Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 09:10

Miru 

Děkuju. Fakt si myslím, že to není o tom štěstí, jen o tý motivaci se opravdu snažit.:)

Mohučanka 

Tyjo, já budu asi na vlastní děti strašněj ras. Prostě mám pár zásad, přes který nejede vlak - např. že zuby se čistí každej den a pořádně, včetně mezizubních prostorů. Takhle jsem naučila kamarádku čistit vzpouzející se dceru, zapotily jsme se prvně obě a ještě pár týdnů spolu prý při čištění bojovaly, než si to sedlo. Jsem zvědavá, jestli budu mít taky takovýho hada (předpokládám,že jo, zatím všichni dětní kolegové říkali, že to byl na začátku dost boj). Stejně tak s kočkou (a to jsem jí měla chvilku a vůbec s ní neuměla zacházet), když bylo potřeba, prostě jsem byla nemilosrdná a léky do ní vždycky nacpala. Sice jsem si po tom musela nalít panáka, ale podařilo se.:D Začínat s mezizubníma u  větších dětí už může bejt dost martyrium, držím palce, ať se to poddá.

Jako naprosto chápu, že další trápení s řevem ještě i u čištění zubů každýho otráví, ale tady bych vytrvala. Na tohle budu fakt ras. Protože i když bude moje dítě extra nespolupracující (a že já jsem byla podle matky tvrdohlavá dost), kazy mít nebude, jsem se rozhodla. Upřímně, pokud má dítě kaz, a není vůbec možný ho nějak přemluvit aspoň k otevření pusy, může to bejt do budoucna problém. Jasně, jsou možnosti, jak ho třeba ošetřit v premedikaci, ale někdy není možný ani to a je mi líto kažfýho i dosčasnýho zubu, kterej se třeba trhá jenom proto, že se dítě nedalo ošetřit jinak.

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 09:18

711990 

Na tom něco je, a to je právě jedna z individuálních odlišností. Typicky lidi, kteří mají hodně minerálů ve slinách, mají logicky víc zubního kamene (=mineralizovaný plak) a trochu menší náchylnost ke kazivosti, protože ty minerály ze slin se laicky řečeno zabudovávají zpátky do povrchu narušený skloviny (bakteriema, který takhle způsobují začátek vzniku kazu). Pod tím zubním kamenem se pak typicky drží jinej typ bakterií, než je běžně na zdravých zubech, a ty zhoršují stav dásní směrem k parodontitidě. No a neodpustím si poznámku, že lidi, kteří mají enormně špatnou hygienu, trpí na obojí. Typicky single muž 50+, kartáček pravděpodobně ani nemá a přes plak zuby nevidno.

Offline barbucha blogger
Avatar
30606 příspěvků moje polička 03. června 2020 09:44

Len 

No vida. O tý anatomii jsem ani nemluvila, ta je mi jasná už dávno, anžto extrémně úzký patro (a velký zuby) jsem zdědila, jen abych ho předala dále potomkům, dětem i vnoučatům Trhání druhejch zubů a rovnátka jsou - v otcově linii - naše rodinná tradice

Snad nám všem ty zuby aspoň zůstanou, jako těm předkům...

Palce držím!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 03. června 2020 09:45

Len prosim te, to se mi vazne nezda, ze se v dospelosti vapnik do kosti ani zubu uz neuklada to je myslim vcelku znama vec, ale ze by neubyval? ridnuti kosti pokud vim je fakt, osteoporoza existuje.  se zuby je to jine? 

Offline 711990
Avatar
17138 příspěvků moje polička 03. června 2020 09:56

Len diky, nebudu to brat tak ze ja si cistit zuby nemusim:D a kdy myskis ze by se melo zacit s mrzizubnima prostorama u deti? Tonda ma 3 zuby a jeden mezizubni prostor:) a zatim jsem rada kdyz mu to kazdej den rano presmrdlam kartackem....

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 10:00

viktorka_od splavu 

Podle mých známých zdrojů fakt ne, nic jako osteoporóza zubů neexistuje, zubní tkáň funguje trochu jinak. Jedinej způsob, jak se můžou minerály ze zubů dostat, je pak právě zubní kaz nebo eroze, tzn. působení zvenčí.

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 03. června 2020 10:06

Len já jsem se právě taky rozhodla, že zuby si dcera prostě čistit bude! Na kartáček už je dávno normálně zvyklá, čistíme ráno a večer, bez řevu. Občas to byl taky boj, ale nepovolila jsem. Tak že bych jí v těch třech letech začala vysvětlovat mezizubní...?

A teda je pravda, že od té doby, co mě naučili čistit si zuby a mezizubní prostory a dočišťovat, jsem měla jenom jeden kaz úplně vzadu, který doktorka komentovala: vy tam máte takové fizúry, no to nikdy nevyčistíte. Tak jsem si z toho vzala, že ten kaz není moje chyba.

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 10:16

711990 

Vrr, teď jsem tu sesmolila příspěvek, načež mi to při odeslání kleklo. Tak ještě jednou: na tohle existuje jednoduchý pravidlo - mezizubní prostory se čistí od tý doby, co jsou přítomný takový, který se nedají vyčistit běžným kartáčkem. U prvních zoubků to typicky není potřeba, bývají to řezáky s většíma mezerama, ale můžou bejt i blízko sebe, a v takovým místě se pak čistí. Jednou denně mezizubním tam a zpátky, pak je to super.

Jinak pro všechny, co téma zajímá a mají instagram doporučuju profil dětský stomatoložky Dentist for small (doufám, že se to píše takhle, ig mě dneska bojkotuje), všechno tu vysvětluje moc hezky a názorně a přidává i praktický tipy.

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 10:20

Mohučanka 

Tak to je super přístup! Určitě si bude taky chvilku zvykat, ale málokterý dítě má ve 3 letech kaz, a když teď začnete, můžete se jakýmkoli problémům úplně vyhnout.

Jo, to je typickej příklad toho, kdy člověk může čistit jak ďas, ale pokud k tomu není anatomie nakloněná, tak se tam plak drží a zub se kazí.

Offline 711990
Avatar
17138 příspěvků moje polička 03. června 2020 10:23

Len diky! 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 03. června 2020 11:07

Syn má už v 18 m zuby celkem dost žlutý, vyčistit mi to nejde, přestože pucuju poctivě dvakrát denně. Mrzí mě to, protože na začátku ty první zoubky úplně zářily jak perličky. Tak snad podědí dobrý dispozice po tatínkovi. 

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 03. června 2020 11:47

Len taky díky!! 

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 03. června 2020 12:48

rozarka Ty nitě možná zkusím pro syna. Rovnátka ho neminou..

Offline Karja
Avatar
35868 příspěvků moje polička 03. června 2020 13:20

Len Hele a nemas nejakej navod, jak to to dite teda naucit? Dcera (dva roky presne) si je ted cisti sama, jinak je scenka. No takze to rano vecer nejak pokvedla, ja ji ,,radim,, kam jeste a tak. Ode me si je necha tak jednou za tyden. Myslis, ze to mam teda udelat nejak na silu a pres rev a prani a ona si za par dnu zvykne? Nechci ji to prave znechutit zcela. Jeste me napadlo nejake video, kde se ty zuby cistej, aby videla, ze to dela maminka nebo tak neco....

Offline Pinot Noir
Avatar
24497 příspěvků moje polička 03. června 2020 13:25

Karja zvykne. Za pár let . Ríša si nechá vyčistit zuby už tak měsíc, takže od cca jednoho roku trval boj a řvaní pouhého dva a půl roku. Dám mu teď chvíli čas, budu dobu čištění prodlužovat a časem teprve vytáhnu ty mezizubní. Teď ho nechci zase odradit a vrátit se tam, kde jsme byli před měsícem.

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 03. června 2020 13:36

Karja jestli máš odvahu, může zkusit ona vyčistit tobě a ty jí. U nás si syn čistí sám s pastou (rozuměj žužlá kartáček a polyká pastu), potom čistím já nebo manžel. Ovšem mezizubní kartáček mi zní jako utopie. Kdybych mu tu pastu stále přidávala, tak si nechá čistit možná i hodinu. Já mu teda dávám fakt mikroskopické množství.

Offline razorblade
Avatar
8177 příspěvků moje polička 03. června 2020 13:45

Len ja to mam podobne jako ty. staci, abych v peci o zuby jen trochu povolila a hned se mi udela kaz. jelikoz je pro me ale vrtani velice bolestive, rada si s cistenim vyhraju a zuby si poradne vydrhnu i kdybych prisla ve dve rano z tahu. :D

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 15:49

Karja 

Na některý děti platí udělat z toho zábavu, pouštět písničky, blbnout u čištění a tak, nebo si role vyměnit jako píše Evaeva ale ze zkušenosti vím, že takových dětí je málo a většina se vzpouzí.:D Pak se nedá jinak než na sílu, dítě si zuby prostě samo dobře nevyčistí. Může mít teda štěstí a vyváznout z toho bez kazu, ale na to bych nikdy nespoléhala, a co taky dělat, pokud už kaz bude? Když si nenechá ani vyčistit zuby, sotva by se dal zub spravit.:/ Zubaři, co mají děti, jim čistí od prvního zoubku (ty, co se nenechají po dobrým, což není skoro nikdo) tak, že je prostě zakleknou (nohama člověk drží jak nožičky, tak ruce, pokud je potřeba) a čistí. Díte sice řve, ale tím má zas otevřenou pusu. Jako zní to drasticky, ale děti si fakt zvyknou, pokud rodič nevyměkne a udělá se z toho rutina. Ale já to beru tak, že některý děti řvou jako tur při všem, i při přebalování třeba, a to taky udělat musím, řev neřev.

Offline Len
Avatar
2220 příspěvků moje polička 03. června 2020 15:52

razorblade 

To je doslovný, navíc mám snížený práh bolesti, takže mě to taky ku*evsky bolí. Ale v dnešní době už není potřeba trpět, lokální anestezie je dle mě jeden z nejlepších vynálezů!

Offline DruI
Avatar
3251 příspěvků moje polička 03. června 2020 15:58

Len Mě teda vždycky největší problém dělá, že dcera u toho čištění odjakživa hrozně mele hlavou :o) Ale asi jí ten mezizubní kartáček darujeme k narozeninám, třeba ji to inspiruje.