Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:35
Reakce na KapkaMM:

Tak prý budou do osnov (rvp) vracet samostatně předměty dílny a pozemky: https://zpravy.idnes.cz/pozemky-dilny-prakticka-vyuka-zakladni-skoly-rada-remeslnych-cechu-havlicek-babis-g2g-/domaci.aspx?c=A180220_172406_domaci_dtt 

Nechápu, mezistátní srovnávací testy z matiky bídné, funkční gramotnost taky, i ve službách pracují lidé bez znalosti cizích jazyků. A zatímco se pořád skloňuje průmysl 4.0 a robotizace, tak naše děti se budou učit vyrábět brusné špalíky a jiné skvosty. Začínám věřit konspiračním teoriím o snahách vlády vychovávat tupé ovce bez názoru, které si ani nebudou schopné ten cizí názor někde přečíst.

asi tak... neboli "zlaté české ručičky":

Finské děli se učí programovat i v tělocviku,

české děti se budou učit okopávat brambory.

Estonské děti se učí programovat roboty,

české děti se budou učit zatloukat hřebík.

Dánské děti se učí aplikovat znalosti v jiných předmětech,

české děti budou mít brannou výchovu.

Američané poslali elektrické auto do vesmíru,

české děti se naučí vyrábět ptačí budku.

Němci se připravují na budoucnost,

české děti se budou učit národní hrdosti.

Svět se bojí nástupu robotů,

z českýcz dětí budou výborní houbaři.

(FB Standa Biler)

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:37

domenica A tak ono to snad nemusí bejt buď a nebo snad ne? Nevim proč automaticky vyvozujete, že to bude na úkor něčeho....

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:49

Mutziputzi 

No já si myslím, že tohle zrovna není to, co akutně chybí v osnovách a  co je k řešení a že prostor (víc prostoru) by měly získat jiný předměty a hlavně způsob výuky. Manuální dovednosti by měly zůstat na rodičích nebo prarodičích, o víkendu...

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:52

Pozemky jsou úplně na nic vzhledem k průběhu školního roku, to je tak akorát rytí, přezimování zahrady a pletí jahod, víc se do června nestihne. Na to jako dotace 1-2 hodiny týdně je až moc, navíc ve škole? A kolik škol má vhodné pozemky a hlavně učitele? Dnes je ve třídě +- 25 dětí na jednoho pedagoga, tak jim dáme do ruky kladiva, se kterýma budou pracovat nejspíš na chodbě, protože učebny na dílny už jaksi nejsou. Jako je hodně věcí, co se nám v životě hodí, účelnější by byly třeba základy práva, aby chudáci, co budou chtít to řemeslo dělat, věděli, co všechno je čeká až si založí živnosťák.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:55

domenica Tak to si teda nemyslim a je dost iluzorní si myslet, že všem dětem prospěje matika a robotika a IT a ekonomie a já nevim co, naopak je dle mého na čase dát prestiž i "řemeslu", konečně přestat produkovat kadeřnice s maturitou a střední "podnikatelský" školy zavřít, když to blbě řeknu, hloupý děti nemaj co dělat na střední škole, ale maj se věnovat řemeslu a připravovat se na manuální práci, k tomu by je ale musel a měl někdo přivést a dát jim povědomí o tom, že to neni nic podřadnýho...ne tady tahat ňákej přiblblej průmysl 4.0, s prominutim

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 10:56

KapkaMM Na to si najdou právníka a účetní, od toho tady jsou

Offline hukmuk
Avatar
10 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:07
Reakce na Mutziputzi:

 hloupý děti nemaj co dělat na střední škole, ale maj se věnovat řemeslu a připravovat se na manuální práci, k tomu by je ale musel a měl někdo přivést a dát jim povědomí o tom, že to neni nic podřadnýho...ne tady tahat ňákej přiblblej průmysl 4.0, s prominutim

​už tím, že je označíte za hloupé, se budou cítit podřadně...

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:09

hukmuk ne, já je označim za šikovný a bude to mít stejnou váhu jako chytrý, to si nerozumíme

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:10

Jestli mám někoho platit, tak právník mě vyjde o dost dráž než řemeslník. Kolik je to lidí v exekuci? Myslím, že asi 800 tisíc? Asi bych v té škole s nima radši probrala obchodní podmínky telefonních operátorů nebo úvěrové smlpouvy, a taky co že je to taková rozhodčí doložka. Zatlouct hřebík se naučím z prvního tutorialu na youtube.

Offline ice
Avatar
1918 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:12

Sakra, tak často to přepisuju až si to smažu. Kašlu na to 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:12

KapkaMM řemeslník = blbec v exekuci? Tak už proto si myslim že je dobrý to trošku protežovat v osnovách...

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:16

Mutziputzi 

Zajímavé. Na jednu stranu tu brečíme, že jsme země automobilových montoven a levné pracovní síly... tak teď to podpoříme, abychom jí zůstali. Mozky budou jinde. Tohle podle mě není správná cesta, jak dát řemeslu prestiž (kterou si zaslouží). 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:22

domenica Ale řemeslník není nekvalifikovaná levná pracovní síla u montovací linky, to si právě mám dojem pletete. U tý linky končí maturant ze střední podnikatelský, kterej nic neumí, není žádnej myslitel, takže by mu ani 5 hodin robotiky a finanční gramotnosti nepomohlo, ale nikdo ho na učňák prostě nepřived, protože to nemá prestiž a je to mizerně placený, což je samozřejmě druhá věc co se musí změnit hned následně.

Offline KapkaMM
Avatar
325 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:22

Ale tohle rovnítko tam dáváš ty, nicméně korelace nízké úrovně vzdělání s množstvím exekucí prostě existuje. Takže proč děti nepoučit ještě na základce. Věnovat školní hodiny s pedagogem zatloukání hřebíků a držení lopaty je plýtvání časem a penězi. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:23

ja myslim ze tady uz se dostavame k zasadni otazce - k cemu vlastne slouzi/ma slouzit povinna skolni dochazka

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:25

KapkaMM Plýtvání časem i penězi je i výuka robotiky a práva pro děti, co jsou, a opět se omlouvám, je to zkratka, ale natvrdlý. Jak jsem psala na začátku, ty dílny neznamenaj, že se děti nebudou učit o finanční gramotnosti, není to buď a nebo.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:26

viktorka_od splavu Přesně - k tomu aby ukázala ty chytrý a ty šikovný

Offline Janulik03
Avatar
16668 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:32

Mutziputzi bože ako teraz s tebou súhlasím. Nemyslím, učiť decká klince zatlct, ale viesť ludí k ucte k manuálne pracujúcim. Tích  totiž otrebujeme všetci. Potrebujeme murárov, maliarov, elektrikárov, opravárom IT techniky. Potom decko počuje ako všetci hovoria že každý kto pracuje rukami je sprostý, lebo sa nedostal na inú školu, tak tiež nepojde na remeslo, abynevyzeral sprostý. 

Offline Ginevra
Avatar
853 příspěvků moje polička 21. února 2018 11:52

"Inspektor: Velice často se setkávám s tím, že se práce v kůlně a na podzimku na školách podceňuje"

(Vyšetřování ztráty třídní knihy.)

Offline Katrin_kouří_cigarety
Avatar
156 příspěvků moje polička 21. února 2018 12:09

Ve školství se pohybuji cca 10 let - jak v ČR, tak v západních zemích. Bez ohledu na to, kolik příkladů dobré praxe viděli ti, kteří o školství v ČR rozhodují, jsme tady 100 let za opicema. Bez ohledu na to, jaká budoucnost se dá pro jednotlivé profese predikovat už teď ze současné situace na evropském trhu práce, tady se pořád bude mluvit o řemesle, o pracovní síle, co zaměstnavatelům chybí právě hlavně v těch montovnách. Bez ohledu na to, že chodíme do firem, kde vidíváme obrovské haly a v ní max. 4 lidi, protože výroba je z 90% automatizovaná, tady pořád bude tendence směrovat děti na odborné školy, kde za 3-4 roky získají jednu úzce zaměřenou odbornou kvalifikaci a minimální předpoklady uspět v současném světě, kde se všechno mění a oni budou také nuceni měnit práci a měnit odbornost. Podle mě je zavedení výuky pozemků a pracovek, jak jsme tomu říkali my a nesnášeli to, jedna z mnoha strategií, jak přivést děti k manuální práci a tomu řemeslu. Fajn, ať ve škole tyhle věci mají, ale proboha! jako součást jiných - stěžejních předmětů jako biologie, fyzika, programování atd. Do dětí se musí valit cizí jazyky a přírodní vědy včetně matematiky, pokud chceme, aby pak obstály. No a samozřejmě posilovat v nich touhu po vzdělání, učit soft skills jako týmová práce, komunikace, řešení problémů. Jsou děti, samozřejmě, které na ten učební obor půjdou, protože na víc nemají, ale jak píše @Janulik03, je potřeba, aby se děti vedly k úctě k manuálně pracujícím a samy ty děti na těch učňácích se necítily jako odpad společnosti. Kariéroví poradci musejí do rozhodování o volbě povolání pro dítě zapojit i rodiče. Jo, hned, jak nějací kariéroví poradci ve školách budou a budou to dělat! A budou to umět! 

No jsem si tady odložila....Jsem už lehce frustrovaná z toho, jak silná je zde imunita proti "nákaze" nápady ze zemí s vyspělým školstvím.

edit: tím zde myslím ve státní správě, na odborech školství. Ne zde na fóru!