Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:04

Biely kvet Mně teď v práci snížili mzdu a ještě nedošla ani OČR za březen (což mě pěkně sejří), takže i levnejší bude až hudba budoucnosti. Zatím se nebudu ani pídit, aby mi to nebylo líto :)

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:04

andulka01 Tady tato. Proč? Normálně mívají dobré recepty, že?

Offline andulka01
Avatar
10760 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:11

nonemy rok vydání 2015, to není tak dávno. Právě že Apetit mi přijde dost realistický a že v receptech nelže... jasně, fotky jsou dycky stylizovaný, ale zas tolik, to je překvapivé.
Hele ale neházej flintu do žita! Vaření se učí rychle (i když tě nebaví), časem už budeš mít spoustu věcí zautomatizovaných.

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:12
Reakce na nonemy:

Proto radši peču, tam je vše jasně dané, kolik čeho, jak dlouho, na kolik stupňů.

​Hele, ne vždy. Dostala se mi do rukou kuchařka, kde recept na nějakou buchtu končil instrukcí "pečeme v troubě". Nebylo tam na kolik stupňů, ani jak dlouho, hlavně že napsali v troubě, aby to někdo necpal do pračky

Offline continuity
Avatar
33800 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:12

andulka01 moje máma měla kamarádku a ta pekla jak bohyně. Byla to chemická laborantka a váhy vytahovala jenom pokud šlo o gramova množství, v kuchyni všechno pekla od oka. Moje babička pekla všechno možné, včetně dortu a funkční váhu snad ani nevlastnila. Zas takový punk nejsem, poprvé se držím receptu abych si nakoukla to těsto. hodně pecu podle hrnkovych receptu, to taky 2x presne neni. Zjistíš dost rychle, kde jsou ta množství kritická a kde je to od oka úplně postačující. 

Třeba můj muž si váží i suroviny na palačinky, to mě třeba nikdy nenapadlo.

Offline continuity
Avatar
33800 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:15

coralline no kdyz každá trouba je jiná. Já docela často dělám cuketovou bábovku od Dadoo a pamatuji si, že psala, že to trvá v plynové troubě hodinu. No tak já max 40 minut a někdy je to i dřív. Buchty zásadně hlídám a zkousim špejli. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:20

continuity každá trouba je jiná, ale jsem ráda když je u buchty aspoň orientačně - péct pomalu na nízký stupeň, nebo vrazte do rozpálené trouby na maximální teplotu apod., právě tím že moc nepeču tak tohle sama nepoznám. 

Offline andulka01
Avatar
10760 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:21

continuity Prostě talent! Jako dost toho od oka dělám, takový ty litý těsta, palačinky jasně, ovocný koláče. Ale občas mě chytne chuť udělat něco sofistikovanějšího, třeba madlénky, větrníky nebo tak. A tam teda o tu přesnost jde. Jo a odpalovaný těsto se mi ještě nikdy nepovedlo hezký  

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:22

continuity To je jasný, ale musí se člověk od něčeho odpíchnout. Ať klidně napíšou pečeme 30-40 minut a já si to po těch 30 pohlídám. Ale když vůbec nevím, kde začít? Zas tolik zkušeností nemám.

No a plynová trouba to vůbec nevím, proč existuje, péct se v tom nedá Já jsem používala radši remosku.

Offline Aranel
Avatar
4533 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:55

nonemy Prostě losos na paprice se smetanou, taky si myslím, že to jinak dopadnout nemohlo, ale trápěj tam rybu jako slepici.

Dneska květák jako mozeček. Květák koupenej za šedesát, ale něco z těch listů (bylo jich pomalu 1:1 s květákem) jsem podusila na másle jako špenát a bylo to se špagetama dobrý!

(Ono co není podušený na másle dobrý)

Zítra bude doufám pstruh z trhu.

Offline Aranel
Avatar
4533 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 14:58

nonemy andulka01 Občas přijde do kuchyně pomoct sambo a já zjišťuju, kolik těchhle rozčilujících babičkovskejch formulací už se mi vkradlo do řeči. "No nakrájej to na takový, jakoby, takový ty, jak se do toho dávaj", "musíš to trochu opíct, tak akorát", "jenom to tak trošku podlejt", "nějak osolit/osladit, aby ti to chutnalo, no"

Offline andulka01
Avatar
10760 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 15:06

Aranel Tyjo květák, ten chci už pár týdnů pečenej a vždycky zapomenu. Včera jsem na vaření naprosto rezignovala, dojedla zbytky z ledničky s chlebem a červeným vínem. Ale předtím bylo třeba kančí na červeném víně a smetaně s kapustou rychle udělanou na másle, pstruzi z trhu (čerstvější to být nemohlo), poke bowl s lososem. A dneska na to ale peču taky - po cestě domů mám takový sympatický stánek s grilovanými kuřaty

Aranel My si do vaření radši vůbec nemluvíme :-) to by taky nemuselo dopadnout dobře ale chutná nám od toho druhýho skoro vždycky.

Offline barbucha blogger
Avatar
30681 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 15:08

nonemy 

Teda už když jsem ten recept četla... tak mi to neznělo dvakrát chutně

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 15:24

Já si dneska chtěla udělat maglubu. Snesla jsem suroviny a najednou koukám, vařím kari. 

A to kari má nakonec barvu jako guláš.

Jako je to moc dobrý, to jo. Ale.. Já vlastně nevím, jestli jsem tak sikovna. Nebo naopak

Ráno jsem u nás v coopu koupila cerstve droždí. Měli 3 různá druhý od tří značek. Vzala jsem od každé jednu a jsem zvědavá.. 

Offline andulka01
Avatar
10760 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 16:04

Dadoo To ale vypadá dost zajímavě, dáš sem prosím recept? Teda na tu maqlubu? 

Offline Aranel
Avatar
4533 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 16:38

Dadoo To je hned

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 17:47

Peču dneska jako alternativu k narozeninovýmu dortu narozeninovej domácí chleba, sice jen z droždí, ale zato bezlepkovej, mám celý odpoledne úplně staženej žaludek z toho, aby vyšel aspoň trochu prezentovatelnej a byl hlavně k jídlu, nevim nevim, jestli jsem radši neměla objednat ten dort! :D 

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 17:54

continuity já taky od oka nic nedělám, takže i na palačinky vše vážím a odměřuji. Totéž třeba zálivka na salát. Já vždycky nesnášela takové to: no, to tam dáš podle oka, pak to ochutnáš a dochutíš. No, toho nejsem schopná.

Teď už ráda vařím a peču, ale je to z důvodu, že mám najité recepty, které fungují, takže jen plním instrukce, je to velmi relaxační

nonemy ten recept z Apetitu nemohl dobře dopadnout. 25 minut trápit lososa, to nevím, co je napadlo. A normálně přitom Apetit dobrý.

Offline continuity
Avatar
33800 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 18:19

andulka01 tak ta paní takto pekla fantastické kremese, ale replikovat to neslo. ona ani každá mouka není stejná, nemluvím už o bramborach.

Babička mouku na piškot odměřovala myslim hrnkama. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 29. dubna 2020 19:31

andulka01 recept je tady https://www.facebook.com/groups/216918122860477/permalink/230582548160701/

Je to skupina na FB, kterou založila moje známá, herdekbaba, co má sjezdeny celý svět a a úžasně vaří, zejména exotiku. A taky skvělé jídlo fotí. 

Kdyby ti to nešlo vidět, dám to sem jinak.