candance
Avatar
5350 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:14

Jennyfor a to bude tvuj problem? 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:23

viktorka_od splavu jo, já chápu, nikdo není nenahraditelnejch a takovejch co já, jsou plný hřbitovy.

Jenže jak se to odnaučit? Já si kolikrát řeknu: kašlu na to, už si to mohli dávno udělat jinak, není to moje odpovědnost, ať si to vyžerou, maj na to svý lidi, tolikrát jsem je upozorňovala, že je to rozbitý, já už chci klid, dejte mi pokoj.

Jdu si lehnout, zhasnu, převaluju se, v hlavě mi to šrotuje, nakonec zase vylezu, k tomu krámu si sednu a někde tu nulu na jedničku přepíšu. Jsou dvě v noci a jdu si konečně v klidu lehnout.

Asi bych s tím měla jít na odvykačku

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:36

SunEclipse tak já už i tu dokumentaci k různým modulům sepsala, i pro sebe v podstatě, už jsem jí taky tolikrát předávala jiným firmám, konzultovala, popisovala strukturu dat, já už celej ten systém můžu ze sebe sypat na počkání komukoliv, včetně obrázků. Tu hlavní logiku všeho mám vydanou i "knižně" .
Problém je ten, že to nikdo nechce, firmy oznámí, že si udělají analýzu sami, protože si to nechají zaplatit, a před realizací zdrhnou. Dneska to byla pátá firma na totéž propojení v průběhu tří let. A zas takovej technickej problém to není, aby už jim to někdo nemohl udělat.

Je tam ale ještě problém v tom, že musí být nekdo uvnitř tý organizace, kdo jim spojí technikálie s metodikou, kdo se vyzná v tom, jak to tam funguje jako work flow, aby s tím ten projekt počítal. A nikdo takový uvnitř není, všichni dávají ruce pryč a já už tam taky nějaký pátek nejsem, tak to taky z tohohle pohledu odmítám řešit. Já jen vím, co si potřebujou ty stroje předat mezi sebou.

Offline Zina
Avatar
5848 příspěvků moje polička 21. ledna 2022 15:58

Jennyfor Podle mě "odnaučit" se to sama je hrozně těžký, když jsi v tomhle módu jela celý léta, tak si ze dne na den říct, že to budu brát jinak a hned to začít dělat jinak ani dost dobře nejde. Nevím, jestlis to třeba nezkoušela rozebrat s nějakým psychologem, podle mě by to stálo za to. Dobrej psycholog ti samozřejmě napřímo neřekne, jak to máš nebo nemáš dělat, ale mohl by ti pomoct  tom se na to podívat z trochu jiný než z tý rokama nacvičený pořád stejný strany a to by ti mohlo pomoct se na vlastní situaci nejen podívat trochu jinak, ale i "procítit" ji jinak. Ono aby člověk na sobě něco změnil, tak musí ten novej postoj přijmout za svý, dokud se to nestane, tak se nic nezmění, i kdyby ti doporučovalo 50 lidí na netu a dalších 50 v reálným životě.