Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2018 15:56

slniecko Komu neni shury dano, latina fakt nepomuze

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 21. února 2018 15:58
Reakce na ice:

Potrefenáhusa já nedavno viděla pána se 109 korunovou stranenkou, to jsem pokladní trochu politovala 

​sa tu priznám, že som v puberte chodila s nejakou zľavovou kartičkou do jedného obchodu, kam na ňu bola 7% zľava si zlomyseľne kupovať 23 korunové cukríky....

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 21. února 2018 15:59

Mutziputzi tak ale to by sa dalo o všetkom, no...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46131 příspěvků moje polička 21. února 2018 16:02
Reakce na Sweet Potato:

Troufám si říct, že pro spoustu dětí by byly přínosnější ty dílny či vaření než druhý cizí jazyk, například.

​ja bych byla spis pro, aby se nektere ty hure vzdelavatelne naucily aspon svuj matersky jazyk.  asi jako tu nasobilku. je fakt ze driv me ititovalo ze ze zakladky vyjde v pohode dite co neumi cist, a mezitim se stalo ze takovy i odmaturujou

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46131 příspěvků moje polička 21. února 2018 16:15
Reakce na ice:

​taky rodiče budou trochu nahovno bych řekla...

​rodice budou stejne blbi, jasne. ovsem zde bych vyzdvihla ten fakt, ze je ukolem skoly naucit dite nasobilku. ukolem rodicu je naucit je zatlouct hrebik/okopat brambory/jist priborem... to naopak ukol skoly neni

Online Isca
Avatar
4470 příspěvků moje polička 21. února 2018 18:49

No, když to tady tak čtu...podle mě utopická představa je je spíš to, že jakýkoli nedostatky se dají vyřešit zavedením/posílením hodinový dotace nějakého předmětu. Matiku, aby si uměli spočítat úroky, finanční gramotnost, aby pochopili, že ty úroky fakt musí platit, latinu, aby si zlepšili logiku, hudebku, protože hudební cítění prej koreluje s matematikou, informační technologie, protože to teď frčí, rétoriku, protože se musí umět vymáčknout, pozemky a dílny, aby byly děťátka manuálně obratný, a radši i všechny ostatní stávající předměty, co kdyby se nebohý dítko až v osmnácti rozhodovalo mezi medicínou, strojárnou, právnickou fakultou a DAMU. Vychází mi z toho, že nebohý robě by muselo naspat tak mínus pět hodin, aby dorovnalo přirozenou délku dne. Silně mi to připomíná balení některých rodin na cesty, kdy řešením je koupě auta s co největším kufrem.

Jenže výuka čehokoli se může zmršit, pouze nařízena mechanicky, ať jsou to ty ostuzovaný pozemky nebo dílny, nebo rétorika, matika, latina, finanční gramotnost, nebo druhý, třetí až pátý světový jazyk. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:17

Tak si to tady čtu a jako člověk "zevnitř" se docela dost bavím.

Latina a rétorika.. jo, to je přesně to, co se potřebují žáci na ZŠ naučit 

Pravdou je, že žáci ze ZŠ přicházejí a často neumějí pořádně číst, natož násobilku.. Pak jdou na učební obor a místo toho, aby se učili pořádně manuálně pracovat a odborně vzdělávat, jsou odborné hodiny stále omezovány, aby se vyhovělo RVP, ve kterém je stanoven např. pro kuchaře a číšníky druhý cizí jazyk. Když často na jejich síly je už ten první.(ale je nutný). A to jste neviděli jejich češtinu..

Manuálních odborníků je zoufalý nedostatek, přesto rodiče své.. nepříliš studijně nadané.. děti tlačí na maturitní obory v představě, že se děti pak budou "mít líp".

Opak je pravdou. Poud je dítě jen trochu zručné a není blbé, má s řemeslem velmi dobrou perspektivu. Od nás odcházejí vyučení kluci do firem za nádherné platy a firmy by jich braly destkrát víc.

I proto je nutná podpora řemeslných oborů. Jestli tomu pomůžou právě ty dílny si ale jistá nejsem. Nicméně proč ne, to není nic špatného. A přiznejme si, že v rodinách se s manuální odbornou řemeslnou prací děti často nesetkají. Záleží ovšem na formě, to je asi kámen úrazu.

Vždycky na náborech velmi důrazně rodičům připomínám, aby své děti, pokud nejsou vyloženě studijní typ netlačili na maturitu - sotva prolezou čtyři roky ale maturitní zkoušku nezvládnou - příkladů znám dost.

Daleko rozumnější a perspektivnější je vyučit se řemeslu a POTOM jít na nástavbu. 1. budou mít už víc rozumu a jiný vztah k učení (ehmm..) 2. Naučí se něco dělat vlastníma rukama a to jim už nikdy nikdo nevezme a celý život se jim to bude hodit 3. kdyby pak neudělali maturitu na nástavbě, mají aspoň ten výučák. Neskončí po letech studia se základním vzděláním.

A poslední: Škola je VÝCHOVNĚ - VZDĚLÁVACÍ instituce. Nemá tedy jenom vzdělávat, ale musí i vychovávat. Jak znám různé žáky i jejich rodiče, má to opravdu hodně velký smysl. 

neberte to jenom podle sebe. Nejsou všichni rodičové vzdělaní a zodpovědní.

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:24

Dadoo  jen tak pro predstavu. Ten plat pro takoveho absolventa je cca kolik v hrubem? 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:28

jinx Vím, že šikovní kluci, klempíři, odcházeli po vyučení do firmy za cca 25 tis. Instalatéři o něco málo méně.

Což těsně po vyučení, bez praxe, je plat dost dobrý.

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:29

Dadoo dik za info. 

Offline brrr
Avatar
10054 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:32

jinx Jdeš do toho? 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 21. února 2018 19:39

brrr  bez vahani 

Offline continuity
Avatar
33822 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:01

jelikoz jsem mela pribuznou, co ten ucnak bez maturity skoncila (ani ne proto, ze by byla uplne blba, proste matka umrela a otec mel jine starosti, aby dite na intraku nutil ucit se). jako super, akorat mela drevarinu a chytla z tech lepidel takovou alergii, ze skoncila v castecnem invalidnim duchodu a tim, ze neumela nic jineho se zbytek zivota opravdu priserne protloukala (kdyby ji nepomahala cela rodina horem dolem, tak skonci na ulici). tak asi tak. 

muz ma taky ucnak, ale s maturitou (aktualne, co maturitni odbory zrusili, tak je z toho SPS) je na tom lepe nez kdejaky vysokoskolak. ale v tomto jsme doma zajedno, pres maturitu nejede vlak, i kdybych ty deti mela doma privazovat k topeni. 

Online Kokoska
Avatar
28394 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:08

continuity A proč celá rodina nepomohla děvčeti dodělat si maturitu? To už z toho snad holka mohla mít rozum, že by bylo dobré doplnit si vzdělání, a nemusela by se zbytek života příšerně protloukat. 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:30

lol, přidat latinu a řečtinu 

meanwhile in LIDL: nástupní plat zcela nekvalifikované pracovní síly, která v podstatě nemusela ani dokončit základní školu, hlavně že se přihlásí o místo = 28.000,- kč (tedy více než: zdravotní sestry, ošetřovatelé, asi i policie a....učitelé, s latinou a řečtinou).

ps: a bude hůř. latináři a řečtináři. protože nebude mít kdo péct chleba. to robot neumí, takže bude celkem k ničemu, že budou všichní školáci umět základy robotiky.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46131 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:35

Jiná Realita sorry ale ty pokladní tam fakt dřou a za b) chovají se slušně, což v jiných obchodech není samozřejmost. a ne vážně neberou každýho. známá má dítko který teda taky tu maturitu nějak zplichtilo, je to ale hloupý a ještě protivný jak osina v zadku a v albertu se jí nelíbilo ovšem v lidlu ji nevzali ač se snažila. navíc myslím že je to trochu vějička a až tak růžový to nebude. např je tam dovětek "při plném úvazku" a to bude mít nějaký důvod.. btw učitelka by v lidlu imho nepřežila týden.

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:38

Jiná Realita písala som, že gréčtinu nie, lebo ma nebaví

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:39

viktorka_od splavu jakože máte pocit, že taková zdravotní sestra dře méně a má menší zodpovědnost? 

nesnižuji jejich práci, sama normálně prodávám, a to jako prodávám, ne že sedím a pípám zboží, což je podle mě náročnější. ale určitě by si za to nedala víc peněz, než sestra, která ošetřovala třeba mého dědu. nebo hasič, proboha. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:43

viktorka_od splavu Tedy kam ty na ty názory chodíš.. 

Jiná Realita Lidl si ted bude moci opravdu vybírat. Tam už někoho se ZŠ už tak snadno nevezmou. Což je dobře. Budou muset zvýšit ted platy i konkurenti.

Asi půjdu do Lidlu za kasu taky.  I když mě viktorka_od splavu předem odsoudila k smrti, že ..

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46131 příspěvků moje polička 21. února 2018 20:45

Jiná Realita já? já nikoho nezaměstnávám, proboha