Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 24. února 2020 10:56

Zina To platilo pro přidělení trvalýho pobytu nebo občanství ne? Myslim, že už jenom existencí EU je to tak či tak požadavek poměrně přežitej. Já na tohle nejsem nijak fixovaná, zrušila bych i dabing.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:15

Zina tak v indicke restauraci bych i cekala inda, treba:-) tak proc ne, ale v zare nebo m&s teda dost blby. natoz v tom zdravotnictvi co uz tu padlo vickrat. muz ma ted osetrujiciho v urazovce asi z ukrajiny a docela blby. neze by mu nerozumel, ale on moc nekomunikuje celkove, asi ze mu to moc nejde...

Offline razorblade
Avatar
8172 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:19

Mutziputzi Ja si myslim, ze kazdej by mel aspon zakladne komubnikovat jazykem zeme, ve ktery zije. Ani nemluve o tom, ze kdyz pujdu v Cesku do restaurace nebo kavarny, tak tam fakt anglicky mluvit nechci. Ja jen nechci, ale treba moje matka nebo babicka ani nemuze, protoze tim jazykem nevladne. Doktori a sestry ze zahranici, kteri sem jdou pracovat, taky musi zvladnout cestinu, protoze s nima svoji diagnozu fakt nechces probirat rukama nohama.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:26

razorblade Tak tam kde by ztracení v překladu mohlo mít fatální následky to je samozřejmě něco jinýho, ale jinak už jsem pro řekněme uvolněnost, anglicky mluvící obsluha v hospodě mi neva.

Offline žluťásek
Avatar
7610 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:32

Mutziputzi protoze anglicky umíš a mluvíš. Já si objednat dovedu taky, ale nevím třeba, jestli bych se uměla zeptat ohledně složení, alergenů, koření, domluvit se na nějaké změně pro dítě apod. Doma čekám, že se česky domluvim. 

Offline Lumi
Avatar
77 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:37

MP Marge u tebe s tim pocitam automaticky!:-)

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:37

žluťásek já rozumim o co jde, nicméně si myslim, že budoucnost moc národním jazykům přát nebude a takhle to začíná

Offline Zina
Avatar
5847 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:38

viktorka_od splavu V těch nemocnicích je to vůbec fail, když sjem byla naposledy hospitalizovaná, tak se část toho pomocnýho personálu taky domlouvala s pacientama taky obtížně, to mi přišlo vůči těm pacientům dost hrozný.

Offline žluťásek
Avatar
7610 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:47

Mutziputzi třeba už naše děti budou jazykově vybavenější a ani se nad tím nepozastaví. Kvůli sobě bych si však ještě přála češtinu chvíli zachovat :-) 

Offline stes
Avatar
7340 příspěvků moje polička 24. února 2020 11:53

Zina souhlasím, ve zdravotnictví je to průser, to že lékaři a sestry i pomocný personál složí zkoušky z čj, o čemž tedy u některých silně pochybuju, tak na porozumnění a probrání zdravotní problematiky to prostě nestačí.

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:11

Zase je pak výhoda, že se lépe domluví se zahraničními pacienty, kterých taky přibývá  Zrovna minulý víkend jsem spala na hotelu s kamarádkou mongolskou doktorkou, v osm ráno nás vzbudil její kolega, jestli by mu nemohla překládat, protože nejsou schopni se domluvit s pacientkou...

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:38
Reakce na MP Marge:

​Pristihla je spolu, kdyz ji nebylo dobre a odesla z prace driv Pry sok neuveritelnej...

​Hehe, to zní zajímavě! Prosimtě a jak reagovala a co jí řekli voni? "Neni to tak jak to vypadá"?

Co to bylo vůbec za rodinu?!

Offline stes
Avatar
7340 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:40
Reakce na barbucha:

​Hehe, to zní zajímavě! Prosimtě a jak reagovala a co jí řekli voni? "Neni to tak jak to vypadá"?

Co to bylo vůbec za rodinu?!

​Nebo: Nechceš si o tom promluvit? 

Offline Gatita
Avatar
7144 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:47

Karja vzpomínám jak neuvěřitelný pro mě bylo, že se kolegyně s dítětem v zimě prostě k tomu lékaři nedostala.. jednadvacátý století, civilizace, a vono prd. stačí když trochu sněží a k tomu fouká.. nebo jenom fouká. se tam držte, zas až bude ve městech zle (nepude plyn, elektrika, voda..) budem prchat k vám s kamnama a studnama:-))

Znamy takhle malem zmrznul, kdyz mu kikslo auto na puli cesty nekde mezi horni dolni a vystrkovem. Mrzlo a on jen narychlo skocil do auta - bez bundy a v pantoflich - ze si neco zaridi. Od te doby, co mi to vypravel, vozim v kufru starej zimak

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:48

stes 

Tomu nevěřim, to asi bylo to poslední co by bejvali chtěli

Offline stes
Avatar
7340 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:50

barbucha No vono "nejni to tak jak to vypadá" asi taky nebylo na místě :-)

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:52
Reakce na Mutziputzi:

žluťásek já rozumim o co jde, nicméně si myslim, že budoucnost moc národním jazykům přát nebude a takhle to začíná

​V životě jsem takový úvahy neslyšela... jako že by se nějakej národ dobrovolně vzdal svý řeči?

A Češi, ač u nich bych tomu jindy i věřila, už vůbec ne - tos ještě neslyšela v nějaký provozovně, přijde-li tam cizinec, od laskavého personálu pravidelně cedit poznámky Nauč se nejdřív česky, votrapo?!

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:57

barbucha neřikam dobrovolně se vzdát, spíš si zvyknout, že si s nim nevystačí a klidně ani na maloměstě

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 24. února 2020 12:58

stes 

No nevim, třeba by ji nakonec přesvědčili 

Ale jako chápu, obojí je klasika  jen jsem si u tý scénky původně představila jak ji asi budou spíš prosit na kolenou, aby to nikomu neřikala... kristepane taková vostuda!

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 24. února 2020 13:03
Reakce na Mutziputzi:

barbucha neřikam dobrovolně se vzdát, spíš si zvyknout, že si s nim nevystačí a klidně ani na maloměstě

​Tak na tohle zvykání už měli minimálně posledních třicet let. Ale čekat, že budeš muset žádat vo kafe a koláč anglicky i v cukrárně na rynku, to se mi zdá kapku přehnaný. A kdoví jestli anglicky... kolik řečí se tady budem muset naučit, abysme mohli docela obyčejně nakoupit? Ty cizokrajný prodavačky, pokladní, lékárnice atd. moc snahu mluvit anglicky nejevěj - jedou ve svejch mateřštinách!