Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 25. října 2021 17:56

Jinak okolo mě už taky v berlině profrčela sanita červenýho kříže, v ktery seděla žena (sestra?) v šátku a sostředěně něco psala do papírů..takže asi jde ledaco

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 25. října 2021 17:57

Ounz ona stopro dělávala na ARU, teď nevím, zda tam ještě je... já se určitě zeptám, akorát se nevídáme zase až tak často, takže je šance, že do té doby zapomenu :-)

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 25. října 2021 18:00

nolita jasný :) no pravda je, že Boromejky mi nějak unikly, nikdy jsem tam nebyla a neznám to tam..

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. října 2021 18:21

Ounz ten případ, co myslím já, tak ta studentka říkala, že samozřejmě na sál, v nemocnici a pod. chce nosit předepsanou uniformu, ale tam, kde máš "civil", chtěla mít šátek. Jen šátek, žádnou burku.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 25. října 2021 18:28

Evaeva no, v tom nevidím problém?

Offline Isca
Avatar
4475 příspěvků moje polička 25. října 2021 18:29

Jos No nad těma jednorázovýma hidžábama jsem právě přemýšlela, však účelem oblečení na sál nebo do podmínek vyžadujících přísnou hygienu je spíš zahalení co nejvíc těla, aby nedošlo ke kontaminaci jedním nebo druhým směrem, tak jaký by byl problém vymyslet něco jednorázového, co by zahalovalo stejně jako hidžáb, případně tam, kde není jednorázový oděv striktně vyžadován, něco, co se dá prát na vysokou teplotu. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 25. října 2021 18:44

Isca Vsak ano, taky mi to neprijde jako problem. Jen to musi byt na jednorazove pouziti ci vyprani

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. října 2021 19:40

Ounz já taky ne, ale ta škola v tom problém viděla, byl to předmět soudního sporu. Pro mě to bylo naprosto nepochopitelné.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:00

Evaeva nojo...tak bide potřeba, aby si na to někteří zvykli..já doufám, že se to časem utřese

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:01
Reakce na Ounz:

 To je jak kdyby od teď začsl platit příjaz oholenejch nohou - kdo nemá oholeno, nesmí ven ani do školy!

​A s tím bych taky naprosto souhlasila!

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:07
Reakce na Garfie:

barbucha Vidíš, to je zajímavé. Mně se to vcelku líbí, i když v Itálii je to trochu jiný problém, oni můžou nosit třeba křížek na krku, ne? Myslím, že zákaz pověsit kříž ve státní škole je určitě v požádku. 

A trochu mi to připomnělo zajímavou aféru v Japonsku, kde v nějaké škole v Ósace (teda asi nejvíc multi-kulti městě) donutili blondýnku obarvit se na tmavo, protože školní řád přikazoval tmavé vlasy (oni mysleli prvotně "nebarvit se", ale nějak nešikovně to zformulovali). 

​No vidiš. Školní řád je školní řád. 

Pokud u nás zakazuje pokrývku hlavy, nejede přes to vlak. I když souhlasím s razorblade , že to bylo nastavený prvotně kvůli nevychovancům s kšiltovkama... tak ale zase co platí pro jednoho, musí platit i pro druhýho. Hotovo dvacet. Však je jistě dost jinejch škol, který na to nedbaj... tak může jít dotyčná tam, kde mají benevolentnější předpisy.

Ale myslím že v tý zdrávce to bylo něco kvůli hygieně

Ta Itálie mě překvapila docela, nikdy by mě nenapadlo že zrovna tam bude problém s křížem.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:13
Reakce na Hanka H:

 Ale vážně - zdejší debata je ve vedena z pozice nás Evropanek. Do myšlení žen v jakékoliv jiné kulturní oblasti se prostě nemůžeme vžít - nelze překonat po staletí předávané kulturní zvyklosti, pravidla, výchovu ....prostě to, tamější ženy obklopuje od kolébky. Nám to může připadat nesprávné, nepochopitelné, ale pokud bychom se na toto téma dostaly do diskuze, asi bychom narazily na na oboustranné nepochopení. 

Tím ovšem neobhajuji už zmiňované akty násilí, brutality, omezování osobní svobody. To je nepřípustné z jakéhokoli úhlu pohledu.

​Staletí "kulturních" zvyklostí jako je třeba obřízka... i ta do toho patří, a chtěla bych vidět jak odsuzuješ nepřípustnost tohoto roztomilého zvyku (prováděného, zřejmě ze sentimentality, i v Evropě). Z pozice Evropanky, která tomu přece nemůže rozumět

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:18

barbucha Čti pozorně - uvádím, že v žádném případě neobhajuji už zmiňované akty násilí, brutality .... atd. A obřízku jsem přesně měla na mysli. 

Offline INCOM1
Avatar
705 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:18

Jen malou poznámku. Když jsem studovala ve Francii, některé spolužačky v hidžábech nosily hodně výrazný make up, barevné rtěnky, kouřové stíny atp., ale odhalené paže, nohy, natož pupík jsem nikdy neviděla.  Některé dívky se zahalovaly, ačkoli jejich matky už ne. Důvodem je třeba přihlášení se ke svému původu, víře, vymezení se vůči většinové společnosti. Ne každá holka v šátku je chudák donucená.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:23

Hanka H 

No právě. Ale argumentace bude velmi podobná: prostě kulturní, náboženský nebo rodinný zvyklosti... rozdíly... multikulti... a kdepak podobná, bude stejná jako ta ohledně hidžábu nebo burky. 

Offline Karja
Avatar
36047 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:29

Ounz Já trochu odbočíme, u toho lékaře od Apolináře pocházejícího tuším z Ghany jsem byla. A jako ta jazyková bariéra nebo spíš ta bariéra moje, že jsme si určitě zcela nerozuměli způsobila to, že jsem si pak říkala, že to byl jistě nějakej učeň a jala se diagnózu projednavat znovu telefonicky s jiným kolegou, že přece nemůžu bejt tak dlouho hospitalizována, že jsme si na vyšetření nerozuměli a určitě to jde i jinak. A tak mi to vysvětlili no:-D. Jako teď jsem ho viděla v novinách a jako on je fakt dobrej, styděla jsem se moc! 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:32

barbucha

Ano, i obřízka je zvyklost, slovo "kulturní" mně v tomto případě opravdu nepřipadá vhodné.  Toto mrzačení žen bych řadila někam k podobně (vypůjčím si termín) "roztomilému" zvyku, jako bylo upalování vdov. Tam také nebylo možno akceptovat "místní zvyklosti". Nepopírám, že i v případě obřízky (ba dokonce i v případě onoho konce ovdovělé ženy na hranici) se najdou ženy, které budou fanaticky trvat na zachování tradice. A to je právě to, co naše evropská mysl těžko zpracuje.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:37

Tak ono upalovani zen na hranici a obrizka budou v rozporu s nasim pravnim radem, takze se dostavame do jinych rovin a srovnani pokulhava... u obleceni, resp. miry zahaleni takova pravni norma neni (nemluvim o kontrole bezpecnosti, ale na tom je myslim shoda, ze zde je na miste prizpusobeni se pravu zeme, kde ziju), dokonce to neni ani v rozporu s pravidly slusneho chovani, jeptisky z jejich habitu, taky nesvlikame, takze je to cele jen o tom, ze se nam to nelibi a to na zakaz proste nestaci.... 

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:39

barbucha o tom nepochybuju. To je tvůj úhlel pohledu, že jedině oholený nohy cajk, ale někdo to vidí jinak. A vzájemnej respekt je přesně to, co jediný je tady na místě.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 25. října 2021 20:39
Reakce na Ounz:

barbucha o tom nepochybuju. To je tvůj úhlel pohledu, že jedině oholený nohy cajk, ale někdo to vidí jinak. A vzájemnej respekt je přesně to, co jediný je tady na místě.