Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline continuity
Avatar
33603 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:23

Jiná Realita Izrael je na tom podstatně líp než my. Absolutní počet případů asi 2/3 z našeho, testu 2x tolik. Tomu odpovídá třetinová úmrtnost nez nase - vychytali víc nakazenych z populace. Ortodoxní jsou taky dobrý point. V Izraeli byly během lockdownu protesty, protože by asi spíš dávalo smysl uzavřít ty ortodoxní komunity, což je ale politicky špatně průchozí. 

Teď ten lockdown přičítám taky tomu, že nechteji už další vlnu, kdyz za pár týdnů se naplno projeví efekt očkování těch rizikových skupin. Navíc za chvíli mají volby. 

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:23

Garfie jojo, ortodoxní odmítači čehokoli, sdružování, hustota obyvatelstva, špatná hygiena v palestinských částech a u těch palestinců asi taky ta rodinná seskupení. A prý taky dost vysoký podíl té britské mutace.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:28

continuity jen mini poznámka - nesrovnávám izrael s námi, ale s řeckem, s námi se to moc srovnávat nedá. na druhou stranu počty mrtvých bych možná nesrovnávala nikde, já bych fakt řekla, že i odhlédnu-li od blatného, tak máme minimálně jednu z nejpřísnějších metod počítání úmrtí na světě. spousta států ji má méně urputnou a hned jim to líp vychází. zajímalo by mě spís srovnání celkové úmrtnosti mezi státy, možná bychom se někde i divili.

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:29

Kokoska Palestinske obyvatelstvo pry netestuji vubec (poslali teda nejake vakciny pro zdravotniky), maji se o své zdraví prý starat sami. Takže ti se do toho zatím nepočítají 

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:30

MaeGandal to je informace odkud?

Offline continuity
Avatar
33603 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:37

Jiná Realita Řecko má mrtvých víc než Izrael a úplně jinou hustotu osídlení 81 vs. 359 na km2.

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:39

Kokoska četla jsem to na Guardian, teď koukám, že píšou i jiné noviny. Hledala jsem nějaké ověřené úpravy, tak třeba UN.

Edit: Jedná se tedy o Gazu a West bank. Palestinci s izraelskou občankou snad dostávají. 

Edit 2: já nic proti Izraeli, jen aby tu ty informace byly

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:41

MaeGandal dík, kouknu. 

Offline continuity
Avatar
33603 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:42

Jiná Realita v rámci Evropy reportujeme mrtvé na Covid zcela průměrne. Vysvětleno a analyzováno tady. V žádném případě není pravda, že mrtvi na Covid jsou důsledkem naší prevelike pečlivosti ( a už vůbec ne celosvětově). Lip je na tom Belgie, Švédsko. Hůř Rumunsko a Polsko. 

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:46

Jiná Realita tady jsou grafy - tohle zrovna porovnání V CR , jestli to tu zemi nedokáže, tak se dá snadno změnit

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:50

Jiná Realita 

Nemáme ji jednu z nejpřísnějších. To má například Belgie, kde vykazovali jako úmrtí na covid každého seniora co umřel v domově ve kteréms e šířil covid - ani nemusel mít pozitivní test.

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:51

Jiná Realita To, že očkování v Izraeli je sice rychlé, ale čísla nově nakažených jsou stále vysoké, může být způsobeno velkou měrou taky tím, že očkování přece nemá bránit nákaze jako takové, ale těžkému průběhu. Tak třeba mají podobný počet nově nakažených jako před očkováním, ale mnohem menší podíl z nich bude mít (vážné) příznaky?? Nevím, jen se zamýšlím nad logikou věci... Od očkování se přece nečeká zázračný pokles nových infekcí, ale spíš úleva nemocnicím a vyšší podíl bezpříznakových a lehkých forem?

Offline continuity
Avatar
33603 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:51

A666 tak. 

Offline continuity
Avatar
33603 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:52

JanieB někde jsem videla graf, už nevím kde, že po třech týdnech to očkování vykazuje signifikantní efekt na snížení těžkých průběhu již po první dávce.

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 22:58

continuity Ano, však to si myslím, že je hlavní efekt očkování. To je super.

Ale divím se, že v různých internetových diskuzích (odhadem tak 90% diskutujících na idnesu) mají poznámky typu "Izraelci očkují, ale jak to, že jim furt přibývají nové případy?" Vždyť se přece všude dost jasně říká, že očkování brání těžkému průběhu, ne nákaze...

Samozřejmě to, že jim to přibývá celkem "divoce" i přes lockdowny, je jiná věc, ale to už tu probraly ostatní, já jsem se jen chtěla dotknout i tohoto aspektu ;-)

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 23:37

JanieB ale to já přece vím, a už v prvním příspěvku jsem psala, že očkování na to vliv nemá asi vůbec, protože navíc má opožděný efekt. jejich rostoucí případy dokonce mohou být působeny právě očkováním, protože jak vidno i u nás (a pochybuju, že izraelský národ je nějak výjimečně inteligentnější než my), tak nemalá část naočkovaných si bude myslet, že očkování = hurá, může navštívit babičku, uspořádat party apod. (jen jim v tom asi přece jen brání lockdown, u nás jim pak nebude bránit vůbec nic, takže já bych klidně očekávala, že pokud by se u nás masivně očkovalo, bude se situace po očkování paradoxně nějakou dobu zhoršovat, minimálně co se počtu případů týče). 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 23:39

JanieBjá jsem narazila na diskuzi na idnesu, bohužel už nevím, pod jakým článkem, kde právě hodně diskutujících na základě článku zjistilo, že očkování se nerovná ani jistota dokonalé ochrany před kovidem, ani jistota, že člověk už nebude infekční. rozčarování by se dalo krájet.

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 24. ledna 2021 23:55

Jiná Realita To jsme možná četly to samé. Překvapilo mě, že to tolik lidí neví, protože mi přišlo, že tato fakta byla řečená už několikrát různou formou docela jasně. (Samozřejmě nečekám, že se vyzná např. každý senior 80+, ale diskutující na idnesu jsou trochu jiná skupina ;-))

To s tím zhoršením nových čísel může být pravda, ovšem čím větší podíl naočkovaných v populaci bude, tím míň by horší čísla nakažených znamenala opravdové zhoršení situace.

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 25. ledna 2021 00:05

Jos Njn, obavy ze zkoušení Balíkem u atestace chápu, já měla vítr ze Cvachovce, on byl ve své době taky pěkně drsnej.  

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 25. ledna 2021 00:09

Jiná Realita JanieB tak ono kdyz ministr v tv vyhlasi, ze ockovani vas ochrani pred nemoci a pred tim, ze nakazite sve blizke... tak to lidi trosinku zmate.