Cestování

09. srpna 2014 10:36
Offline Kokoska
Avatar
28235 příspěvků moje polička 24. června 2019 22:42

Riga nebyla špatná, má krásné parky a secesní domy, ale Tallin se mi líbil mnohem víc. Asi taky proto, že to není placka.

Offline continuity
Avatar
33568 příspěvků moje polička 24. června 2019 22:46

Wanda von Dunajew diky, diky, salmiakovu vodku teda nie?

Mali sme vyjazdeny motorovy olej aka mezcal s cervom v chladnicke niekolko rokov, nez sme to konecne zlikvidovali. 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 24. června 2019 22:51

continuity no salmiak a všetko s touto príchuťou je asi love or hate záležitosť, nič medzi... môj žalúdok to teda nedáva, ale poznám pár ľudí, čo sú schopní to futrovať po kilách

Online Lama_z_Lana
Avatar
6124 příspěvků moje polička 24. června 2019 23:49

continuity Wanda von Dunajew mne to zaclo chutnat tak po 5 panaku Finsky kolega mi totiz nechtel verit, ze mi to nechutna

Ja tedy zazila Helsinky v zime a bylo to krasne. Prisly mi takove autenticke, asi nejsou uplne prvoplanovym turistickym cilem. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 25. června 2019 11:23

continuity v Helsinkach urcite stoji za navstevu Seurasaari, je tam fakt krasny skanzen. Zajimava je ctvrt Tapiola v Espoo, kam se ted dojet veleslavne (s vic nez rocnim zpozdenim) prodlouzenym metrem z Helsinek. Pak v Espoo je moc pekny narodni park Nuuksio, je tam vicero okruhu v krasne prirode. Jede se tam vlakem do stanice Espoo, 26 min z hlavniho nadrazi a odtamtud autobusem. Kousek od stanice vlaku v Espoo je stary kamenny kostel, ktery taky stoji za navstevu. Pak jsou ted v lete v provozu v Espoo lodni autobusy na prilehle ostrovy, kdybys mela zajem napisu o nich vic. Ja bydlim primo v Espoo, takze znam spis to a o Helsinkach tu uz bylo napsano dost :) A vyhledavac spojeni reittiopas se muze hodit, pise se tam adresa/misto odkud kam, takze clovek nemusi znat presne nazvy zastavek a ma to pekne mapky, takze se dle toho dobre orientuje. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 25. června 2019 11:24

continuity a salmiakki obvykle chutna, pokud chutna lekorice. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46041 příspěvků moje polička 25. června 2019 11:32

Friga nebo pokud mam rada vsechno slany

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33665 příspěvků moje polička 25. června 2019 11:35

viktorka_od splavu mám ráda lékořici, i slaný věci, ale tohle mi teda uplně k srdci nepřirostlo

Offline continuity
Avatar
33568 příspěvků moje polička 25. června 2019 13:39

Friga Diky moc, Nuuksio zni dobre. mas tam nejaky oblibeny okruh?

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 25. června 2019 16:06

continuity mne se moc libi okolo Haukkalampi, je tam nekolik znacenych tras od dvou do osmi kilometru. Vice info zde

Offline continuity
Avatar
33568 příspěvků moje polička 26. června 2019 23:08

Friga diky moc, vypada to super.

Dva dotazy: jak moc komaru tam aktualne muze byt?

Sel by tam trek na dva dny nebo jeden alespon 25km tak aby to davalo nejaky smysl? Nebo je to moc male, takto to podle mapy nepoznam. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 27. června 2019 07:46

continuity nasla jsem par stranek, kde se pise o trasach: jedna, rozpis s mapkou, tady pak jen finsky, ale s delkou, po kliknuti se objevi mapka s odkazem k vytisknuti mapy. Jinak je Nuuksio celkem maly park, ale treba kamarad se tam par dni toulal. Teren je docela clenity, hodne kratkych prudkych stoupani a klesani.  Informacni centrum se jmenuje Haltia, urcite tam jsou schopni poradit. Komari jsou, doporucuju si vzit repelent. Je tam dost vodnich ploch, takze jich bude dost, ale ne mracna. 

Pokud se budete chtit cestou podivat na ten stary kostel, ktery jsem doporucovala, tak ted je tady do zari venkovni vystava moderniho umeni. Jeste jsem to neprosla cely, je to ruzne rozmistnene v okoli (kostela a vlakove stanice) a byla jsem na dovoleny, ale v minulych letech byla vzdy zajimava. 

Offline continuity
Avatar
33568 příspěvků moje polička 27. června 2019 09:27

Friga dekuji ti prevelice,  jdu na to!

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 27. června 2019 09:52

continuity nemas zac! Kdybys jeste potrebovala, klidne se ptej. 

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 01. července 2019 12:24

continuity Salmiaki vodku si doma střežím jako oko v hlavě a nikdo k ní nesmí skoro ani přičichnout!  Ale já mám salmiaki obecně ráda. Ta vodka je docela kuriozita, třeba na párty na ochutnání dobrý....

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. července 2019 14:35

Garfie salmiakki vodka se da vyrobit i doma, ale musis mit ty bonbony. Daj se proste rozpustit do vodky. 

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 01. července 2019 14:43

Friga Haha, dobrý vědět  Ale já nemám ani zdroj bonbonů, tak si ji zatím budu pro jistotu přece jen šetřit....

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. července 2019 14:48

Garfie muz takhle vyrabel, muzu zjistit presny navod, pokud bys chtela. A bonbony muzu poslat, myslim, ze by se vesly do bezneho dopisu, tj. tloustky 3 cm, takze by postovne nemuselo stal tolik. 

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 01. července 2019 14:56

Friga Ty jsi zlatíčko, až dojde vodka, ozvu se!!

Offline brrr
Avatar
10000 příspěvků moje polička 01. července 2019 22:42

Dík všem za tip na Vasu, dneska jsme tam byli víc než tři hodiny (a další skoro 4 ve Skanzenu). Starší dítko se včera nechalo zvěčnit s radniční věží za zády, prý to má nácvik na den, kdy tam dostane Nobelovku.

Jinak je Stockholm fakt dobrý.