Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 14:52
Reakce na Amun:

v tomhle te celkem chapu, ten ton je v mnoha pripadech dost nestastnej. i kdyz teda s vyjadrenim macrona souhlasim.

jinak co ja vim, na projekty, ktery maji evrope pristehovalce drzet "od tela" (turecko, libye ...) se vydava taky dost penez, takze evropska politika rozhodne neni stylem prijedte vsichni, my uz si to rozdelime.

nejefektivnejsi by bylo postarat se o stabilitu a rozvoj na blizkym vychode a v africe, aby lidi meli mensi motivaci odtamtud utikat. to je ale zalezitost na desetileti.

Amun
Avatar
07. července 2017 14:59
Reakce na Lilly_Ku:

Co se tyce prave Turecka a dohody, aby k nam migranty nepoustelo, myslim si svoje. Reknu to trochu vyhroceneji, ale prijde mi to jako primy sponzoring diktatora, ktery s migranty bude zachazet stokrat hur, nez v proklinanem Calais. Evropa jen nekomu plati, aby udelal spinavou praci, ke ktere se nechce verejne hlasit, ale kdyz to delaji turci, tak uz neni na nas. A muj ryze osobni kontroverzni nazor: myslim si, ze za destabilizaci Syrie mohou z vetsiny hlavne intervence zapadnich statu v cele s US. I proto je mi tak proti srsti, ze by CR mela platit za to, ze se nekdo nedokazal udrzet v mezich vlastniho statu. 

Offline siouxsie
Avatar
688 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:07
Reakce na Amun:

průser je, že ČR s tou intervencí souhlasila. dokonce, jestli si to dobře vybavuju, tak jako jedna z prvních... jinak ohledně názorů na turecko to vidím dost podobně

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:14
Reakce na Amun:

no tak ja nejsem zadny zastance dohody s tureckem, zejmena mi vadi, ze to ustavuje erdoganuv rezim jako spojence zapadu a vubec ho to timhle zpusobem legitimizuje. ja jen ze se tu volalo po jinym reseni, tak tohle je jiny reseni, ktery jsem uvedla jako priklad.

no tak blizkej vychod je nestabilni uz od ty doby, co si ho zapadni zeme po prvni svetove rozdelily na sfery vlivu, no ...

ale co presne si teda predstavujes? vystoupeni cr z eu?

ptam se vazne ...

 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:16

jinak s tim tureckem je to vubec zajimava historie ... on erdogan mimochodem fakt v turecku ma vetsinovou podporu, neni to o tom, ze by ho lidi nesnaseli. nadpolovicni vetsina ze stredniho a vychodniho turecka ho fakt ma uprimne rada, protoze skoncil nadvladu laicistnich elit, ktery drzely moc uz od ataturka.

Amun
Avatar
07. července 2017 15:29
Reakce na Lilly_Ku:

Erdogan mi prijde opravdu nebezpecny, upevnuje si pozici a pomalicku, ale jiste, potlacuje sekularitu zeme. Neprijemne mi to pripomina Iran. Ze ma velkou podporu je bohuzel videt, a je mi zcela uprimne lito normalnich lidi, co tam ziji, protoze Turecko se zacina vracet zpatky (viz vyroky o zenach, co maji doma rodit, aspon 3 deti...)

Ohledne vystupu CR z EU, myslim si, ze to by byl posledni hrebik do nasi rakve a ze uz bychom rovnou mohli vyvesit ruskou vlajku nad hradem. Cimz nerikam, ze jsem zastance EU. Ale myslim si, ze EU by mela veliky potencial, kdyby se z EU tak trochu nestalo "Nemecko a Francie a pak ty dalsi plivy" a misto reseni skutecnych problemu se z EU napul nestal obri byrokraticky kolos, kde se kazdy snazi snazi urvat co to jde. Myslim si, ze EU topi obrovske sumy penez v naprosto prastenych projektech (udam priklad, kdy si ceske ministerstvo zivotniho prostredi nechalo za unijni penize vyrobit kalhotky s bobry a trenky s ptakem - zbyly jim penize, ktere dostali, a ocividne asi moc nepotrebovali), nebo "jablko a mleko povinne na skolach" - alias majitele jablecnych sadu potrebuji zvednout prodeje. A clovek by mohl pokracovat hodne dlouho.

macko.pu
Avatar
07. července 2017 15:46
Reakce na Lilly_Ku:

jinak ty rady a postrehy, jak to svedsko nebo zapadni evropa mely udelat jinak, navic od zeme, ktera je vyjimecne homogenni a s pristehovaleckou komunitou nema zadny vlastni zkusenosti, jsou dost hrabeci. 

(aj keď to nie je pravda že naše krajiny nemajú žiadne skúsenosti s prisťahovaleckou komunitou, nie sú všetci utečenci len tmavej farby) tak aj keby si mala pravdu, tak čo tak postaviť otázku takto: práve preto že vidíme čo sa v tých krajínách po prívale uprchlíkov deje, prečo by sme mali opakovať rovnaké chyby??? 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:50
Reakce na Amun:

nojo, ale s tim erdoganem to prave neni uplne pravda, ze utlacuje normalni lidi - vetsina lidi, co tam zijou, mu fandi a souhlasi s nim aji se zmenama,co tam dela. turecko se nezacina vracet zpatky, spis se zacinaj ozyvat lidi, co tam byli desetileti utlacovany a kteri nemeli zadnou politicky zastoupeni. tak ted maj, no.

to teda jen tak na okraj, onehda jsem citila potrebu, tak jsem se trochu dovzdelala a prave na tohle jsem dost cumela, protoze jsem si puvodne myslela neco jinyho.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:53
Reakce na Amun:

na tema unijni prachy se tu uz myslim jednou debatovalo, takze to vynecham.

ja proste jen postradam nejakej alternativni navrh, proto jsem se ptala... protoze takovy to vyckavani, co kdo udela, a kritizovani ex post vyzniva hrozne nekonstruktivne. ted mluvim o clenskych zemich. nebo prej nechame to na italii, vsak to neni nas problem.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 15:57
Reakce na macko.pu:

ty jsi taky příval :)

macko.pu
Avatar
07. července 2017 16:03
Reakce na Lilly_Ku:

ty jsi taky příval :)

... to som, to si píš, (ale to teraz neriešime) :)))

Online barbucha blogger
Avatar
30658 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:32
Reakce na Lilly_Ku:

"no tak blizkej vychod je nestabilni uz od ty doby, co si ho zapadni zeme po prvni svetove rozdelily na sfery vlivu, no ..."

Ale kdepak, ten je nestabilní odjakživa, mydlí se to tam neustále hlava nehlava, akorát holt když se jednalo jen o  kmenový války, logicky ještě nebyla taková informovanost (denně zpravodajství v přímým přenosu), a žádná emigrace, protože neměli kam jít (tehdejší státy by je nepřijímaly tak vstřícně, důvod viz níže ).

Navíc tyhle národy (nebo kmeny) jsou expanzivní odjakživa. Jak to jen jde. Vzpomeň si na Maury na Pyrenejským poloostrově, na Turky před Vídní... a tak podobně.

 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:34
Reakce na Lilly_Ku:

ale alternativní návrhy pro itálii přece existují. jenže nejsou politicky korektní a působí na první pohled krutě.

zakázat současnou činnosti frontexu například. už se nejen po hospodách mluví o tom, že naprostá většina afrických migrantů jsou jen migranti ekonomičtí (v tom lepším případě, v tom horším jsou to tamější mafiáni a zločinci na útěku apod.), ale veřejně se to objevuje v médiích. v okamžiku, kdy by neměli u břehů připravené taxi-frontex a neziskovky, nikam by nejeli. do táborů, které by byly připraveny pro skutečně potřebné na břehu africkém, by se jistě nehrnuli, tam by snad šli jen ti, kteří by to opravdu potřebovali. taky by se tomu, co dělá frontex, mělo přestat například říkat "záchrana". před čím zachraňují ekonomické migranty? před utopením z hamižnosti?

osobně si myslím, že tlak na vznik táborů tam je ze strany eu velmi malý, nebo stále nedostačující. myslím, že čr by neměla vůbec problém je patřičně podpořit, nejen jako stát, ale i občané, a to i mnozí ti nyní vnímaní jako xenofobní a nesolidární. na rozdíl od averze na nabírání migrantů do čr.

proč nenabídneme jako eu 4 miliardy i lybii? za pronájem kousku pobřeží. a ochranu takového tábora? a policii a polní nemocnici...možná se to nabídlo, a jen jsem to nikde neregistrovala.

taky se mi moc líbí, jak v4 kritizují za nesolidárnost, ale když chce itálie po francii, aby mafiánským neziskovkám otevřela její přístavy, francie řekne tůdle a nikdo na to nenamítne ani popel. najednou tvrdí, že jsou to přece migranti ekonomičtí a ona je nechce, ať si to itálie vyřeší sama. zajímavé. ale to je to samé jako maďarský plot, jaká to byla kauza, a rakousko s ním od té doby operovalo už několikrát a taky nikdo neřekl nic. protože to nebyla žádná prašivá země z v4.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:43
Reakce na barbucha:

Kdezto evropane nikam neexpandovali v historii, alebrz sedeli doma na zadku? 

Online barbucha blogger
Avatar
30658 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:45
Reakce na Lilly_Ku:

Jo tak sorry, já si nevšimla, že se bavíme o Evropanech.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:51
Reakce na Jiná Realita:

Jojo, pusobi krute. Toz holt je evropa, potazmo eu, postavena na nejakych principech, ktery nejde pouzivat, jen kdyz se to zrovna hodi. 

Ohledne vztahu starych statu eu a zemi byvalyho vychodniho bloku plati, ze trocha vstricnosti by prospela obema stranam, abychom se hnuli z mista. Zatim to je dohadovani stylem kdo je horsi, popripade fuuuj, hele on taky, nebo este vhodnejsi “hlavne, abysme nedopadli jako svedsko/nemecko apod. Ja si myslim, ze by naopak cr prospelo, kdyby tak treba ohledne celkove zivotni urovne “dopadla“. Tim nerikam na vsechno kyvnout, ale ta pasivni agresivita proste netahne.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:52
Reakce na barbucha:

Nebavime, ale vyjadreni “tyhle narody jsou expanzivni“ je proste zavadejici. Kterej narod v historii mohl a nebyl expanzivni?

Online barbucha blogger
Avatar
30658 příspěvků moje polička 07. července 2017 19:58
Reakce na Lilly_Ku:

No jistě. "Oni taky!"  To jsou argumenty k ničemu, nezlob se na mě... když se bavíme o blízkovýchodních kmenech, tak u nich snad zůstaňme, ne? 

Já jsem hlavně a především oponovala názoru, že za tu destabilizaci můžou západní státy. Pořád tvrdím, že nemůžou, neb existovala (tamní nestabilita) už od počátku věků. To je vše, co jsem k tomu chtěla říct.

Offline Sweet Potato
Avatar
34856 příspěvků moje polička 07. července 2017 20:06
Reakce na Lilly_Ku:

To "v historii" je celkem podstatné.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 07. července 2017 20:09
Reakce na Lilly_Ku:

Nebavime, ale vyjadreni “tyhle narody jsou expanzivni“ je proste zavadejici. Kterej narod v historii mohl a nebyl expanzivni?

akorát poprvé v historii se té expanzi někdo nebrání.