Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:16

Potrefenáhusa jj už jim došly jména jako spalničky a tak 

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:16

Potrefenáhusa to se vážně jmenuje pátá a šestá nemoc. O sedmé nemoci tedy slyším poprvé, já to znám jako ruce-nohy-ústa. Jsou to virová onemocnění nejčastěji prodělaná v dětství, ale může to chytit i dospělí, pokud neměl jako dítě.

tady je docela hezký přehled. První nemoc jsou prý spalničky, ale to už se nepoužívá

Online Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:22

MaeGandal O sedmé slyším poprvé, ale kvůli šesté jsme poprvé vyzkoušeli dětskou pohotovost. 

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:30

#6Potrefenáhusa 

Myslím, že jiný český název typu chřipka se nějak nepoužívá, latinský mají, ale to si fakt nepamatuju, jsou to virová onemocnění, která za našeho dětství asi byla vzácná. Naše maminky je vůbec nepamatují, nebo třeba šestá nemoc jsou teploty, které ale dítě nijak neomezují a pak se osype - třeba se to často neřešilo, neběželo se k doktorovi, když bylo dítě v pohodě, těžko říct. Nebo se prostě říkalo viróza. Tu sedmou bych si ale ráda odpustila, ta vypadá fakt ošklivě, to je ta ruka-noha-ústa. Já jsem to nějak víc řešila v těhotenství, když měly něco děti kolem nás...

Online Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:39

dynda No, teploty... U nás tři dny horečka skoro čtyřicet, na kterou nic nezabíralo, pak vyrážka. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 14. července 2018 11:42

Ano, sedmá nemoc je Ruce-nohy-ústa. Taky jsem o tom donedávna neměla ponětí.

Zajímavé mi ale přijde, že o sedmé nemoci prý nikdo až do revoluce nikdy neslyšel, protože prostě neexistovala. Byla rozpoznána a rozvinula se až po roce 89, kdy došlo k rozvoji cestování. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34885 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:05

Potrefenáhusa Ruka-noha-pusa je vzdálená příbuzná neštovic, podobný virus. Hnus fialovej.

Ono jak ty nemoce hubíme, přicházejí zase nové.

Pátá, to jsou dva dny horečdk, pak jeden den vysmáté kropenaté děťátko. Nebo šestá? Už nemám přehled.

Online Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:09

Sweet Potato Průběh mají podobný, ne? Akorát u páté je vyrážka v obličeji ve tvaru motýla a u šesté po těle, jakoby nátělník. A jedna z nich je myslím nebezpečná v těhotenství?

Offline brrr
Avatar
10059 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:17
Hlavní je si pamatovat, že to jsou dětské nemoci, tzn. že nejvíc to odskáče dospělý. Ruku-nohu-pusu měly děti každé jeden den, muž pak ležel 14 dnů.
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:35

brrr mně stačilo chytnout od harantů před pár lety angínu, myslela jsem, že to nepřežiju, třítýdenní pracovní neschopnost...

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:41

brrr A já v 35 letech zánět středního ucha. Na pohodovosti dvě mimina a já. Tři týdny jsem neslyšela, z ucha mi pořád teklo, bolelo to jako prase.. příšerná vzpomínka! 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 14. července 2018 12:45

já jsem měla v dětství něco, kdy se mi celé tělo pokrylo boláky jako u neštovic, ale nebyly to neštovice. to je nějaká ta pátá nebo která nemoc? 

Offline rasaNori
Avatar
7744 příspěvků moje polička 14. července 2018 13:21

Potrefenáhusa hele taky bych mela indiskretni dotaz, ale napadlo me to uz vickrat:) ty ses detna nebo bezdetna? Obcas fakt vaham :D jestli nechces, neni nutne odpovidat;)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 14. července 2018 13:44

rasaNori nedetna

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 14. července 2018 15:18
Reakce na Pinot Noir:

Sweet Potato Průběh mají podobný, ne? Akorát u páté je vyrážka v obličeji ve tvaru motýla a u šesté po těle, jakoby nátělník. A jedna z nich je myslím nebezpečná v těhotenství?

​To by musely bejt zarděnky, ne? - ale proč se jim nemůže říkat zarděnky, to teda nechápu. 

Pátá, šestá, osmá, dvanáctá... to se jako napíše i do zdravotní karty? 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 14. července 2018 15:22
Reakce na Ounz:

Potrefenáhusa jj už jim došly jména jako spalničky a tak 

Offline Stará Stanová Kůže
Avatar
1333 příspěvků moje polička 14. července 2018 15:27

Potrefenáhusa nebo je to mozna nejaky preklad, ve kterem se ztratilo, ze se jedna o nemoc, ktera casto prichazi po pátém roce nebo neco takoveho. Ale jen hadam. Osobne jsem si tuhle svahilstinu nikdy nezapamatovala a kdyz jsem na to narazila poprve, myslela jsem, ze je to termin z mimibazaru. 

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 14. července 2018 15:41

Původně se nemoci s vyrážkou číslovali. Takže:

1 = spalničky, 2 = spála, 3 = zarděnky, 4 = pseudospála, 5 = "to", co způsobuje parvovirus B19 (tam je ta motýlková vyrážka v obličeji a nebezpečí pro těhotné, které zmínila Pinot Noir), a 6 = "to", co způsobuje virus herpes.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 14. července 2018 16:31

barbucha 

Nene, zarděnky jsou zarděnky a mají nižší číslo.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 14. července 2018 16:33
Reakce na domenica:

Původně se nemoci s vyrážkou číslovali. Takže:

1 = spalničky, 2 = spála, 3 = zarděnky, 4 = pseudospála, 5 = "to", co způsobuje parvovirus B19 (tam je ta motýlková vyrážka v obličeji a nebezpečí pro těhotné, které zmínila Pinot Noir), a 6 = "to", co způsobuje virus herpes.

​To je ono!