Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:20

Karja Řekla bych, že i chlap po padesátce bude mít mínusové body, ale jen za věk. A musím říct, že mě hrozně překvapilo, že nemůžu sehnat práci, protože dřív se o mne personalisté prali a jsem lepší než dřív. A když jsem četla, že po padesátce je problém najít práci, naivně jsem si myslela, že se to týká jen lidí s nedostatečnou kvalifikací. 

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:22

dzizisketa Ne, takhle to není. To číslo celé bylo o tom, aby byla prezidentka žena. Psali Česko potřebuje první prezidentku. No, podle mě, pokud chceme dojít k rovnoprávnosti, tak tohle nám teda nepomůže. Myslím, že potřebujeme dobrého prezidenta/tku. Líbí se mi to představení žen, které by rozhodně mohly být prezidentkou. Líbí se mi poukazování na nevyváženost mezi kandidáty, na nerovné šance apod. Ale ne tlačení na to, aby to při příští volbě byla žena a abychom ji upřednostili, protože je to žena.

Pokud jsou někde kandidáti muži, nepíše se tam o pohlaví, pokud vím, nic. A univerzální člověk=muž asi tak vnímáš ty. Já teda moc nerozumím tomu univerzální člověk, člověka jako muže nevnímám.

Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:22

MP Meri To by mi stačilo, plusové body za pohlaví nepotřebuju.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:24
Reakce na Karja:

Candance Proč myslíš? Já si to nemyslím.Ale možná jsem spíš pracovala ve sférách který ženám nahravaly nebo to bylo jedno. 

​No přesně. Já se s tím fakt nikdy nesetkala. A to uz jsem par nástupů řešila na ruznejch pracovištích a v životě nezaznel žádný argument stran pohlaví, dokonce ani u bezdetnejch tricatnic nikdo neřekl nic ve smyslu aby brzo neotehotnela. Ani jsem neměla pocit, ze si to někdo mysli.

Mozna spis jeden vedoucí byl pověstný tím, ze asi pohovory vede stylem jako do modelingovy agentury, protože to byla jedna mladá kočka vedle druhý. Ale byl to spis vtipek, stejně tak to mohla bejt náhoda.

Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:27

continuity Ženské kandidátky i kolegyně jsem hájila často a často nikdo k mému názoru nepřihlédl. Třeba když se řešily odměny: má podřízená udělala 80% z potřebné práce a neřešila přesčasy, můj podřízený ten zbytek a dával si pozor, aby nebyl v práci ani o 5 minut déle. Dala jsem jí relativně vysoké odměny a jemu malé (jinak pracoval dobře). Vedení to pak změnilo na stejné odměny pro oba, aby ten muž nebyl nespokojený a neodešel jinam. Stejně odešel.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:30
Reakce na Emi:

MP Meri To by mi stačilo, plusové body za pohlaví nepotřebuju.

 

Jinak mě teda fakt nenapadá argument, který by znevyhodnil zenu 50+ oproti muži 50+. Ale asi mám jen malou představivost.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:31
Reakce na Lilly_Ku:

dzizisketa presne.

Za sebe rikam, ze kandujici "sestry" rada podporim. Protoze vim, ze u hodne lidi porad budou mit nevyrcene minus jako zeny. Takze rada prispeju svym hlasem k tomu, aby se ta znevyhodnenost trochu vyrovnala.

​Mně teda nepřijde šťastné za rozvnoprávnost bojovat upřednostňováním pohlaví, které je teď v nevýhodě. Pokud chci rozvnoprávnost, tak začnu u jejího praktikování sama u sebe. Fakt mi to přijde postavené na hlavu volat po rovnoprávnosti a zároveň diskriminovat druhé pohlaví jen kvůli tomu pohlaví.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:34

notna jestli to cloveku pripada smysluplne nebo ne uz pak asi zalezi na celkovym svetonazoru a politickym smerovani.

Ale zapisu si to do denicku a slibuju ze kdybys nekam kandidovala ty tak te zvyhodnovat nebudu :)

Offline Candance
Avatar
5355 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:35

Karja dost lidi to podle me podvedeme vnima - ona odejde na materskou, ona porodi, ona bude doma s detmi. A nejak se to veze i po te padesatce 

A po padesatce ma zena i min odpracovano kvuli rodicovskym, i kdyz tady se byl priklad, ze ma vhodnou kvalifikaci. V mem oboru to proste dohanim hrozne tezko a muz je vetsinou uprednostnen a i kdyz zrovna muj sef je dost zenam otevreny (zkracene uvazky incl). Ale obecne to okolo vidim dost.

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:37

continuity ja se nijak nenavazim do toho co delas nebo nedelas. A ano, byla jsem uz v situaci kdy jsem doporucila k prijeti a vybojovala prijeti zamestnankyne, ktera jeste ve zkusebce otehotnela, pak byla na materske a pak dala vypoved

Ale nikdo to nekomentoval slovy no zensky atd.

tojim si za tim, ze to pausalizujici vyjadreni je nefer, i kdyz je treba mysleno dobre.

Online continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:39

Emi to je mi moc líto. 

A ani té nepozvou na pohovor nebo jak to je?

Trochu se toho taky děsím. Půl života jsem odpovídala na dotazy, jak to mám s dětma a ještě se jich ani pořádně nezbavím a budu odpovídat, jak daleko to mám do důchodu.

Já jenom doufám, že jak to je v IT s lidma strašlivá bída, že se nějak chytnu. Ale teda argument veku, jsem už zažila a taky slušné peklicko. 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:41

continuity ja se veku taky trochu bojim, ale jako ty doufam, ze nedostatek pracovniku v it bude padnym argumentem 

Offline Candance
Avatar
5355 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:42

MP Meri ten argument vetsinou nezazni, protoze se to nesmi brat v uvahu. Otazkou je,  kolik nove prijatych je zen a kolik muzu. 

U nas pokud je to  nizsi administrativni nebo nejaka jina nizsi pozice, tak je to pul na pul, mozna zeny vic. Smerem nahoru obvykle vyhraje muz. Samozrejme s vyssim platem.

Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:45

Candance

MP Meri Podle mne je to ze zvyku, jak o tom píše Candance a asi taky přetrvávajícím rozdílným vnímáním ženy a muže po padesátce. Dřív byla žena po padesátce už skoro důchodkyně, muž stále aktivní. Ale nevím, je to pro mě hodně iracionální a těžko se mi to posuzuje, sama tak o lidech nepřemýšlím. A u každého zaměstnavatele, kde jsem pracovala, jsem při výběrovém řízení slyšela, že by raději přijali muže i za cenu toho, že bude o něco horší než ženy se zájmem o stejnou pozici. Ale pokud zájem o tu práci měli jen pitomci, dostala tu práci ta nejlepší žena.

Offline Kan
Avatar
7080 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:47

Jaké budu mít mínusové body po padesátce? 

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:52

Lilly_Ku Nejde mi o rovnoprávnost pro mne, kdybych kandidovala :-) Já bych si tu rovnoprávnost představovala pro všechny. Od všech. Samozřejmě každý to dělá tak, jak jemu to smysluplné přijde. 

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 13:59

Muž je v současné práci dva a půl roku. Za tu dobu tam do jeho oddělení kromě něj přijali tři řadové zaměstnance a jednoho ředitele. A jediný, kdo tam z těchto nových stále je, je můj muž. Z toho ale nikdo nic obecně platného o mužích nevyvozuje, zajímavé

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:01

Kan Mínusové body po padesátce můžeš mít obecně kvůli "pokročilejšímu věku" (i když tohle vzhledem k věkové hranici odchodu do důchodu už snad bude vnímáno trochu jinak než před lety) a pak v některých oborech i kvůli letům, kdy jsi byla třeba na mateřské nebo měla děti menší - prostě ses kariérně oproti mužům neměla možnost posunout - neříkám, že je to tvůj případ, ale objektivně to takto bývá.

Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:01

continuity Je to různé. Někde vůbec neodpoví, někde se dozvím, že dali přednost uchazečům, kteří lépe splňují očekávání na tuto pozici nebo že v současné době nemají žádnou volnou pozici, na kterou bych splňovala požadovaná kriteria. Anebo se dozvím, že změnili pozici na juniornější, i když pozice se dál jmenuje senior xxx a popis se vlastně nezměnil. Teď naposled mi řekli, že jsem drahá, přestože jsem navrhla mzdu, kterou si teď doplnili do inzerátu. A po telefonu mi řekli, že si za stejnou mzdu vyberou někoho juniornějšího, koho budou muset nejprve roky učit...

Lilly_Ku Mám přesah i do IT, ale formálně nemám zkušenosti. Na pracovním veletrhu mi IT manažeři nabídli, ať se ozvu na pozici, co mají problém dlouhodobě naplnit a fakticky pro ni stačí umět myslet, že všechno tam nového člověka naučí. Našla jsem ten inzerát, nějaká kritéria tam byla, ale splnila jsem je všechna. Pozice je už měsíce volná, ale nepozvali mě ani na pohovor ani neposlali nějaký test, aby ověřili, jestli něco umím. Přednost dostali uchazeči, kteří lépe splňují očekávání.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:03
Reakce na Emi:

continuity Dala jsem jí relativně vysoké odměny a jemu malé (jinak pracoval dobře). Vedení to pak změnilo na stejné odměny pro oba, aby ten muž nebyl nespokojený a neodešel jinam. Stejně odešel.

​Tohle rovnostářství je peklo, ale ... uniká mi ta vazba na pohlaví (opět). Kdyby to bylo naopak (on vysoké odměny, ona nízké), kdo říká, ze by to vedení nesrovnalo stejně? Moje zkušenost je proste asi jiná, no. Ve státní správě se bohuzel rovnostářuje jak o život stále, pohlaví nepohlaví.