Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline continuity
Avatar
33673 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:06

Drztkovku fakt nemusim. Mam asi tri jidla, co nikdy a drztkovka je tam. Tu z hlivy miluji :D

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:06
Reakce na Dadoo:

Plus další zeleninu, jestli strouhanou nebo krájenou nadrobno je jedno. přidat tak, aby se nerozvařila

​Nahrubo je nejlepší.  Strouhaná zelenina mě děsí, to mi připomíná školní jídelnu. Zeleninu na drobné kostičky znám z domova a z receptů... a přišla mi fajn. Můj muž přinesl ze své rodiny zeleninu krájenou nahrubo. A to je ideál. Nechat vyniknout plné chuti celeru, mrkve, petržele atd... Ve všech polévkách, speciálně v kaldounu... 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:08

Ounz u nás bývala spíš bílá a v ní kousky.. než maminka dostala nápad nebo jí někdo poradil, že to pozřu když tam ta játra nastrouhá a neebo když mi je rozpatlá do brambor  no ale dávala jsem tu už myslím recept kterej mi fakt chutná (=dá se uvařit chutně téměř cokoliv) https://www.recepty.cz/recept/veprova-jatra-na-smetane-2798

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:09

viktorka_od splavu aha, bílou játrovou teda neznam. To zavání tím případem ‘neumí to uvařit’ 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:14

Ounz tak jsou to správně "játra na smetaně" ne? já spíš nerada tu chuť jater, ale v některých případech se přes to přenesu.. třeba grilovaný/restovaný zvládám, když je to hodně kořeněný a tak.. ale kdysi se dělávala i v trojobalu a to je vražda teda

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:15

viktorka_od splavu dělam si srandu :) 

játra na smetaně vůbec neznám, u nás v kraji se to asi nevařilo..?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:18

viktorka_od splavu o spoustě věcí jsem tu slyšela prvně, takže teď o játrech na smetaně

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:19

Ounz já vyrostla ještě v té době kdy játra byla děsně zdravá potravina pro děti naprosto nezbytná a maminka je vařila pravidelně že se to musí.. neže by jí to chutnalo, myslím že od té doby už je nevařila nikdy

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:23

viktorka_od splavu tak já sem asi krapet mladší, ale játra se vařila též hojně (hlavně ve školní jídelně), ale na tý smetaně, to slyšim prvně až teď..prostě krajový rozdíly bych myslela..u nás se na smetaje jely ty plíčka..

Offline Mrakoplas
Avatar
8806 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:24

Mate stastie,  ze som pred hodinou dovarila polievku! Idem si nalozit plny tanier. 

Inak tie zasmazene polievky,  ja to vobec nepoznam,  nedavam zasmazku do ziadnej   ale je pravda,  ze ich robim dost huste,  po zahusteni uz by to bola asi kasa. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:29

Mrakoplas ta zásmažka (u nás teda, nevím jak jiný zvyky) je spíš kvůli chuti, polívka je hustá těma ostatníma surovinama, je jí tam troška. vnímám velký rozdíl v chuti, byť je ta zásmažka třeba ze dvou tří čajových lžiček mouky víc ne.

Offline Mrakoplas
Avatar
8806 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:33

viktorka_od splavu aha,  to by ma nenapadlo,  ze ta muka moze spravit inu  (lepsiu)  chut. Ja zahustene polievky nemam rada -  zle skusenosti z jedalne, kde to bola sama muka a mne to robi dost zle na travenie.  Ale teda mozno tomu dam este niekedy sancu aj ked mi to vlastne nechyba. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 21:44

Mrakoplas tak když ti to nechybí není důvod. ale pokud bys chtěla někdy zkusit, tak třeba klasická zeleninová polívka na závěr přidat zásmažku ze dvou lžiček mouky a kousku másla, do růžova osmažit, přidat do polívky a 10 minut ještě vařit.

nebo už úplně na začátku když osmahneš zeleninu hned lehce zaprášit lžičkou dvěma mouky, jak zrůžoví zalít vodou/vývarem a pokračovat jak jsi zvyklá

takové ty "glče" co v tom stojí lžíce vinou hromady nedovařené mouky to by mělo být trestný dávat lidem na talíř:-/

Offline andulka01
Avatar
10695 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:27

Polívky miluju v jakémkoli stavu i množství. Považuju je za samostatný jídlo, dělám hodně hustý. A ještě že máma právě dělá bohatýrský ukrajinský boršč - ze slepice, hovězího, vepřového a klobásky. To je taky naprosto samostatný jídlo. A když se odleží do druhého dne... mňam.

Držťkovou mám ráda, ale poté, co jsem ochutnala od kamaráda "bílou", už mi ty gulášový držkovky moc nejedou. Ale sama ji nedělám, ráda si dávám v hospodě po plavání nebo kole.

Kaldoun je pro mě objev posledního roku, ještě jsem jej nedělala, ale chystám se. Takže díky za tip na zásmažku. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:30

andulka01 když tě tady vidim, mám zasazenou od včera kdouličku (doufám, že nezmrzne, ráno na ni poctivě nasněžilo)

Offline andulka01
Avatar
10695 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:33

Potrefenáhusa JJ, viděla jsem v nákupech  gratujuji. Jakou odrůdu jsi vybrala?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:36

andulka01 Kansenko. Pán v zahradnictví říkal, že mu to přijde skoro jedno :-))

(Kdyžtak ve Spomyšli, kdybyste někdo chtěl :-))

Offline andulka01
Avatar
10695 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:39

Potrefenáhusa Jasně, tu hruškovou, já mám jablíčkovou (jiná v té době nebyla k sehnání). Tak jsem hrozněmoc zvědavá jak ti půjde a kdy začne plodit. Držim palce.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:50

andulka01 to říkal ten pán, že dřív byly spíš ty jablíčkový, ale že teď mají jen ty hruškový....

ještě jsem viděla v jednm zahradnictví jabloň s kouzelným názvem cornwallské hřebíčkové, ale zahrada už víc nesnese...

Offline andulka01
Avatar
10695 příspěvků moje polička 19. listopadu 2018 11:56

Potrefenáhusa No teda... hřebíčkové  tak přikoupit zahradu  neee, zahrada je řehole a opravdu rozlehlá je pro mě teda fakt peklo. Vlastně mám štěstí, že teď už si prostě pro kdoule jen jezdím a nemusím se starat o celou tu šílenou latifundii.