"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:27

nolita ja jsem prirovnani zdravy jako fik taky nikdy neslysela. 

Potrefenáhusa ano, odkaz na bibli me taky napadl. A s repou by se to na to jmeno moc nerymovalo, to je fakt 

Ja vim, ze ta pisen neni tak stara, dokonce si pamatuju, ze deda toho Matalika zminoval, ze ho snad i znal? ale uz se neni koho zeptat, zda nekdy meli na jidlo fiky. No ale jak pise Sweet Potato mohlo to byt tak, leda by to bylo uplne jinak 

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:31
Reakce na jinx:

Sweet Potato jsi si jista, ze jo? na valassku, v kraji brambor a zeli? jako mozne je vse, to by s jistotou vedela grossularia 

​O Valassku nevim zhola nic, jen to, co si pamatuju z "Gabry a Malinky", kde o fikach neni ani slovo. Ale jak jsem cetla tvuj dotaz, tak se mi v hlave vybavila "Babicka" od Bozeny Nemcove. Dokud si to neoverim, krk bych za to nedala, ale mam dojem, ze pani Nemcova zminuje podomniho obchodnika, ktery prichazel jednou za rok, babicka u nej kupovala koreni a on mival pro deti nejake sladkosti a prave i fiky. Tak pokud si to dobre pamatuju, tak tim by se mnohe vysvetlovalo, protoze kdyz se mohly fiky vyskytovat v prvni polovine 19. stoleti v Podkrkonosi, tak se urcite mohly dostat i na Valassko. 

No a dneska neusnu! 

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:36

jinx Hele, je to tam!!! Jsou tam fiky:

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:39

Ovsem proc se rika "zdravy jako fik" Bozena Nemcova bohuzel nevysvetluje 

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:43
Reakce na Sweet Potato:

jinx Ona to není nijak stará píseň, onen “strýc Matalík” žil v minulém století. A to už tu byly fíky jistě známé. Viz třeba tde:

https://valassky.denik.cz/zpravy_region/legendarni-stryc-matalik-by-oslavil-130-let.html 

​Tak jsem se zase jednou dovzdelala!  S hanbou priznavam, ze o panu Matalikovi jsem nemela tuseni. U nas se totiz vzdycky zpivalo "a nas kapelnik jsou pan Rampelnik"  To si urcite nekdo vymyslel, protoze se to lip rymuje s kapelnikem! 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:46

MP Marge no jo, to je dukaz, ze tu byly a jak pises, kdyz v podkrkonosi, tak zrejme i na valassku. Super, dekuji!

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:50

Jinak teda, kdyz uz tady s Chicem sedime, misto abychom sli spat, tak jsem zkusmo vygooglovala "proc se rika zdravy jako fik" a hned v prvnim odkaze jsem se dozvedela, ze "sladke fiky rozhybaji travici soustavu a pomohou proti zacpe". Tak je pujdeme zitra koupit  

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:52

MP Marge to i susene svestky kdyztak.

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:54

A jeste jedna webovka nejake ultra-prirodni mediciny tvrdi, ze fiky jsou zdrave a mely by se jist, protoze patri k ovoci, ktere pripomina nase organy 

Mne takovej fik nic nepripomina!? 

No, radsi uz pujdeme s Chicem spat! 

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:55
Reakce na jinx:

MP Marge to i susene svestky kdyztak.

​Na ty uz si moje travici soustava zvykla a dusledne je ignoruje. Jeste tak, kdyz si je smicham s jogurtem...

Online 999
Avatar
17562 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 06:50

jinx Ono je u těch fíků třeba rozlišit, jestli se jedná o fík čersvý, nebo sušený. Protože ten čerstvý viděla většina Valachů (i Čechů obecně) teprve před pár lety v Bille, sušené fíky jsou i u nás známé po staletí a bývaly součásti už středověkých hostin, stejně jako datle nebo třeba kapary. Používali se jako dochucovadlo třeba v kombinaci s masem a třeba šafránem. A pro obyčejné lidi byly fíky laskomina pro děti, tak jak to později zmiňuje Němcová. A tak to vlastně bylo do nedávna, protože před revolucí byly v obchodech jen o Vánocích :-). 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 07:00

999 a letos ani o vanocich! ja jsem je letos poprve nesehnala!  no a jinak... vypada to, ze muj dojem, ze fiky nebyly az tak bezne, je mylny ...jinak, ze kapary nebo treba chrest, o tom vim, o ficich jsem nikdy neslysela. 

Offline moora
Avatar
7523 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 08:24

A nejsou ti chlapci spíš než zdraví jako fik, sladký jako fik? 

Offline dzizisketa
Avatar
7443 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 08:31

LOL, ty fíky 

To je normálně moderní píseň, asi něco jako od Hašlera. S balkánským prapuvodem místních obyvatel to nemá nic společného. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 08:46

dzizisketa To tu melduju. Ale zase chápu, že život v Praze byl tenkrát hodně jiný než někde v Beskydech, takže to může vyvolávat pochybnosti.

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 08:55

moora Ono se tam zpívá, že jsou chlapci jako fík, bez bližšího určení, takže můžou být zdraví i sladcí zároveň.

Offline brrr
Avatar
10010 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 09:01

Fíky byly jednou z nejčastěji imporotvaných plodin ve středověku, doklady jsou nejen v Pze nebo Brně, ale ttřeba i v Mostě, Uherském Brodu, atd. (To že není doložený třeba ve vesnicích je spíš dané stavem výzkumu, nebývají tam nebo se nedaří zkoumat jímky, v kterých se rostlinné makrozbytky nejlíp dochovávají). Co se mi podařilo dohledat, nejstarší doklad je z 9. století z Phy.

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 09:03

moora sladci by se tam jiste taky nejaci nasli 

brrr diky! 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 09:06

Sweet Potato jj, vsak ja to nepopiram, ani to ze ta pisen nemusi byt az tak stara, jak jsem si puvodne myslela. 

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 09:59
Reakce na MP Marge:

Jinak teda, kdyz uz tady s Chicem sedime, misto abychom sli spat, tak jsem zkusmo vygooglovala "proc se rika zdravy jako fik" a hned v prvnim odkaze jsem se dozvedela, ze "sladke fiky rozhybaji travici soustavu a pomohou proti zacpe". Tak je pujdeme zitra koupit  

​Na me nefunguji.....si ze me vzdycky svagr v recku dela srandu,kdyz jim asi desaty,ze to nedopadne dobre,no nemam s nima problem.