Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:06

MP Meri To srovnání odměn přímo zdůvodnili tím, že on je muž a že když ho nebudou trochu přeplácet, odejde. A když jsem měla jen ženské podřízené, podobně rozdělené odměny neměnili.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:08

Karja Emi MP Meri já můžu jen svou osobní zkušenost. A ačkoliv dělám celý život jen tak trochu "mužskou" práci - (teď už tedy je to vyrovnané, to spíš když jsem začínala, před 40 lety, to bylo trochu wtf), tak jsem nikdy nepocítila kvůli pohlaví diskriminaci. Fakt nikdy. Jo, musela jsem si to svý občas vybojovat, možná víc zabrat, ale to každej, kdo někam příjde novej.

A nejenom v akademické sféře, kde je to trochu specifické, kde jsem posledních 13 let, ale ani předtím, v komerční oblasti. Ale ani já jsem nikdy své spolupracovníky nebrala jako žena/muž, ale jak mi to s ní/ním klape, jak jsme schopný se pochopit, předávat si informace, dotáhnout projekt do konce.

A tedy musím říct, že ani kvůli věku jsem nikdy neměla problém. Když pominu mládí, tak jednu velkou změnu jsem dělala ve 49, další jsem si na chvíli odskočila jinam v 56, pak jsem se zas vrátila, ještě chvíli vydržela a naposled jsem skočila do nového v 59. A vždycky jsem šla rovnou od jednoho stolu(a pc) k druhýmu, bez pauzy. A teď mám cuky už to zabalit, ale když jsem to ventilovala jinde, už mám nabídku, že u nich bych to měla klidnější a na důchod jak dělané  možná je to teda specifikum tý mý profese...

Offline Candance
Avatar
5355 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:09

MP Meri vidis platy kolegu?!ja si to do nedavna taky myslela, ale pak jsem nahodou zjistila, ze muj vicemene neprimy podrizeny ma stejne jako ja, ktera to vybojovala pres bonusy a ohodnoceni. A ne, nerekl si o vyssi plat. Na jeho pozici byl nastaven takovy a na druhou, kterou obsadila zena byl nizsi. Stejne ukoly. On uz teda odesel a protoze jsem to ja zjistila, tak ta zena ma jeho plat a ja mam vyssi.  

Offline Emi
Avatar
1046 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:18

Jennyfor To bude asi opravdu tím, že jsi v IT. S diskriminací žen jsem se potkávala všude, a netýkala se jen mě, ale i řady kolegyň. A znám spoustu variant: povýšení muže místo schopnější ženy (ten muž se pak své kolegyni omlouval, protože i jemu to připadalo nespravedlivé), zrušení pracovní pozice z organizačních důvodů krátce po začátku mateřské a vzápětí vytvoření stejné pozice s maličko jiným názvem (přijali na ni muže), nižší platy pro ženy (často s vyšší kvalifikací než měl lépe placený muž), upřednostnění muže, protože "žena myslí kalhotkama"... A podstatné asi taky bude, u kolika výběrových řízení nebo rozhodování o mzdách jsi byla z pozice zaměstnavatele, protože tam se dozvíš opravdové důvody, které se oficiálně neříkají.

Online continuity
Avatar
33833 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:19

Lilly_Ku jako je to nefér, dokonce to, že ten argument nezazní, neznamená, že to nikoho nenapadne. Já to třeba řešila nejvíc s jejím kolegou/ podřízeným. Určitě jsem mu mohla říct, že mu do toho nic není (a taky není), jenže časem on třeba bude taky šéfem a bude se rozhodovat podle nějakých zkušeností. Reálně to v těch malých týmech, které si musí na sebe vydělat, nějaký problém způsobí ( je pravda, že chlap může způsobit problém úplně stejný). Takže pokud nemá jít v slapejich teto zkusenosti, je potřeba s tím pracovat a nějak to rozebrat, jakkoliv nám to přijde, že jako společnost už jsme dál.

Já jsem přesvědčená, že jakákoliv změna musí přijít zdola, žádné studie to za nás nevyřeší. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:19

Candance ono se teď taky dělá to, že lidem, kteří se přijímají nově, se dá stejnej plat, jako mají ti na stejné pozici, co už tam jsou dlouho. Lidi nejsou, no. A jak jsou ty platy tajný, nevíš nic. Já teda jednou dostala k ruce kluka, který byl fajn, šikovnej, vztah jsme měli dobrej, ale musel se ještě hodně učit a já půl pracovní doby řešila jeho úkoly. Pak se celej radostnej pochlubil po zkušebce platovým výměrem. Tak jsem si to šla vyřídit na patřičná místa a spravedlnosti bylo zvednutím mýho platu učiněno zadost

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:21

Jennyfor 

O mzdách a platech se normálně bavit můžeš, na tom není nic tajného.

Offline Kan
Avatar
7080 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:25

Hanka H Haha, no tak to mi jako operátorce výroby, nebo květinářce fakt nehrozí.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:28

dzizisketa tak v komerční firmě, kde jsem byla dřív, se podepisovalo, že platy podléhají mlčenlivosti. Byly smluvní.

Teď sice máme tabulkové, ale dá se kouzlit s ohodnocením plus bonusy a opět platí nepsané pravidlo, že si zaměstnanci své platy navzájem nesdělují. Když teda někdo chce a má touhu se pochlubit, nic mu asi nebrání, ale nikdo není povinnen jinýmu na otázku ohledně platu odpovědět. Takže u nás to prostě není předmětem hovorů. 

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:33

Jennyfor 

No tak zaměstnavatelé si dávají podepsat kde co, ale zrovna výše odměn je podle nálezů a soudních rozhodnutí věc netajná. Jestli se o ní zaměstnanci bavit budou a jak moc, to je věc jiná. Ale klidně můžou a nehrozí jim za to žádný postih.

Offline Ginger
Avatar
1103 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:33

dzizisketa ja mam ve smlouve, ze se o platu bavit nesmim. Nadnarodni firma.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:33
Reakce na Emi:

MP Meri To srovnání odměn přímo zdůvodnili tím, že on je muž a že když ho nebudou trochu přeplácet, odejde. A když jsem měla jen ženské podřízené, podobně rozdělené odměny neměnili.

​Tak to je samozřejmě špatně, o tom žádná a překvapuje mě, že se někdo nestydí to říct nebo si to vůbec myslet.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:33

Kan Buď ráda!

Ještě k těm platům mužů/žen. Zažila jsem (sice před lety, ale nevěřím, že by se to až tak změnilo), že se nějak ve firmě provalilo, že všichni !!! kolegové dostali (bez ohledu na pozici, odpracované roky) odměny v průměru o desítky procent vyšší než ženy. Došlo k veřejné diskuzi, kterou tehdejší šéfová uzavřela slovy, že my ženy si musíme uvědomit, že naši mužští kolegové jsou živitelé rodin, a proto jim vyšší plat náleží.

Online Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:35

Ginger ja taky a je mi to jedno, stejne si platy samozrejme rikame, abychom popripade vedeli, jakou mame vyjednavaci pozici.

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:35

Ale stejně je v téhle oblasti hitem dne nabídka práce na půl úvazku u Pekarové Adamové, ale protože tomu říkají stáž a je to pro studenty, tak je to zadáčo.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:36

dzizisketa V praci si vzajemne vysvetlujeme vyplatnice . Kolik berou ostatni docela vim, samozrejme se uplne nepidim po platu tech, co pracuji pres 30 let a maji nejakou funkci treba. Ale kolik bere kamaradka na stejne pozici rozebirame i u vina. tabu to pro me neni a nikdo nic nezakazal. Aspon o tom nevim a tezko nas za to postihovat. 

Online Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:38

Jos ono to je fakt dobry vedet jako takovej benchmark, hlavne kdyz ma clovek zrovna pred hodnoticim pohovorem a premysli, jestli si rict o zvyseni platu a popripade jak vyrazne.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:40

Candance Tohle máme taky, kolega, co dělá totéž co já, má vyšší plat, respektive vyšší třídu (já mám zase o něco vyšší osobko, ale zase jinou praxi ... Konečnou sumu nevím, nepátrala jsem). Ale je to dáno historicky, dobou, kdy se to který vyberko vypisovalo a politickou repre tý doby. A ani na vteřinu by mě nenapadlo, že to má co dělat s tím, že je muž. Dokonce to jeho místo bylo původně obsazený ženou. Jako už jsem si zkoušela vydupat zvyseni třídy, ale za ANO to bylo neprůchozí, uvidíme teď. 


Proste s nespravedlností a blbejma názorama se setkávám furt, ale souvislost s pohlavím tam proste nevidím. 

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:41

Hanka H Tak to je absolutní peklo

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 25. ledna 2022 14:47
Reakce na Lilly_Ku:

dzizisketa presne.

Za sebe rikam, ze kandujici "sestry" rada podporim. Protoze vim, ze u hodne lidi porad budou mit nevyrcene minus jako zeny. Takze rada prispeju svym hlasem k tomu, aby se ta znevyhodnenost trochu vyrovnala.

​I já. 

Navíc jsem přesvědčená, že - obecně - ženy jsou pro politiku mnohem vhodnější než chlapi. Jen je k tomu pustit... Chlapi tíhnou ke kamarádům, s kterýma "hráli kuličky", a nejenom že k nim tíhnou, ale dokážou kvůli tomu i leccos omluvit. Žena na takový kamaráčofty netrpí, je víc nekompromisní a víc zásadová... nedá se tak snadno koupit (pokud nepracuje v Perlovce ).