Cestování

09. srpna 2014 10:36
Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 03:47

Jos Děkuji, jsem ráda, že vás to zaujalo:-) Třeba dnes jsme byli v pobřežním městě Newport, stát Rhode Island. Byla jsem jak Alenka v říši divů, neměla jsem o tomto místě tušení. Neudělala jsem jedinou fotku, protože jsme jeli busem tzv ocean drive podél pobřeží, kde byly naprosto fantastické domy, modernější i staré. Newport se proslavil jako letovisko pro smetánku z New Yorku mezi lety 1880a 1920, tzv. Gilded Age ( je i seriál na HBO, snad od stejného autora co dělal Downtown Abbey), která si zde stavěla opulentní domy ala letní paláce v Itálii, nazývala to chatou a měla to na letních 6 týdnů pro letní zábavu a společenský život... mezi tím byly i modernější domy a velmi moderní (prosklené), naprostá dokonalost a velké bohatství... pak je to místo proslavené pro jachting, skvělá atmosféra, všechno strašně úhledné, opečovávané, cihlové stavby s americkými vlajkami... jezdili sem Kennedyovi, žil tu Eisenhower, ale nefotila jsem to, protože toho hodně bylo z busu, ty dva historické domy, kde jsem byla, stylem známe z Evropy (oni to strašně kopírovali), ale to že jsou čelem k Atlantiku ( a to je na tom to fantastické), to prostě ta fotka nezachytí... a fotit domy s americkými vlajkami mi nepřipadá zas tak zajímavé, byť je třeba ta ulice parádní. Měl by sem jet lepší fotograf než já:-)

No, a psi, to je spešl kategorie! My jsme dva roky bez psa a teskníme, měli jsme gordonsetra, a ohaři, labradoři a retrívři jsou naše oblíbená plemena, protože se nejlíp smějí:-) Každopádně pozitivně reagujeme na každého psa, kterého potkáme. V Kanadě tedy nic moc, často v těch přístavech byl i bojový pes (strašně se jich bojím a mám s nimi velký problém), ale čím víc na jih, tím jsou ti psi přátelštější a je vidět, jak dobře se mají:-) Tomu vašemu by se tu moc líbilo. A mezitím, co by ten retrívr ležel v bouři, větru a dešti na gauči doma, ten váš by se proháněl na pláži:-)

No, dovolená snů, upřímně, já nevím... včera jsme měli s manželem debatu oekologickém dopadu takovéto cesty, myslím na to celou dobu. Je to moje druhá plavba, první byla z Honkgkongu do Saigonu ve Vietnamu, nevím, zda bude další. Měli bychom ještě dvě nebo tři destinace, kam by nás to lákalo (a pokud bychom našetřili...), ta uhlíková stopa bude velká. A já si říkám, že se to nepos..e, když to neuvidím:-)

Offline Mulen
Avatar
4281 příspěvků moje polička 11. října 2022 06:40

Victoria jsou to krásné fotky a vůbec to zní celé krásně. My kdysi plánovali dovolenou na Hurtigrutenu, ale nějak z toho sešlo. Je to nějaký zájezd nebo jedete po vlastní ose? (pardon, jestli to už tady padlo)

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 11. října 2022 06:53

Victoria díky za krásné fotky, hlavně pobřeží Maine. V Bostonu jsem byla před lety a potvrzuju, že má úžasnou atmosféru. Ovšem sranda pro nás středoevropany je v tom, jak lákají na "nejstarší kostel" - a on stojí necelých 300 let.

Jsou z té velké lodi vidět velryby? Z Bostonu jsem podnikli plavbu na jejich pozorování - byly asi 2 hodiny cesty od pobřeží. A byly krásné.

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 11. října 2022 06:58

Victoria ještě mě napadá k té uhlíkové stopě - letos jsem byla na safari v Zimbabwe, takže taky uhlíková stopa jako blázen. Ale velká část obživy je tam navázaná na národní parky a turisty v nich. Covid a omezené cestování s tím strašně zamával. Bylo vidět, jak jsou rádi, že se turisté vracejí a je práce a peníze za ni.

Online Mha
Avatar
příspěvků moje polička 11. října 2022 07:07

Victoria

Díky za popisy i za fotky (podle mě můžeš dát i nějaké roztřesené z busu, pro mě je tohle úplná exotika)

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 11. října 2022 07:13

Victoria O uhlikove stope take obcas uvazuju, ale zase se clovek muze snazit to kompenzovat jinde. Zas vam to strasne da. A jeste k te stope, muj obri pes (jiz druhy) zase sezere hrozne masa, to taky neni zrovna ekologicke. 
A jako snovou dovolenou myslim spis to, ze by se mi taky libila. Obecne ten sever, klidne Gronsko apod. Manzel chtel dlouho na Svalbard. Bohuzel jsme zatim nic takoveho nepodnikli, jedina vetsi zalezitost byla ruska Kamcatka s bachlem a pak uz dostupnejsi (i vzdalenostne, logisticky, financne) zeme. Ale dobre, ze nejste na obri zaoceanske lodi, tam kdysi par let pracovala kamaradka svetobeznice, a podle popisu to byl proste lunapark. 
Maine je oblibeny stat Myslim Kinga a Irvinga a mozna i dalsich. Vim, ze jsem si hledala fotky pri cteni Pravidel mostarny. 
Archivářka Take myslim, ze nektere zeme uz jsou v bludnem kruhu. Bez turistu ekonomicky trpi a nahradni zdroj prijmu tezko najdou. 

Online baltik
Avatar
4455 příspěvků moje polička 11. října 2022 07:54

Victoria to rada slysim, ze existuji na takoveto plavby i mensi lode, mne by se to asi taky libilo, ale odrazovaly me prave ty fotky obrich lodi na nedotcenych mistech, treba ve fjordech

je na to nejake specializovana cestovka nebo jak jste to nasli?

Offline Archivářka
Avatar
příspěvků moje polička 11. října 2022 08:01

Jos a to je Zimbabwe na africké poměry bohatá země - velké zásoby zlata třeba. Mají i doly na uhlí, patří Číňanům, ti na ekologii moc nehledí. Jeli jsme kolem dvou a ta krajina kolem - zlatá naše severočeská hnědouhelná pánev před rokem 1989. Setkali jsme se ve skanzenu se skupinou studentů polytechniky v Masvingu na školním výletě - děcka perfektně oblečený, mobily všichni. A pak jedete krajinou, kde u silnice prodávají ženský s dětma mrkev, nebo dřevo, nebo ovoce. Na venkově všichni chodili pěšky - do školy, s rancem prádla na hlavě někam vyprat. V Harare byly mrakodrapy, ale v noci  tam nesvítilo pouliční osvětlení a mezi těmi mrakodrapy u silnice hořely ohně. Ty rozdíly jsou obrovské.

Online viktorka_od splavu
Avatar
46129 příspěvků moje polička 11. října 2022 10:00

Victoria no ja treba moc nechvalim ale ctu a koukam s otevrenou pusou!:-))

Online dupali
Avatar
375 příspěvků moje polička 11. října 2022 11:59
Reakce na Victoria:

Jos Děkuji, jsem ráda, že vás to zaujalo:-) Třeba dnes jsme byli v pobřežním městě Newport, stát Rhode Island. Byla jsem jak Alenka v říši divů, neměla jsem o tomto místě tušení. Neudělala jsem jedinou fotku, protože jsme jeli busem tzv ocean drive podél pobřeží, kde byly naprosto fantastické domy, modernější i staré. Newport se proslavil jako letovisko pro smetánku z New Yorku mezi lety 1880a 1920, tzv. Gilded Age ( je i seriál na HBO, snad od stejného autora co dělal Downtown Abbey), která si zde stavěla opulentní domy ala letní paláce v Itálii, nazývala to chatou a měla to na letních 6 týdnů pro letní zábavu a společenský život... mezi tím byly i modernější domy a velmi moderní (prosklené), naprostá dokonalost a velké bohatství... pak je to místo proslavené pro jachting, skvělá atmosféra, všechno strašně úhledné, opečovávané, cihlové stavby s americkými vlajkami... jezdili sem Kennedyovi, žil tu Eisenhower, ale nefotila jsem to, protože toho hodně bylo z busu, ty dva historické domy, kde jsem byla, stylem známe z Evropy (oni to strašně kopírovali), ale to že jsou čelem k Atlantiku ( a to je na tom to fantastické), to prostě ta fotka nezachytí... a fotit domy s americkými vlajkami mi nepřipadá zas tak zajímavé, byť je třeba ta ulice parádní. Měl by sem jet lepší fotograf než já:-)

No, a psi, to je spešl kategorie! My jsme dva roky bez psa a teskníme, měli jsme gordonsetra, a ohaři, labradoři a retrívři jsou naše oblíbená plemena, protože se nejlíp smějí:-) Každopádně pozitivně reagujeme na každého psa, kterého potkáme. V Kanadě tedy nic moc, často v těch přístavech byl i bojový pes (strašně se jich bojím a mám s nimi velký problém), ale čím víc na jih, tím jsou ti psi přátelštější a je vidět, jak dobře se mají:-) Tomu vašemu by se tu moc líbilo. A mezitím, co by ten retrívr ležel v bouři, větru a dešti na gauči doma, ten váš by se proháněl na pláži:-)

No, dovolená snů, upřímně, já nevím... včera jsme měli s manželem debatu oekologickém dopadu takovéto cesty, myslím na to celou dobu. Je to moje druhá plavba, první byla z Honkgkongu do Saigonu ve Vietnamu, nevím, zda bude další. Měli bychom ještě dvě nebo tři destinace, kam by nás to lákalo (a pokud bychom našetřili...), ta uhlíková stopa bude velká. A já si říkám, že se to nepos..e, když to neuvidím:-)

Victoria Já se také kochám nádhernými fotkami a popisem. Dovolená na zaoceánské "mega" lodi by pro mě byla za trest, ale toto je neskutečná nádhera (ta příroda, moře, majáky), zvlášť když jsou tyto místa po pobřeží víceméně nepřístupná. Prosím jak moc veliká ta vaše loď je? Pro kolik cca lidí? Vůbec nemám představu....

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 15:39

Mulen Ta odpověď je vlastně dvojjaká, je to vlastně zájezd, protože si kupujete tu okružní plavbu jako celek, to, zda využijete výlety na místě organizované tou plavbou, a které jsou ve velké většině v ceně plavby, je už vaše volba. Ale koupíte si to individuálně, můžete to zaplatit kartou pře internet. Společnost plavbu provozující vám nabídne, že vám zařídí letenky do místa, odkud se odplouvá. Toho jsme nevyužili, to jsme si zařídili sami. Takže v tomto smyslu je to i po vlastní ose.

Také jsme Hurtigruten zvažovali. Je to krásná cesta.

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 15:43

Archivářka Ano, v té historii je pro nás ta Amerika veselá, no:-) 

Verlyby jsem neviděla vůbec, on je také problém v tom, že se pluje hlavně večer a v noci, a to je tma a člověk spí. Ale v přístavech jsme opakovaně viděli tuleně, takže aspoň je.

No a přesně jste na to kápla, to je prostě problém, my jsme jejich obživa, ale má to tu uhlíkovou stopu. Moc ale nevím, jak to vyvážit:-)

Každopádně Zimbabwe muselo být zajímavé. Já se Afriky nějak podvědomě bojím. Asi nějaké té "divokosti"  a vlivům, kterým nerozumím.

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 15:49

baltik dupali Tato loď je pro necelých 400 lidí tuším, ty obří jsou třeba pro 3 tisíce. Našla jsem to kdysi jako reklamu v anglickém časopise House and Garden. 

Dám sem fotku té obří Queen Mary 2, ta naše loď je zaparkovaná za ní, moc není vidět, jen ty bílé komíny. Ale ten rozdíl je snad patrný.

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 15:57

Jinak tedy je to společnost Silversea. https://www.silversea.com/ 

Cest má velké množství. Dělá i transoceánské plavby, kdy přemisťuje lodi kvůli počasí do jiných částí světa. Nebudu skrývat, že je to velmi drahé. Je to all inclusive penzion na moři. Právě i proto, že je to malé, tak je to tak drahé. Ale nečekáte fronty, zajede do menších přístavů než ty velké, vyperou vám, servírují čaj o páté a tak. Takové výhody, že máte osobního butlera, mě nechávají úplně v klidu, neobjednávám si po půlnoci drinky a tak, nevyužívám toho, ale někdo ano, no... co, je nevýhoda, je to spíše pro starší lidi, loď je z většiny obsazena americkými důchodci... pak je tu velká skupina vitálních šedesátníků, těch kolem padesáti, jako jsme my, je menšina. 

Edit Nedokážu si představit, jak to vypadá na takové plavbě v Karibiku... a to i na této lodi,to mě jímá hrůza... staří Američané třesoucíma se rukama svírají sklenky s koktejly... proč ne, ale to opravdu vidět nemusím:-)

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:00

viktorka_od splavu Já si o chválu říkat nechtěla, byť to možná tak vypadá... já mám jen čím dál větší ostych se někde prezentovat:-)

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:17

Jos Ten sever určitě podnikněte, je to strašně obohacující. Jen je průšvih, pokud je smůla na počasí, pokud prší a je totální šedo, je to průšvih. Pokud je krásně, je to dechberoucí. Gronsko moc doporučuji, pro mě je to největší cestovatelský zážitek, i život formující, větší krásu jsem pro sebe nenašla, ledové kry v zálivu u Illulisatu, to ticho v půlnoci, kdy je světlo a všechno se třptytí. Je to jen strašně drahé. Asi budu velmi osobní, ale tam chci spočinout, nechci hrob, chci být spálená a vysypaná mezi kry u Illulisatu. manžel má instrukce. Snad tam nějaké kry ještě budou...

Offline brrr
Avatar
10054 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:21

Victoria Tak jsem se dívala na ty stránky. Nejvíc mě teda nezarazily sumy (to jsem nějak tušila), ale že plavba trvá třeba 41 dnů. To bych asi nedala, ani kdyby mi to někdo zaplatil. Vůbdc si to nedokážu představit.

Offline Victoria
Avatar
855 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:32

brrr To já taky ne! Těším se domů už po týdnu. Ale ono je třeba se tím trochu prohrabat, často ty dlouhé plavby jsou složené z několika menších, které si můžete koupit jednotlivě.  Ale protože loď je třeba na poslední cestě z Kanady a směřuje na Floridu, tak vám nabízí tu cestu jako celek, ale také třeba jen z Kanady do Bostonu. Je třeba si uvědomit, kdo je cílovka, ne lidé s dětmi, co pracují, ale bohatí důchodci, kterým může velmi vyhovovat, že mají plný servis a nemusí se nudit doma. Ono je to na té lodi také velmi společenské, pokud chcete, tak máte i zábavu a sociální kontakt. Já ho nevyžaduji, zábavu také ne, čumím na moře, čtu a spím, ale já cílovka nejsem. Ale měla jsem několik opravdu milých rozhovorů, jeden Newyorčan nám na sebe dal telefon, pokud bychom se dostali do problémů:-) 

Offline Sweet Potato
Avatar
34876 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:32

Victoria To je taková krása!

Offline Sweet Potato
Avatar
34876 příspěvků moje polička 11. října 2022 16:35

Victoria O Silversea jsme jeden čas taky uvažovali, odsunuli jsme to na někdy. Tak za pár let už asi zapadneme.