"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:25

Co je to na sockách "10 years challenge" a kdo s tím přišel? Mám zaplevelenou zeď  

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:28

jinx Ona to není nijak stará píseň, onen “strýc Matalík” žil v minulém století. A to už tu byly fíky jistě známé. Viz třeba tde:

https://valassky.denik.cz/zpravy_region/legendarni-stryc-matalik-by-oslavil-130-let.html 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:30

Sweet Potato jsi si jista, ze jo? na valassku, v kraji brambor a zeli? jako mozne je vse, to by s jistotou vedela grossularia 

Offline Myrtila
Avatar
2969 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:32

viktorka_od splavu Mně se líbilo, jak je to celé světlé a vzdušné, ale na druhou stranu by mi vážně vadilo bydlet v nudli, kde nemůžu ani rozpažit :-D A mě zase skoro rozplakalo to místečko na cvičení jógy, protože doma taky musím u cvičení provádět různé otočky bokem a zády, abych se vešla s rukama a nohama, ale oproti tomuhle to tu mám úplně luxusní :-)

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:36

KapkaMM Mas dat fotky z profilovky, jednu cos mela na FB pred deseti lety a jednu ze soucasnosti??

Asi aby se videlo, jak vubec nestarnes? 

Ja mam FB jenom kvuli skole deti, takze ja ho pred deseti lety nemela a ted mam jako profilovku fotku galaxie, ja to mam jednoduchy! 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:42

jinx Jista si nejsem. Teda jsem si jista, že je tam vedle brambor nepěstovali. Ale myslím, že přirovnání “jako fík” (zdravý jako fík...) bylo a je asi obecně rozšířené. A tipuju, že souviselo spíš s ovocem, než stejně nazvaným hanlivým gestem, ekvivalentem dnešního fakáče, používaným prý už ve starém Římě. Ale kdo ví.

Offline continuity
Avatar
33641 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:44

jinx ja nevim jak na Valassku, ale tou dobou remeselnici z Liptova dost cestovali za praci. tzv. muracky, typicky do Pesti, ale celkem nic jim nebranilo putovat po cele monarchii a v Chorvatsku ty figovniky bezne rostou.

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:47

Setare Mam FB z obdobných důvodů, fotky s ksichtem tam nemám vůbec. Akorát teď mám plnou zeď deset let starých fotek kamarádů a ještě k tomu spoustu vtipů z různých normálních stránek na obdobné téma. Dost otrava

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:48

Sweet Potato ano, o archaickem fakaci jsem se v ramci vlastni reserse taky dovedela 

continuity hm, to ale nezni uplne blbe... kolega si zase mysli, resp. z nejakeho zdroje vycetl, ze Valasi meli predky v Italii a to uz je k fikum blizko

Offline Garfie
Avatar
23922 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:51

Myrtila Myrtila To je šílený, malinký. Ale tak pro jednoho člověka....to se dá asi přežít všechno :-)

Akorát mě teda pobavilo, jak vysvětluje to typické japonské vyzouvání a dělá to přesně tak, jak by to Japonec nikdy neudělal (šlápne ponožkou do "špinavé" části.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 20:54

jinx Fakt to není lidovka odněkud ze středověku. Vznikla někdy v době, kdy se sem fíky běžně dovážely.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 21:03

Sweet Potato na valašsku bych spíš viděla přirovnání zdravý jako řípa :-) jinak s dovozem máš určitě pravdu, byť pořád mám jisté pochybnosti, že se to dostalo i na valašské paseky jako taková vlastně běžná věc do každé vesnice ... :-)

 nicméně taky jsme nic moc jiného než dovoz se segrou vlastně nevymyslely... 

edit: a vlastně ještě přiznávám, že zdravý jako fík jsem v životě neslyšela ...

Offline coralline
Avatar
2155 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 21:21

KapkaMM Asi mám příčetný přátele. Já tam mám jenom tohle a až teď jsem pochopila proč.

Offline continuity
Avatar
33641 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 21:28

coralline ale ne, Connor MacLeod z klanu MacLeodu taky presel vyvojem. i kdyz jednicka je opravdu nejlepsi 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 21:45

nolita On nemusel být v každé vesnici, stačilo, že to znal autor písně. Ale taky to mohlo být úplně jinak.

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 22:02

coralline To já taky, ale je to všude. I když tenhle mě taky dostal

Online Potrefenáhusa
Avatar
33705 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 22:20

jinx podle mě byl taky jednak fík známej od Adama a Evy, určitě se minimálně ty fíkový listy používaly i v umění, a řekla bych, že fík bylo do písně potřeba našroubovat kvůli Matalíkovi. 

A já viděla růst a plodit fík na jihovýchodní moravě, takže třeba to až zas taková exotika nebyla. No a navrch valaši jsou fakt potomci balkánský kolonizace. 

Online Potrefenáhusa
Avatar
33705 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 22:21

KapkaMM tohle vtipný je, ale nikdy jsem nechápala, proč jsou z týhle nokie všichni tak odvařený, já ji měla a z těch telefonů mi přišla spíš blbější 

Offline coralline
Avatar
2155 příspěvků moje polička 17. ledna 2019 22:42

KapkaMM Ten je výbornej a je to pravda!

Potrefenáhusa Nejlepší byla samozřejmě 5110, páč tu jsem měla já

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 05:25
Reakce na jinx:

Odhledneme od okolnosti, za kterych me to napadlo

​No, a to by me prave nejvic zajimalo