Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 15:08

Anwen No, vždyť jsem psala, že se to musí aktualizovat. Co už, nic není dokonalé. A ještě trochu směšujeme dvě věci, protože jedna věc je digitalizace stávajících papírových dokumentů, kde to sice stojí peníze, ale má to tu výhodu, že se pak k tomu můžete dostat odkudkoli, čímž padnou náklady na cestování a třeba u na opotřebení citlivých věcí je pak může digitálně prohlížet každý, aniž by se archiváři báli, že je tím poškodí a druhá věc je archivace momentálně vznikajích materiálů, které, jak tu už někdo psal, stejně zhusta vznikají v počítači, takže jde víceméně o to, zvolit při jejich tvorbě takový formát, který je pro dlouhodobou archivaci momentálně nejvhodnější. Tam to taky dost často může vycházet tak, že digitální archivace je levnější, než stavba nové budovy, do které by se to všechno naskládalo :o)

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 15:15

continuity to nie, ale zistila som, že elektronické knihy menej "hromadím". Proste mám menšiu potrebu si kúpiť niečo, čo si prečítam "až budem mať chuť", pretože viem, že "až budem mať chuť" tak vtedy si to proste kúpim a stiahnem v minúte.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 15:32

Za posledný rok som kúpila 5 papierových kníh (+ 3 ako vianočné dary). Na rovinu, prestalo ma to baviť hromadiť. Asi 1% je takých, ku ktorým mám ešte chuť a čas sa niekedy vrátiť. 

Offline continuity
Avatar
33673 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 15:36

Wanda von Dunajew tak my sme potrebovali nielen novú knižnicu, alerovno i nový byt

Fakt sa mi po nakupe čítačky hodne uľavilo. Mám trebárs komplet Dana, ale to fakt nie je literatúra, ktorú by som potrebovala mať na papieri.v pivnici je ešte niekoľko (a to dosť,myslím okolo desat) banánových krabic a to musíme časom tiež prebrať.

Online baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 18:25

Ja ctu jen papirove knizky a jen vlastni koupene, letos jsem slibila manzelovi, ze si jich koupim jen 50 :)

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 20:47

Já hrozně ráda chodím do knihovny, protože jen málo knížek potřebuju mít doma. Většinou mi stačí přečíst je jen jednou a kvůli tomu si je kupovat nepotřebuju. Jednak se doma hromadí a pak to leze do peněz. Kromě toho, u některých knížek jsem fakt ráda, že jsem za ně nedala peníze, na obálce člověka navnadí a pak tůhle, nuda k nepřežití.

Jen je problém, že má knihovna strašný prodlevy mezi vydáním knížky a jejím uvedením do oběhu, představuju si, jak si ji nejdřív musí přečíst knihovnice a až pak ji milostivě uvolní mezi lidi .

Knížky z knihovny mají ještě jednu výhodu, končící výpůjční doba mě kolikrát donutí tu knížku konečně přečíst, ty co si koupím mi kolikrát leží dost dlouho v knihovně než se na ně odhodlám.

Papírové knížky kupuju ve výsledku dost málo, hlavně jako dárek, nebo něco, co v knihovně nemají a já to moc chci. Ale to si kolikrát koupím i jako eknihu.

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 21:44

Ignis s tou prodlevou v knižniciach súhlasím, je to otravné, ale asi to inak nejde (priznám sa, že netuším ako to funguje, ale možno je tu nejaký knihovník...?) Občas sa teda nachytám na nejaký titul, ktorý všetci hrozne chvália a samozrejme to "musím" mať, ešte než sa to objaví v knižnici.

Offline DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 22:09

Ignis Já mám dojem, že nově vydané knihy mají ochranou lhůtu, než můžou být v knihovnách půjčovány.

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 11. ledna 2020 22:41

Ignis Já většinu knh, co si koupím půjčuju dál, babičce, v práci, atd. A jednoho kolegu slušně zneužívám jako bezplatnou knihovnu, hlavně mě nutí to knihy dočítat, protože si řeknu, když to zvládnul on... Docela mi to rozšířilo obzory, čte úplně něco jiného než já.

Offline Anwen
Avatar
34 příspěvků moje polička 12. ledna 2020 10:24

DruI To si nemyslím, vzdyť nakladatelé mají ze zákona povinnost vědeckým knihovnám poskytnout určitý počet výtisků od dané knihy a to maximálně do 30 dnů od vydání. Spíše knihovnám chvíli trvá, než ty knížky zavedou do systému, olepí a uloží, ve vědecké nebo univerzitní budou určitě rychlejší než v obecní, s jiným rozpočtem a jinak vzdělanými knihovníky.

Offline nellielovett
Avatar
5486 příspěvků moje polička 16. ledna 2020 21:25

Karoleena přečetla jsem Všechny Louisovy děti. Zajímavý téma. Ani mi moc nevadilo, že se dost opakovaly v podstatě stejný informace, ale zajímalo mělo, proč to vlastně všechno doktor K. dělal.. Zkusím si pustit ještě i nějaký dokument.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 18. ledna 2020 13:07

Díky za doporučení Honzlove, dnes jsem dočetla a tedy to mi bude dlouho "strašit" v hlavě, tak vtipnou a zároveň smutnou knížku jsem snad ještě nečetla.

Offline rasaNori
Avatar
7719 příspěvků moje polička 18. ledna 2020 18:08

Tak jsem si vcera stahla to 1Q84 a jako nevim no... 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 03:24

Tak jsem si precetla tu divku na klicek, bylo to dobre napsane a propracovane (narozil od toho bez sance a asi obecne i jine ya literatury), tema asi nepatri mezi me nejoblibenejsi, ale i tak to bylo dobre, trochu mi to pripominalo gaizdina a spil.:))

spatbe nebylo ani to my, tam mi jeste par stran do konce chybi...

takze diky za tipy, priznavam, ze uz nevim, ktery od koho byl...

a taky jsem precetla dve detektivky od adler olsen, to mam jako oddechovku na cesty a tak... dovre se to cte, ale opet musim konstatovat, ze pokud severska krimi, tak jo nesbo :))

Online baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 07:46

Vcera vecer jsem na jeden zatah precetla colleen hooverovou to nejlepsi v nas. Neni to teda zadna hoch literatura, ale velmi drasavy pribeh o bezdetnem manzelskem paru. Pokud se chcete trochu emocne rozedrat, doporucuju. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 10:05

Čtu to Mycellium, jsem za půlkou toho prvního dílu ... a nějak nevím co si o tom myslet, s každou stránkou si říkám, jestli nemám nějakou špatnou knížku, jestli je to fakt ono, co tu někdo tak chválil ... Jako dočtu to a doufám, že se to nějak vytáhne. 

Offline continuity
Avatar
33673 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 10:09

MP Meri nevytahne a to ten první díl šel ještě přežít

Offline rasaNori
Avatar
7719 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 11:33

MP Meri me to celkem bavilo, jen to bylo brutalne predvidatelne:D jedine zajimave byl myslim konec 4 dilu (nebo 5?)

Offline Samantha
Avatar
1753 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 12:45

nolita Ta dívka na klíček je e-kniha? Nějak ji nemohu najít.

---

A nevím komu, ale děkuji za Gentlemana v Moskvě, mi na konci i slza ukápla

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 19. ledna 2020 12:52

Samantha Ja jsem si to, priznavam, stahla z ulozto, protoze je to dost mimo to, co ctu, a chtela jsem to zkusit, aniz byc vedela, co od toho cekat..