"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33698 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 10:49

dzizisketa to ani nebyla uvaha k tý písni, spíš tak obecně k tomu, jestli znali na valašsku fíky. A teda uplně mimo :-) ty importy jsou zajímavý hodně, to 9. století třeba.

Jinak já u tý písně znám jenom tu první větu (rodina a dědina, nebo co to tam je), fíky a to ostatní jsem nikdy neslyšela (červenající se smajlík)

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 11:08

Potrefenáhusa rodina / otčina... :-) ale nevylučuju, že někde dál v písni dojde i na dědinu :-)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33698 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 11:15

nolita jo rodina...

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 14:45
Reakce na Zarinya:

​Na me nefunguji.....si ze me vzdycky svagr v recku dela srandu,kdyz jim asi desaty,ze to nedopadne dobre,no nemam s nima problem.

​Ja skoncim asi podobne, moji travici soustavu hned tak neco nerozhybe  Ale aspon mam duvod je koupit, jako male mi hrozne chutnaly a pak jsem na ne nejak zapomnela, mela jsem radsi datle...

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:15

U nas se rikalo, ze je neco jako fik, ve smyslu, ze je to cely dobry...jako treba kluk jako fik, proste skoro dokonalost sama. Zdravi jsme byli jako rybicky. 

Ale v detstvi jsem milovala maxipsa Fika! 

A kdyz jsme u ty pisne, tak mne pri "My jsme Valasi" naskakuje ta verze popularni na nasi zakladni skole...

"My jsme Valasi, jedna rodina, se*em na skolu, jdeme do kina" 

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:28

999 myslím, že zrovna valaši mohli vidět čerstvé fíky ve své původní domovině...

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:36
Reakce na jinx:

Sweet Potato ano, o archaickem fakaci jsem se v ramci vlastni reserse taky dovedela 

continuity hm, to ale nezni uplne blbe... kolega si zase mysli, resp. z nejakeho zdroje vycetl, ze Valasi meli predky v Italii a to uz je k fikum blizko

​Celý život mám za to, že Valaši přišli z Rumunska. Jak jsem se teď dočetla, dokonce je některé zdroje spojují s Dáky (kmenem z Rumunska) s nímž se tedy Římané mydlili, to je tak největší spojení s Itálií, podle mě....

A jnak třeba v Bulharsku jsem viděla fík jako poměrně velký strom... 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33698 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:40

Setare já znám, ze je mi to fik = je mi to fuk

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:55

Potrefenáhusa U nas se rikavalo (podotykam, ze to nedava vubec zadny smysl) "hovno nebo fik, jen kdyz to krupne" 

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:56

MP Marge  Proste dokonaly hovno! 

Online Garfie
Avatar
23920 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 16:04

VeronikK Asi proto, ze v Rumunsku je Valasska nizina? Jinak je to jedna z teorii, ale pokud vim, uz dnes prekonana.

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 16:16
Reakce na Setare:

MP Marge  Proste dokonaly hovno! 

​Rekni mi, kam na tyhle kraviny lidi chodi!? 

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 17:34

Garfie tak to, že je překonaná, to jsem nevěděla... Co jsem tak teď zapátrala na netu, stále čtu, že skutečně jižní Rumunsko. Ono to stěhování národů po celé Evropě, v tom je pěkný guláš...

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 17:37

Garfie Ať překonané nebo ne, Valaši, co znám, jsou na to strašně hrdí.

Online Garfie
Avatar
23920 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 17:44

VeronikK Někde jsem na to narazila, prý to označení "Valaši" znamená spíš pastevci...moje rodina je z Valašska, takže mě to docela zajímá, ale zase nějak intenzivně jsem  po tom nepátrala. Sweet Potato Tak o tom zas pro změnu slyším poprvé 

Offline barbucha blogger
Avatar
30575 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 18:30

Tak když mohli už před víc než tisíci lety přijít věrozvěsti z Řecka... proč by s sebou nepřinesli i pár fíků? 

Ono to zní exoticky, ale nakonec v podstatě nejpozdějc jsme tady poznali brambory 

Offline Vilemina
Avatar
2264 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 19:34

MP Marge hele, u nás se říká, když je něco takový nijaky, že je to ani h***o, ani fík. Smysl to moc nemá

Online Pinot Noir
Avatar
24440 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 20:06

Teda, koukám, kolik existuje těch fíkových přirovnání! Nikdy jsem neslyšela ani jedno.

Offline RoSa
Avatar
8203 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 22:28

tak jak to teda bylo s těma Valachama?

"Vlaši" (Itálie) ?

Později asi naši předkové začali rozlišovat i jiné sousedy, takže třeba pro Italy vznikl pojem Vlachové (což zřejmě převzali od germánského označení pro Kelty). Zbyl nám po nich Vlašský dvůr v Kutné hoře, vlašský ořech, vlašský salát (což je ovšem zkomolenina z německého Fleischsalat) a také asi naší beskydští Valaši.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/jazyk-cesko-czechia-04p-/p_kultura.aspx?c=A160516_221732_p_kultura_wag

nebo "Olaši" (Rumunsko)? 

Na území bývalého Československa se dnes na základě strukturního modelu rozlišují nářeční skupiny severocentrální (dříve slovenská nebo česko-slovenská) a jihocentrální (dříve maďarská), jejímiž varietami hovoří hlavně dlouhodobě usedlí Romové, skupina olašská nebo vlašská (dříve rumunská) a skupina sintská (dříve německá).

http://www.romea.cz/cz/zpravy/viktor-elsik-tvare-romstiny

Offline Karja
Avatar
35823 příspěvků moje polička 19. ledna 2019 18:01

u nás, když se řekne, že kluk je fík, tak je to pěknej vykuk:-D