"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline moora
Avatar
7523 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:56

JankaM Garfie to mi přijde nejnázornější "4 a kolik je 7"

Online Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:58

moora Já navíc myslím, že tak se to učí i ve škole. JankaM 

Offline tv
Avatar
3537 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:58

JankaM ptala jsem se prvnaka a učili se to čtyři a kolik je sedm?

Online viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 11:03
Reakce na JankaM:

Učí tu někdo první třídu? Děti mají počítání, doplňování čísel, např.  _+4=7. Mají se to prostě naučit zpaměti nebo to můžu vysvětlit jako 7-4=3? Abych jí zbytečně nemotala hlavu, rovnice v první třídě se mi zdají brzy? 

​na tohle mi prijdou genialni ta Hejneho cviceni zkus v tom pohledat https://www.matika.in/cs/#1

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 11:27

mnum Díky, to bude ono . Jen, jak jsem už dlouho na žádném očkování nebyla, ztrácím přehled :-). Ale, je to vůbec nutné ?

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 11:34

Len Díky za reakci.

Včera večer mi z inkrimimované oblasti trochu tekla krev, dnes se ta boule zdá menší, tak kéž by to vydrželo. K zubařce jsem objednaná za cca dva týdny (kvůli jiné záležitosti), tak jí samozřejmě budu informovat. Ten váček se mi udělal u poměrně poškozeného zubu (jeden kořen je totálně v p....), tak prý hrozí i že se zub bude muset vytrhnout :-/. Zvláštní je, že jsem byla u zubařky v pátek, nedělo se nic a cca dva dny od návštěvy toto.

A teď stížnost. O zuby se starám, čistím (zakoupila jsem agilně i elektrický kartáček, mezizubní sprchu), chodím na preventivní prohlídky, na dentální hygienu a přesto :-(. Asi blbý geny. Zuby, plotna ... poslední rok jsem častěji u doktora než ve fitku a už mě to fakt štve. Doufám, že tento scénář není platný až do důchodu .

Online crazydaisy
Avatar
2666 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 11:56

whiskas to nemusi byt zpusobeny tvou peci. Pokud mas z minula spatne udelane korenove vyplne, tak s tim ty nic neudelas. I takovy zub(y) se daji zachranit. Chce to dobryho zubare, ktery umi poradne udelat "endo" a idealne ma mikroskop nebo aspon ty zvetsovaci bryle. 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 12:08

crazydaisy Je fakt, že když jsem si pročítala, jak probíhá endodontické ošetření (včetně doby výkonu a použitých nástrojů), tak jsem asi žádné takto "hluboké" ošetření nepodstoupila. Standard byl vytáhnout nerv, pročistit kanálky (takovou tou jehlou/tyčkou ... auuuuu), zaplnit zub a kontrolola RTG. No, ale zuby, které už jsou jednou opravovány a mají konkrétní vady, tak asi nezachrání ani dodatečné endo ošetření? Ale nekritizuji svoji zubní lékařku, je úžasná, vždy mi pomohla, našla řešení atp. Jen možná nemá to správné vybavení? 

Online 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 12:24

rasaNori srazi se to a jakoby se potrhaj ty vlakna a uz to nenatahnes, popraska to. Stalo se mi to jak s ponozkama, tak s merino svetrem i s klasickym hunatym vlnenym. Mam merino tricek od Icebreakeru asi 5, Tonda ma bodycka a leginy ruznych znacek a fakt peru jen na 30 na vlneny program a zadna susicka. Nestoji to za zniceni

Offline Liesel
Avatar
1438 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 12:57

JankaM učitelka našich holek jim vždy říkala: "hoď si to na ruce" (tak dětičky pokládaly tužky a počitali prsty) a když už počitali do 20, "tak přidej i nohy....", ale na těch prstech je to dost intuitivní, 7 prstů  4 schovat a zbyde kolik?

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 13:17
Reakce na JankaM:

Učí tu někdo první třídu? Děti mají počítání, doplňování čísel, např.  _+4=7. Mají se to prostě naučit zpaměti nebo to můžu vysvětlit jako 7-4=3? Abych jí zbytečně nemotala hlavu, rovnice v první třídě se mi zdají brzy? 

​Vařím z vody, ale vyskládala bych na stůl do dvou hromádek 4 a 7 stejných předmětů a řekla, že jich musí být na obou stejně a kolik přidat. Jako takové ty dvouramenné váhy by byly nejnázornější, babička je donedávna používala..

Offline rasaNori
Avatar
7709 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 13:17

711990 aha to je zvlastni, ja ty trika pro me a bodycka od holek prala doted normalne na 40, v obyc prášku a nikdy se jim nic nestalo... 

Online 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 13:22

rasaNori tyjo tak to mas fakt stesti:D jako ono na nich je napsano ze jsou machine washable, ale takhle bych to fakt neriskla. Ale jak pisu, mame toho uplne s prehledem na naplneni pracky, takze dobry:) 

Offline žluťásek
Avatar
7610 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 13:58

711990 my máme taky pár kusů, co smí i na běžný program a když se omylem pripletly, tak přežily v původním stavu. Ale jinak je stejně radši peru jen na vlnu. Máme nějaký růžový gel, ale značku nevím. Ještě že se všichni výrobci drží stejné barvy

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:13

711990 Já svoje tři merino svetry, u kterých je napsaný, že jsou machine washable, peru normálně s ostatníma věcma na 40 a pohoda, ani žádnej spešl prášek nepoužívám. A zrovna třeba černej rolák nosím (a peru) hodně často a i po dvou letech téhle nepéče je pořád super. Zato podvlíkací merino tílko z Lindexu jsem si takhle omylem zničila, taky jsem ho vrzla do pračky s ostatníma věcma a pak ho vytáhla totál proděravělý, jak se to posráželo. :( Ale u toho ani nevim, jak se to mělo správně prát, úplně jsem na to zapomněla, když jsem ho házela do pračky, že je vlastně vlněný. 

Offline DruI
Avatar
3246 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:20

711990 Ty jo, já jsem barbar a manželovo běhací merino trika peru normálně s ostatním prádlem a nikdy jsem neměla pocit, že by je to nějak zvlášť ničilo. To už spíš každé opotřebení svádím na jeho agresivní pot :o)

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:24

rasaNori obyčejný prášek vlně škodí spíš dlouhodobě. Ty enzymatické látky, co se tam zhusta přidávají degradují vlněná vlákna a pak se dělají díry ( ony se v tom tenkém merině udělají i tak, ale později). 

Offline rasaNori
Avatar
7709 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:26

711990 me jedno triko znicil neoddelatelny pasek u muzovych kalhot, potrhal tu vazbu. Td ten svetr zkoumam, a je na nem napsane prat za studena. Tak si udelam vylet do dm:D

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:27

DruI   představ si vlasy ( vlna je velice podobná věc), pot jim nijak nevadí, zato mýt v prášku bys je asi nechtěla. 

Offline rasaNori
Avatar
7709 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 14:28

continuity a kdyz ty trika budu odted prat v tom na vlnu, tak se ten proces degradace zvrati?