Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Candance
Avatar
5350 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:31

Jiná Realita jj, tak si to tak predstavuju. Proto asi svagr odjel s rodinou na vikend na chalupu s pribuznyma s druhe strany - celkem asi 15 lidi a polovic z dost nakazeneho mesta. Ja to okomentovala a byla za kravu. Bohuzel pracuje s muzem v kancelari, a ten tam rousku porad urcite nema, jinak bych to neresila

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:32

Jiná Realita myslim, ze to bude pro mnoho z nich likvidacni :( 

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:37

MP Meri neni to tak, ze ted jsou nemocni/onemocni ti, kteri se nakazili jeste pred zavedenim rouskek? Je tam dlouha inkubacka, urcite se toho mohlo v tech prvnich tydnech po jarnich prazdninach dost roznest. Hodne lidi se na karantenu vykaslalo. 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:39

Lamicka odkdy se ty roušky vlastně nosí? mně už přijde jeden den jak druhý, takže vůbec netuším. inkubační doba prý může být až tři týdny.

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:42

Jiná Realita 16.3. to oznamila Praha, celorepublikove az na konci tydne, takze to neni tak dlouho... mne dny uz taky hodne splyvaji.

Offline Magráta
Avatar
7771 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:46

Mě třeba potěšilo Rakousko (nebo jak to říct), prý už třetí den počty nakažených klesají 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:48

Já nevím, mě právě zajímá, jestli se ty roušky fakt osvědčí. Jakože teď asi ještě dojíždí ty případy z předtím, ale za pár dnů už to musí být z doby rouškové pomalu ... jakože pak mě zajímá fakt ta technika přenosu, jestli třeba budou hlavně nemocní prodavači, řidiči, nebo tak obecně lidi, co přicházejí do kontaktu s hodně lidma, nebo jestli prostě fakt může onemocnět někdo, kdo si doma zapomene vydesinfikovat nákup a otřít kliku. 

Offline continuity
Avatar
33707 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:50

MP Meri v Číně dělali studii na několika tisíc pacientech a hlavní vektor přenosu byl v rámci rodiny. ( Ale oblast byla v karanténě, předpokládám, že kdyby ne, tak je to i zamestnani).

Osobně si nemyslím, že je to nakažlivé jak svině. s těmi rouškami a důsledným mytím rukou jsem toho nazoru, že je riziko při takovém letmém beznem kontaktu dost minimalizované. Ten reprodukční faktor se pořád odhaduje v závislosti na opatrenich kolem 2-3, cca dvounásobek běžné chřipky. Pro srovnání, spalničky mají kolem 18.

Já teda nákup nedezinfikuji, ani teda nevím jak bych to dělala. Kliky neotiram, ale já teda vždy otevírala jenom klíčem, když je potřeba přitáhnu si kouli, ale já na tu kouli saham jenom když přijdu zvenku a to si pak stejne myji ruce. 

Online brrr
Avatar
10023 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:50

MP Meri Pokud tu kliku bude olizovat tak může.

Nevím, jestli to MP Marge psala, v jak intenzivní kontaktu byl tatínek s tím známým, od kterého se nakazil

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:52

MP Meri dnes jsem cetla rozhovor s tim ceskym boxerem, ktery tim prosel a rikal, ze zena a 3 dcery be spolecne domacnosti to nechytily. To mi prislo treba zajimave. Kdyz je to tak agresivni, ze i nakup mame dezinfikovat. 

Offline continuity
Avatar
33707 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:55

brrr psala, že se potkávali denně.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:56

continuity když jsem četla, jak ten jeden ital za nějakých pár hodin posedění v nemocnici nakazil snad i lidi, na které se jen kouknul, tak minimálně v některých vhodných případech mi to nakažlivé tedy docela přišlo.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 29. března 2020 22:59

continuity Lamicka to je další faktor - prymula doporučuje desinfikovat fakt i málem rohlíky. kdyby to nakažlivé nebylo, tak proč? aby udržoval národ ve stresu? nebo se chtěl udělat důležitým?

o tom, že naopak jindy se nenakazil nikdo, i když bydlel ve stejné domácnosti, jsem taky četla. ale i o americké rodině, která měla nějakou rodinnou oslavu, dostali to všichni a snad pět jich rovnou i umřelo (měli všichni velkou nadváhu, což tomu přispělo, ale nakažlivosti asi nadváha nepřispívá).

Offline continuity
Avatar
33707 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:00

Jiná Realita stále se bavime o těch statistikách a navíc ty nikdy nevíš od koho přesně se ses nakazila. 

Offline continuity
Avatar
33707 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:03

Jiná Realita že nás Prymula udržuje v mírně panice jsem už psala. 

O té americké rodině nevím nic, třeba se tam na oslavě líbali nebo nevím co a to je pak hotová věc. Asi neměli všichni celou  dobu roušky.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:03

continuityto nevím, ani u cizích lidí, ale pokud přímo píšou, že třeba sestřička nakazila 17 příbuzných, tak to mi nepřijde jako jen dvojnádobek běžné chřipky. 

opravila bych se na: minimálně v některých případech je nakažlivost opravdu vysoká, na druhou stranu jindy je jak chřipka, nebo možná ani to ne.

Offline continuity
Avatar
33707 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:06

Jiná Realita superprenaseci existují v každé epidemii. Ty data o nakažlivosti se počítaji ze statistik. Jedna sestřička nakazí 17 lidí a dalších 8 nikoho a vyjde to stejně. 

Offline Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:06

Jiná Realita No, ale u te sestricky tezko rict, zda ona nakazila primo 17 nebo nakazila v kazde rodine jednoho clena a ten pak ty dalsi. Tezko se to asi dopocita, kdyz ta inkubacni doba je jeden velkej otaznik.

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:08

brrr Tak olizovat kliku je extrém, ale já si třeba doma běžně přes den ruce tolikrát nemeju a s tím deckem je to porad něco, támhle krajim jablko, vyndavam piškot, beru do ruky jogurt ... toho potenciálně kontaminovaneho nákupu se dotykam průběžně a opravdu si důsledně pokaždé ruce nemeju. Mě pak jen zajímají do budoucna ty statistiky a studie, jestli někdy někdo zveřejní. Jestli je ten přenos takhle možnej nebo ne.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 29. března 2020 23:09

MP Meri to ale snad ani nejde nějak statisticky zjistit, to leda nějakým pokusem v laboratoři? jak poznáš, jestli to chytla nějakou kapénkou v marketu, nebo tím, že jsi pak šmátla na konzervu sardinek?