"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 09:06

Kokoska to udělalo hodne lidi, co znám, ze si koupili nokii, protože přece nokie a pak litovali 

Offline RoSa
Avatar
8223 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 09:10

Potrefenáhusa já teda nelituju, mám Lumii s Windows a jsem dost spokojená - teda až na to, že pro W. už skoro nikdo nedělá aplikace...

ale teď si mamka koupila Nokii s androidem, a docela se mi zavařil mozek při zjišťování, jak odeslat blbou SMS... ten Windows s woknama to má líp ošetřený bych řekla... a nebo taky síla zvyku možná, nevim...

Offline Kokoska
Avatar
28315 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 09:11

Potrefenáhusa mně chtěl manžel udělat radost, byla jsem tehdy nemocná, horečky, a do toho ten krám... hrozný to bylo. 

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 09:39

brrr neni zac :) ony ry chytre telefony vydrzi dost, i kdyz se to nezda. Muz se pohybuje na stavbach, na chalupe, kde dost dela manualne, ho ma taky porad u sebe, obcas mu spadne...a drzi. Dobre jsou ty silikonove kryty zad a nekdo neda dopustit folii na predni display, ale to ja nemam rada. Nasi si na smartphony (taky samsung) zvykli rychle, ono je to ovladani dost intuitivni.

Offline bosibori
Avatar
příspěvků moje polička 20. srpna 2019 10:49
Reakce na Gatita:

bosibori tenhle pristup se mi libi, rada bych, aby to tak nejak podobne vyplynulo i u nas. Mne taky prijde blbe z principu neco nedoprat, i kdyz bych mohla. Dite mam jeste male, takte samo zatim ani nic nevyzaduje, to spis my dospeli na jeho konto porad neco hromadime (a trochu nam to zacina prerustat pres hlavu:)

​Ještě jsem o tom přemýšlela a říkala jsem si, že ten přístup asi funguje taky proto, že i můj život výrazně směřuje k tomu "nemít". Takže vlastně nevím, jestli by výchova "můžeš si koupit, co chceš, protože si to zvládneš rozmyslet" proběhla tak hladce, kdybychom takhle především nežili i my dospělí. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 10:53

bosibori já si myslim, že tohle jde výchovou zvládnout celkem málo, spíš to má dítě podobně nastavený jako vy, ale nebejvá to tak vždycky

Offline stes
Avatar
7357 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 10:56

Proč si lidi neupravují paty??? Je to hnusný napříč všemi x pohlavími, ale u žen v sandálcích na podpatku je to naprostej ekl. 

Offline Gatita
Avatar
7156 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 11:33

bosiboriosobne to mam podobne. Cim jsem starsi, tim vic zjistuju, ze toho zas az tak moc nepotrebuju. Driv jsem se treba nemohla rozhodnout mezi dvema pary bot, tak jsem vzala rovnou oba. Ted mi tohle nejak vadi nebo co a kolikrat si nakonec nekoupim zadny a rikam si, ze ty stavajici jsou jeste vlastne ok.

Nejsem zadna asketa, nemam to jako program, ale proste uz tolik ty veci ted nemusim. Jenze mame jedno dite, chtene a milovane, navic to je jediny a milovany vnuk vsech prarodicu...tak se mu nic neodepre, vali se to ze vsech stran a jsme totalne zahlceni. Tak jak se tu resily ty mobily, cvicne jsem si zauvazovala, jak to budem kocirovat v budoucnu.

Offline bosibori
Avatar
příspěvků moje polička 20. srpna 2019 12:10
Reakce na Gatita:

bosiboriosobne to mam podobne. Cim jsem starsi, tim vic zjistuju, ze toho zas az tak moc nepotrebuju. Driv jsem se treba nemohla rozhodnout mezi dvema pary bot, tak jsem vzala rovnou oba. Ted mi tohle nejak vadi nebo co a kolikrat si nakonec nekoupim zadny a rikam si, ze ty stavajici jsou jeste vlastne ok.

Nejsem zadna asketa, nemam to jako program, ale proste uz tolik ty veci ted nemusim. Jenze mame jedno dite, chtene a milovane, navic to je jediny a milovany vnuk vsech prarodicu...tak se mu nic neodepre, vali se to ze vsech stran a jsme totalne zahlceni. Tak jak se tu resily ty mobily, cvicne jsem si zauvazovala, jak to budem kocirovat v budoucnu.

S věcmi pro sebe jsem prošla podobným vývojem.
A ​ano, synovi jsem za celý život koupila (jako hračku) snad jednu stavebnici. Všechno ostatní dostal odjinud.. Těžko se to kočíruje.  

Offline eeny-meeny
Avatar
242 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 12:29

Myslím, že co se týče dětí a technologií, má většina rodičů pocit, že selhává. Ono to není jednoduché, musí se nastavit pravidla a pořád to hlídat. Zase se to nedá úplně zakázat, pokud je nechceme vyčlenit z kolektivu a mít z nich negramoty. Mám pocit, že s tím bojuje většina rodičů. Na druhou stranu nemám ráda takový ty reči typu: My jsme ještě běhali po venku a lezli po stromech. Myslím, že kdyby v době, kdy jsme vyrůstali, byly mobily, tak bychom do nich čučeli taky.

Online viktorka_od splavu
Avatar
46073 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 13:56

ad deti a technologie - kdyz jsem byla mala, nemeli jsme ani pevnou linku, meli jsme radio a cernobilou televizi ve ktere toho moc nedavali. odmala jsem lezela v knizkach, rodice nadavali ze jsem duchem nepritomna a zakazovali mi cist:-)

nase deti - v soucasnosti budou nejmladsi letos plnoleti, maji k dispozici vse co je k dispozici, a vidim, ze i kdyz to vpodstate nijak neresime, jen “beznou vychovou”, poradilo si s tim kazde z nich naprosto po svem, dle povahy. introvert jede hry, prakticky nepotrebuje mobil, fb sice ma, ale az na par veci kolem skoly nepouziva. sedi doma a je “hodny”, rozhodne u stolu necuci do mobilu, co by tam hledal. extrovert pari onlajnovky, s hraci se vida osobne, furt nekde lita povenku a pritom je online v kontaktu pres komunikacni kanaly ktery ani neznam. u vecere do mobilu necuci, pac v dobe vecere je bud nekde se svou holkou nebo s kamosema:P

jsem akorat moc rada, ze s nimi vcelku drzime krok, muzeme poradit, ev. se dozvime neco noveho. myslim ze delat z technologii strasaka je zbytecne az kapku smesne

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 14:16

viktorka_od splavu Hele, ale tam je dost klíčové to "letos budou plnoletí", my máme doma jednoho stejně starého a taky myslím, že je to vcelku ok, je na gymplu, ven se dostane teda jen s naší polovinou rodiny  doma většinou paří hry a pořád kouká na filmy, ale zase díky tomu mluví plynně anglicky. Jenomže tyhle děti se dostaly k technologiím relativně později, dneska vidíš dvouletý dítě, který, pokud mu odepřeš tablet, se psychicky zhroutí. A rozhodně to není srovnatelný s tím, když mu sebereš dejme tomu autíčko, na to těch malých dětí kolem sebe mám dost, abych viděla rozdíly. 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 14:30

viktorka_od splavu Dadoo Já myslím, že s tím alkoholem to podobně funguje i tady na vesnicích. Netvrdím, že ve všech rodinách, ale pivo tam pijou často už děckana prvním stupni pod dozorem rodičů.  Vždycky si vzpomenu, jak pro jednoho známýho přijelo děcko 11 let, autem. Už to mi nepřijde normální. Přes dědinu lesem asi 3 km. Když dojel do hospody pro tatu, tak ten mu ještě objednal 3 panáky vaječňáku a takhle malej kluk ho po třech panákách vezl domů. Já jsem si až do druhého dne myslela, že to byla recese. Bohužel ne.

Garfie To máš pravdu, že ti co jim teď bude 18 prostě ten mobil, tablet a počítač jako dvouletí neměli. U nás to bylo maximálně DVD v autě. Od bráchy malá 2,5 je přesně to co popisuješ. Sebrat jí mobil je nadlidský výkon. Umí v tom mobilu hledat mnohem líp než třeba moji rodiče a pustí si co chce. Dovolat se někdy švagrové je těžké. Když se  to neteři nehodí, tak mi to 3x típne.

Online viktorka_od splavu
Avatar
46073 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 15:06

Garfie ale to pocitam do kategorie “bezna vychova”  ohledne zavislosti batolat na elektronice se a) nevyjadruju b) myslim nebylo vubec predmetem diskuse, pochytila jsem neco o telefonech pro skolni deti a k tomu muj podotek. jestli si nekdo zmagori mimino, jeho boj..

Online viktorka_od splavu
Avatar
46073 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 15:11

Renusatko k tomu alkoholu/ledascemu jinymu, je mi jasny ze jsou decka se kteryma se rodice dvakrat neparou, jen bych to neprezentovala jako neco hodno nasledovani, super a normalka.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 15:15

viktorka_od splavu No tak já už vůbec...v naši abstinenční rodině

Offline Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 20. srpna 2019 17:42

viktorka_od splavu No vidis to a ja rocni dceri dovolila jen Radio Junior:-D Ale hrajou tam bozi pisnicky,jako I pro dospely, jeste jsem neodhalila, co je to za kapely, ale zacnu je asi poslouchat:-D 

Offline Karuna
Avatar
příspěvků moje polička 21. srpna 2019 15:06
Reakce na VeronikK:

Mutziputzi Lamicka já totiž jako dítě neměla moc materiální touhy, ani vlastně dnes. A rodiče šetřili, to jsem věděla, jednak stavěli barák, jednak z takové jako přirozené skromnosti a taky myslím i s ohledem na životní prostředí, i když tak jako přirozeně (před 40 lety to nebylo téma). Tak bych ráda děti naučila, že nemůžou mít vše, a i kdybychom na to měli tak to není vždycky potřeba. radši jim zaplatím kroužek a menší lego, než abych kupovala lego za 3000 :-)

@VeronikK pardon, že ještě zpětně. já bych byla opatrná na formulaci "nemůžeš mít všechno". kamarádka je koučka a manažeři, kteří se zničehonic, bezdůvodně zasekli v kariérním postupu při koučinku většinou dojdou k mamince, která jim říkala, že nemůžou mít všechno. jestli to dětem říkáte opravdu takto, tak bych doporučila jinou formulaci

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 21. srpna 2019 15:14

Karuna říkám jim, že nemůžou mít všechno (jako věci), asi u toho zůstanu, ale rozumím problému. Já jim totiž mimoto říkám, že můžou dělat (jako jednou práci) a dokázat cokoliv, jen teda pro to musí něco udělat :-) Takže v tomto smyslu myslím to bude dobrý

Offline whiskas
Avatar
19540 příspěvků moje polička 21. srpna 2019 18:47

Help, co je prosím tohle za houbu? Myslela jsem si, že by to mohla být bedla, ale nejsem si jista. Děkuji.