Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline coralline
Avatar
2156 příspěvků moje polička 13. listopadu 2018 20:52

RoSa Dík za referenci, tak ho někdy zkusím. Mně se jednou obrátil koláč vzůru nohama pudink skončil dole a těsto nahoře.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 13. listopadu 2018 22:30

RoSa A ten vypadá velice dobře.

Offline continuity
Avatar
33685 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 17:03

Delam kaldoun, poprve a jedla jsem to jednou, kdysi davno. Knedlicky zavaret primo do polevky anebo zvlast? A zelenina nastrohana nebo krajena? Nerozvari se ta strouhaba? Krome korenove i kvetak nebo hrasek? A da se i bez smetany? Nebo jakou smetanu, nezdrcne se?

A proc vsichni smazi tu zeleninu na masle, kdyz se k tomu delala ta kachna? Same otazky.... :D

Offline Meejja
Avatar
14 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 19:52

Knedlíčky se zavářejí zvlášť, aby se nezakalila polévka. Zelenina na másle má lepší chuť. Nastrouhaná se dá těsně před servírovánín, na kostičky dřív. Klidně přidejte jakoukoli zeleninu, pokud ji máte rádi. Proti zdrcnutí dejte smetanu pokojové teploty do vroucí polévky, můžete ji pro jistotu i nejdříve trochu ohřát. A je jedno, jakou. Bez smetany lze, ale není to pak kaldoun, ale vývar.  

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 19:56

Meejja já myslela, že kaldoun není vývar, protože je zasmažený (s jíškou/zásmažkou), a ne kvůli smetaně, ta tam být nutně nemusí

Offline Meejja
Avatar
14 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 19:59

viktorka_od splavu Může být . Já zase do kaldounu nedávám zásmažku, jen tu smetanu...

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 19:59

continuity jen k zelenině na másle-u nás se takhle dělá vždy. pokud dávám do polívky nastrouhanou kořenovou zeleninu, tak vždycky osmaženou, jedna ze základních kuchařských pouček od maminky 

i do vývaru se tak správně dává (vyvařenou vyhodit). neže bych to vždycky dodržela.. ale u receptů kde se hází do polívky holá zelenina nebo nejdejbože cibule kroutím hlavou:P 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:02

Meejja já mám zasmažené polívky hrozně ráda, ale skoro vůbec je nevařím, protože bych pak už nepotřebovala nic jinýho a vařit dvě hlavní jídla mi připadá divný (a jsem líná:-) občas pro návštěvu.. ale zas některé nepovažují za slavnostní polívku nic než klasický vývar:-(

Online domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:03
Reakce na continuity:

Delam kaldoun, poprve a jedla jsem to jednou, kdysi davno. Knedlicky zavaret primo do polevky anebo zvlast? A zelenina nastrohana nebo krajena? Nerozvari se ta strouhaba? Krome korenove i kvetak nebo hrasek? A da se i bez smetany? Nebo jakou smetanu, nezdrcne se?

A proc vsichni smazi tu zeleninu na masle, kdyz se k tomu delala ta kachna? Same otazky.... :D

​Kaldoun... 

Knedlíčky zavářet přímo do polévky.

Zelenina krájená. U nás to jsou větší kusy, žádné kostičky.

Druhy zeleniny podle chuti... já tam miluju, kromě kořenové zeleniny, třeba kapustičky. Hrášek nedáváme.

Kalodoun jedině bez smetany. To není smetanová polévka. Je to silný vývar zahuštěný jíškou se spoustou zeleniny a s knedlíčky.

(ale určitě vypadá v každé rodině trochu jinak)

Online domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:08

já mám zasmažené polívky hrozně ráda, ale skoro vůbec je nevařím, protože bych pak už nepotřebovala nic jinýho a vařit dvě hlavní jídla mi připadá divný (a jsem líná:-) občas pro návštěvu.. ale zas některé nepovažují za slavnostní polívku nic než klasický vývar:-(

​Kaldoun doma většinou vaříme k pozdnímu nedělnímu obědu. A k tomu už nic. To by se nedalo. Je to komplexní, dokonalý oběd.  

Offline Meejja
Avatar
14 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:08

viktorka_od splavu U nás v rodině je to zas obráceně... jíšku přidávám jen decentně do cibulačky, zelňačky a krémových polévek (které si nakonec stejně sním sama, bo to přece není pořádná polévka, ehm ...). 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:10
Reakce na domenica:

​Kaldoun doma většinou vaříme k pozdnímu nedělnímu obědu. A k tomu už nic. To by se nedalo. Je to komplexní, dokonalý oběd.  

Offline continuity
Avatar
33685 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:21

viktorka_od splavu no jo, ale ja tu zeleninu restovala na tom sadle, co jsem sebrala z te polevky, to by neslo jist, kdybych to tam nechala a to tam byly s kuzi jenom kridla. Prave mi to prislo divny, ze se to dela na masle, kdyz je k dispozici mnohem aromatictejsi tuk.

Diky vsem, uz je to hotovo, je vyborny. A,muz ma zitra obed. Mozna i pozitri, kdyz koukam do toho hrnce. :) je to fakt syty jako blazen.

Offline continuity
Avatar
33685 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:23

Meejja mne prave prijde divny delat si starost s tim, jestli je polevka cira, kdyz do ni stejne prijde zasmazka. Zkalena byla tedy hodne i pred knedlickama, ale moc jsem to neresila. :-)

Online domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:25
Reakce na continuity:

Diky vsem, uz je to hotovo, je vyborny. A,muz ma zitra obed. Mozna i pozitri, kdyz koukam do toho hrnce. :) je to fakt syty jako blazen.

​Když vydrží do druhého dne, je ještě fantastičtější... 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:30

Kaldoun sem měla jednou a strašně mi nechutnal, já kdyź někde dostanu něco k jídlu, tak se fakt snažim to jíst (sníst), ale tohle fakt nešlo. Možná blbě uvařený? Každopádně vůbec nemám motivaci zkoušet ho znovu ochutnat :)

jinak teda polivky mam moc ráda a doma vaříme i zasmažený jako polívku před jídlem, když je zelňačka, dám si jen ji, velkej talíř s chlebem. viktorka_od splavu asi nerozumím, jak to myslíš, vařit dvě jídla? 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:35

No a zejtra zřejmě vyrazim pro brambory a bude zelňačka anebo jiná..? 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:37

Ounz no že když už vařím tu sytou polívku (typu zelňačka,jak píšeš, ale i klasická zeleninová - hustá, zasmažená, fazolová apod., který mám fakt ráda), tak další chod by byl zas druhý hlavní jídlo pro mě, jenže zbytek domácnosti jakoukouliv polívku za hlavní jídlo nepovažuje. tak polívky vařím fakt výjimečně, protože se mi nechce vařit dvě jídla (=polívka+druhý), ostatní se spokojí s tím druhým tak já taky

Online viktorka_od splavu
Avatar
46065 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:44

continuity jo taak, no jasně, vývary dělám obvykle tak že den předem a ze zchladlýho seberu skoro všechen ten tuk, akorát já ho teda většinou vyhodím. teď posledně jsem teda měla fakt výborný masitý hovězí žebra, že z nich ještě bylo druhej den rizoto a to jsem teda taky použila ten sebraný lůj. jinak myslím že to máslo je prostě v tradičních receptech považovaný za něco "lepšího" než jakýkoliv sádlo.. ale tjo dostala jsem chuť na kaldoun:D

Ounz jsem postupem času zjistila, že 99 % jídel je výborných když se dobře uvaří. a taky že 80 % lidí buď neumí vařit, nebo má holt jiný chutě než já:P dala bych mu ještě šanci:-)

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 18. listopadu 2018 20:44

viktorka_od splavu no ale teda nevaříš žádnou polívku, protože se ti nechce, nemá to nic společnýho s hustotou. Nějak to to tam hapruje.