Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 29. března 2020 14:11
Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 29. března 2020 14:14

Sweet Potato Aha, tak to je ditko pasak, ze darovalo;-)

Offline Renusatko
Avatar
11581 příspěvků moje polička 29. března 2020 14:49

slniecko Moje teorie k jídlu je taková, že virus se ti musí zachytit v dýchacích cestách, což tím jídlem je málo pravděpodobné a dál v trávícím traktu nemá už svoje správně prostředí. Ale možná je to hloupost. Jídlo si objednáváme teď strašně málo, jen ho přendám na náš talíř a pro jistotu projedu ohřátím v mikrovlnce

K praní..virus má tukový obal, který se rozpustí mýdlem a nebo vyšší teplotou. Myslím, že klasický prací prostředek tu vlastnost rozpouštět tuk nemá. 

Offline continuity
Avatar
33545 příspěvků moje polička 29. března 2020 14:57

slniecko muzes přát i prášku, podstata účinku mýdla je, že naruší obal RNA viru, který je tvořen lipidy. Běžné práci prášky odmastuji určitě minimálně stejně dobre jako mýdlo. Já bych zas takovou paniku nedělala.

Co se týče jídla, podle mě je větší šance, že se nakazis od kurýra nez z jídla, které někdo v běžných hygienických podmínkách uvařil. Bezpečná věc. 

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:07
Reakce na slniecko:

https://www.etrend.sk/technologie/slovenski-vedci-vyvinuli-nahradu-plucnej-ventilacie-pomoct-ma-v-case-nudze.html

​Tohle je taková variace na nejjednodušší vedení celkové anestezie, kdy má pacient pouze obličejovou masku, je v umělém spánku a prodechuje ho pravou rukou anesteziolog /toho tu nahradí stroj/. Problém je, že levou rukou lékař drží nejen masku, ale zároveň určitým grifem udržuje celý systém krk, dolní čelist, obličej ve formaci, kdy jsou dýchací cesty průchozí. Ta průchodnost se dobře drží u lidí štíhlých, ale jakmile má člověk určité anomalii - ustupující bradu, je tlustý, nemá zuby, atd... tak je to problém a umí to fakt jen odborník nebo potřebuje ještě pomůcky. Když se ty dýchací cesty neudrží průchozí, tak se tím systémem z článku nafukuje žaludek /hrozí zvracení s vdechnutím do plic/. A člověk, který není v anestezii, se bude takovému strojovému dýchání bránit, bude mít svou dechovou frekvencia dojde k interferenci. A ta vlastní chuť si dýchat /spouštět dechy/ přetrvává velmi dlouho i u lidí v bezvědomí.

Omlouvím se, že tady píšu takový elaborát, ale nové přístroje prostě nenahradí nedostatek personálu. /Nemluvě o tom, že ten přístroj nemá žádnou monitoraci tlaků a objemů u pacienta, je bez pojistek proti poškození/

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:10
Reakce na slniecko:

Dve technické

 - trúfate si brať jedlo z reštaurácií na rozvoz? Chceli by sme takto poporiť jednu našu obľúbenú a nie a nie sa rozhodnúť, či ísť do toho

- pranie. Všade píšu, že na 60%, čo ale nie všetko prádlo prežije. No tak som rozmýšľala, že ak 40 sekundové mydlenie rúk v podstatne chladnejšej vode stačí na ničenie, tak ak by som sa vrátila k čisto praniu v mydle, tak by také hodinové hodinové pranie v mydlovom roztoku malo zabiť aj tie prípadné vírusy v prádle, nie?

​- Jídlo na rozvoz bych si klidně vzala, prý je ideální, dkyžs e doručuje ještě teplé případně ho pak trochu přihřát v mikrovlnce. Okamžitě doma přesunout do své nádoby/na talíř, vyhodit obal a umít si hned ruce a vše by mělo být ok.

- podle mého těch 60% je myšleno hlavně na ty roušky, tj. na kus oblečení, který je viru exponovaný nejvíc. Sama rozhodně neperu vše na 60, nezničím si kvůli tomu šatník. Můžeš to před vypráním enchat někde na pár dní "v karanténě", pak by to mělo být sichr....

Offline continuity
Avatar
33545 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:14

A666 tech 60C je podle mě myšleno na roušky, ve kterých se uchytí všechny brebery, které vydechneme a to můžou být i dost odolné bakteriální kmeny, jak to pak člověk dýchá třeba při namaze z plných plic, může si vyrobit pěkný průser. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:14
Reakce na Fiction:

​Tohle je taková variace na nejjednodušší vedení celkové anestezie, kdy má pacient pouze obličejovou masku, je v umělém spánku a prodechuje ho pravou rukou anesteziolog /toho tu nahradí stroj/. Problém je, že levou rukou lékař drží nejen masku, ale zároveň určitým grifem udržuje celý systém krk, dolní čelist, obličej ve formaci, kdy jsou dýchací cesty průchozí. Ta průchodnost se dobře drží u lidí štíhlých, ale jakmile má člověk určité anomalii - ustupující bradu, je tlustý, nemá zuby, atd... tak je to problém a umí to fakt jen odborník nebo potřebuje ještě pomůcky. Když se ty dýchací cesty neudrží průchozí, tak se tím systémem z článku nafukuje žaludek /hrozí zvracení s vdechnutím do plic/. A člověk, který není v anestezii, se bude takovému strojovému dýchání bránit, bude mít svou dechovou frekvencia dojde k interferenci. A ta vlastní chuť si dýchat /spouštět dechy/ přetrvává velmi dlouho i u lidí v bezvědomí.

Omlouvím se, že tady píšu takový elaborát, ale nové přístroje prostě nenahradí nedostatek personálu. /Nemluvě o tom, že ten přístroj nemá žádnou monitoraci tlaků a objemů u pacienta, je bez pojistek proti poškození/

​Já děkuju za vhled do detailů, tohle normálně laik neví.... je mi jasné, že důležitý je personál, nepomohlo by uspořádat nějaké školení pro emdiky/lékaře z jiných oborů? Já vím, že vaše zkušenosti nenahradí a možná je to blbý nápad, ale říkám si, jestli by nepomohlo snažit se je trochu "zaškolit" dokud není nějaký blázinec.....

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:15
Reakce na continuity:

A666 tech 60C je podle mě myšleno na roušky, ve kterých se uchytí všechny brebery, které vydechneme a to můžou být i dost odolné bakteriální kmeny, jak to pak člověk dýchá třeba při namaze z plných plic, může si vyrobit pěkný průser. 

​Jo, myslím si to samé, ale asi jsem to nezvládla tak dobře zformulovat :)

Offline RoSa
Avatar
8176 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:19
Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:19

A666 Mám to úplně stejně s přístupem k jídlu a praní.

Offline Renusatko
Avatar
11581 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:23

A666 Taky neperu oblečení na 60, to mi přijde zbytečné. Špatně jsem pochopila otázku slniecko, že se ptá na roušky. My dokonce teda oblečení, které nosíme do obchodu, necháváme v chodbě ve skříni. Včetně tašek na nákup, klíčů a bot. Peru ho teda potom normálně většinou na 40 a v prášku. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:27

slniecko Jídlo bereme od známého z hospody. Jednak mne to krmení hladových a nevděčných kobylek ničí, jednak mu aspoň malilinko pomůžeme. Ale stejně asi zavře (propad o 90%)

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:28

Fiction To je jasné, s tím personálem,

lidi bohužel nikdo vyrobit nedokáže.

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:34

A666 Já jsem si připadala trochu trapně s těmi podrobnostmi.., tak díky za zpětnou vazbu!

A ad to zaškolování....problém je, že ty ostatní obory fungují stran počtu personálu už teď na hraně a těch necovid zdravotních problémů je pořád stejně. Navíc teď jedeme v určitém pohotovostním nastavení, děláme preventivní opatření. Například u pacientů, přicházejících akutně do nemocnice, musíme ke každému přistupovat jako ke covid pozitivnímu, samozřejmě k přihlédnutím k jeho problémům, musí procházet určitým tříděním, izolováním od ostatních do doby, dokud nepřijde výsledek testu. A to vyžaduje personál, tam se třeba přesunuly sestry z ortopedie.

Samozřejmě na ARO už nyní dochází aspoň sestry a sanitáři na zaškolování. Doktoři z interny a plicního budou mít stran covidu své práce dost, na chirurgický, interní a neurologický JIP budeme dávat necovid ventilované pacienty. Tam budem spoléhat, že aspoň částečně se o ně postarají oni, ale to hlavní bude na ARO personállu, která za nimi bude docházet.

Stejně kdokoliv neARO může dělat jen pomocné práce, protože to nejnebezpečnější z hlediska nákazy personálu jsou aerosol generující postupy, kam patří hlavně zajištění dýchacích cest - intubace, což je velmi specifický úkon, má svá rizika, vyžaduje rutinu, zvlášť u covid, kdy pracuješ v těch pomůckách a nemáš moc času, protože pacienti nemají kyslíkové rezervy.

Offline DruI
Avatar
3238 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:35
Reakce na Sweet Potato:

lidi bohužel nikdo vyrobit nedokáže.

​Lidi naopak dovede vyrábět kde kdo, většinou k tomu stačí dva navzájem kompatibilní jedinci ;o)

Jen vytrénovat je k použitelnosti chvilku trvá, no.

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:35

Sweet Potato   Drul     hele, ad ta výroba lidí, doputovalo ke mně video se spoustou čínských ...."herců", kde už i ty lidi řešili

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:36

DruI Máš recht. :-)Mně jen přišlo neuctivé napsat personál.

Offline DruI
Avatar
3238 příspěvků moje polička 29. března 2020 15:42

Fiction Já se taky hlásím, že čtu vaše příspěvky se zájmem. Vůbec nemáte důvod se kvůli podrobnostem cítit trapně, navíc jsme ve správném vlákně tak to nikomu vadit nemůže :o)