Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Kokoska
Avatar
28413 příspěvků moje polička 27. června 2020 12:55

Luna samozrejme kazdy to ma jinak, proc ne. 

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 27. června 2020 13:33

Karja A když ho dotyčný nechtěl a já ho udělám, tak jsem taky sráč?  Kdyby tu někdo z nás napsal, že mu zemřel rodič a že nemá citově an to, nebo prostě nechce uspořádat pohřeb, ale zbytek rodiny ho k tomu tlačí, tak bysme mu taky napsali, že je sráč a ať to kouká udělat? Si prostě myslím, že takhle jednoduchý to není, já třeba (bych) taky ctila přání zemřelého, na druhou stranu jde o obřad pro pozůstalé a jestli si to hlavní pozůstalý nepřeje, tak nezbude než to respektovat.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 27. června 2020 14:39

Já teda pohřby fakt nerada, ten poslední - babiččin, co sem absolvovala vedl velmi schopný pán, řeč dobrý, ale i stejně ten obřad, hudba a štkající sestřenice vedle mě byly pro mě dost nepříjemný, babička si ale pohřeb přála, tak jsem samozřejmě šla. 
já osobně pohřeb rozhodně nechci, a znám lidi, co ho neměli, protože nechtěli, ale tenhle případ, že ho paní chtěla a syn jí nevyhověl, to mi přijde minimálně nemístné. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 27. června 2020 14:42
Reakce na Luna:

Kokoska To je zvlastni, ja ten ritual potrebuju...Uz jen kvuli tomu, ze se sejdou lidi spolu. Nejit na pohreb by me ani nenapadlo, i kdyz to byva narocny...

​Asi tak. Loni mi zemřela babička v době, kdy jsem do ČR prostě nemohla přijet (čerstvý pooperační stav) a byť jsem měla díky bráchovi aespoň online přenos pohřbu, tak mi prostě to sdílení chybělo...... Taky pak na mě nejvíc dopadla příští návětěva ČR ve chvíli, dky s tím většina lidí kolem byla už ztotožněná............ A musím říct, že bylo neuvěřitelné, jak plná ta obřadní síň byla a kolik lidí přijelo a z jaké dálky se s babičkou rozloučit - obřadní síň byla plná. A to fakt nebyli lidé, co by tam přišli z povinnosti. Naše to spíše dojalo. A byla to jen hudba, bez proslovů a ceremoniáře. Já jsem alespoň napsala babičce dopis na rozloučenou, který jí vložili do rakve......

Já si dovedu představit, že někdo pohřeb nepotřebuje anebo to tu situaci pro něj naopak zhoruje. Ale pokud si dotyčný pohřeb přál a jiná rodiní příslušníci by ho ocenili, proč jim teda nepřenechat tu možonost to zorganizovat? To nejde?

999 

Upřímnou soustrast. Vím, že to nepřebolí, ale alespoň to trochu otupí....... A linková party je super nápad!

viktorka_od splavu 

Vidím to stejně, pohřeb je spíše obřad pro rodinu. Ale na druhou stranu by se mělo respektovat to jak nebožtík žil, takže napříkald nepořádat zarytému beznabohu církevní obřad (nebo naopak).

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 27. června 2020 15:00

continuity no, tak nějak. navíc to že někdo "nemá rád pohřby" nebo je mu to "nepříjemný" - to teda docela zírám, měla jsem za to, že smrt taková je. pokud se někdo nechce rozloučit s blízkým člověkem, jelikož mu to je "nepříjemný" tak si říkám jestli už to s tím vyhýbáním se "nepříjemným" věcem trochu nepřeháníme. život je od "prožít" ne "užít si to" jak nám tvrdí v reklamách.. ale teď mě napadá, jestli je společensky žádoucí "užívat si" těhotenství, porod... tak čemu se divím, že

Offline Bledule
Avatar
4688 příspěvků moje polička 27. června 2020 15:11

Garfie 999 Oběma upřímnou soustrast.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 27. června 2020 15:41

viktorka_od splavu Tak já sem to slovo nepříjemný použila, protože já osobně ty veřejně prožívaný emoce neoblibuju. Ale rozhodně bych to nedávala do spojitosti nechce se rozloučit s blízkým člověkem. Člověk se právě může rozloučit různě a nemusí to být na povel během ceremoniálu. Na pohřby blízkých i tak chodím. 

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 27. června 2020 16:25
Reakce na Luna:

Kokoska To je zvlastni, ja ten ritual potrebuju...Uz jen kvuli tomu, ze se sejdou lidi spolu. Nejit na pohreb by me ani nenapadlo, i kdyz to byva narocny...

​Tak nějak.

Loni jsem zažila pár pohřbů, jeden z nich bohužel i organizovala - šílenej rok - ale jak to bylo těžký, strašně těžký, tak to bylo svým způsobem krásný, v tý hrůze. Ovšem součástí toho "krásna" musí být, že obřad neorganizuje a řeč nevede někdo cizí, že mluví přátelé, že hudba je vybraná s citem, že se dohodne rozsah kondolencí... přijde mi hezké, že se tak sejdou na jednom mistě všichni ze všech sfér kolem "protagonisty", lidi, kteří by se jinak nikdy nepotkali. Když už to musí být...

A po obřadu posezení/večer mejdan/koncert cokoli, ať už v ten den nebo později. Pomáha to...

Garfie 999 

Upřímnou soustrast.

Offline Sweet Potato
Avatar
34885 příspěvků moje polička 27. června 2020 16:42

Já jsem před nedávnem absolvovala pohřeb, který pro mne byl hodně hodně smutný, ale bez něj by to bylo ještě mnohem smutnější. A opět jsem si uvědomila, jak je i dnes strašně důležitý kar, nějaké posezení po obřadu.

Offline Kokoska
Avatar
28413 příspěvků moje polička 27. června 2020 16:45

viktorka_od splavu abych se sama v sobe rozloucila s blizkym clovekem, na to pohreb nestaci / nepotrebuju. Ounz to napsala za me. 

Offline Karja
Avatar
36017 příspěvků moje polička 27. června 2020 17:08

Zina Ja nectu celou debatu, tak odpovim jen v souvislosti s tvym prispevkem Tu druhou variantu neresim, to je prece jen jina vec a je zbytecne ted o ni polemizovat, tech duvodu proc neboztik pohreb nechtel muze byt cela rada, tak asi dle nich. Ale pokud cela rodina pohreb chce, neboztik taky chtel, tak kdyz na to nemam ho usporadat (jako energii a citove rozpolozeni), tak pozadam nekoho z pribuznych at to zaridi nebo mi s tim pomuzou. 

Offline Estara
Avatar
504 příspěvků moje polička 27. června 2020 17:37

Zina Já to neumím tak pěkně napsat, ale tohle je zcela výstižné.

Offline Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 27. června 2020 17:43

Ounz mám to stejně . Napsala jsi to hezky.

Offline dorka
Avatar
120 příspěvků moje polička 27. června 2020 18:01

999 Upřímnou soustrast 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. června 2020 19:15

viktorka_od splavu Vnímám to podobně jako ty. Prostě je to rituál, stejně jako ty svatby. Když mě svatby nebaví, ale jsem pozvaná od blízké osoby, tak taky půjdu. Zina Však přání pozůstalého taky rodina zřejmě respektuje, nikdo asi neuspořádá pohřeb "za jeho zády". Ale svůj názor na to asi mít okolí může. 

Vy tady děláte, jakoby snad někdo na pohřby chodil rád!! Asi je to utrpení pro každého? Mě do teď vůbec nenapadlo, přemýšlet nad tím způsobem "já pohřby nerada, tak nepůjdu". Teď přemýšlím nad tím "rozloučením" a je jasné, že žádný oficiální obřad sama pro sebe nepotřebuju (i když se přiznám, že často mi až tam nějak naplno dojde, že se to skutečně stalo...) ale kar po obřadu mi vždycky pomůže. Když se vzpomíná a probírají se ty veselé historky a člověk si uvědomí, že po tom dotyčném něco nehmatatelného zůstalo....

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. června 2020 19:15

A děkuji všem za soustrast...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 27. června 2020 19:25

Garfie ano tak.. navíc je zjevné, že "pozůstalý" není jeden, jasněže je vždy jeden/několik těch úplně nejbližších, ale přece ten člověk, který odešel, bude chybět spoustě lidí (třeba neteři a když potenciální organizátor "nemá rád pohřby" nebo "veřejné rozloučení nepotřebuje", tak vezme tu možnost i všem ostatním, kteří by ji možná potřebovali. prostě si toho zemřelého ještě naposledy přivlastní

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. června 2020 19:29

viktorka_od splavu A vlastně, pokud na to má ten zemřelý i odložené peníze...je to opravdu svým způsobem krádež, jak tady někdo psal...

Offline Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 27. června 2020 19:49

Garfie ale to není, že mě to nebaví, tak nepůjdu, ale že to jako jakýsi rituál potřebný k vyrovnání se se ztrátou prostě nevnímám. Jasně, že půjdu nejbližším na pohřeb, dokonce jim ho i zařídím, je-li to jejich přání. Ale s vyrovnáním se, uzavřením, jak se to obvykle prezentuje, mi to nepomůže vůbec, ba naopak. 

Offline AprilTwelve
Avatar
930 příspěvků moje polička 27. června 2020 20:32

Letos v zimě zemřel tatínek nebo muže... chtěli jsme obřad jen v rodinném kruhu a nakonec bylo moc fajn vidět kolik lidí kolem sebe měl,  protože všichni přišli.  Já jako privdana jsem skoro nikoho neznala,  ale bylo to vlastně moc hezké. Včetně následného karu,  kde se vzpomínalo na to pěkné.  A bylo to důstojně rozloučení včetně hudby, kterou měl rád.