Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 11:54

Jennyfor Tak pak dejte vedet, co vam bude chodit na konci leta, pred volbama Mozna paranoia, ale mozna taky realita, kterou tady uz par let zijeme. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 12:02

RoSa Na tom je nejsmutnější, že je to jedna z nejznámějších fičur, jak si upravit vstup na webu, abych tam propasíroval něco, co mi nechtějí dovolit. Zná to každý trochu zainteresovaný it začátečník. Volba Zkontrolovat prvek v Chromu a přepsání promenné je hrozně jednoduchý.

Pro aplikaci, kde si budu rezervovat tenisový kurt na určitou hodinu to asi nevadí, źe to ale bez úpravy použili pro tyhle účely, to je fakt amatérismus.

edit: až budu mít chvilku, tak se kouknu, jestli už to aspoň opravili...

Offline Monulinecenka
Avatar
376 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 12:22

Distribuce vakcin socialni sluzby MS kraj - oficialni strategie byla, ze spadame do druhe faze, zjistoval se zajem, ockovani zacne na zacatku unora. Realita - v patek odpoledne prijde info, ze v pondeli nebo v utery prijdou vakciny, rychle sehnat souhlasy s ockovanim pro klienty i zamestanance a doporuceni, aby lidi zavolali praktickemu lekari a poptali se, zda vubec muzou ockovani dostat. Svemu lekari se nikdo v patek odpoledne nedovolal, ti, co nebyli v praci dostali souhlasy do mailu, snad si to o vikendu prectou. A snad teda i ty vakciny dorazi.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 12:31

A ještě je tam jedna taková "programátorská" lahůdka.

(Edit: ani nevím, jestli už je taky na to někdo upozornil)

Když se projde tou první půlkou, registrací, tedy vyplnění všech osobních údajů, tak to pošle PIN2 a vyzve k dalšímu kroku, rezervaci termínu.

Po odmáčknutí té rezervace se to přesměruje pomocí adresy URL na to Reservatic. A aby to měl uživatel co nejjednodušší, v té URL adrese se metodou GET posílá rovnou i rodné číslo a ten PIN2. Takže adresa viditelná v záhlaví prohlížeče je pak třeba:

https://reservatic.com/ockovani?cpoj=280306090&pin2=34567

a ono to pak předvyplní ta okénka ke vstupu do Rezervačního systému.

Jenže když se to předává takhle otevřeně, bez krytí, tak se k těm adresám na netu dostane kdokoliv, může být i robot, co je bude odchytávat.

A zadáním pak těch dvou údajů do Rezervačního formuláře v tý pochybný aplikaci se automaticky znovu vyplní celý formulář se všemi osobními údaji uživatele.

Což je pro normálního uživatele výhoda, ale pro třetí stranu, která to v internetovém prostoru odchytne a zneužije, je to přímo na talíři předložené menu. Stačí pak vyplnit kdykoliv ty dva údaje na vstupu do registrace a mám všechno, co o tom člověku potřebuji vědět včetně bydliště.

A adresy, ve kterých jsou takhle natvrdo uložená vlastně hesla, zůstávají v logu webových serverů, proxi serverů, v historii prohlížeče...

Takhle by to žádnej příčetnej programátor nikdy nenapsal. Tohle se mezi aplikacemi předává jinak, skrytě.

No už se mi zase navaluje....

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 13:55

A že tu s tín furt votravuju, ale začetla jsem se do diskusí pod těmi články, jaký je ta rezervační aplikace shit a teda nevím, jestli mi něco neuniklo.

Většina tam sice popisuje to včerejší martyýrium, a nadává na vládu, ale pak je tam spousta borců, co píše něco ve smyslu: Cha, jste žabaři, já babičku zaregistroval za 5 minut a teď už jen počkáme, až jí přidělí termín a pozvou jí na očkování.

Já tedy mám pocit, že si to bude muset každý hlídat sám a kontrolovat, jestli někde není volný termín. Nějaký takový pořadník, co se kdesi řešil, že podle bodů budou přednostně dostávat termíny víc ohrožení, to asi padlo, ne?

A jestli podle data registrace stojí člověk jakoby ve frontě a když se v preferovaném zařízení objeví vakcína, bude vyzván, to jsem taky nezaznamenala.

Takže zdolání Registrace není žádný vítězství a krok druhý, Rezervace, se může táhnout třeba měsíce, když to půjde tempem 10 000 týdně.

A to to ještě ten senior nebo potomek musí furt aktivně sledovat.

Tohle se jim vážně nepovedlo. A těším se na další kolo, 65+, tam bude ještě větší převis...

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:15

Jennyfor Je to tak. Vcera se na to ptali Blatneho a ten priznal, ze system nikoho nevyzve, jak bylo puvodne slibovano, ale kazdy musi opakovane sledovat, jestli nejaky novy termin neni k dispozici.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:28

mirajo fakt super, zábava na dlouhé zimní večery (teda spíš )

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:36
Reakce na RoSa:

Kterak se 24letý student k registraci mezi 80letými dostal

​Jako já jsem v IT začátečník - věnuju se tomu rok (lépe řečeno dodělávám oční kurz) - ale tohle víme i my, že validace na klientovi nestačí, že se dá přepsat a že je třeba validovat i na serveru

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:39
Reakce na mirajo:

Jennyfor Je to tak. Vcera se na to ptali Blatneho a ten priznal, ze system nikoho nevyzve, jak bylo puvodne slibovano, ale kazdy musi opakovane sledovat, jestli nejaky novy termin neni k dispozici.

​lololol, to už je fakt neuvěřitelný. taková hra pro starší ročníky chyť si svůj temín.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:45

Tak moji rodice jdou dneska na test na covid, protoze tat ma porad stridave nad 38 a mamka mela ve ctvrtek taky zimnici a horecku 8coz je pro ni atypicke). 

ja uz se fakt pujdu nekam utopit, fakt......

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:47

je úplně neuvěřitelný, že každý blbý eshop vás upozorní, že vám naskladnili kýženou hadru, ale systém očkování, na který se rok čeká, nikoli.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:51

Ladislav Zibura

2mtS8hSpoon msormecd Tak mi právě otec popisoval, jak registroval babičku na očkování. Kromě toho, že to trvalo dvě hodiny, na něj systém často mluvil anglicky.Myslím, že je načase být k sobě upřímní.Vakcín je málo a nějak je rozdělit musíme. Nebylo by důstojnějším řešením o ně seniory normálně nechat bojovat v řecko-římským zápase?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 14:57

barbucha  jako neni to sranda, ale..

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:06

No a já vím, že si zahrávám s ohněm, ale zaregistrovala jsem na stejné rodné číslo, stejné jméno a příjmení, stejný mobil (můj) i e-mail (můj), pojišťovnu, adresu, no prostě všechno naprosto stejný, tátu úplně v pohodě podruhý.

Pěkně mne to pochválilo za registraci, přišel další PIN2 a můžu si vybrat klidně další termín očkování.

To už je naprosto neuvěřitelný!

Tak snad si zjistím, jestli tahle osoba už v registru není? Vždyť by se pak taky klidně někdo mohl splíst, registrovat se na RČ někoho jinýho.

To jsou tak primární kontroly v systémech, aby nemohlo docházet k duplicitě, že to už mi fakt hlava nebere. 

Jako jasně, proč by se někdo registroval dvakrát, ale systém musí být na takový možnosti připravený a hlídat to.

Mohli třeba udělat, že když se tam cpu znovu, že mi to dají vědět, vyplní ten formulář, co jsem vyplnila předtím a nechá mne to třeba opravit chybu v adrese, jestli jsem to na první pokus nedala.

Ale to se právě nedá, k tomu vyplněnému registračnímu formuláři už se člověk nikde nedostane a překlepy neopraví. No tak si takhle může vytvořit registrací kolik chce....

Marjá panno

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:18

viktorka_od splavu Tak mohlo by se to konat v O2 arene. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:21

Jennyfor Potížistko. Komu tím prospěješ?

Zrovna řiká bureš v televizi, že to funguje skvěle, za 30 let tu nic tak úžasného nebylo, Dzurillu navrhne panu prezitentovi na státní vyznamenání.

Tak nevymejšlej.

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:23

 Celý karlovarský kraj zjebal takovým způsoben, že očekávám jeho brzké vyhlášení autonomie. 

Offline Makara
Avatar
2273 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:26

Sweet Potato slov nemám . Čtu Jennyfor analýzu a nevěřím svým očím. 

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:32

Sweet Potato Zjebano ve vsech smerech...

OČKOVÁNÍ V KARLOVARSKÉM KRAJI ZATÍM NEBUDE. V Karlovarském kraji zatím očkování seniorů nad 80 let není reálné. Kvůli nedostatku vakcín nejsou ještě naočkováni ani všichni zájemci z řad zdravotníků, záchranářů a klientů a zaměstnanců sociálních zařízení.

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 16. ledna 2021 15:37

mirajo No právě. Ti hambáři to řikaj novinářům, představ si!