VIP zjevy

14. srpna 2014 20:26
Offline moora
Avatar
7521 příspěvků moje polička 08. června 2019 23:13

měla jsem strýčka Feryka (Ferika??), že se jmenuje František jsem zjistila až po mnoha letech...

Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 09. června 2019 07:59

Bowle Jo... Tohle osloveni nesnasim. Na Johanu uz jsem si zvykla, ale dlouho jsem s tim mela problem, rikali mi tak jen, kdyz jsem zlobila, neco provedla, takze jsem nasledne treba na vysoke docela nadskakovala. (Byla jsem na malem oboru, takze nam rikali krestnim a vykali... no, ke konci uz skoro vsichni tykali, prome naseho nejmilejsiho docenta, ktery je rus, tam to bylo kulturnim zakladem.)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:16

Mne to přijde jako takovej blbej vklad, když maj lidi pocit, ze se jim základní variantou jména nadává, kdyz jim to pak působí psychicky újmy i ve škole, v práci...mne ty zdrobneliny pro dospěly přijdou naopak takový až skoro hanlivý a přezíravý, jako by se člověk obracel na malý nesvéprávný dítě...ale já to mám obráceně, mne říkali nezdrobnele, když zdrobnelinou, tak jinou než bezne používanou derivaci, nejběžnější hovorovou variantou mi začali říkat až spolužáci ve škole 

Offline Bowle
Avatar
568 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:19

Solathis no, to je přesné.. když mi někdo řekne Johano, je to pro mě to samé jako kdyby mi řekl krávo. Nemůžu si pomoct. Johanka je ok když je člověk ještě dítě, po třicítce to bude hrozný. Bohužel nic jiného se z toho jména udělat nedá

Offline Bowle
Avatar
568 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:25

Potrefenáhusa jak už řekla Solathis, když se základní tvar jména používá jen v případech, kdy dítě něco provedlo, je pak dost těžké si k němu vytvořit pozitivní vztah. Ještě když zní tak tvrdě. Holt budu padesátiletá Johanka

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:27

Bowle nezní tvrde, to ti přijde prave jenom

Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:30

Bowle Ja urvala to "a" a rika se mi Johan (bez sklonovani), uz nevim, kdo s tim prisel a to mi nevadi. Nebo teda svagrova Johny. Snesitelny je pro me i Johy. Ale Johano... no, uz nenadskakuju, ale ctyri roky prace to byly.

Offline Bowle
Avatar
568 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:51

Solathis to obdivuju, taky bych se s tím chtěla vyrovnat. ale bude to těžké

Offline Sweet Potato
Avatar
34805 příspěvků moje polička 09. června 2019 08:52

Bowle Solathis Znám teď dost Johan ve věku mých dětí a těm kamarádi obvykle říkají Johy. A taky Johčo. To mi nepřijde jako výhra.

Offline Černá kočka
Avatar
1317 příspěvků moje polička 09. června 2019 09:07
Reakce na Potrefenáhusa:

Mne to přijde jako takovej blbej vklad, když maj lidi pocit, ze se jim základní variantou jména nadává, kdyz jim to pak působí psychicky újmy i ve škole, v práci

​S tímhle souhlasím, že to není úplně OK když mají lidi negativní vztah k základnímu tvaru svého jména. U nás v rodině se používají jména v základním tvaru, u malinkých dětí zdrobněliny používáme, ale jak rostou tak se plynule přejde na dospělou variantu. Vždyť jestli tě někdo oslovuje v dobrém se pozná podle mně spíš podle tónu hlasu a dalších okolností než zdrobnělin. Např. v práci nebo i v rámci rodiny ti někdo říká třeba Maruško, Haničko a když zajde za roh tak už tě pomlouvá nebo na tebe nadává (v práci pozorováno mnohokrát).

Offline DruI
Avatar
3243 příspěvků moje polička 09. června 2019 09:41

No, s tím komolením jmen, kdysi na vysoké jsem měla brigádu, kde mi šéfová začala automaticky tykat a říkala mi Evule. A bohužel jsem byla mladá a blbá a neohradila jsem se. Jinak jsem zvyklá na jméno v základním tvaru, ono tak zní nejlíp.

Dceru od narození taky většinou oslovuju základním tvarem a moje maminka nad tím kroutí hlavou, jak tak můžu říkat takovému malému miminku :o)

Offline barbucha blogger
Avatar
30568 příspěvků moje polička 09. června 2019 12:18
Reakce na DruI:

 A bohužel jsem byla mladá a blbá a neohradila jsem se.

​Já jsem stará (a chytrá ) a doteď mě nenapadlo se ohrazovat proti jakýkoliv používaný variantě jména - a že teda jich je, resp. pomalu každej mě oslovuje po svým... doma jinak, kamarádky jinak, partička taky, o práci ani nemluvě. Slyším na všechno a nic mi nevadí, pokud mi neříkají debile

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 09. června 2019 12:25

barbucha Musim říct, že jsem též překvapena co se dá řešit

Offline barbucha blogger
Avatar
30568 příspěvků moje polička 09. června 2019 12:40

Mutziputzi 

Zásadní věci!

No v každým případě je to asi lepší než řešit třeba hladomor, že jo.

Offline Tak Betty
Avatar
4976 příspěvků moje polička 09. června 2019 12:42

Jsem jak starej rodinnej pes, beru jakékoliv oslovení vyřčené s laskou.

Offline RoSa
Avatar
8196 příspěvků moje polička 09. června 2019 13:03

barbucha 

Bařeno?

Offline barbucha blogger
Avatar
30568 příspěvků moje polička 09. června 2019 13:08

RoSa 

To jsem v životě neslyšela

Offline RoSa
Avatar
8196 příspěvků moje polička 09. června 2019 13:24

barbucha tak kecáš, vadí ti to!

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 09. června 2019 13:31
Reakce na barbucha:

​Já jsem stará (a chytrá ) a doteď mě nenapadlo se ohrazovat proti jakýkoliv používaný variantě jména - a že teda jich je, resp. pomalu každej mě oslovuje po svým... doma jinak, kamarádky jinak, partička taky, o práci ani nemluvě. Slyším na všechno a nic mi nevadí, pokud mi neříkají debile

​Přesně, taky snesu všechno, včetně "Mončičáku"... v podstatě . Sama ale oslovuju lidi nejradši jménem v původním tvaru. Většinou se mi líbí zdaleka nejvíc. A prostě ty Mirí a Barů a Gabčo... mně to vlastně ani nějak nejde přirozeně přes pusu. 

Offline DruI
Avatar
3243 příspěvků moje polička 09. června 2019 13:43
Reakce na barbucha:

​Já jsem stará (a chytrá ) a doteď mě nenapadlo se ohrazovat proti jakýkoliv používaný variantě jména - a že teda jich je, resp. pomalu každej mě oslovuje po svým... doma jinak, kamarádky jinak, partička taky, o práci ani nemluvě. Slyším na všechno a nic mi nevadí, pokud mi neříkají debile

​Tak u kamarádů bych se asi neohrazovala, i když mi to přijde jako fakt ošklivá zpotvořenina, ale tady mi stejně nejvíc vadilo, že mi začala bez jakéhokoli alespoň zdvořilostního dotazu tykat.