Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Liesel
Avatar
1443 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:04

A jeste chteji tyhle 2 vakciny nabídnout zamestnavatelum na očkování, rikal Babis. Dno je daleko....

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:05

viktorka_od splavu jak to myslíš, že zdravotní pojištění je daň?

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:06

Jos No ja osobne jsem to udelala tak, ze jsem musela z prace odejit, protoze predstava toho, jak na cely den sveruju sestitydenni kojeny mimino (a moje navic porad rvalo a celkove bylo nespokojeny) bud ty chuve nebo do "day care' mi nedelala uplne dobre. Pocitala jsem s tim teda od zacatku, ze to tak udelam a mela neco nasetrenyho. 

Ale jo, vetsinou bud chuva (draha zalezitost) nebo day care, kde se vetsinou s miminama moc nemazou (na muj vkus, ne ze by je tam snad tyrali). I ta day care je ale dost draha a pokud nemas opravdu dobre placenou praci, tak velka cast platu padne na peci o dite. Vetsinou je i tezky tam dite dostat, casto musis dat dite na cekaci listinu uz v dobe tehotenstvi. Jeste taky dost frci nanny-sharing, s nekym, kdo ma cca stejne stary dite se domluvis, ze si zaplatite chuvu napul. 

Kazdej stat to ma jinak, ale nektere prispivaji na peci o dite podle vyse prijmu, ale musis mit to dite ve schvalene instituci. Kdybys s nim ale zustala doma, tak na ten prispevek narok nemas. A muzes si teda odecist vydaje na child care z dani. 

No celkove se nam dost ulevilo, kdyz obe deti zacaly chodit do skoly. 

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:08

Sweet Potato 

Nemohla ta vysoká porodnost souviset prostě s tím, že poválečný babyboom dorostl a měl děti?

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:10

Liesel jojo, vždycky když si říkám, že horší už to snad být nemůže, tak se ukáže, že jo. Ten Sputnik už snad aspoň EMA začne zkoumat. A jak jako nabídnout zaměstnavatelům? Že si zaměstnavatel zajistí sám zdravotníky, kteří ve firmě budou očkovat nebo jak? 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:11

Kokoska ze nema parametry klasicke pojistky, tak jako jina pojisteni, nebo chces tvrdit ze ano?

Offline Sweet Potato
Avatar
34833 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:15

dynda To je prý hlavní důvod. (Plus společenská situace po srpnu 69 například)

Offline Liesel
Avatar
1443 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:18

Kokoska to fakt netuším, ale tom, že by chtěla očkovat Škodovka a další obří firmy, se mluví dlouho, ale pochybuju, že těmihle preparáty...

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 04. března 2021 14:19

Setare Dekuju za informace. To je opravdu tvrde. My se tu mame v nekterych vecech opravdu velmi dobre.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 04. března 2021 14:20

Kokoska zaměstnavatelé už dlouho chtějí očkovat, samozřejmě ty velcí, kteří mají svoje lékaře, ale nemají čím. Doufám teda, že po neschválené vakcíně nesáhnou.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 04. března 2021 14:21

Setare mě tohle přijde hodně drsný, takhle malé miminko chce asi do jeslí odložit málokdo. Je to opačný extrém k té naší dlouhé rodičovské.

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:23

viktorka_od splavu a parametry dani ma, jo?

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:29

viktorka_od splavu Teďka si pokouším sumírovat, jaké parametry daně zdravotní pojištění má a  jaké nemá, mohla bys mi prosím pro doplnění vyjmenovat, jaké parametry pojistky zdravotní pojištění nemá? 

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:48

Isca kdyby bylo zdravotní pojištění opravdu pojisteni, tak bys neplatila podle výše příjmu, ale podle výše rizika a úrovně pojištění. 

Úroveň pojištění je pro všechny stejná ( co generuje šedou ekonomiku) a zároveň vůbec nezohledňuje tvoje osobní riziko.

Proto je to spíš daň než pojištění. Stejně jako důchodové pojištění. Tam výše plnění (důchod), alespon trochu záleží na výši plateb, ale ekonomicky stejně nedává smysl si platit pojištění na událost, která nastane téměř jistě. 

Je to spíš diskuze filozofická, pravice a levice. Nedá se říct, že je jeden názor principiálně špatný. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 04. března 2021 14:50
Reakce na Jos:

Setare To me zajima. Po šesti tydnech zpet do prace...jak se to realne dela? Existují jesle? Na chuvu asi málokdo ma penize...od roka si to umim predstavit, ale u tak maleho miminka teda ne. Me po šesti tydnech jeste bolela jizva, to bych byla platná v praci...O kojeni ani nemluve.

Vsem se omlouvam za dalsi OT. 

​svagrova dala malou do day care, v 5 mesicich (a to tech 5 mesicu byla doma - zadarmo - jen diky libovuli zamestnavatele, misto ji museli drzet jen po ty  3 mesice), moc to endaval tak paks e nastesti dohodla na tom, ze ma pulku tydne HO a pak uz to slo (v kombinaci s otcem ditete co pracuje hlavne vikendy - majitel baru)....

Vim, ze jsou hodne i firmeni day care, svagrova zrovna ne, takze msito obeda jezdila do day care kojit malou (vydrzela kojit pres 2 roky, dost to obdivuju)

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 04. března 2021 15:05

"Daň (zastarale berně) je zákonem (popřípadě i jinak) určená povinná platba do rozpočtu autority (např. státu), která je oprávněna ji vyhlásit. Vyznačuje se neúčelovostí a neekvivalentností, tzn. ukládá se jako jednostranná povinnost bez nároku plátce na plnění ze strany vyhlašující autority. Daně jsou placené při určitých okolnostech, událostech, např. pravidelně v určitých intervalech nebo při změně vlastnictví (výplata odměny, prodej, darování nebo dědění). Nesplnění bývá sankcionováno jejím navýšením (pokutou) a případně jako zločin, případně obojím způsobem. Za určitých podmínek, spíše výjimečných, může naopak být také snížena nebo dokonce odpuštěna. Daňový systém jakožto souhrn zásad upravujících ukládání a vybírání daní tvoří část veřejné správy."

Zdravotní pojištění si platit nemusíš, něco za něj snad přece jen dostáváš, neplatí se státu, ale jiným subjektům a naopak stát platí za určité skupiny obyvatel. 

Asi je to mimo kategorie :)

Teď mě napadlo - jsou nějaké daně, které se neplatí státu?

Offline Sweet Potato
Avatar
34833 příspěvků moje polička 04. března 2021 15:06

Kokoska Zdravotní pojištění si ale platit musíš?

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. března 2021 15:07

Setare LOL, četla jsem ... dítě schválené institucí... a říkala jsem si, že iluze o us zdravotnictví fakt nemám, ale tohle je už je snad až moc :-))

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 04. března 2021 15:07

Sweet Potato no nevím, co když se rozhodnu být samoplátce?

EDIT - ale asi spíš jo, musela bych žít v cizině a být pojištěná tam, abych tady nemusela platit. Beru zpět.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. března 2021 15:11

Kokoska pojištění musíš, nemusíš nemocenskou ...