Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline artemisia
Avatar
295 příspěvků moje polička 01. června 2021 14:08

Jeden školitel od Hasičské záchranky nám poradil, že jako turisté v terénu bychom se měli spoléhat na 112, oni prý umí líp koordinovat tu pomoc, a když nám někdo objemnější někde leží třeba v bezvědomí v koupelně, tak ke 155 ještě volat hasiče kvůli vyproštění či odnosu

Zaplaťpámbu jsem to ještě teda neměla možnost vyzkoušet, takže přímou zkušenost nenabízím

Offline andulka01
Avatar
10690 příspěvků moje polička 01. června 2021 14:15

artemisia se 112 mám dobrou zkušenost, jsou s tebou na telefonu a zároveň koordinují tu ostatní pomoc. Zásadní je uklidnit se, realisticky zhodnotit situaci a s tím pomohou, provedou člověka tou situací, ptaj se na správné otázky ve správném pořadí. Pro laika moc důležité.

To s čísly lamp, na to se mě ptali policajti, když jsem je volala k mé minibouračce. A já to zaboha nemohla najít! Na křižovatce na Hradčanské jsem studovala lampu a prostě nic :-)

Offline 711990
Avatar
17129 příspěvků moje polička 01. června 2021 14:21

Na detskou prvni pomoc teda stopro doporucuju instagram Michaely Knezkove, jakkoliv mi zacina bejt spis nesympaticka, tak ma pravidelny nedelni kvizy a online kurz prvni pomoci pro deti. A je to opravdu prospesny.

Offline artemisia
Avatar
295 příspěvků moje polička 01. června 2021 15:11

andulka01 slabý kus lampy? Ale teda vědělas, kde jsi. My u nás lampy značené nemáme

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 01. června 2021 17:22
Reakce na Evaeva:

Černá kočka jednou (ještě v pubertě) mi nějaká kamarádka zopakovala radu tatínka - policajta, že je dobré oslovit někoho konkrétně, jako Vy pane v černý bundě, potřebuju pomoct než jen volat pomoc. Naštěstí jsem to nikdy nemusela vyzkoušet, ale zní mi to docela rozumně.

​takhle nas to ucili i na kurzech prvni pomoci. Jakmile nekoho konkretne oznacis, tak uz najednou neni anonymni a musi se nejak zachovat. Teda treba te i poslat k sipku. Lektorka nam vypravela, jak jednou byla u toho, kdyz pani srazila tramvaj. Potrebovala pomoc, tak se obratila na okolo stojici lidi. Slusne vypadajici pan s kufrikem ji vyfakoval, pomohli az kluci - pubertaci. Coz byla jeji dalsi rada - pozadat o pomoc mlady lidi, kor kdyz jsou v parte. Maji pry tendenci se ukazat a predvest pred kamarad a pripadat si teochu jako hrdinove. :)

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 01. června 2021 17:31

Sweet Potato my jsme na skoleni dostali i radu, ze mame bejt tvrdy na zachranare v pripade infarktu. Ze prej dost casto zkousej takovy to "ale tak do sanitky si pan/i dojde sam/a", aby osobu nemuseli tahat na nositkach. Coz je prej v pripade srdecnich potizi hodne nebezpecny, protoze ten pohyb ho muze treba az zabit. Takze nam poradila hodne ostre trvat na tom, ze ne, pacient si opravdu do sanitky sam nedojde. Ja si z toho skoleni vlastne pamatuju hrozne moc veci, protoze ta pani driv slouzila jako doktorka na zachrance, tak mela hodne prikladu a pribehu z praxe.

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 01. června 2021 17:34

Kan my jsme se to zas ucili na skakal pes

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 01. června 2021 18:03

A já chci poděkovat vám všem, které se nebojíte dávat první pomoc a pomáhat. Loni někdo neznámý takhle pomohl mému tatínkovi, když zkolaboval na procházce a pak ho ještě dovezl do nemocnice.

A první pomoc jsem dávala dnes ráno, zrovna to tu čtu a říkám si, jak je to pro mě aktuální

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 01. června 2021 18:26

razorblade doktorka ze záchranky školí i nás v práci a vždycky se pak několik dní bojím vystrčit nos z domu, kolik má hororových historek. Vlastně i doma je to podle jejích zkušeností životu strašně nebezpečné . Ale je skvělá.

Offline clothilde
Avatar
1782 příspěvků moje polička 01. června 2021 19:15

brrr ze ja tady vubec na neco klikam...

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 01. června 2021 19:47

razorblade Taky dobrej text. :D

Mha Já si vždycky říkám, když jde o cizího, že bych taky byla vděčná, kdyby to byl můj příbuzný. Tady ta netečnost mi vadí moc.

Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 01. června 2021 20:42
Reakce na Pinot Noir:

razorblade doktorka ze záchranky školí i nás v práci a vždycky se pak několik dní bojím vystrčit nos z domu, kolik má hororových historek. Vlastně i doma je to podle jejích zkušeností životu strašně nebezpečné . Ale je skvělá.

​To mi připomíná naše pokladní, vždycky když projdou školením bezpečnosti práce na pokladnách, tak jsou z toho týden vyvedené z míry a bojí se každého, kdo přijde ke kase a zkoumají každou bankovku :). Pak to postupně odeznívá a já jen doufám, že jim z těch školení něco utkvělo :)

Online Tabea
Avatar
4672 příspěvků moje polička 01. června 2021 20:53

Já znám masáž srdce na Highway to hell

112 už jsem volala víckrát, jednou z toho k požáru. Rodiče se už divili, kde pořád spaním ty případy pro první pomoc.
Nedávno jsem pro zaměstnance překládala školení o tom, jak reagovat při teroristickém útoku. Zaměstnanci se pak divili, proč nevolat 110 (policie v DE), ale 112. Trochu jsem pátrala, v Německu 112 není všeobecně známé jako integrovaný záchranný systém, ale spis jako číslo na hasiče. Výhoda 112 je ta, že dobře funguje i v příhraničních oblastech a v případě přetížení sítě má tohle číslo přednost a aby zůstalo průchozí, přeruší se ostatní hovory (včetně toho 110). 

Offline rasaNori
Avatar
7715 příspěvků moje polička 01. června 2021 21:17

Tabea zrovna ctu Sucho od Shustermana, tak je to takove hezke propojeni:) 

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 01. června 2021 21:28

Kan je to tak

Offline artemisia
Avatar
295 příspěvků moje polička 01. června 2021 21:42

Mha Ale někdy ta netečnost je neúmyslná. Jako malou holku mě frustroval zážitek, jak spolu s polovinou čtvrti čumíme na hořící hvězdárnu, když v tom přišel pán a zeptal se: Ty hasiče už někdo volal, nebo ne? Jasně že ne, každý myslel, že ten druhý to udělal za něj

A jako dospělou mě šokoval místní zastupitel, který zakázal své vlastní dceři nosit vodu ze studny ve své zahradě, aby ona tu vodu nosila k hašení souseda odnaproti: "Voda je drahá, šetři, počkej na hasiče"

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 01. června 2021 21:48

artemisia to je učebnicový příklad toho bystander efektu. Tady nepomůže nic jiného, jenom vědět, že se to děje, aby si to člověk uvědomil a jednal. 

Offline artemisia
Avatar
295 příspěvků moje polička 01. června 2021 22:05

continuity Jo,jo jenom bych ten efekt neuměla pojmenovat. Od té doby se vždycky jako náhodný kolemjdoucí ptám, ne jestli, ale kdo volal záchranáře.

A pamatuju mladého kluka, který brigádničíl jako čistič nosníků ve výškách, špatně se jistil, spadnul do strašně drahého podnikového vybavení - měl mraky zranění, sám si zavolal záchranáře, nešlo nic kamuflovat: musel roky splácet fakt dardu té firmě, no ale vystudoval, pak té firmě napsal svůj zážitek a stal se tam bezpečákem

Offline stes
Avatar
7343 příspěvků moje polička 02. června 2021 11:49

Tak nevím...

Tohle je teda k...

Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 02. června 2021 12:07

stes 

Moc nechápu, proč ten skrček musel bejt umocněnej ausgerechnet na bílýho skrčka. Však se nevyjadřoval o její barvě... Jestli madam použila "bílý" jako nadávku, tak by za rasismus měla bejt popotahovaná hlavně ona. (nic proti, kdyby dotyčnýmu vytkli body shaming, když už to musí bejt)