Vše o těhotenství a dětech

02. února 2017 08:39
Online Mrakoplas
Avatar
8803 příspěvků moje polička 06. zaří 2018 23:39

žluťásek ja viem,  ze vy ste velky zastanca kojenia ale naozaj poznam deti,  ktore mali od malicka dudel a kojili sa ako o zivot,  priberali a odstavila ich az matka na vlastne uvazenie. 

Ide o priority a vnutorne nastavenie cloveka. Ja sa priznam,  ze po prvych mesiacoch nocneho spania tri krat po hodine mi uz riadne svitorilo a nejake kojenie mi zacinalo byt akurat pritazou a uznala som,  ze pre dobro,  zdravie a zivot! celej rodiny je moje vyspatie naozaj dolezite. Uplne chapem,  ze pre niekoho ineho je to kojenie velmi dolezite (tiez som to najprv mala) a spravi pre to vsetko,  aby kojil co najdlhsie ale niekto to proste ma inac,  neobetuje tomu vsetko (resp tak vela)  Mne bolo uz nakoniec jedno ake mlieko dostane,  hlavne nech je spokojny maly a aj my. A aj ked som koniec kojenia oplakala,  ulavilo sa mi a zmizla nervozita a bolo to poznat na nas vsetkych. 

Offline žluťásek
Avatar
7615 příspěvků moje polička 06. zaří 2018 23:56

Mrakoplas já už jsem tu nejednou psala, že kojení považují za zcela intimní záležitost mezi dítětem a matkou a záleží pouze na nich, jak dlouho, kdy a kde bude probíhat. Absolutně respektuji, pokud se žena rozhodne nekojit vůbec nebo odstavit dítě dříve, nedovolila bych si soudit její důvody. Věřím, že každá chceme pro své dítě to nejlepší a kojení není všelék.

Dovolila jsem si však oponovat názoru, že dudlík kojení rozhodně neškodí, leda láhev. Je to myslím často tradovaný mýtus, který se evidentně nedaří vymýtit. Dokud jsem se sama nepotýkala s velkými problémy s kojením, o dudlíku jako možné příčině jsem neměla ani tušení. 

Online Mrakoplas
Avatar
8803 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 00:06

žluťásek ja som to nemyslela nijako utocne,  ak sa to tak zdalo,  tak sa ospravedlnujem. To som skor reagovala na ten clanok,  mne sa nezdal uplne objektivny ale priznam sa,  ze do konca som nedocitala. Ono je to tak a to sa asi zhodneme,  ze niekomu dudlik/flasa skodi,  niekomu nie. A kazdy si urci tie priority co mu za co stoji. Preto som len chcela napisat iny nazor na vec. Ja si pamatam,  ze som ako novorodicka zistovala informacie a tahala rozumy odvsadial. Ale nakoniec som si musi kazdy spravit podla seba,  co jemu vyhovuje najlepsie. To taka mala rada pre tu nove mamicky,  zariadte sa podla seba,  univerzalna rada aj tak neexistuje. Drzim vam palce,  este si to zivo pamatam takto pred vyse rokom som sa trapila rovnako. 

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 09:00

Emi toto je dobré, aspoň viem, na čo využijem pás zo županu, dnes to hneď skúsim :) 

Inak ďakujem všetkým za reakcie, mne po dnešnej noci došla jedna vec - malý bezproblémovo spí v postieľke celú noc, od cca 21 30 do 2 až 4 (budí sa niekde medzi týmto časovým intervalom, dnes napr. o 3:20), nakojím ho, uložím do postieľky, kde zase spí ešte 2-3 hodinky, na ďalšie kojenie si ho už nechávam pri sebe, lebo v postieľke už spať nechce, pri mne si ešte do tej 8 - 8 30 pospí. 

Čiže problém asi nebude s tým, že nechce spať v postieľke, ale že mám kontaktného denného nespavca - cez deň na zaspatie bude potrebovať moju prítomnosť. Skúsim to vymyslieť tak, aby som k nemu počas dňa aspoň 2x mohla zaliezť do postele, predpokladám, že problém zmizne so šatkovaním :)

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 09:03

eless na hracky zatiaľ nereaguje a v ruke nič držať nechce, teda okrem prsníka, ehm . Ale dnes som mu do postieľky strčila moje tričko, spal dobre, ale to on v noci vždy, tak neviem, či to malo úspech.

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 09:04

MP Meri my máme nepar. problém, že syn sa v inej ako klasickej zavinovačke nechce nechať nosiť. Nechce sa nechať nosiť ani bez zavinovačky, jedine mne a jedine ak je opretý o hruď v pozícii ako keby bol v šatke. Čiže možno budeš potrebovať klasickú, možno nie.

Offline Tabea
Avatar
4676 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 10:30

MP Meri něco podobného jako na obrázku jsem dostala, jen to nemělo šňůru, ale suchý zip. Vůbec jsem to nezvládla používat, mimino sebou mrsklo a nohy byly venku.

K čemu je vůbec zavinovačka dobrá, když pominu ty, co se jima dá dítě svázat?

Online viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 10:34

Tabea pro úplně malý miminko mi připadá hodně dobrá v tom, že v ní to dítě "drží pohromadě", líp se s ním manipuluje - klidnější je dítě i dospělý který ho drží/zvedá/pokládá

Offline dynda
Avatar
7259 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 10:48

Mrakoplas 

Když jsem porodila, tak se v porodnici zastával názor, že dudlík zkoušet až po šestinedělí, pokud dítě dobře pije. To mi potvrdila i pediatrička. My jsme nakonec dudlík vůbec nezavedli, respektive po několika pokusech zahodili. Asi bych dudlík víc řešila, kdyby si dítě cucalo palec. Tam mi připadá, že toho dudlíku se jednoho dne zbaví, návyku na cucání palce se může zbavovat hodně dlouho a obtížně.

Offline slniecko admin
Avatar
17576 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 11:53

DrowRanger mne hodne psychicky pomáhala informácia, že deti s dostatkom telesného kontaktu majú viac neurónov (prosím, teraz nerozporovať, že "čo" je dostatok kontaktu, to bola moja psychologická barlička...)

Offline tenzie
Avatar
294 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 11:59

dynda to byl nas pripad. Malej jako novorozenec dudlik nepotřeboval, prakticky vubec neplakal, byl takovy klidný mimino. Okolo 4. měsíce si ale začal pri usinani cucat ruce, tak jsem mu nakonec dudlik dala, jelikož odnaučit dudlik bude určitě snazší nez cumlani palce, kdyz ho ma furt pri sobě. Ze začátku ho nechtěl, nakonec ho akceptoval na spani.

Motivaci pro dudlik byl i jeden pan, ktery si palec strká do pusy i ve 40 letech....

Offline slniecko admin
Avatar
17576 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 11:59

Jo a s tým dudlom a kojením. Mne sa staršia rozkojila pomocou dudla (ktorý som mala pred tým na základe všetkých možných informácií mamily & spol. zaradený v šuflíčku "diablovo dielo"), takže ono to bude dosť individuálne. Po mojich deťoch by som dala vynálezcovi dudla Nobelovku.

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:03

moje dieťa začína spať čím ďalej tým horšie. Cez deň len v pohybujúcom sa kočáre (už ma fakt bolia nohy :-) a večerné uspávanie začína byť tiež celkom sranda. Včera som si po hodine a pol uspávania spomenula na tých päť bodov (tuším od žluťásek ) a to zabralo! Síce nezavinujem, lebo tá moja to neznášala už v pôrodnici, ale všetko ostatné som robila. Akurát že v stoji nad postieľkou, aby som ju tam rovno dala a už sa mi nezobudila. 

Inak, prvých päť týždňov spávala v noci vynikajúco, budila sa len na jedno kojenie a okamžite znova zaspala. Spávala tak 21:00-06:00. Teraz sa budí na dve kojenia, ale musím ju potom znova prácne uspávať. V posteli ju mať nemôžem, môj muž v spánku so sebou mláti hlava nehlava

Offline Sairon
Avatar
1855 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:16

žluťásek děkuji za odlišný názor i za článek, v podstatě jsou tam uvedeny důvody, proč se mi moc nechce dudlík používat. Ale rozhodla jsem se, že co to půjde, budem běžně fungovat bez něj, a v případě nočních hysterických pláčů, které nedokáži jinak utišit, ho prostě použiji. A pokud se začne kazit kojení, tak první co udělám je, že dudlík odhodím.

A jak řešíte uspání u prsa a odříhnutí? Do nedávna malá neměla problémy s bříškem, takže když usla u prsa, tak jsem si ji pak chvilku nechala v klubičku opřenou o kolena, u čeho pořád spala a pak jsem ji přendala do postýlky. Teď mi usne, ale když si ji dám na odříhnutí,tak se probere a je mnohem větší práce jí zase uspat

Offline dynda
Avatar
7259 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:25

Sairon Já jsem odříhnutí neřešila, protože přes různé snahy k němu došlo jen někdy. Když dítě usnulo vleže, přenesla jsem ho do postýlky a hotovo.

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:36

slniecko tak určite by som nenechávala dieťa samé vyplakať do vyčerpania/zaspania od plaču, ale ndá sa mať ho na rukách alebo na prsníku 24 hodín denne, to je tak na blázinec :)

Inak moja teória o tom, že keď budem pri malom, tak zaspí sa ukázala ako mylná, síce sme spolu ležali hodinu v posteli, on sa aj ukladal ku spánku, ale zdriemol si len na 5 minút, teraz som ho uspala na fitlopte a dala do kolísky, dávam tomu max 15 minút :). 

Asi je načase sa zmieriť s tým, že mám dieťa, ktorému stačí si cez deň pár krát expresne zdriemnuť a dúfať, že v noci vydrží spať aspoň tak dobre, ako doteraz. Som ešte zvedavá na to, aké to bude v šatke, lebo ak budeme mať drobca, čo sa nechce ani kočíkovať, ani nosiť, vtedy ma porazí a nášho chudáka psa s nami.

Offline dynda
Avatar
7259 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:48

DrowRanger 

Nejlepší fakt je se s tím smířit. Můžeš pak být mile překvapená. Bez spaní v kočárku to musí být extra pekelné. Zkoušej to. Nepomohlo by třeba trochu víc kočárek vystlat, aby do něj miminko zapadlo do měkkého, nebo třeba položit do kočárku až venku? Syn ze začátku taky plakal, ale stačilo přejet práh, zadrncat a dobrý. Jak se ten pláč jednou rozjede, je to pitomý, no. Jinak teda existují příběhy o lidech, kteří kroužili s dítětem v autě, protože v sedačce za jízdy spalo...

Online Pinot Noir
Avatar
24458 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:48

DrowRanger Každé dítě je zkrátka nějaké. Náš syn spal pěkně v kočárku, nachodila jsem tisíc mil, poslechla si hromadu audioknih. Jednu dobu spal i ve stojícím kočárku, ale když byl kočár na zahradě, netroufla bych si doma třeba usnout. A v noci jsem moc nenaspala, protože se často budil, kojila jsem po dvou hodinách, ale po dvou od začátku kojení! Takže se vzbudil, kojila jsem půl hodiny, on usnul a mně zbývala hodina a půl do dalšího kojení. Někdy jsem ani nestihla usnout, byla jsem tak vyšťavená, že mi nešlo ani spát. Bylo to peklo. Nerada na to vzpomínám. Ale zase neřval. Když nespal, koukal, snažil se nějak "pohybovat", čučel na hračky. Tak aspoň to bylo fajn. Věřím, že neustálý pláč musí být strašně stresující. 

Offline Gatita
Avatar
7146 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 12:54

Mate prosim nekdo zkusenost s anglickymi skolkami?

Pristi rok nas z duvodu veku vyhodi z jesli, takze budeme muset prestoupit. Pujdu cestou nejmensich komplikaci a budeme se snazit nacpat do nejblizsi statni. Kdyby to neklaplo, budeme muset do soukrome. V okoli je par jazykovych. Mam ale smisene pocity. Trochu se bojim, aby ucitelky nebyly vybirany primarne podle jazyka a ne az zas tak moc podle toho, jak umi pracovat s detmi. A pak taky netusim, jestli se tam vubec muze ctyrlete dite neco naucit, kdyz bude mit ceske spoluzaky a doma mluvime cesky.

Offline slniecko admin
Avatar
17576 příspěvků moje polička 07. zaří 2018 13:05
Reakce na DrowRanger:

slniecko tak určite by som nenechávala dieťa samé vyplakať do vyčerpania/zaspania od plaču, ale ndá sa mať ho na rukách alebo na prsníku 24 hodín denne, to je tak na blázinec :)

Inak moja teória o tom, že keď budem pri malom, tak zaspí sa ukázala ako mylná, síce sme spolu ležali hodinu v posteli, on sa aj ukladal ku spánku, ale zdriemol si len na 5 minút, teraz som ho uspala na fitlopte a dala do kolísky, dávam tomu max 15 minút :). 

Asi je načase sa zmieriť s tým, že mám dieťa, ktorému stačí si cez deň pár krát expresne zdriemnuť a dúfať, že v noci vydrží spať aspoň tak dobre, ako doteraz. Som ešte zvedavá na to, aké to bude v šatke, lebo ak budeme mať drobca, čo sa nechce ani kočíkovať, ani nosiť, vtedy ma porazí a nášho chudáka psa s nami.

​To bolo na konto toho, čo mne pomáhalo udržať si pri takom dieťati posledné zbytky príčetnosti, nič iné v tom nemalo byť.